Meyveciliğe Başlarken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Hayır. Duymadım, görmedim, bilmiyorum 3 maymun :)

Siz ihracat ürünü istiyorsunuz anlaşılan.

İlginç bir istek bu... Etrafından tek bir dostu kalmayan ülkede, ihracata yönelik çalışma isteği yani...

İHraç ürünü dolar getirisi daha yüksek kar marjı gibi etkenelrden doalyı düşündüm ve araştırıyorum.Maalesef yöneticilerden birkaçının en büyük hatası ülkelerle didişmek,ters yöne girmek oldu bence dediğiniz gibi büyük pazarlar kayboldu .

ihracat olayi biraz farkli komisyoncu demezki bn bunu ihrac edecegim diye mali alir paketlemede kaliteli ise paketlemede paketlettirir.ihrac eder yani elek ustu dis pazara elek alti ic pazara kiloda 0.40 kurus paketleme masrafi 0.40 kurus nakliye biner ortalama 30 kurus kar koyar komisyoncu 2 liralik mal olur 3 lira pazarci alir %10 fire %10 terazi payi %15 nakliye ve en son kar payi koyar ve son kullanici tuketiciye ulasir sonuc olarak yerinde 2 lira olan pazarda 4 lira olur...

Biraz daha açabilir misiniz ? İlgileniyorsanız bu işlerle veya bilginiz varsa bu aralar nasıl hangi meyve sebze nereye ne kadar gidiyor ? İhraç ürünleri için ne gerek ? Komisyoncu anladığım kadarıyla iyi malı alıyor .Paketleme tesisi olması mı gerekiyor ihraç edebilmek için ? Bİraz daha açarsanız sevinirim.

Evet merakla cevabı bekledim ama cevap gelmedi.Peki size birşey sormak istiyorum Ofas Bey üzümde iç Anadoluda verim alabiliyor musunuz ? Kurutmalık üzümü araştırdınız mı hiç ? İhraç ürünü olarak yetiştiriliyormuş.İç Anadoluda yetişiyor mu acaba bu tip kurutmalık marketlerde satılan kuru kehribar rengi üzümler _

... size birşey sormak istiyorum Ofas Bey üzümde iç Anadoluda verim alabiliyor musunuz ? .

2012 de dikilen bağlarda kök başı 5-6 kg üzüm aldık. Fakat bu rakam bizim bağ için geçerli. Başka bir yerde bağımızın geçmişi hakkında bir mesajım vardı, onu alta ekliyorum.

2012 yılında 840 fidan dikildi.
350 adeti komşu tarladaki ot ilacından ( ester ) dolayı kurudu/gelişimi durdu. Bu yıl yerlerine yeniden dikildi. Sağlam kalanların 80-100 kadarı uyum sağlayamadı ( horoz karası ve mevlana ) 400 kadar kökten verim alabildik.
Fakat problemler bunlarla sınırlı değil sağlık nedenleri ile 1,5 yıl bağla hiç ilgilenemedik desem yeri var.

2012 de besin maddesi bakımından fakir bir tarlada diplerine birer avuç DAP atarak diktik+can suyu
2013 gübre yok, eğimli bir yerde salma suladık ( sulama denirse )
2014 gübre yok bir kez sulandı. ( damlama sistemi geç kurulduğu için bir suda kaldık )
2015 gübre verildi 3 sulama yapıldı.

2014 verim 100 kg
2015 verim 800-900 kg kadar.

Sonuç bu bakıma göre gayet iyi.

Arasını rotavatör ile temizliyorum sıra üzerini rotavatörden daha iyi iş yapan bir teyzemiz var (65-70 yaşlarında) o hallediyor.

Not : Gördüğün gibi tembellerin her zaman mazereti olur. Üstelik çok ta kanaatkar olurlar :)

... Kurutmalık üzümü araştırdınız mı hiç ? İhraç ürünü olarak yetiştiriliyormuş.İç Anadoluda yetişiyor mu acaba bu tip kurutmalık marketlerde satılan kuru kehribar rengi üzümler _

Kurutmalık denemedim nasipse seneye deneyeceğim. Sizin gördüğünüz sultani çekirdeksiz kuru üzümdür. O bizim değil Manisa'nın işidir. Sultani bize uymaz.

2012 de dikilen bağlarda kök başı 5-6 kg üzüm aldık. Fakat bu rakam bizim bağ için geçerli. Başka bir yerde bağımızın geçmişi hakkında bir mesajım vardı, onu alta ekliyorum.

Kurutmalık denemedim nasipse seneye deneyeceğim. Sizin gördüğünüz sultani çekirdeksiz kuru üzümdür. O bizim değil Manisa'nın işidir. Sultani bize uymaz.

İhraç ürünü olarak kurutmalık hangi cinsinden yetiştiriyorlar ? Birde dekar başına sizin verileriniz çok düşük geldi bana.Dİkim aralığı nedir üzümün ? Dekar başına 3x2 olsa 170 fidan dikiliyor.Sizin dikim alanınız da dar gibime geldi.840 kökten 800 kilo verim nasıl iyi olarak değerlendirilir anlamadım .Öyle yazmışsınız .Üzüm kök başı 6 kg verim bile pek mantıklı gelmedi bana ticari açıdan.

Biraz daha açabilir misiniz ? İlgileniyorsanız bu işlerle veya bilginiz varsa bu aralar nasıl hangi meyve sebze nereye ne kadar gidiyor ? İhraç ürünleri için ne gerek ? Komisyoncu anladığım kadarıyla iyi malı alıyor .Paketleme tesisi olması mı gerekiyor ihraç edebilmek için ? Bİraz daha açarsanız sevinirim.

her üreticinin bi paketleme tesisi yok genellikle büyük toptancıların ıhracat ile ilgilenen firmaların tesisleri mevcut siz ürününüzü getirirsiniz hal e ürününüzü alırlar kendi paketleme tesisinde boyut kalite v.s gibi etmenlerle hem makına güçü hem insan güçü kullanarak secilir paketlenir ihracata 1 sınıf mal gider iç piyasaya 2 3 sınıf mallar gider üretirken bu ihracat malıdır diyemeyiz.Kaliteli ürün iç piyasadada dış piyasadada rahatlıkla pazar bulur neler ihraç edilir derseniz.Nar elma üzüm mandalina armut v.s gibi meyvelerde son yıllarda pazar sıkıntısı yoktur.

her üreticinin bi paketleme tesisi yok genellikle büyük toptancıların ıhracat ile ilgilenen firmaların tesisleri mevcut siz ürününüzü getirirsiniz hal e ürününüzü alırlar kendi paketleme tesisinde boyut kalite v.s gibi etmenlerle hem makına güçü hem insan güçü kullanarak secilir paketlenir ihracata 1 sınıf mal gider iç piyasaya 2 3 sınıf mallar gider üretirken bu ihracat malıdır diyemeyiz.Kaliteli ürün iç piyasadada dış piyasadada rahatlıkla pazar bulur neler ihraç edilir derseniz.Nar elma üzüm mandalina armut v.s gibi meyvelerde son yıllarda pazar sıkıntısı yoktur.

Üzümün avantajı da çok fazla.Aynı Zeytin gibi Türkiye ve sınırlı ülkelerde yetiştiriliyor.Kaliteli üründen kasıtınız nedir ? İlaçsız mı ? İri mi ? Büyük taneli ürün mü nedir yani ?

İlacli ama dogru uygulama ile ilac kalintisiz.Rengi oturmus gorseli olan ne cok buyuk ne cok kucuk.bizler markete gittigimizde nasil anliyoruz kaliteli meyve sebzeyi gorseline bakmiyormuyuz.Siz tutupda 1 adet elmayi 1 kilo uretirseniz tabiki pazar bulamazsiniz.siz alirmisiniz bu elma markete gelse veya turuncu portakalmi alirsiniz rengi sarimsi olan portakalimi?Hangi urunu uretirsen uret soguk havada 1 2 ay muhafaza etme imkanin olsun.

kardes sen bu ihracata neden taktin anlamadim ama direkt olarak kendin ihrac edemedikten sonra da fazla para kazanamazsin zaten.
Kaliteli urun elinde kalmaz komisyoncuda kapar markette kapar her yere her sekilde satarsin.
Neden soguk hava dikkat edersen Hasat zamaninda fiyatlar dibe iner tum urunlerde bu boyledir yazin elma kc tl idi simdi kac tl uzum yazin kac tl idi hasat bittikten 2 ay sonra kac tl idi.
Su ihracat olayini bi at kafandan gida ihrac etmek oyle kolay degil.Hadi ithal ettin elinde olan 10 ton mali alacak yabanci firma zaten bulamazsin arkali malin olmali atiyorum 100 ton.

kardes sen bu ihracata neden taktin anlamadim ama direkt olarak kendin ihrac edemedikten sonra da fazla para kazanamazsin zaten.
Kaliteli urun elinde kalmaz komisyoncuda kapar markette kapar her yere her sekilde satarsin.
Neden soguk hava dikkat edersen Hasat zamaninda fiyatlar dibe iner tum urunlerde bu boyledir yazin elma kc tl idi simdi kac tl uzum yazin kac tl idi hasat bittikten 2 ay sonra kac tl idi.
Su ihracat olayini bi at kafandan gida ihrac etmek oyle kolay degil.Hadi ithal ettin elinde olan 10 ton mali alacak yabanci firma zaten bulamazsin arkali malin olmali atiyorum 100 ton.

İHracat ülke içindeki krizden etkilenmiyor.İç piyasada örneğin elma bu sene bolsa parası yok parasına satılıyorsa ihracat yapan adam 10 katı para kazanıyordur.İhracat ülkeye kazandırır.İhracat herzaman için daha fazla getiri sağlar .Bunu tarım için tam bilmiyorum ama tarım içinde böyledir büyük ihtimalle.İhracatta ülkedeki herkes kazanır.İHracatı araştırıyorum kısmetim olursa bir gün ihraç etmek istiyorum tarım ürünlerini.Şuanda ihracat hakkında hiçbirşey bilmiyorum sadece araştırabilirim bununla yetinebilirim.
İhracattan para kazanamazsak neyden kazanacağız ? İHraç ürünleri çok daha fazla getirili değil midir ? Ben mi yanlış düşünüyorum ? İhraç malları ülkeye dövüz getirmez mi ?

İHracat iç piyasaya satmaktan daha mı az kazançlı veyahut risklidir ? İhracat her zaman bir adım değil 5 adım öndedir diye biliyorum en azından ihracat yapan firmalar veyahut o yerlerde çalışan insanalardan duyduklarım bu yönde.

İhraç ürünü olarak kurutmalık hangi cinsinden yetiştiriyorlar ? Birde dekar başına sizin verileriniz çok düşük geldi bana.Dİkim aralığı nedir üzümün ? Dekar başına 3x2 olsa 170 fidan dikiliyor.Sizin dikim alanınız da dar gibime geldi.840 kökten 800 kilo verim nasıl iyi olarak değerlendirilir anlamadım .Öyle yazmışsınız .Üzüm kök başı 6 kg verim bile pek mantıklı gelmedi bana ticari açıdan.
Alıntı yaptığım bu mesajın bir üstündeki mesajı tekrar ve tamamını okumanızı tavsiye edeyim.

O zaman once gida ihracati nasil yapilir puresedur nedir onlari ogren sonra uretime basla.Neden kalite o zaman anlarsin bol sans

Buna hadi yarına başlıyorum diyemem.Daha elimde hiçbir bilgi birikimi yok.Sadece araştırıyorum ve soruyorum.İyi yanları ne zorlukları ne vb. diye araştırıyorum bilgi sahibi olan insanlara danışıyorum.Prosedürü okumak yerine bu işle ilgilenen ve ya bilgi sahibi olanların görüşlerini almaya çalışıyorum.Teşekkür ederim.

Alıntı yaptığım bu mesajın bir üstündeki mesajı tekrar ve tamamını okumanızı tavsiye edeyim.

Teşekkür ediyorum cevabınız için.Peki siz dekar başına ne kadar üzüm diktiniz ? Kök başına tam verime geçince normalde ne kadar üzüm alınıyor ?Tam verime 4 senede geçiyor demiştiniz yanılmıyorsam.350 ÜZÜMÜN kurumasının tutmamasının nedenleri nedir ?

Teşekkür ediyorum cevabınız için.Peki siz dekar başına ne kadar üzüm diktiniz ? Kök başına tam verime geçince normalde ne kadar üzüm alınıyor ?Tam verime 4 senede geçiyor demiştiniz yanılmıyorsam.350 ÜZÜMÜN kurumasının tutmamasının nedenleri nedir ?

Dikim 3,5x2 metre.
Çeşit, bakım, toprak, budama gibi faktörlere bağlı ortalama kök başı 20 kg muhtemelen diyelim.
Tam verime 4 senede geçer dediğimi hatırlamıyorum 4 yıl biraz erken gibi. Zaten bu konuda bir tecrübem yok. Literatüre bakmak lazım benim açımdan etrafımda örnek yok.

"350 ÜZÜMÜN kurumasının tutmamasının nedenleri nedir ?" Sorunuzun cevabı yukarıda tekrar okumanızı tavsiye ettiğim mesajda yazıyor. Eğer ( tekrar ) okursanız cevabı göreceksiniz.

Not: Kanaatimce ( yanılabilirim ) meyvecilikte uç noktalarda duruyorsunuz. Ben de normal insanlar gibi hayal kuruyorum ama bence özellikle yeni bir işe başlarken ölçü, ortaya konulan ( batma ihtimali olan ) para ve harcanan ( kaybedilen ) zaman elde ettiğimiz tecrübeye değecek kadar olmalı. Fazlası iş tutarsa sorun olmaz ama şayet tutmazsa bu durum size ekonomik ve psikolojik açıdan ikinci denemeye fırsat tanımayabilir.
Her ne kadar sorularınıza tam cevap vermeye gayret etsemde sanki duymak istediğiniz şeyler yazmıyorum ve tatmin olmuyormuşsunuz hissine kapılıyorum.

Son düzenleme:

Dikim 3,5x2 metre.
Çeşit, bakım, toprak, budama gibi faktörlere bağlı ortalama kök başı 20 kg muhtemelen diyelim.
Tam verime 4 senede geçer dediğimi hatırlamıyorum 4 yıl biraz erken gibi. Zaten bu konuda bir tecrübem yok. Literatüre bakmak lazım benim açımdan etrafımda örnek yok.

"350 ÜZÜMÜN kurumasının tutmamasının nedenleri nedir ?" Sorunuzun cevabı yukarıda tekrar okumanızı tavsiye ettiğim mesajda yazıyor. Eğer ( tekrar ) okursanız cevabı göreceksiniz.

Not: Kanaatimce ( yanılabilirim ) meyvecilikte uç noktalarda duruyorsunuz. Ben de normal insanlar gibi hayal kuruyorum ama bence özellikle yeni bir işe başlarken ölçü, ortaya konulan ( batma ihtimali olan ) para ve harcanan ( kaybedilen ) zaman elde ettiğimiz tecrübeye değecek kadar olmalı. Fazlası iş tutarsa sorun olmaz ama şayet tutmazsa bu durum size ekonomik ve psikolojik açıdan ikinci denemeye fırsat tanımayabilir.
Her ne kadar sorularınıza tam cevap vermeye gayret etsemde sanki duymak istediğiniz şeyler yazmıyorum ve tatmin olmuyormuşsunuz hissine kapılıyorum.

İşe girmeden önce yazları staj anlamında öğrenmek anlamında bahçelerde çalışmayı düşünüyorum.Kesinlikle bende öyle düşünüyorum.Psikilojik ve maddi anlamda isanı çköüntüye uğratır batmak o yüzden herşeyi harfine kadar bakıyorum araştırıyorum sonra da işin içine girip araştırcam.Bakıcağım ne nasıldır ondan sonra karar kılmayı deneyeceğim.

Duymak istemediğim cevapları vermeniz sizin dürüstlüğünüzü ve ilginizi gösteriyor.Bu konuda çok çok teşekkür ediyorum.Başkaları gibi gir abi gir hemen gir parayla oynarsın ya da gir abi meyveler seni hep doyurur bu iş en iyi iş bilmem buradan çok zevk alırsın çok güzel bir hayatın olur tarzından demiyorsunuz.AÇıkça konuşuyorsunuz bunun için teşekkür ediyorum.

Birde uç noktalarda duruyorsunuz derken ne demek istediniz ?

Son düzenleme: