ot balya makinesi tavsiye...

Abi haklisin ben bir şey demiyorum. Bugün urmaksan bayideydim. Gittim makineyi inceledik babamla. Her yeri zincirli yapmışlar. Zincirli olması sanki biraz iyi değil gibi. Çünkü zncirler in uzaması söz konusu. Acaba hasbayli makina alıp hasbayini söküp ot yapmak daha mi iyi olurdu.

Td 65 e takicaz alicamiz ot makinesini. Fazlasıyla yeterli olur diye dusunuyorum. Yanilmiyorum değil mi

yaşıyacağını sanmıyorum ot yonca da yeterli olacaktır traktörün ta ki olurda 23 kg ve üzeri haşpaysız sap bağlayacak olursan 23 den sonra kasmaya başlar motoru oda 3 silindir olmasından ötürü 4 silindir 70-75 olmuş olsa kuru sap bağlama olayında da rahat rahat 25 kg bağlarsın sap bağlamayacaksan motora dokunma durduk yere masraf etme işini görecektir....

Emrah kardeşim, senin bu konuda benden kıyas dahi edilmeyecek kadar bilgili olduğuna kesin inanıyorum
Sen benim gözümde bu konuda forumun en bilgili kişisin.

Demek istediğim, zincirli sistemde makinanın arkasına geçip baktığımızda, bağlama grubu milinin sol tarafının; iğneleri, bağlama grubunu hareket ettirdiği gibi aynı yerden tahrik gücünüde aldığını görüyoruz

Bu yüzden Paksan zincirliye geçtiği yıldan beri her sene bağlama grubu milinde değişikliğe gidiyor, çünki mil tek noktadan güç yüklenmesini kaldıramıyor
Er yada geç mili kesiyor ( garantiyede girmiyor )

Bu sorun yakın tanıdığım bir kaç arkadaş ve bende başımıza geldi.

Dişlili sistemde ise tahrik sağdan geliyor, dağılarak sola geçiyor, soldanda sadece iğne haraketi var, sitemde bir denge var

Bölgemizde yedek parça satan kişi Paksan bağlama grubu milini sezonda yetiştiremiyorum demişti, bunun yanında dişlili sistem milini bir kisi ya sorar ya sormaz , oda yağlamamıştır sarmıştır dedi

estafurllah abim sağolasın varolasın...seni çok iyi anlıyorum paksan ne zaman zincirli sisteme geçti daha doğrusu ne zaman fabrikasyon üretime geçti bu tür sorunlar baş vermeye başladı Sistemsel denge konusunda haklı olabilirsin ama benim bildiğim ve kullandığım Gold tipi zincirli sistemlerde yağlama eksikliki ve gressörlük harici zincirden dolayı mil sorunu yaşayan olmadı Paksan sistemlerde bana da bu tarz duyumlar geliyor neyseki benim paksan dişli yıldız ayarı açıklığı kapalılığı ayarının hassasiyetsizliği ve sürekli ayar kaçırması harici sorun yaşamadım paksan zincirliden bende korkuyorum ama bu arkadas agritürk yada gold zincirli alabilir ya da özel istek üzerine iki firmaya da bağlama gurubunu dişili yaptırabilir... bu arada balya makinası garanti kapsamları çok saçma kimi garantiye sokuyor kimi sokmuyor bağlama gurubu ve parçalarını zaten beyin orası onun haricinde makinada pek sorun olmuyor ki onu karşılama bunu karşılama sigorta civatasını mı karşılayacak bu garanti :D

• Beğen
Tepkiler: İzzet toker
estafurllah abim sağolasın varolasın...seni çok iyi anlıyorum paksan ne zaman zincirli sisteme geçti daha doğrusu ne zaman fabrikasyon üretime geçti bu tür sorunlar baş vermeye başladı Sistemsel denge konusunda haklı olabilirsin ama benim bildiğim ve kullandığım Gold tipi zincirli sistemlerde yağlama eksikliki ve gressörlük harici zincirden dolayı mil sorunu yaşayan olmadı Paksan sistemlerde bana da bu tarz duyumlar geliyor neyseki benim paksan dişli yıldız ayarı açıklığı kapalılığı ayarının hassasiyetsizliği ve sürekli ayar kaçırması harici sorun yaşamadım paksan zincirliden bende korkuyorum ama bu arkadas agritürk yada gold zincirli alabilir ya da özel istek üzerine iki firmaya da bağlama gurubunu dişili yaptırabilir... bu arada balya makinası garanti kapsamları çok saçma kimi garantiye sokuyor kimi sokmuyor bağlama gurubu ve parçalarını zaten beyin orası onun haricinde makinada pek sorun olmuyor ki onu karşılama bunu karşılama sigorta civatasını mı karşılayacak bu garanti :D

Yıldıza hareket veren sonsuz dişli ve sonsuz dişlinin haraket verdiği küçük dişliyi bi sök bak, anlattığına göre o ikisinden birisinde çatlak var gibi

Bu arada konu açılmışken :) satılık Paksan :)

http://www.sahibinden.com/ilan/is-m...laj-2014-pistonlu-genis-tabla-266429085/detay

Yıldıza hareket veren sonsuz dişli ve sonsuz dişlinin haraket verdiği küçük dişliyi bi sök bak, anlattığına göre o ikisinden birisinde çatlak var gibi

Bu arada konu açılmışken :) satılık Paksan :)

http://www.sahibinden.com/ilan/is-m...laj-2014-pistonlu-genis-tabla-266429085/detay

dişliler sorunsuz aslında abi bakmıştım sezonda ama baharda bakım esnasında orayı komple elden geçiricem ne oldugu ortaya çıkacak :D olmadı sonsuzları yıldızları değiştiririm tek orta ipte var diğerleri sorunsuz

bende 2005 paksan s8002 aldım bu sene daha tek balya yapmadım ama bakımını yapıyoirlirum su an ve inceliyorum :) genelde zincirli bir sistem hassas ayarlanması gereken sistemlerede kullanılır bakımı dişliye göre fazladır tozlu ortamlarda cabuk yıpranır ve takıldıgı dişliyide asındırır dişli sistem ise ayar işi töleranslıdır hassas işlem zor yapılır çünkü dişliler arasında boşluk vardır benim dediklerim genel yapı olarak balya makinesi fazla bilgim yok dedigim gibi ama zincirlerim orlingli olanlarıda oluyor fakat fiyat ucuktur ömrüde normal zincire göre 10 katıdır

merhaba arkadaşlar 2008 model dişli sistem paksan kullandım bağlama grubunda çok sıkıntı yaşadım bağlama ünitesi tozlansın mil yatak sarıyordu hadi masraf her sezon 2 defa bağlamayı adam akıllı elden geririyodum sattın galignani 5190 aldım buda dişli sistem haşbayda hıç motordan indirmedi fakat ot işinde adam olmaz sürekli pim keser bir süre sonrada dişliler çatlıyor kırılıyor yabalarda sıkıntılar çıkıyor ama bağlamada sıkıntı yok ot işinde çok masraf açtı onuda satıp 5690 gold 3 üpli zınçırlı aldım daha bir sezon çalıştı ne bağlamada ne de diğer aksamlarda traktörden indirmedi en büyük handikabıda toplama gurubunun mavsallı olması dığer makinalarda zincırlı olduğu için ot dolanır zıncır kopar sıkışır zincir kopar bunda o dertte yok

• Beğen
Tepkiler: bilalkuru