Yonca Sulanması

Arkadaşlar selamlar,

ben 50000 m2 ye (50 dekar) yonca ekip, yetiştiriciliğini yapmak istiyorum, İzmir , Balıkesir , Manisa ,Aydın, Çanakkale bölgelerinden birinde tarla satın alıp bu işe girmeyi düsünüyorum. Yonca konusunda teorik olarak bilgim yeterli oldugunu düşünüyorum. Yalnız aklıma takılan bır kac soruyu siz değerli yetiştiricilere sormak istiyorum.

En yuksek verimi almak için sizce hangi şehirden tarla almamı tavsiye edersniz? (izmirde ikamet ediyorum)
Bir kaç internet sitesinde yoncanın bir kg kuru madde üretmesi için 800 litre suya ihtiyacını oldugunu okudum. Yaptıgım hesapla yılda 8 biçim alabilirsem 16000 ton/ biçin suya ihtiyacım oldugunu hesapladım bu miktar cok fazla geldi gözüme bu kadar su gereklimidir?
Yonca için en uygun sulama tipinin toprakaltı damla sulama sistemi oldugunu düşünüyorum , bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Alacagım tarlada eğer elektrik yok ise sulama işini traktör arkası pompa ile çözsem bu ne kadara mal olur?
Üstte saydıgım şehirlerde 8 biçim/ yıl alabılecegım tarla bulmam mümkün müdür?
Hem çalışıp hafta sonları bu işle ilgilensem bu vakit bu yetiştiriciliği yapmak için yeterli midir?
Yoncayı silaj olarak değerlendirmek istiyorum usulune uygun sıkmalı cayır bıcme makınası ıle paketlenıp ve streçlenerek pazarlamayı dusunuyorum. Pazarlama olarak sıkıntı yaşar mıyım?
Yonca silajının tonu ortalama ne kadar fiyatlara satılıyor?
Bu işten tatmin edici kar etmek mümkün müdür?
1 Dekar (1000 m2) yerden tek biçimde 1 ton yeşil ot almak mümkün müdür?

Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkür eder bol kazançlar dilerim.

Ynt: Yonca Sulanması

Abi sordugun her sorunun evet olur diye bi ihtimali var ama yilda 8 bicim bana biraz zor gibi geldi yada ankara bolgesinde yasadigimdan 4 bicimden fazlasini ne yaptim ne de gordum :( 7 dkr yoncam var 3 kez sulama yapiyorum her su 7 saat 5mm lik fiskelerle yagmurlama sekinde. Yilda 4 bicim ortalama 120 balya aliyorum balyalar da en fazla 18 kilo geliyo. Hesabini sen yap :( icini karartmak istemem cunku ben bu isi sadece babamin hobi amacli bulundurdugu 20 kuzunun kislik yemi ciksin diye yapiyorum ;)

fyaglikara link=topic=85246.msg1018711#msg1018711 date=1439927343' Alıntı:
Abi sordugun her sorunun evet olur diye bi ihtimali var ama yilda 8 bicim bana biraz zor gibi geldi yada ankara bolgesinde yasadigimdan 4 bicimden fazlasini ne yaptim ne de gordum :( 7 dkr yoncam var 3 kez sulama yapiyorum her su 7 saat 5mm lik fiskelerle yagmurlama sekinde. Yilda 4 bicim ortalama 120 balya aliyorum balyalar da en fazla 18 kilo geliyo. Hesabini sen yap :( icini karartmak istemem cunku ben bu isi sadece babamin hobi amacli bulundurdugu 20 kuzunun kislik yemi ciksin diye yapiyorum ;)
Ankaranın soğuğu daha fazla o yuzden 4 biçim yapman normal, daha sıcak bölgelerde 10 biçime kadar cıkıyormus biçim sayısı. her su 7 saat 5 mm lik fıskiyelerle demişssiniz. Kulladınıgız pompa kaç beygir, ve her biçimde kaç ton su kullanıyorsunuz, yardımlarınız için teşekkürler.

enico link=topic=85246.msg1018744#msg1018744 date=1439930294' Alıntı:
Ankaranın soğuğu daha fazla o yuzden 4 biçim yapman normal, daha sıcak bölgelerde 10 biçime kadar cıkıyormus biçim sayısı. her su 7 saat 5 mm lik fıskiyelerle demişssiniz. Kulladınıgız pompa kaç beygir, ve her biçimde kaç ton su kullanıyorsunuz, yardımlarınız için teşekkürler.
Kardeş kurutup balya yaptırsaydın, 8 biçim olmaz derdim. Çünkü sahil kesimleri ancak 6 biçim alabiliyor..Onun sebebi de İlkbahar yağmurları biçilmesine müsede etmiyor. Yalnız yazında demişsin ki ben yeşil biçip, streç kaplatacağım, işte o zaman iş değişir. Şubat- Mart ayında iki kez üst gübreleme yapsan (Triplesüper fosfat) sanırım ilk biçimi Nisan ayında yapabilirsin. ikinci biçimi Havalar ısınmadığı için 50 gün sonra biçersin, sonraki ayları 40 günde sonra biçersin. Bu durumda 8 biçime ulaşırsın...Satış ve Pazarlama konusunda sıkıntı yaşamamak için bir şirketle anlaşman lazım.... diye düşünüyorum.

Değerli yorumların için teşekkür ederim. Tarla seçimi yaparken satış ve pazarlamayı kolay olarak yapabileceğim yerleri göz önünde bulunduracagım. Yalnız yonca bıcımlerı bıldıgım ve okudugum kadarıyla 24 günde bir yapılıyor.(ilkbahar ve yaz mevsimide). Yonca silajını pazarlamakta sıkıntı çeker miyim? Yoksa bu ürünü kolaylıkla satabilir miyim?

enico link=topic=85246.msg1018775#msg1018775 date=1439935206' Alıntı:
Değerli yorumların için teşekkür ederim. Tarla seçimi yaparken satış ve pazarlamayı kolay olarak yapabileceğim yerleri göz önünde bulunduracagım. Yalnız yonca bıcımlerı bıldıgım ve okudugum kadarıyla 24 günde bir yapılıyor.(ilkbahar ve yaz mevsimide). Yonca silajını pazarlamakta sıkıntı çeker miyim? Yoksa bu ürünü kolaylıkla satabilir miyim?
Yoncanın biçiminde günden bahsedemeyiz, yonca da biçim zamanı 3/2 sinin çiçeklenmesiyle başlar. Bu yöreye göre 30-40 arası değişir, belki çok sıcak Antalya gibi yerlerde süre azalabilir. Yoncada tarlanın toprak yapısı önemlidir. Forumda bu konuda yazılmış çok güzel yazılar var, yem bitkileri bölümünde, okuyunuz.

Yonca da 2/3 oranında çiçeklenme de biçtiğiniz zaman yonca da protein yüzdesi %14-16 lara kadar düşer, bu yüzden yoncanın kalitesi de aşağı çekilir. Baktığım her literatürde Yüzde 5 veya 10 arası çiçeklenme de biçildiği zaman en yüksek protein oranına (yüzde 22-24) ulaştığı belirtiliyor. Belki tonaj olarak daha az ot biçmiş olacagız ama ihtiyacımız olan protein oranı diye düşünüyorum. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?