ot balya makinesi tavsiye...

3 ipli olmak şartıyla ot balya makinesi tavsiyeniz nelerdir. kayhan ertuğrul ke 790 ve ürmaksan 690 3 ipli var. fakat her yeri zincirli yapmışlar. bir sıkıntı olur mu acaba kullanımda. yardımcı olduğunuz için şimdiden teşekkürler. sezon başlamadan almalıyım makinayı
bir de karataş 0965 var. 3 ipli haşbaysız. hangisini almalıyım

Abi Paksan zaten komple zincirli
Benim tecrübelerime göre zincirli iyi bir sistem değil
İyi olsa rasspe bunu yıllar önce yapardı zaten

Bence de öyle gibi, zincir uzayınca sente ayarı kaçıyor, makina durmadan sigorta kesiyor. Bu sene bizdeki Yunus 3 günde yaklaşık 80 tane volan sigortası kesti, sahibi ve şoförü hala sigorta yuvasının aşındığı için, sigortanın ince olduğu için v.s. bahane uydurdular. Hatta saptan çıkınca başlarda boş dönerken bile kesti, en sonun sap tutucuları çıkarttılar yine kesmeye devam.

• Beğen
Tepkiler: bilalkuru
Agriturkun sitesinde 3 ipli hasbaysiz modelini bilyalı diye yazmış. Makineyi inceledim herşeyi zincirle işletiliyor
Hosuma gitmedi. Korkuttu beni biraz. Acaba arayıp soylesem zincirsiz dişli model yaparlar mi hasbayli ve düzen tutar mi

Gallignani,serilerinde zincir yoktur.karataş eski gallignani kasası üzerine paksan şasili zincirli seri olması gerek.marka seçiminiz size kalmış ama zincirli olmayan gallagnani turevlerinden bi seçim yapın göz önünde olan seriler onlar

Karataş 0965 ler nasıl acaba. Hasbaysiz 3 ipli. Onlar da mi zincirli mi ki

Bu konuda çok tecrübem yok, yaklaşık 8-10 senedir ilgileniyorum bu işle, bu sezon 2.el Gallighnani aldım 2001 model daha bir tek balya bağlamadım makina ile. Yerli üretimlerde artık düzgün. Tercih senin acele etme, bu konuyla alakalı yıllardır bu işi yapan üyeler mevcut. Onların yorumlarını dikkate alın derim.
Bir taş atıyım konuya gelsin birisi :) [MENTION=426]coyote26[/MENTION]

• Beğen
Tepkiler: Emrah Aktaş
Abi Paksan zaten komple zincirli
Benim tecrübelerime göre zincirli iyi bir sistem değil
İyi olsa rasspe bunu yıllar önce yapardı zaten

İzzet abi Zincir yada dişli bunlar sadece bağlama grubuna hareket veren sistem olarak görev yapıyor bağlama grubunun tahrik kaynağı yani rasspe ile alakası yok dişli yada zincirli bağlama grubu aynıdır 3 lü grupta Zincirli sistemi yerli firmalar tam olarak oturtamadığından ve makinadan makinaya değişen bir durumla üretim yaptıklarından dolayı Zincirli sisteme önyargı ile bakılıyor Gallignani 5690 gold da 3 yıldır ilk yaptıgım sente ayarı ile bağlıyorum sorun yok bence bu tamemen şans durumunda yerli üretimlerde paksanın zincirli sistemleri çok fazla arıza verince adı çıktı zincirli sistem kötü diye :D

Gallignani,serilerinde zincir yoktur.karataş eski gallignani kasası üzerine paksan şasili zincirli seri olması gerek.marka seçiminiz size kalmış ama zincirli olmayan gallagnani turevlerinden bi seçim yapın göz önünde olan seriler onlar

Genel geçer bilgiden ziyade Gallignani Gold haşpaysız modellerinin zincirli tahrik sistemli bağlamaya sahip olduğunu hatırlatırım iskender bey...

Agriturkun sitesinde 3 ipli hasbaysiz modelini bilyalı diye yazmış. Makineyi inceledim herşeyi zincirle işletiliyor
Hosuma gitmedi. Korkuttu beni biraz. Acaba arayıp soylesem zincirsiz dişli model yaparlar mi hasbayli ve düzen tutar mi

Zincirlinin adı çıkmış 9 a inmez 8 e hesabı önyargısal bir durum bu :) Yerli alacaksanız ürmaksan ile iletişime geçip tam da kış sezonundayken 3 ipli haşpaysız dişli sistem makina yaptırabilirsiniz kendinize güvenilir firma taş gibi makina...Zincir ya da dişli bunlar sadece bağlama mekanizmasına hareket veren sistemlerdir Zincirli sistemlerin kullanılmasının amacı iş verimi artırmak daha seri bağlamaları gerçekleştirmektir ancak dişli sisteminden seriliği ondan aşağı kalır değildir sonuçta piston vuruşları ve balya oluşturma süresi ikisinde de aynı olacaktır...çok aşırı sıkıştırmalarda zincirli tipin bağlama çalışmasını sorunsuz yaptığı söylenir ama bu da kanıtlanmış bir durum değildir... Zincirli sistem Gallignani gold 5690 ı 3 yıldır sorunsuzca kullanıyorum bunun yanında dişli sistem haspaylı paksan makinamda var Uzun lafın kısası yerli firmalar zincirli grubun adını çıkardıgından ve makina-makina zincirli sistemin randumanlı işleyişi fark ettiğinden dolayı böyle bir ön yargı söz konusu....Siz önyargıda bulunmayın bakımlı ve dikkatli kullanım sonucu pek sorun yaşamazsınız agritürk yada galliganide...özelden ulaşırsanız telefon üzerinden de iletişim kurabiliriz...

agritürk ürmaksanın sitesinden haşbaysız ot makinesini çok araştırdım. her tarafı zincirli. piston strok vuruşunu dakikada 104 yazıyor. diğer makinelere göre oldukça iyi görünüyor. ama benim korkum zincirli olması, yabalar bile zincirle çalışıyor sorun olur mu bilemiyorum. şu an fiyatlar zannedersem 40 bin civarına falan alınabiliyor. hayırlısı bakalım. td 65 e alacaz inşallah. ama makine seçimi çok önemli. sonra işin ucunda rezil olmakta var.

İzzet abi Zincir yada dişli bunlar sadece bağlama grubuna hareket veren sistem olarak görev yapıyor bağlama grubunun tahrik kaynağı yani rasspe ile alakası yok dişli yada zincirli bağlama grubu aynıdır 3 lü grupta Zincirli sistemi yerli firmalar tam olarak oturtamadığından ve makinadan makinaya değişen bir durumla üretim yaptıklarından dolayı Zincirli sisteme önyargı ile bakılıyor Gallignani 5690 gold da 3 yıldır ilk yaptıgım sente ayarı ile bağlıyorum sorun yok bence bu tamemen şans durumunda yerli üretimlerde paksanın zincirli sistemleri çok fazla arıza verince adı çıktı zincirli sistem kötü diye :D

Genel geçer bilgiden ziyade Gallignani Gold haşpaysız modellerinin zincirli tahrik sistemli bağlamaya sahip olduğunu hatırlatırım iskender bey...

Zincirlinin adı çıkmış 9 a inmez 8 e hesabı önyargısal bir durum bu :) Yerli alacaksanız ürmaksan ile iletişime geçip tam da kış sezonundayken 3 ipli haşpaysız dişli sistem makina yaptırabilirsiniz kendinize güvenilir firma taş gibi makina...Zincir ya da dişli bunlar sadece bağlama mekanizmasına hareket veren sistemlerdir Zincirli sistemlerin kullanılmasının amacı iş verimi artırmak daha seri bağlamaları gerçekleştirmektir ancak dişli sisteminden seriliği ondan aşağı kalır değildir sonuçta piston vuruşları ve balya oluşturma süresi ikisinde de aynı olacaktır...çok aşırı sıkıştırmalarda zincirli tipin bağlama çalışmasını sorunsuz yaptığı söylenir ama bu da kanıtlanmış bir durum değildir... Zincirli sistem Gallignani gold 5690 ı 3 yıldır sorunsuzca kullanıyorum bunun yanında dişli sistem haspaylı paksan makinamda var Uzun lafın kısası yerli firmalar zincirli grubun adını çıkardıgından ve makina-makina zincirli sistemin randumanlı işleyişi fark ettiğinden dolayı böyle bir ön yargı söz konusu....Siz önyargıda bulunmayın bakımlı ve dikkatli kullanım sonucu pek sorun yaşamazsınız agritürk yada galliganide...özelden ulaşırsanız telefon üzerinden de iletişim kurabiliriz...

5600 haşpaysız grubu burada fuar alanlarında pek olmuyor.önceki yıllarda çorludaki fuarda klasik dişli tahrikli diye gorduğumu hatırlıyordum.uzun bi sureden beri değil sanırım.5190 serileri klasik çarklı olduğu için onlar trakyada daha çok tutuluyor

bende aslında klasik çarklı bir makine almak taraftarıyım da. acaba yeni başlayan biri için zincirli mi daha iyi olur klasik çarklı bir makine mi. agritürk herşeyini zincirli yapmış. zincirlerin değişmesi falan gerektiğinde masraflı olur mu acaba. bunların hepsini düşünerek bir makine almak taraftarıyım

agritürk ürmaksanın sitesinden haşbaysız ot makinesini çok araştırdım. her tarafı zincirli. piston strok vuruşunu dakikada 104 yazıyor. diğer makinelere göre oldukça iyi görünüyor. ama benim korkum zincirli olması, yabalar bile zincirle çalışıyor sorun olur mu bilemiyorum. şu an fiyatlar zannedersem 40 bin civarına falan alınabiliyor. hayırlısı bakalım. td 65 e alacaz inşallah. ama makine seçimi çok önemli. sonra işin ucunda rezil olmakta var.

benim açıklamalarıma rağmen korkuyorsanız bence hiç makina almayın siz Zincirlisi de dişli tahrikli olanıda kul yapısı arızaları olabılecek makına bunlar Mumkun oldugunca bakımlı ve uzmeden kullandıgınız surece randuman alırsınız...Unutmayın Arızasız makina ender olur oda kullanıma ve markaya bağlı bir nebze...ot bağlayacaksanız ve 3ipli olucak diyorsanız agritürk yada gallignani öneririm size arayın fabrıkalarını görüşün he haşpaysız olsun 2 ipli de olur diyorsanız 5690 gallignani gold tek geçerim...Bu arada traktörünüz iş için yeterli olacaktır ileride belki 4 silindir 70 hp yaparsınız suan ıcın yeterlı cok buyuk motora gerek yok haşpaysızda…

5600 haşpaysız grubu burada fuar alanlarında pek olmuyor.önceki yıllarda çorludaki fuarda klasik dişli tahrikli diye gorduğumu hatırlıyordum.uzun bi sureden beri değil sanırım.5190 serileri klasik çarklı olduğu için onlar trakyada daha çok tutuluyor

3690-5690-6000 serisi Gallignani haşpaysız gruplarda zincirli sistem mevcuttur...5190 haşpaysız sıfır TR den zıyade yurt dısına satılıyor haspaylı modelleri zaten dişli sistem 3 lü bağlamaya sahip 5190 XL modellerı de aynı şekilde...

Emrah kardeşim, senin bu konuda benden kıyas dahi edilmeyecek kadar bilgili olduğuna kesin inanıyorum
Sen benim gözümde bu konuda forumun en bilgili kişisin.

Demek istediğim, zincirli sistemde makinanın arkasına geçip baktığımızda, bağlama grubu milinin sol tarafının; iğneleri, bağlama grubunu hareket ettirdiği gibi aynı yerden tahrik gücünüde aldığını görüyoruz

Bu yüzden Paksan zincirliye geçtiği yıldan beri her sene bağlama grubu milinde değişikliğe gidiyor, çünki mil tek noktadan güç yüklenmesini kaldıramıyor
Er yada geç mili kesiyor ( garantiyede girmiyor )

Bu sorun yakın tanıdığım bir kaç arkadaş ve bende başımıza geldi.

Dişlili sistemde ise tahrik sağdan geliyor, dağılarak sola geçiyor, soldanda sadece iğne haraketi var, sitemde bir denge var

Bölgemizde yedek parça satan kişi Paksan bağlama grubu milini sezonda yetiştiremiyorum demişti, bunun yanında dişlili sistem milini bir kisi ya sorar ya sormaz , oda yağlamamıştır sarmıştır dedi

• Beğen
Tepkiler: Emrah Aktaş