Seker ithalati hakkinda bir haber

http://www.milliyet.com.tr/seker-sanayicisi-ithalatta/ekonomi/detay/2192485/default.htm

Haberi hazirlayan gazeteci muhtemelen konudan bihaber oldugu icin biraz garip bir haber olmus ancak buradan benim anlayabildigim kadari ile iki senedir yedek olarak hesaplanan C kotalari dolmuyor, dolaysiyla seker acigi olusmus.

Acikli tarafi ilgililer AB den seker ithal edildiginde pahali, harici bir yerden ithalat durumunda vergi nedeni ile daha pahali oldugundan yakiniyorlar. AB ulkelerinin hic birinde seker kamisi yetismedigi asikar, dolaysiyla bu adamlar da sekeri biz neden uretiyorsak ondan uretmek zorundalar. Bugune kadar pancar ile ilgili bazi kesimler seker kamisindan uretimin cok daha ucuz oldugu dolaysiyla seker pancari ekimi yerine ithalatin cok daha verimli olduguna dair garip soylemler icersindeydi, bu haber ile anliyoruz ki seker kamisi kaynakli uretim icin AB saglam bir duzenleme yapmis ve bunu bize de kabul ettirmis. Basa donersek ayni hava ayni su (hatta daha iyisi) bizde de varken kendi ureticimizi garip kota uygulamalari ile yildirip AB den seker ithal ediyoruz anlasilan.

Diger taraftan kota cezalarinin neden bu kadar agir uygulandigi da ortaya cikiyor, bu kadar fabrika bu kadar uretici ile seker acigi vermeyi basarabilen kurumlar faturayi birilerine yansitma gereksinimi duymus olabilir.

Belki haberde bahsedilen toplantiya dair bir bildiri bulurum diyerek seker kurumunun web sitesine baktim, is iyice karisti, buyrun seker kurumu baskaninin 10 subat tarihli aciklamasi :

http://www.sekerkurumu.gov.tr/haber...n-seker-sektoru-ile-ilgili-onemli-aciklamalar

2001 den beri seker ithalati yapilmadi, diyor. Bugunku gazete haberi gecen yil 169bin ton seker ithalatini hatirlatti diyor. Ben bir sey anlamadim, pes ediyorum.

İki haberide okudum, polar 16 dan 14 e düşmüş, hepsinin sebebi buymuş, bunada gündüz gece sıcaklık farkı neden olmuş :)
Acaba; mevcut şirketlerin pancar tesliminde çiftçilere çktirdikleri eziyetlerin ve buna bağlı erken söküm, stokta bekletme gibi durumların hiç etkisi yok mu?

Gece gündüz sıcaklık farkı bizde çok fazla :D su olsa pancar ekesim geldi.