*** Besicilerin Ruhuna Fatiha - Ette TaVaN fiyat uygulaması ***

Kuşbaşı etin kilosu 34 TL olacak
Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik kırmızı et fiyatlarında tavan fiyat uygulamasına gidileceğini söyledi. Bakan kıyma kilogram tavan fiyatının 32 TL, kuşbaşı etin kilogramının tavan fiyatının ise 34 TL olacağını belirtti. Çelik, bu durumun et piyasasına bir müdahale olarak algılanmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Tarım Bakanı Faruk Çelik, kasaplık kıymada 32 TL, kuşbaşı ette ise 34 TL tavan fiyat uygulanması konusunda sektör temsilcileriyle mutabakata vardıklarını söyledi.

Çelik yaptığı açıklamada, bu kararın sonuçlarının değerlendirilmesi için beş-altı ay sonra yeniden gözden geçirileceğini bildirdi.

Çelik, "Daha önceki toplantımızda değerlendirdiğimiz bir çok konunun dahilinde, özet olarak aldığımız karar gereği karkas yağsız et fiyatının tavan olarak 23,2 TL olması, yağlı fiyatın ise 21,8 TL olması, kasapta yoğun olarak kıyma fiyatının 32 TL, kuşbaşı fiyatının 34 TL olmasıyla ilgili bir görüş birliğine varmış bulunuyoruz. Bunun altında yatan nedenler olarak sektörde bazı spekülatörlerin, piyasadaki üreticimizi üretimden vazgeçirecek açıklamaları olmuştur. Bir yandan üreticimizi, besicimizi korurken, spekülatörlere yol açmamalıdır" dedi.

MÜDAHALE DEĞİLDİR

Çelik, bu durumun piyasaya müdahale şeklinde değil, piyasa ile birlikte hareket edilmesi için atılmış bir adım olarak algılanması gerektiğini de belirtti.

http://www.memurlar.net/haber/564134/

24-25 TL karkasda 44-45 TL'ye et satıyordu kasaplar.
32 TL'ye et satan kasap veya 21 TL'ye hayatta karkas almaz.
fiyatlar 18 TL'nin altını rahat görür.

...
44 45 liraya et yoktu zaten yine fiyatlar hemen hemen buralarda.18 lira falan imkansız boştan yere felaket tellallığı yapmaya da gerek yok.Bu arada sitemizde siyaset yapmak yasaktır lütfen daha dikkatli olalım

Son düzenleme:
44 45 liraya et yoktu zaten yine fiyatlar hemen hemen buralarda.18 lira falan imkansız boştan yere felaket tellallığı yapmaya da gerek yok.Bu arada sitemizde siyaset yapmak yasaktır lütfen daha dikkatli olalım

çağrı, alıntıdan da kaldırabilir misin, alıntıda olduğu gibi duruyor da... konu başka başka yerlere gitmesin...

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Çağrı
45 lira fiyatla satılan kıymayı karşılıycak et üretimimiz yok. 32 liraya düşünce tüketim daha da artıcak bunu kim karşılıycak ? 5 bin liraya dana alan besici napıcak ? kasap 1 hafta sonra yansıtıcak zarar etmiycek besici zarar ederse bu kasaplar eti nerden bulucak ? yurtdışındaki canlı danayı türkiyeye getirip kesmek daha ucuzamı malolucak ? şimdi orda et 4 euro peki bu euro 4 lira olunca ordaki etin buraya gelişi ne olucak ?

yem fiyatları 50 lira oldu. besilik buzağı 3 bin lira. tavan falan dinlemez bu sistem. piyasada olmayan bişeyin tavanı olamaz. karaborsaya düşer 2 ay sonra. sonrada ithalat kapıları sonuna kadar açılır.

bu strateji süt fiyatlarının düşmesiyle üreticinin inekleri kestirmesini önlemek amacıyla fiyatları düşürmekten başka bişey değil. zararına üretime devam edin diyolar.

45 lira fiyatla satılan kıymayı karşılıycak et üretimimiz yok. 32 liraya düşünce tüketim daha da artıcak bunu kim karşılıycak ? 5 bin liraya dana alan besici napıcak ? kasap 1 hafta sonra yansıtıcak zarar etmiycek besici zarar ederse bu kasaplar eti nerden bulucak ? yurtdışındaki canlı danayı türkiyeye getirip kesmek daha ucuzamı malolucak ? şimdi orda et 4 euro peki bu euro 4 lira olunca ordaki etin buraya gelişi ne olucak ?

yem fiyatları 50 lira oldu. besilik buzağı 3 bin lira. tavan falan dinlemez bu sistem. piyasada olmayan bişeyin tavanı olamaz. karaborsaya düşer 2 ay sonra. sonrada ithalat kapıları sonuna kadar açılır.

bu strateji süt fiyatlarının düşmesiyle üreticinin inekleri kestirmesini önlemek amacıyla fiyatları düşürmekten başka bişey değil. zararına üretime devam edin diyolar.

aynen inek kesilmesin diye yapılıyor.ara yerde besiciye oldu olan .. hakkımızda hayırlısı..

• Beğen
Tepkiler: Gürgen Tarım
Bu karar Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı Ahmet Hacıince, Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç,
Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ ve diğer sektör temsilcileri ile beraber alınmış. Üreticiyi, esnafı temsil ediyorlar.
Aslında ülkemizde kişi başına tüketim normallerin altında. Fiyatlar yüksek oluncada tüketici daha fazla kısıyor.
Hazır yem fiyatları yüksek. Üretirken maliyetleri düşürmemiz lazım. Meralar ıslah edilmeli. Hayvanların tükettikleri besinleri kendimiz üretmeliyiz.
Fiyatlarda denge olabilirse herkes faydalanır. Dengelenmezse ithalat kapısı açılabilir. Üretici daha fazla zarar görür.

yem üretirsen o hayvancılığın değil tarımın karı olur zaten birçoğumuz bir kısmını üretiyor hayvancılık tek başına karlı değil de tarımla birlikte olunca karlıysa hayvancılık yapmanın anlamı ne
meralardan herkezin faydalanma şansı yok ben zannetmiyorum teçhizatlı bir ahırı olan biri hayatta malını meraya götürmez büyüklerinde hiçbiri götürmüyor zaten , merada kim
yaydıracak biz çalıştıracak adam bulamıyoruz meraya kim götürür
kendi çiftliğinin yanında büyük bir tarlan varsa anca yapay mera olabilir hayvan fiyatları pazarda düşmedikçe kimse o fiyatlara kolay kolay bu işin içinden çıkamaz
bu ülkede neye tavan fiyat belirlendi de şimdi ete belirliyorlar serbest piyasa denen birşey var , sen karkas kıyma ve kuşbaşına tavan fiyat belirliyorsan
bunların üretimine bağlı olan herşeye tavan fiyat belirlemen gerekir hadi belirledin seneye anflasyon şukadar diyip üzerine koyacakmısın memura işçiye belirlediğin zamların aynısını ete yapabilecekmisin
bir yıldır kayseride et yağlı kesim 21,5-23,5 arasında gidip geliyor 21,5*%10 =23,65 olması gerekmezmiydi şimdi seneyede bir okadar daha koy
işçilik , elektrik , mazot , yem , ilaç , aşı , ekipman , kira bedeli , hayvan alım bedeli , ölümler herşey artarken bizim fiyatların hepsi sabit mi kalacak
herkez üretenden çok biliyor bu ülkede maliyetleri

arap başkası yapıyorsa bir işi benim yapmama gerek yok dermiş , japon başkası yapıyorsa ben daha iyisini yaparım dermiş , iki türk bir araya gelince başkasının karını hesaplarmış
bakan ve diğerleri oturdular hesapladılar çok kazanıyormuşuz ki bunu bize dayatıyorlar şimdi

Allah'tan halkımızı ıslah etmesinden başka dua etmekten yapacak başka bir şey bulamıyorum. Biz bu kadar insafsız halk mıydık yoksa sonradan mı olduk bilemiyorum. Artık hiç kimseyi % 10, % 20 kar yetmiyor. En az % 50 kar olacak. % 250, 300 olursa tadından yenmiyor. Herkes ben çok kazanayım da dünya yansın umurumda değil havasında. Hiç fakiri fukarayı düşünen yok. Ben fakirinde et yemesi gerektiğini savunuyorum. Kendi hayvanlarımda var, eti üreten danasını sattığında evine bir kilo kıyma götürmeye çekiniyor. Halkın yiyebildiği kıyma. Asgari ücretli köylü ve emekli bunu da yiyemiyor. Sadece ette değil, çiftçinin ürettiği her şeyde aynı durum. Aracı yada satıcı çiftçinin kazandığının en az 5 katını kazanmadan o ürünü pazarlamıyor. Bahçede portakal 50 kuruş pazarda 1,5 manavda, markette 3 lira çiftçinin, tarla kirasını ve emeğini katmazsak bile kiloda 10 kuruş karı yok, ama satıcı yada aracı kiloda 50 kuruş kazanmazsa portakalı satmıyor. Aynı şey tüm tarım ürünlerinde geçerli. Bu gün 1 litre süt üreticide ortalama 110 kuruş. Eğer çiftinin emeğini, tarla kirasını, ahırın kirasını, sigortasını ve finansman giderlerini saymazsak litrede bir kaç kuruş kazanabilir. Bu gün markette 1 litre süt 3 liradan başlıyor. Hesabını isteyen yapabilir. Allah önce halkımıza insaf ve merhamet duygusu versin.

Bundan sonraki süreçte üretim azalır veya durma noktasına gelirse; o zaman o çok düşünüldüğünü zannettiğimiz halk kıymayı ithal olarak 100 TLye yer. Devlet öncelikle kendi elindeki elektriğe, mazota, doğalgaza v.b. tavan fiyat uygulasın, haa unutmadan bu saçma sapan trafik sigorta poliçe bedelini düzeltsin. Daha bunun gibi 10larca saçma politika uygulamalırından bahsedebiliriz ama siyaset olur!!! Evet et fiyatları yüksek ama girdilerde yüksek. Zamanında tarim bakanlığı 1 kg etin maliyetinin 23 TL olduğunu açıklamiştı. Şunu demek istiyorum bi ülkenin üreticisi batarsa ülke ekonomisi batar. Taşıma suyla değirmen dönmez...

• Beğen
Tepkiler: İsmail Pelit