*** Besicilerin Ruhuna Fatiha - Ette TaVaN fiyat uygulaması ***

Bizim ülkemiz doğa şartları yüzünden mera hayvancılıhına çokta uygun degil devamlı yagmur alan kaç ilimiz var?
Yağmur alsak bile; Gündönümü denen doğa olayı var, 21 haziranda başlar 1 hafta sürüyor yanılmıyorsam , merada yayılan ineklerin sütü o gün itibari ile her gün 1-2 litre arası düşer. Bahsettiğiniz gibi mera hayvancılığına çok uygun değil maalesef, sadece kısa bir soluk aldırıyor bize, Ormanda otlatanlar var, orada da sinekten otlayamıyor hayvan, hem zaman kaybı oluyor.

• Beğen
Tepkiler: Gladioman
Erzurum, Kars ve Karadeniz yaylaları hariç büyükbaş hayvancılık için otu bol, uzun süre yeşil kalan, geniş meralar yok.
toros ve ege yaylaları dahil, ülkemizin çok büyük bir bölümündeki mera ve yaylalar sadece küçükbaş hayvancılık için müsait.

büyükbaş mecbur ahırda, emek yoğun yapılmak zorunda. tarlada üretip, hayvanın ayağına getireceksin, bu da masraf demek.

en büyük sorun üretimin planlanamaması ve ikide bir çıkan ithal, tavan fiyat vb. uygulamalar.
bir de yem fiyatları.
dışardan alıyorlar ucuz GDO'lu mısırı, yem yapıp satıyorlar.
GDO'lu ürünlerin hayvan yeminde kullanılmasını da serbest bırakan bu hükümet. amacı da bol bulup ucuza ithal edilir, yem fiyatları düşer diye düşündü ama olmadı. Zira bizim yem sanayicimiz GDO'suz mısırın yarı fiyatına da GDO'lu mısır getirse yine aynı paraya satıyor...

Konya Şeker her alana el alttı. sadece şekerde kalmadı. Çikolata, gofret, bisküvi, yoğurt, peynir, süt vb..... Tüm içanadolu çiftçisinin ürettiği ne varsa herşey Konya Şeker eliyle pazarlanacak yakında. üstelik üretilip, Katma değer yaratarak.

ama Trakya Birlik böyle yapmıyor. çünkü kimlerle iş tuttukları belli değil.
sadece sıvı yağ, margarin üretiyorlar. bir de yem. o da kalitesiz...
süt fabrikası kur, trakyanın sütünü sen topla, buğdayı sen topla un fabrikasını sen kur, arpa, mısır, silajları sen yap.
zamanında al, fiyatında al, bunları işle kendi ortaklarına %100 değilde %10 Kârla sat...
olmaz mı olur... ama neden yapmıyorlar... işlerine gelmiyor.
çünkü bunları yapmayarak, özel sektöre kâr aktarıyorlar... özel sektörün trakya çiftçisini sömürmesine ortam sağlıyorlar.

trakya birlik başkanı Arap Kürd Partisinden milletvekili oldu, ama Trakya Birlik başkanlığını bırakmadı. 18.000 milletvekili maaşı, 20.000 Yönetim kurulu başkanlığı maaşı... oh.
Trakya Birliğe Arap Kürd Partilileri doldursun,
Arap Kürd Partisine yakın iş adamlarının süt, yem, un fabrikalarının kârlarını tehdit edecek hiç bir işe girişmesin...

daha ne yazayım, 50 senesi kahvehanede spor konuşarak geçen cahil köylü kısmına ne anlatayım...
akıl tırrek değil ki, millete sokasın....

Erzurum, Kars ve Karadeniz yaylaları hariç büyükbaş hayvancılık için otu bol, uzun süre yeşil kalan, geniş meralar yok.
toros ve ege yaylaları dahil, ülkemizin çok büyük bir bölümündeki mera ve yaylalar sadece küçükbaş hayvancılık için müsait.

büyükbaş mecbur ahırda, emek yoğun yapılmak zorunda. tarlada üretip, hayvanın ayağına getireceksin, bu da masraf demek.

en büyük sorun üretimin planlanamaması ve ikide bir çıkan ithal, tavan fiyat vb. uygulamalar.
bir de yem fiyatları.
GDO'lu ürünlerin hayvan yeminde kullanılmasını da serbest bırakan bu hükümet. amacı da bol bulup ucuza ithal edilir, yem fiyatları düşer diye düşündü ama olmadı. Zira bizim yem sanayicimiz GDO'suz mısırın yarı fiyatına da GDO'lu mısır getirse yine aynı paraya satıyor...

Konya Şeker her alana el alttı. sadece şekerde kalmadı. Çikolata, gofret, bisküvi, yoğurt, peynir, süt vb..... Tüm içanadolu çiftçisinin ürettiği ne varsa herşey Konya Şeker eliyle pazarlanacak yakında. üstelik üretilip, Katma değer yaratarak.

süt fabrikası kur, trakyanın sütünü sen topla, buğdayı sen topla un fabrikasını sen kur, arpa, mısır, silajları sen yap.
zamanında al, fiyatında al, bunları işle kendi ortaklarına %100 değilde %10 Kârla sat...
çünkü bunları yapmayarak, özel sektöre kâr aktarıyorlar... özel sektörün trakya çiftçisini sömürmesine ortam sağlıyorlar.

trakya birlik başkanı Arap Kürd Partisinden milletvekili oldu, ama Trakya Birlik başkanlığını bırakmadı. 18.000 milletvekili maaşı, 20.000 Yönetim kurulu başkanlığı maaşı... oh.
Arap Kürd Partisine yakın iş adamlarının süt, yem, un fabrikalarının kârlarını tehdit edecek hiç bir işe girişmesin...

daha ne yazayım, 50 senesi kahvehanede spor konuşarak geçen cahil köylü kısmına ne anlatayım...

Güzel format atmışsın, doğru söze ne denir.

bir de yem fiyatları.

Hemen hemen herseye tamam da arap kurt nedemek ?

Şimdi haberlerde izledim. Kasaplar indirim yapmamakta diretiyor. Çeşitli maliyet hesapları yapmışlar. Karkası 18 liradan alalım biz de eti 32 yapalım diyorlar. Haberde besicileri günah keçisi ilan ettiler resmen. Çok kızdım mesaj attım ama okumadılar. Hiç kimse besicilerin sorunlarını dile getirmiyor. Kimse yem maliyetlerinden işçilik maliyetlerinden bağkur kesintilerinden mazottan bahsetmiyor. Bunu haberlerde söylemeleri için tepki bir şeyler yapmak lazım. Yoksa olay yine bizlerin üstüne yıkılacak, tek suçlu biz olacağız.

Besicilikte üreticilerin karı % 20 olmamalı diye düşünüyorum.Çok çok çok düşük bir kar oranı.Neredeyse hiç kimsenin adını bile duymadığı bir kar oranı.

arkadaşım %20 olmamalı diyorsun herhalde sektörden değilsin kim kazanıyor yüzde %20 bu devirde
ben yüzde 10 kazanırsam öpüp başıma koyacam
hayvan peşin yonca saman tarlamdan arpanın yarıdan fazlası tarlamdan
yem peşin herşey peşin keşke senin dediğin rakamlar kazanılsa

etteki fiyat artışının ana sebeplerinden biri kasapların kar marjlarını arttırmaları
yıllara göre karkas et fiyatları http://www.etfiyat.com/fiyat-arsivi
yıllara göre kasap kıyma kuşbaşı fiyatları http://www.etfiyat.com/kasap
28.03.2011 kesim 15,4 kıyma 22
25.10.2011 kesim 17,5 kıyma 25
06.11.2012 kesim 16 kıyma 24
03.04.2013 kesim 14,5 kıyma 23
28.08.2014 kesim 19,75 kıyma 30
13.08.2015 kesim 26,5 kıyma 40

istanbul fiyatları kesimde kasapta
istediğiniz tarihe bakabilirsiniz yıllar geçtikçe kıyma - kesim fiyatı farkı 6-7 tl den 13,5 -15 tl lere gelmiş
şimdi kasaplar karşı çıkıyor adamlar sonuna kadar haklı bizdeki gibi net bir fiyat yok bende bir dönemde 1 tl lik fark 20-25 bin tl yapıyor
kar ve zarar durumun tamamen kesim fiyatına bağlı ama kasaplarda öyle bir durum yok kesim isterse 10 tl olsun onlar gene aynı kar marjını tüketiciye yansıtacak
böyle bir durumda niye kabul etsinler ki tavan fiyatı kasaplar tavan fiyata uymayacaklar ve sonunda ithal et gelecek sonuç kasapların 1 tl bile zararı olmazken
bizler batmak durumuyla bile karşı karşıya kalacağız
inanın bizler ne sanayicinin nede kasapların nede bakanlığın zerre kadar umrunda değiliz onlar hiçbir zaman kaybeden tarafında değiller üreten biz riskli tarafta olan gene biz
geçen facede bir yazı paylaştım arkadaşım hemen yazdı ne yani ithal et gelmesin mi biz ucuz et yemeyelim mi televizyonlar propagandayı iyi yaptı burdan anlaşılan bu
baya uzun bir yazı yazdım en sonuna da ucuza et yemek istiyorsanız 15-20 kişi birleşin gidin bir besiciye size karkas fiyatına malı zaten verir kayseri için 22 yağlı kesim %17 kemik çıksa et size 26,5 tl ye gelir
bakanlığın açıkladığı fiyattan bile aşşağı afiyet olsun daha ben nediyim
çözüm heryerde aracıları kaldırmak gücün yettiği kadar celepten alma kendin al zahmetini çek yorul arkadaşım
besledin zahmetini çektin gene hep risk altındamısın 2-3 besici bir kasap aç riski de kaldır ordan da para kazan
şaka bir yana bir yıl içinde kasap açarım herhalde

arkadaşım %20 olmamalı diyorsun herhalde sektörden değilsin kim kazanıyor yüzde %20 bu devirde
ben yüzde 10 kazanırsam öpüp başıma koyacam
hayvan peşin yonca saman tarlamdan arpanın yarıdan fazlası tarlamdan
yem peşin herşey peşin keşke senin dediğin rakamlar kazanılsa

Besicilik yapılmaz ki o zaman.% 10 15 20 kar çok komik kar oranları bence.Bir hayvan 100 bin lira mı ki % 10 kar koyasınız ? Hayvan etse etse 5 bin lira 8 bin lira eder.500 600 lira karla bu iş döner mi anlamıyorum.200 300 tane büyükbaş olmalı ki ancak dönsün iyi bir iş olsun diye düşünüyorum.AKsi takdirde % 10 kar hatta daha altından bahsetmek çok yorar insanı.Milletin % 50 % 100 % 200 kar koyduğu binbir sektör var.BU iş % 10 karla dönmez en azındna ben girsem döndüremem o kar oranıyla.

• Beğen
Tepkiler: nailyetek
% 8 kar 10 kar çok çok düşük karlar.Üreticiler abiler kardeşler siz bu oranlar ile hayatınızı rahatça idame ettirebiliyor musunuz ? Emeğinizin karşılığını aldığınızı düşünüyor musunuz bu kar oranlarıyla bu çalışma temposuna ? Çok merak ettim bu konuyu.

• Beğen
Tepkiler: DeHLiZ
% 8 kar 10 kar çok çok düşük karlar.Üreticiler abiler kardeşler siz bu oranlar ile hayatınızı rahatça idame ettirebiliyor musunuz ? Emeğinizin karşılığını aldığınızı düşünüyor musunuz bu kar oranlarıyla bu çalışma temposuna ? Çok merak ettim bu konuyu.
Risk ve emek göz önüne alındığında bu gibi sektörlerde %10-20 kar komik. Al sat yok emek var bu yüzden %100 kar şart bu gibi riskli işlerde. Nedir risk? Hayvan alırsınız masraf yaparsınız kesimlik hale gelmiş çat bir baktınız hastalanmış. Hatta ölmüş. Besi hayvanının sigorta edildiği pek görülmüş şey değil, gitti paralar...

Hayvan bu belli bir üretim sınırı var seri üretemezsiniz, tek seferde çok kazanmak lazım. Öte yandan hayvanı pazarlayan kasap mezbaha, düşük kar ile çalışabilir çünkü döngü çok, adam günde 10 tane de işleyebilir, 1000 tane de. Ama besici o hayvanı en az 6 ayda p hale getirir. Bu 6 ayda et fiyatı düşüp yem artabilir, %20 kar zarara dönebilir.

O yüzden komik rakamlar %20%30 ;)

Bereket TV bile besi hayvanı ithalatı yapıyor. Besiciler tabi bu hale gelir... İthalatın karşısında duracak, halkın sesi olacak çiftçilik kanalları bile bunu yapıyorsa ben bir şey demiyorum. Kendi reklamlarını yapmışlar!

Çözüm ithalat mı? Sürekli ithal etmek nereye kadar?

[video=youtube;znaaV3emEio]https://www.youtube.com/watch?v=znaaV3emEio[/video]

Kısa vadeli ve küçük düşünülüyor! Bu ülkede hayvancılığın da tarımın da en iyisi yapılır ama kıymetini bilen yok.

aldığın hayvanın yaşına göre değişir kar oranın ama yüzde 10 dan yüzde 20 ye çıkmaz
sen tutup yer benden tarlada ürettiğim benden işçilik benden dersen daha yüksek çıkar belki oda kendini kandırmaktan başka birşey olmaz
ben bu sektörde daha doğru düzgün hesap yapan görmedim mal alırlar tartmazlar malı kesime götürürler tartmazlar üstüne birde senle dalga geçerler tartıp ne yapcan diye
275 kiloluk canlı hayvanı besiye aldın
günlük ortalama maliyetin işçilik kira elektrik, yem herşey dahil 10,5-11 tl olsun bukadar olurmu deme yedirirsen olur
hayvanı aldın 4250 tl ( geçen sene fiyatı )
300 gün baktın 300*11=3300 tl
4250+3300=7550 tl

275+300*1,3=665 kg canlı
yağlı kesim 22 den 665*0,92*0,62*22=8345 tl
8345-7550=795 tl

7550 tl yatırıp 795 tl kar edersen %10,5 kar etmiş olursun hesaplamalar 50-55 adet için yapılmıştır daha az sayıda maliyetler daha da artar

bütün hayvanlar günde 1,3 de almaz (simmental alır dersen 275 kg lık fiyatına da bakmak lazım )
hastalanan , şişen , ölen
buzağıyken alsanda durum aman aman değişmez bu işde kar 1500 ü kolay kolay geçmez hayvan başı
şansına hayvan ucuzken alırsın bir yılda fiyatlar artar kar ettim dersin pazara gidersin aynı adette hayvan alamazsın
buralarda yüzde 30-40-50 yazıpta hiç sektörde olmayan adamlarda bu para kazanılıyor sanmasın

sayı fazla olur ufak alırsın biraz daha artar karın en fazla o olur
süt inekçiliğinde de 1 inekde edeceğin 2500-3000 tl dışardan bakınca millet sanki para basıyoruz sanıyor

bu zorluğa değer mi değmez o konuda haklı olabilirsiniz para kazanmak hiçbir sektörde kolay değil
%200-300 ler kolay kazanılsaydı kimse parayı koyacak yer bulamazdı

geçen biriyle sohbet ediyoruz bir inekten ne kazanılır dedi 2500 civarı dedim
bana dediği sen öyle kar bekliyorsan hiç ineğe başlama dedi
sen ne bekliyorsun dedim 4-5 bin tl dedi
Allah gönlüne göre versin nediyim

bir inekten o paralar kazanılsaydı bugün herkez işi gücü bırakır inek bakardı

yem üretirsen o hayvancılığın değil tarımın karı olur zaten birçoğumuz bir kısmını üretiyor hayvancılık tek başına karlı değil de tarımla birlikte olunca karlıysa hayvancılık yapmanın anlamı ne
meralardan herkezin faydalanma şansı yok ben zannetmiyorum teçhizatlı bir ahırı olan biri hayatta malını meraya götürmez büyüklerinde hiçbiri götürmüyor zaten , merada kim
yaydıracak biz çalıştıracak adam bulamıyoruz meraya kim götürür
kendi çiftliğinin yanında büyük bir tarlan varsa anca yapay mera olabilir hayvan fiyatları pazarda düşmedikçe kimse o fiyatlara kolay kolay bu işin içinden çıkamaz
bu ülkede neye tavan fiyat belirlendi de şimdi ete belirliyorlar serbest piyasa denen birşey var , sen karkas kıyma ve kuşbaşına tavan fiyat belirliyorsan
bunların üretimine bağlı olan herşeye tavan fiyat belirlemen gerekir hadi belirledin seneye anflasyon şukadar diyip üzerine koyacakmısın memura işçiye belirlediğin zamların aynısını ete yapabilecekmisin
bir yıldır kayseride et yağlı kesim 21,5-23,5 arasında gidip geliyor 21,5*%10 =23,65 olması gerekmezmiydi şimdi seneyede bir okadar daha koy
işçilik , elektrik , mazot , yem , ilaç , aşı , ekipman , kira bedeli , hayvan alım bedeli , ölümler herşey artarken bizim fiyatların hepsi sabit mi kalacak
herkez üretenden çok biliyor bu ülkede maliyetleri

arap başkası yapıyorsa bir işi benim yapmama gerek yok dermiş , japon başkası yapıyorsa ben daha iyisini yaparım dermiş , iki türk bir araya gelince başkasının karını hesaplarmış
bakan ve diğerleri oturdular hesapladılar çok kazanıyormuşuz ki bunu bize dayatıyorlar şimdi

Noktası virgüle katılıyorum.

Sorunun kaynağına inmek yerine, yüzeysel ve geçici (özellikle piyasa sakinleştirici) demeçlere baş vuruyorlar.

Geçen sene kuzu baskül 12.5 liraydı. Şu an 13.5 lira.

Reyondaki et 1 yıl içinde %45 artmışken üretici fiyatında %8 artış olmuşsa, bu sorunun kaynağının üretenle alakası yoktur. Bunun üstüne ucu yine üreticiye girecek olan uygulamalarla çare aramak, havanda su dövmektir. Mevcut durumu daha kötü hale getirmekten başka hiç bir işe yaramaz.

Gübrede vergi indirimi oldu, 3 gün indirim, 4. gün aynı fiyatlar. Yemde vergi indirimi oldu, fiyatlarda değişen hiç bir şey olmadı. Sen daha yaptığın vergi indirimini kontrol edemezken taban fiyat uygulaması işe sonuç alacağını sanıyorsan, söylenecek çok şey yok zaten.

Kafası azıcık çalışan biri, sorunun:

1-) yetersiz üretim
2-) çok sayıda aracı olduğunu görür, buna önlem alır. Daha sorunu görmüş değiller.

Bu adamlarla bu işin yürümeyeceğini görüp hayvancılığı bırakmakla doğru karar vermişim. Ne diyelim. Allah geride kalan dostların yardımcısı olsun.

Son düzenleme:
Risk ve emek göz önüne alındığında bu gibi sektörlerde %10-20 kar komik. Al sat yok emek var bu yüzden %100 kar şart bu gibi riskli işlerde. Nedir risk? Hayvan alırsınız masraf yaparsınız kesimlik hale gelmiş çat bir baktınız hastalanmış. Hatta ölmüş. Besi hayvanının sigorta edildiği pek görülmüş şey değil, gitti paralar...

Hayvan bu belli bir üretim sınırı var seri üretemezsiniz, tek seferde çok kazanmak lazım. Öte yandan hayvanı pazarlayan kasap mezbaha, düşük kar ile çalışabilir çünkü döngü çok, adam günde 10 tane de işleyebilir, 1000 tane de. Ama besici o hayvanı en az 6 ayda p hale getirir. Bu 6 ayda et fiyatı düşüp yem artabilir, %20 kar zarara dönebilir.

O yüzden komik rakamlar %20%30 ;)

Vallaha % 20 kar ile şahsen ben ve yakınımdakiler kimse bu işe girmez.100 bin liranı 10 bin lira için bağlayacaksın 500 bin lira olsa 50 bin getirisi olsun diye bağlayacaksın.Rİskide çok büyük.Allah kolaylık versin.Bu işi aklı olan düşünür yapmadan önce...Siz besiciler nasıl bu işi devam ettiriyorsunuz yapıyorsunuz anlamıyorum bu karlar ile.

15.02.2016 - 02:30 Milliyet.com.tr » Ekonomi Ana Sayfa » Ekonomi Yazarları » Güngör Uras

ÇARŞI PAZAR NEW YORK!

Olayların içinden | Güngör Uras
guras@milliyet.com.tr

New York
New York’tayız. Torunum da, dedesi gibi köfte meraklısı. Toruna köfte yapılacak. Karımla en yakındaki markete köftelik kıyma almaya gittik.
Markette çeşit çeşit kıyma var. Hepsinin fiyatı farklı. Yeşil otla beslenmiş, serbest dolanımlı dananın etinden hazırlanmış yüzde 15 yağlı köftelik kıymanın kilosu 60 TL.

Yeşil ot yerine fabrika yemiyle beslenmiş dana etinden hazırlanmış yüzde 15 yağlı kıymanın kilo fiyatı 45 TL’ye düşüyor.

ABD’ye gelirken doları 3.00 TL’den satın almıştık. Burada ağırlık ölçüsü libre (453 gram). Ben ölçüyü önce kiloya çeviriyorum. Sonra kilo fiyatını Türk Lirası’na döndürüyorum.

Biz Amerika’ya gelmeden önce Yeniköy’de Üçler Market’ten dana köftelik kıymayı, kilosu 49.50 TL’den satın almıştık.

Yüzde yüz otla beslenmiş dana kemiksiz parça etin kilosu New York’ta 110 TL dolayında. Külbastılık hazırlanmış dana etinin kilosu 150 TL. Otla beslenmiş kuzunun pirzolası da aynı fiyata satılıyor. Yeniköy’de Üçler Market’te dana kuşbaşı 54 TL, kuzu pirzola 98 TL idi.

Hediye Ünlü’ye telefonla Kadıköy fiyatlarını sordum. Kadıköy’de Kasap Metin’de dana köftelik kıyma 44 TL, dana kuşbaşı 46 TL, kuzu pirzola 85 TL imiş.

Et tavanı deliyor
Türkiye’de yükselen et fiyatlarını dizginlemek için Tarım Bakanı Faruk Çelik tavan fiyat açıklaması yaptı.

Bakan, kıymada tavan fiyatı kilogramı 32 TL, kuşbaşı ette kilo fiyatını 34 TL olarak, yağsız karkas etin tavan fiyatını da 23.20 TL olarak belirledi. Biz New York’ta yarım kilo dana kıymasına 10 dolar karşılığı 30 TL ödedik.

Ailece “balıkseveriz”. İstanbul’da yıl boyu istavrit, yılın hemen tamamında sarıkanat yiyerek balığa şımarmış tüketicilerdeniz.

New York’ta bizim mahallenin marketlerinin balık bölümleri de et bölümleri kadar zengin. Adını duymadığımız balıklar tezgâhta kuzu kuzu yatıyor.

Torunumuz Türkiye’de levreğe alıştı. Biz öyle deniz levreği diyerek ısrarcı olmayız. Bodrum’da bile çiftlik levreği satın alırız. New York’taki balık vitrininde dizili levreklerin etiketinde Akdeniz levreği diye yazıyor. Büyük olasılıkla Türkiye’den uçakla ihraç edilen balıklar.

Çiftlik levreğinin kilosu 75 TL. Onun yanında etiketinde deniz levreği olduğu yazılı olanın kilosu 180 TL.

Fener balıkları bütün halinde satılıyor. Kilosu 60 TL. Dil balığı (Dover Sole) fileto olarak satılıyor. Kilosu 110 TL. Karides’in kilosu 60 TL.
Cins cins somonlar var. En ucuz balık, somon balığı. Kilosu 50 TL dolayında.

Balıkçı tezgâhında, balıkların yanında diğer deniz ürünleri çeşitleri de var. Midyeden istiridyeye kadar deniz ürünleri tezgâha dizilmiş. Bizim mahalledeki marketlerde bütün ıstakoz satılmıyor. Istakoz kuyruğu satılıyor. Kilosu 60 TL.

Astronomik sebze
Gelelim sebze, meyve alışverişine... Evlerde en fazla kullanılan tarla ürünlerinden başlayalım. Domatesin kırk çeşidi var. İyi cins domatesin kilosu 25 TL dolayında. Salatalık (hıyar) da aynı fiyata satılıyor. Taze soğanın demeti 6 TL. Dereotunun demeti 10 TL. Maydanozun demeti 10 TL.

Dolmalık biberler renk renk. Kilosu 30 TL. Patlıcan, kabak, bamya, ıspanak, kara lahana kilosu 15 TL’den satılıyor.

Yer elması 35 TL. Kereviz 15 TL. Muz, ucuz. Kilosu 4.5 TL. Elmalar cins cins. İyisinin kilosu 20 TL. Az daha patates soğan fiyatını vermeyi unutacaktım. Kuru soğanın kilosu 6 TL. Patatesin fiyatı 5 TL.

Türk Lirası ile kazanıp, New York’ta dolarla harcamanın yükü altındayız. Eskiden Anadolu’dan büyükşehirde yaşayan çocuklarını ziyarete gelenler, memleketten sepetle Allah ne verdi ise getirirlerdi.

İmkân bulsak biz de Türkiye’den New York’a torunumuzu ziyarete gelirken et, sebze, peynir, zeytin... Allah ne verdi ise, bir sepete doldurarak getirsek mi acaba?

Fiyat da, gelir de yüksek

New York’taki fiyatları Türkiye fiyatları ile karşılaştırırken, New York’ta yaşayan bir ailenin yıllık medyan geliri ile Türkiye’deki ailelerin medyan gelirinin arasındaki uçurumu da unutmamak gerekir.

(Ara açıklama: Medyan gelir, en düşüğünden en yükseğine gelir sıralamasının en ortasında yer alan gelir rakamıdır. Ortalama gelir değildir. Gerçeğe daha yakın bir göstergedir.)

New York’ta ailelerin medyan geliri 2014 yılında 58.878 dolar. Bizde TÜİK belirlemesine göre 2014 yılında ailelerin medyan geliri 20.618 TL. Yaklaşık 7 bin dolar.

Açık anlatımla New York’lu en iyi kıymayı kilosu 20 dolardan satın alırken, ailenin yıllık geliri 58 bin dolar. Türkiye’de Ayşe Hanım Teyzem normal bir kıymayı Tarım Bakanı’nın koyduğu narh ile kilosu 32 TL’den (kilosu 10 dolardan) satın alabiliyor mu, alamıyor mu, bilemiyorum... Ama Ayşe Hanım Teyzem’in ailesinin medyan geliri yılda 7 bin dolar. (Son bir not: Nasıl ki, her şehirde farklı semtlerde et, balık, sebze farklı fiyatla satılırsa, New York’ta da semt semt fiyatlar farklı. Organik et ve sebze fiyatları daha yüksek. Bu yazıdaki fiyatlar New York’un “Nişantaşı”nda, organik ürün satan marketlerin fiyatlarıdır.)

• Beğen
Tepkiler: sebazios