Don da gübreleri attık (fatihcastle)

her 100kg urun için 2kg saf azot vermek gereklı optimal şartlarda der literatür.

Literatür tam olarak: "buğday, her 100 kg verim için 2 kg saf azot kaldırır topraktan" der. Yani bu rakam bizim vereceğimiz rakam değil, bitkinin net kaldırdığı (Tabi varsa). Bu azotu "kayıpsız" verebiliyorsanız hesabınız doğru.

Fatih, kardeşim helal olsun. Çiftçiyim diye geçinen çok kişi, gece sıcak yatağı bırakıp yapamıyor bunu.

Karşılığını alacağına emin ol. Allah çalışanı sever. (Duygusal nedenleri 3 kilo daha kastırsaymışsın eyi olacakmış [emoji18] )

Literatür tam olarak: "buğday, her 100 kg verim için 2 kg saf azot kaldırır topraktan" der. Yani bu rakam bizim vereceğimiz rakam değil, bitkinin net kaldırdığı (Tabi varsa). Bu azotu "kayıpsız" verebiliyorsanız hesabınız doğru.

Fatih, kardeşim helal olsun. Çiftçiyim diye geçinen çok kişi, gece sıcak yatağı bırakıp yapamıyor bunu.

Karşılığını alacağına emin ol. Allah çalışanı sever. (Duygusal nedenleri 3 kilo daha kastırsaymışsın eyi olacakmış [emoji18] )
33 ü atarken kastırırız o zaman bizim burda 250 kilogramin üstu zor hadi 300 hesap edersek nekadar daha atayım ha bu arada 15 kg dap la ekildi

atılan gubre mıktarı 300kg verım ıcın şuanda teknık olarak yeterli. nacizane fıkrımı belırtıyım iklim ve ekonomi uygunsa 2defa 26lık nıtrat at derım 10ar kilodan
Bizim buralarin yagiş miktarı sizinkinin belki yarisi yoktur ben 10 10 ayri ayri 26 lik atsam tarla yanar martta bi yagmur nisan kurak gecme ihtimali cok yüksek oluyor mayistada tarlaya giremiyoruz çok kalkiyor mahsül

Kolay Gelsin Fatih abi Ankara'nın neresi acaba ? Bende yanmadan korktugum için bu sene ilk defa deneyecektim üreyi ama korkuyorum yanacak diye kar kalktı havalar gayet güzelde gidiyor acaba atsam yanarmı çok ikilemdeyim su anda ...

Kolay Gelsin Fatih abi Ankara'nın neresi acaba ? Bende yanmadan korktugum için bu sene ilk defa deneyecektim üreyi ama korkuyorum yanacak diye kar kalktı havalar gayet güzelde gidiyor acaba atsam yanarmı çok ikilemdeyim su anda ...
Şu nemde şu ayda atılan gübre yakar mı hiç ne duydum ne gördüm bu zamanda atilanin yaktigini ha bu arada ankara gölbaşı tulumtaşlıyım ben

Bizim buralarin yagiş miktarı sizinkinin belki yarisi yoktur ben 10 10 ayri ayri 26 lik atsam tarla yanar martta bi yagmur nisan kurak gecme ihtimali cok yüksek oluyor mayistada tarlaya giremiyoruz çok kalkiyor mahsül

Fatih sakın!

İç Anadolu'nun önemli sorunları yüksek pH ve kireçlenme. Analiz yapmadan, daha doğrusu topraktaki kalsiyum oranını bilmeden 26'lık can kullanmak büyük hata.

Direkt yangına körükle gitmek olur.

Şu nemde şu ayda atılan gübre yakar mı hiç ne duydum ne gördüm bu zamanda atilanin yaktigini ha bu arada ankara gölbaşı tulumtaşlıyım ben
Saol Abicim Teşekkür Ederim Bizimkiler Biraz Kara Düzen Gidiyolar Atalım Diyorum Korkuyolar Babamda Artık Yavaş Yavaş Bana Devrediyo Bu İşleri Zaten 2 Tarlada Deneme Yapacağım Üreyi Yapraktan Gübrelemede Uygulayacagım Bakalım Bu Sene Nasıl Bi Verim Alacağız Benim İstediğim Verimde Seninkine Yakın Deneye Deneye Öğreneceğiz Bakalım Tekrar Teşekkürler ...

Saol Abicim Teşekkür Ederim Bizimkiler Biraz Kara Düzen Gidiyolar Atalım Diyorum Korkuyolar Babamda Artık Yavaş Yavaş Bana Devrediyo Bu İşleri Zaten 2 Tarlada Deneme Yapacağım Üreyi Yapraktan Gübrelemede Uygulayacagım Bakalım Bu Sene Nasıl Bi Verim Alacağız Benim İstediğim Verimde Seninkine Yakın Deneye Deneye Öğreneceğiz Bakalım Tekrar Teşekkürler ...
Korkma hic bisey olmaz atmana bak dün biri 15kg üre attı yansa o yanar ki yanmaz yani

Fatih sakın!

İç Anadolu'nun önemli sorunları yüksek pH ve kireçlenme. Analiz yapmadan, daha doğrusu topraktaki kalsiyum oranını bilmeden 26'lık can kullanmak büyük hata.

Direkt yangına körükle gitmek olur.
Abi zaten 26 yı hiç sevmem bencede iç anadoluya uygun değil biz şeker gübresi deriz hemen etki eden 21 sülfat eger gerek olursa 33 ün arkasina onu atarım yada ilaç zamanı yapraktan üre eritir atarım zaten paslaşırız

Korkma hic bisey olmaz atmana bak dün biri 15kg üre attı yansa o yanar ki yanmaz yani

Fatih bitkiye yakan azot değil, su stresidir. Şu an atılan bi gübrenin bitkiyi yaktığına ben ömrü hayatımda tanık olmadım. Bölgesel farklılıklar olabilir ama sen suyun toprağa doyduğu bir dönemde bitkimin su stresi çekmesi çok düşük bir olasılık.

Ha, mart-nisan dönemde atılan nitrat söz konusuysa, korkarak, biri bin hesaplayarak iş yapmak gerek. Mart gelmeden gübreden korkulacak bir neden yok.

Ha tabi abartmamak lazım ama bu dönemde 7-10 kg tek uygulama üre, tehlike yaratacak bir şey değil.

son durumlar DSC_000003.JPG2016-02-05-1829.jpg gübre atarken

Merhaba arkadaşlar bende gubreleri aldım kısmet olursa önce sülfat atacagim 13 kg onda 20 gün sonrada 33 nitrat atacağım onuda 8,5 kg öyle hesaplayıp aldım bizim buralar rakim1600 daha kar altında açılır açılmaz ilk fırsat atacağım önceki senelerde süre atıyordum tek seferde 10 veya 12 kg fena da olmuyordu ama. Kurak olunca sıkıntıyı çekiyorduk gerçi yüksek olduğu için fazla etkileniyoruz ama verim düşüyordu bu yıl böyle bir deneme yapacağım hayırlısı Allah herkese bol bereketli bir yıl nasip etsin selamlar.

• Beğen
Tepkiler: fatihcastle