*** Besicilerin Ruhuna Fatiha - Ette TaVaN fiyat uygulaması ***

Et fiyatları için tüketici 'memnun', üretici 'dertli'

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in, kıyma ve kuşbaşı etin tavan fiyatlarını açıklamasının ardından Edirne'de, hayvan üreticileri duruma tepki gösterdi. Kazanacak olanın büyük market ve kasaplar olduğunu dile getiren hayvan yetiştiricileri, "Yine yük bizim sırtımıza binecek" dedi. Tüketici ise fiyatları memnuniyetle karşıladı.

Bakan Çelik'in, "Kırmızı et sektörü temsilcileriyle aldığımız karar gereği karkas yağsız et tavan fiyatının 23,3 TL, yağlı et tavan fiyatının 21,8 TL, kıymanın tavan fiyatının 32 TL, kuşbaşı etin tavan fiyatının ise 34 TL olmasıyla ilgili fikir birliğine vardık" açıklamasının ardından Edirne'de vatandaşlar, fiyatları olumlu karşıladı. Evlerine kıyma ve kuşbaşı eti almakta zorluk çektiklerini belirten tüketiciler, "Fiyatların düşmesi iyi olmuş çünkü hiç et yiyemiyorduk" diye konuştu.

"KAZANAN BÜYÜK MARKETLER OLACAK"

Edirne'de hayvan yetiştiriciliği yapan Yahya Hıncal, Gıda, Tarım ve Hayvanlık Bakanı Faruk Çelik'in açıkladığı kıyma ve kuşbaşı etin tavan fiyatlarında hesap hataları olduğunu belirterek, "Etin esas karkas fiyatlarının maliyetleri hesaplanarak ona göre fiyat söylemesi lazım. Şu anda yem 900, bin TL, eti canlı hayvan borsasından 11-12 TL'ye alması lazım ki üreticiye 32 TL'ye vermesi için. Orada bir yanlış hesaplamalar var. Neye göre bu hesapların yapıldığını bilmiyoruz. Burada muhakkak büyük marketler para kazanıyor, bizim para kazandığımız yok. Şimdi yarın canlı hayvan borsasında da fiyatları otomatik olarak düşürecekler. Bakan Çelik, bu fırsatı marketlerin eline verdi, olan yine bize olacak" şeklinde konuştu.

"YİNE HER ŞEYİ ÜRETİCİYE BİNDİRECEKLER"

Edirne'de hayvan yetiştiriciliği yapan Serkan Gül ise "Bu durumda kazanacak olan yine kasaplar ve büyük marketler olacak. Bizim 18-20 ayda yetiştirdiğimiz bir hayvandan maksimum kazancımız bin 500 lira, o da kendi şartlarımızı kullanarak. Arpamızı, buğdayımızı, mısırımızı kendi tarlamızda ekersek bizler de bu paraları kazanıyoruz. Bunlar bizim sırtımızdan çıkacak, yine üreticiye bindirecekler her şeyi" dedi.

"BİZE ULAŞAN BİR FİYAT TEBLİGATI YOK"

Edirne'de ailece yaklaşık 40 yıldır kasaplık yaptıklarına değinen Mustafa Öztürk de, dana kuşbaşı eti fiyatlarının şu an 40 TL, dana kıymanın kilosunun ise 38 TL olduğunu söyledi. Öztürk, "Bakanımız fiyatları açıkladı ama bize henüz gelen bir tebligat yok. Fiyatlarımız biraz yüksek ama bizim de etimiz kaliteli. Neler olacağını ilerleyen günlerde göreceğiz" ifadelerini kullandı.

"KUŞBAŞI ETİ ALDIĞIMIZ YOK ZATEN"

Kasap alışverişlerinde fiyatların yüksek olmasından dolayı kısıtlı imkanlarla alışveriş yapabildiklerini söyleyen Yusuf Evcil, "Bir Avrupa ülkesinde dana etinin kilosu 18 TL, ülkemizde ise 38 TL. Fiyatları biraz daha iyileştirirlerse daha iyi olur tabi ki. Bence iyi olmuş çünkü hiç yiyemiyorduk. İnşallah fiyatlar yürürlüğe girer. Şu anda kuşbaşı eti hiç aldığımız yok zaten. Kıyma alıyoruz arada bir o da yarım kilogram. Yani fazla bir şey aldığımız yok, alamıyoruz. Bu fiyatlar yürürlüğe girerse biraz daha fazla belki kıyma alabiliriz" diye konuştu.

Öte yandan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye'nin çift haneli gıda enflasyonunda etkili olan et fiyatlarını kontrol altına alabilmek için kıymada 32 TL, kuşbaşı ette ise 34 TL tavan fiyat uygulanması konusunda sektör temsilcileriyle mutabakata vardıklarını açıklamıştı.

http://www.memurlar.net/haber/564333/

Bende isterim gariban aileside haftada en az 1kg. kıyma yesin protein ihtiyacını buradan karşılasın. Fakat kıymanın kilosu kasapta 20 tl de olsa gariban gene bütcesi yettiği kadar yiyecek belki gene yiyemiyecek. Zengin adam 40 tl de olsa yiyip doyacak, 20 tl olsada. Bu peşkeş kime çekiliyor? bende bir garip bir besici olarak şunu söylemek istiyorum Gariban haftada 1 kilo et yiyecek diye ben godamanın her geceki mangalına meze olamam....

Bende isterim gariban aileside haftada en az 1kg. kıyma yesin protein ihtiyacını buradan karşılasın. Fakat kıymanın kilosu kasapta 20 tl de olsa gariban gene bütcesi yettiği kadar yiyecek belki gene yiyemiyecek. Zengin adam 40 tl de olsa yiyip doyacak, 20 tl olsada. Bu peşkeş kime çekiliyor? bende bir garip bir besici olarak şunu söylemek istiyorum Gariban haftada 1 kilo et yiyecek diye ben godamanın her geceki mangalına meze olamam....

O zaman garibanında çok da umurundaydı senin zarar ettiğin. Zengininde hiç umurunda değil. Benimde umurumda değil ben kıyma almıyorum, antrikot severim. Böyle düşündüğümüz sürece hiç bir yere varamayız.

Arkadaşlar bence doğru bir karar
Bende besicilik yapıyorum ama kendi buzağlarımı büyütüp melezliyerek birşeyler çabalıyorum.Konumda vardı ama sitenin yeni hali ile eski profilimi kullanamıyorum şuan.Olması gereken fiyat bence yağlı kesim 20 tl , beni kurtatıyor abi kim ne derse desin , beni kurtarmıyor diyen üretime yönelsin besi metaryalini kendi üretsin katkı sağlasın.Şuan bizim burada yağsız 25 tl halen.Fazla...

20 de olsun 18 de olsun ama kurtarır yanı olsun pazardan gidip 300 kiloluk hayvanı 5000 e alırsan değil ama
canlı hayvanda da bir tavan olması lazım 50 baş besi için 350-370 bin nakit 100 bin liralık ekipmanla bu iş yapılıpta
9-10 ayda %8-10 kazanamazsak kim yapacak bu işi gece gündüz emek yoğun riskli bir işde hem sermaye hem çalış
millete bedavaya anma hizmeti mi yapacağız bakanlığın yapacağı en güzel iş aracıları kaldırıp yurt dışından
damızlık ve besilik hayvan getirip üreticiye maliyetine verip sözleşmeli üretim yapılması ve yurt içinde de fiyatların
zamanla oturtulması umarım hepimiz için hayırlısı olur bu sene boşa çalıştık gibi 1 aydan kesime gidecek danalar

• Beğen
Tepkiler: hastarım037
20 de olsun 18 de olsun ama kurtarır yanı olsun pazardan gidip 300 kiloluk hayvanı 5000 e alırsan değil ama
canlı hayvanda da bir tavan olması lazım 50 baş besi için 350-370 bin nakit 100 bin liralık ekipmanla bu iş yapılıpta
9-10 ayda %8-10 kazanamazsak kim yapacak bu işi gece gündüz emek yoğun riskli bir işde hem sermaye hem çalış
millete bedavaya anma hizmeti mi yapacağız bakanlığın yapacağı en güzel iş aracıları kaldırıp yurt dışından
damızlık ve besilik hayvan getirip üreticiye maliyetine verip sözleşmeli üretim yapılması ve yurt içinde de fiyatların
zamanla oturtulması umarım hepimiz için hayırlısı olur bu sene boşa çalıştık gibi 1 aydan kesime gidecek danalar

Bu işin en kötü tarafı; canlı hayvanda fiyatın stabil olmaması.
Kısaca; canlı hayvan ın yaş, cins ve kg. mına göre bir fiyatı olması lazım. Hayvan pazarlarında kantarlar olması gerekli.
Bütün bunlara göre; Canlı hayvan fiyatı olursa o zaman alışverişler ve hayvan hareketleri daha düzenli olur. Geriye satıcı ve alıcı arasındaki vade durumu konuşulması kalır. Özellikle canlı hayvan ticaretinde hiç evrak (çek, senet v.s.) kullanılmıyor. Fatura yok belge yok, pasaporta sattım deyip imzalıyorsun, alıcı inkar gelse tutunacak hiç bir dalın yok.
Bu işi ona buna sınır koyarak düzenleyemeyiz.
En ideal çözüm; Canlı Hayvan Borsaları :) Daha biz diğer ürünlerde borsa kuramasakta :( İnsan ümitleniyor işte.

Eti herkesin yiyebilmesi için ben de ucuzlamasından yanayım. Gönül ister ki, asgari ücretli 2 günde bir et yesin. Ancak bu iş "tamam tavan fiyat yaptım bitti." mantığı ile olmaz. Bu iş olacaksa üreticinin sattığı canlı hayvan fiyatlarında, karkas et fiyatlarında da TABAN fiyat olmalı. Sonrasında da yem sanayiine el atılıp yemlerde ve yem ham maddelerinde tavan fiyat olmalı. Buna daha fazla çözüm getirilebilir.

Ancak "Ben yaptım oldu." demekle bu iş olmaz.

Arkadaşlar bence doğru bir karar
Bende besicilik yapıyorum ama kendi buzağlarımı büyütüp melezliyerek birşeyler çabalıyorum.Konumda vardı ama sitenin yeni hali ile eski profilimi kullanamıyorum şuan.Olması gereken fiyat bence yağlı kesim 20 tl , beni kurtatıyor abi kim ne derse desin , beni kurtarmıyor diyen üretime yönelsin besi metaryalini kendi üretsin katkı sağlasın.Şuan bizim burada yağsız 25 tl halen.Fazla...
Besi materyalini üretmek eyvallah da,gerçekçi bir maliyet hesabı yapacaksanız o ürettiğiniz buzagi satılsa yine para edecek. Onu maliyetinden değil pazarda kaca satın aliyosaniz o fiyattan koymanız gerekiyo ki doğru bir maliyet analizinde değişen birsey olmuyor yani.o zaman da 20 liraya zarar etmezsiniz ancak 8 9 ay bedava çobanlık yapmış olursunuz.her türlü maliyet hesabına varım.

• Beğen
Tepkiler: simentalci
Besi materyalini üretmek eyvallah da,gerçekçi bir maliyet hesabı yapacaksanız o ürettiğiniz buzagi satılsa yine para edecek. Onu maliyetinden değil pazarda kaca satın aliyosaniz o fiyattan koymanız gerekiyo ki doğru bir maliyet analizinde değişen birsey olmuyor yani.o zaman da 20 liraya zarar etmezsiniz ancak 8 9 ay bedava çobanlık yapmış olursunuz.her türlü maliyet hesabına varım.

evet hesap doğru , benim amacım herkes üretsin A şehrinden B şehrine besilik giderse sonumuz bu.mızıka çalarak izleyelim bizde :) çekirdek yerine

O zaman garibanında çok da umurundaydı senin zarar ettiğin. Zengininde hiç umurunda değil. Benimde umurumda değil ben kıyma almıyorum, antrikot severim. Böyle düşündüğümüz sürece hiç bir yere varamayız.

Öyle düşünme bir yere varamazsın, böyle düşünme bir yere varamazsın. Benim bir yere varmak gibi bir niyetimde yok. Anlatmak istediğim zaten fakir fukara kurbandan kurbana et görürse yiyor, onun haricinde aldığı dandik sucukta, dönerde ne olduğu belli olmayan eti yiyor. Bu hayat standartları düzelmediği sürece o adama tavanı 18 de yapsan yiyemiyecek anlatmak istediğim bu. bende t-bone'nun hastasıyım, kıymada alıyorum saygılar.

20 TL'ye kazanıyorum diyen iktisat bilmiyor.
Alternatif maliyetleri hiç hesaba katmıyor demektir.
- sabah saat 05:00 te kalkıp saat 10:00'a kadar sürekli ahırda bokunu küre - at, yemini samanını ver, sütünü sağ, slajı, suyu......... (5 saat)
- Yaz kış, yağmur kar deme. kışın buz gibi, yazın pis kokulu ahıra gir. ( her gün, aralıksız)
- öğlen tekrar bokunu küre, otunu, yemini, suyunu ver. (2 saat)
- akşam tekrar sabahki işleri tekrar et. (5 saat )
- bayram - seyran, düğün - dernek, hastalık - sağlık, doğum - ölüm demeden uğraşırsın...
- kahveye gidemezsin, insan içine çıkamazsın, ne olmuş ne bitmiş bilemezsin... köyde en yakın arkadaşlarını süt götürdüğünde karşılaşmıyorsan eğer bir kaç ayda bir görürsün (belki cumadan cumaya)
- sadece sen değil, bütün aile uğraşırsınız...
- hele bir de gece buzağıladı mı uykusuz kalırsın, gündüz uyumayla telafi etmeye çalışırsın...

Alternatif Maliyet Hesabı.
1- böyle bir emek vererek bir başka işte çalışırsanız kaça çalışırdınız ?
bunu tahtaya yazacaksın. kimse bedavaya çalışmaz. herkes bu maliyeti atlıyor. emeğin maliyeti sağlıktır. hastalanınca bedavaya mı tedavi olacaksın. ya geçip giden zamanın, harcadığın ömrün maliyeti...

2- kullandığın malzemeyi ( saman, ot, silaj, yem, mısır, arpa vs..), alet edevatı (süt sağım makinesi, yem karma makinesi, traktör, römork, jeneratör vs..) bir başkasına kiralasan kaça kiralardın aylık ? bunlar eskiyor. bunların yıpranma maliyeti / amortismanını hiç hesap ettin mi?

3- binaları ( ahır, samanlık, garaj vb.) kullanmayıp başkasına kiralasaydın kaça kiralardın aylık ? niye bunu hesap etmiyorsun. bu da bir alternatif maliyet...

daha pek çok şey eklenebilir.

Alternatif Kazanç / Maliyet hesabını pek çok kişi anlamıyor.
şöyle anlatayım :
elinde sermaye var. ve önünde onu değerlendirebileceğin 4 tane seçenek var diyelim.
birini seçtiğinde, diğerlerini seçemiyorsun.
1. 1000 TL, 2. 2000 TL, 3. 3000 TL, 4. 4000 TL olsun.
3000 TL kazanacağın yatırımı seçtiğinde diğer alternatiflerden vazgeçtin demektir. buna alternatif maliyet denir.

en yüksek kazancı getireceğin tercihi seçebildiysen, ne mutlu. fakat bunu sürekli gözden geçirmelisin. bir diğer yatırım onun üstüne çıktığında yaptığını bırakıp ona geçmelisin,
mesela 5000 TL kazanabileceğin bir imkan doğduğunda buna geçmezsen, her ay 1000 TL'ne vazgeçmiş olursun.

diyelim ki hayvancılıktan, yukarıda saydığım bütün zorlukları göğüsledin ve ayda 6.000 TL kazanıyorsun. en fazla kazanacağını seçtin diyelim.
1 sene sonra şartlar değişti : ve yukarıda saydığım Alternatif Maliyetler daha karlı hale geldi.
yani Binaları, aletleri, malzemeyi kiralayıp, satıp bir de başka birinin yanında aynı veya daha hafif şartlarda çalışarak ayda 7.000 TL kazanabileceğini gördün.
yani aylık 1.000 TL daha fazla....
işte bunu seçmezsen bu 1000 TL'den vazgeçmiş olursun.
kazancını maksimize etmemiş olursun.
akıllıca olmaz.

demek istediğim kısaca şu:
"şu anda 20 TL'den kazanırız diyen" asla yukarıdaki maliyetleri hesaba katmıyor.
aslında bunları hesaba katsa, mesela Allah vermesin yorgunluktan dolayı hastalansa, ameliyat olsa 20.000 TL'si gitse o zaman anlayacak, boşa çalıştığını. üstelik sağlığından olacak.
yıpranan vücudun, akıl sağlını hesap eden yok.

o arkadaş belki şu anda her ay 2000-3000 TL zarar ediyor, fakat bu bahsettiğim maliyetleri hesaba katmadığı için kazanıyor, artıda gözüküyor. bunları koysa, hesap hemen zarar, eksi yazacak

Allah Çiftçilere akıl fikir birlik versin.
Çiftçi sendikası kursan, her gün 5 TL sigaraya para verirler, 5 TL çaya para verirler. ama yılda 100 TL parayı derneğe, sendikaya vermek zoruna gider.

beter olun o zaman....

işin garip yanı televizyonlarda daha birtane besi çiftliğine gidip çekim yapmadı hep televizyonlarda kasaplar hep onların dertleri
karkas 16 ya satılmadıkça o fiyatlara inmez diyen mi dersin besiciler fedakarlık etsin diyen mi mikrofonu uzatıyorlar
ağzını açan hemen %25-30 kemik firesi diyor nerde görülmüş o fire kemik yığını mı kesiyorsunuz 280 kg karkasın altını bile farklı fiyattan alıyorlar
ahırdaki hayvanların hepsini keseyim birtanesinde çıkmaz hostain danalar bile dahil
elektrik , su , işçi , kira kdv vergi sanki saydıklarının hiçbiri besicide yok vergi levhalarına baksan hiçbirinde 10000 tl kar yazıpta devlete 2000 tl vergi bile ödemezler
ben 20 dana kessem kasaptan fazla vergi ödüyorum fatura kesmez kdv den bahseder kesse bile gene aldığı verdiği araba demirbaş vs den gene kdv çıkmaz
dünya paraya hayvan al , bir yıllık yemi stokla ölümü kalımı bakımı bütün zorluklar bize kazanmaya gelince senden çok kazansın Allah bereket versin
bugüne kadar kasaplara hiç sözüm olmadı ama gel görki kasaplar bizim hakkımıza resmen göz dikmiş durumda 2 besici bir kasap açacak bu devirde
ozaman görürler el mi yaman bey mi yaman moraller bozuk yoksa kirletmezdim konuyu kimse kusura bakmasın

Dedikleriniz kısmen doğru ama kaç hayvan için , ev üretimcisi değilim ben , bende arge yapıyorum kendi çabımda en verimlisini bulmaya çalıyoruz

Acaba bu dedikleriniz doğru mu ? Hİç bilmediğimden soruyorum %10 %20 % 30 kar ile mi satıyorsunuz hayvanlarınızı ?Eğer öyle ise ALlah kolaylık versin.Millet ağzını birçok şeyde %100 % 200 kardan aşağıya açmıyor.EN kötü mütehait bile % 50 kar koymadan satmıyor.%20 kar ne demek anlamadım.

Tv Kanalları İstanbul'da, en fahiş fiyatlar İstanbul'da, konu hakkında görüşü alınan Kasaplarda haliyle İstanbul Kasabı. Hayvancılık ise Anadolu ağırlık tüm Ülke de, istanbul harici her yerde mevcut.
Röportaj yapılıyor; Kasap; 'İnek eti asla tüketilmemeli ve sadece dana eti tüketilmeli' diyecek kadar arsız ve şuursuz.
Pes vallahi..