ORGANİK TARIM

arkadaşlar iyi günler forumda organik tarım hakkında hiçbir bilgi olmadığını gördüm ve bu konuyu açmak istedim

organik tarım gübresiz ilaç kalıntısız ürün üretmek gercekten böyle ürün üreten bisürü çiftçi arkadaşlarımız var abilerimiz var ama organik ürün piyasa değeri bilinmediğinden ürettikleri boşa gidiyor aslında bende hiçbirşey bilmiyorum kimse bilmiyor bilen cok az kişi var organik tarım hakkında bilgisi olanlar varsa bilgiverebilirmi ben de organik tarım la uğraşmak istiyorum ama nasıl yapıp ne edeceğimi bilmiyorum 30 tane ineğim var enazından gübreleri boşa gitmez zaten ben bazı tarlaları organik üretiyorum ama gübre ettığımla atmadığım yerin fiyatı aynı gidiyor bilgisi olan arkadaşlar bizleri aydınlatabilirmi şimdiden teşekür ederim

Organik tarimin ispati belgedir.. bu belgeyi bakanligin yetki verdigi KSK-kontrol sertifikasyon kuruluslari vermektedir..

Cogu izmir ankara olmak uzre 30 u askin firma vardir.. bunlarin listesine bakanliktan netten ulasmak mumkun..

Bunlarla irtibata gectimi anlatirlar on gorusme olur.. akliniza yatarsa ve ucrette anlasirsaniz baslarsiniz begenmezseniz birakirsiniz hepsi bu:)

Ulkemizde 50 bin civari organik uretici vardir.. İTU-iyi tarim uygulamalari var bide o ayri bu ayri..

Biz Kayseri'de yapıyoruz organik tarım Sebze meyve felan yetiştirip burda bir şirketin düzenlediği pazar var oraya çıkarıyoruz haftada 2 defa ürün toplanıp pazarda satılıyor ama bakması felan sıkıntı çünkü organik olması demek ilaç yok demek tohumun özel olması demek buda verimi azaltıyor ama yinede karı var ama emeğe zor değiyor çünkü pazara çıkarıyoz ve fiyatlar düşük oluyor. Tabi bu pazar sadece organik malların çıktığı bir pazar. Kısaca bu olay ama merak ettiğinizi sorarsanız yardım etmeye çalışırım.

O firmalara ucretini oduyosunuz onlarin sartlarina uyunca gecis donemini tamamlayinca Organik Belgesini aliyosunuz..

Belge verir onlar sadece.. pazarlama size kalmis.. bazen belge parasini il mudurlukleri-valilikler oder bir proje vardir.. ciftci ozensin diye..

Ama organik diye kesin satilacak ve yuksek fiyattan satilacak diye sozlesmeli proje yapan ihracatci firmalar disinda kimse garanti veremez..

Mesela biz organik koyun yapiyoz bikac arkadas.. ama normal koyun fiyatina burda bi yerel market zincirine veriyoz.. bikac sene kurbana goturduk birak yuksek fiyattan satmayi dogru duzgun satamadik bile.. oysa yarisma olsa dereceye gircek kadar lezzetli bi et .. kucukbas eti yemem diyen bile yiyo o kadar ..

Arkadasin dedigi gibi kayseri de olsun buyuksehirlerin cogunda organik halk pazarlari var.. oralarda yuksek fiyattan satmak mumkun sebze meyveyi..

Organik tarım mevzusu alengirli bir konu.

Bir kere hayvan gübresi atıyorum, ilaç atmıyorum dolayısı ile benim yetiştirdiğim organik sadece belgem yok demek doğru değil.
Siz organik yapıyorum derken komşunuz İlaç kullanıyor ve bu ilaç rüzgarla size geliyorsa bu faul.

Siz müracaat ediyorsunuz. Firma ile anlaşıyorsunuz onun söylediği şartlara uyuyorsunuz sonuçta çıkan ürün organik olacak diye bir şart yok. Siz iş sonunda hasat edilen ürünü laboratuvarda test sonucu temiz çıkarsa organik sertifikası alabilirsiniz.

Ben konuyu 3-4 sene önce araştırdım.

3 seçenek var.
Organik tarım,
iyi tarım uygulaması,
Klasik sistem üretim.

Hangisini yapacağınıza siz karar vereceksiniz.

Bu 3 üretimde en düşük verim ve en düşük albeni organik tarımda. İyi tarım uygulaması ile verim klasik sistemin biraz altında kalabilir. Fakat iyi tarım uygulaması ile organik arasındaki fark daha çok olacaktır.

İyi tarımda ruhsatlı ilacı dozunda kullanırsınız ilaçlama hasat tarihne dikkat edersiniz, çöp kutusu wc gibi şartları var en sonunda yine analiz.

Atalarımız "Kör alıcının kör satıcısı olur" demişler. Siz üretirken "verime, albeniye karşı kör" olursunuz daha sonrada ortaya çıkan ürünü "fiyat körü" bir müşteri bulup satarsanız gül gibi geçinir gidersiniz.

Yani meseleye ticari bakarsanız pazarın arz-talep dengesine bakmalısınız. Yok amaç bu ülke vatandaşı ne olursa olsun sağlıklı beslenmeli derseniz o zaman seçenek belli.
Umarım açıklayıcı anlatabilmişimdir.

Karar sizin...

• Beğen
Tepkiler: FatihEFE