Tahılmix Besi Yemi İle Yapılan Besi Hakkında

Elinde tahıl olarak arpa ve mısır bulunanlar için üretilmiş olan bu besi yeminde yem fabrikalarının önerdiği 200 kg canlı hayvan ağırlığı için 2 kg tahıl mix besi yemi, 2 kg arpa ve 1 - 1,5 kg kaba yem olarak belirtiliyor. Bu şekilde beslenildiğinde besiye yüzde 80 kesif yem - yüzde 20 kaba yem ile başlanılmakta. 300-350 kg ağırlığa kadar kaba yem ağırlıklı beslenilmesi konusunda edindiğim bilgiler var. Bu konu ile ilgili bilgi sahibi kişilerden yorumlar bekliyorum.

Yarı açık besi yemleme serbest çok ölçülü değil devamlı yem var önlerinde , danalar kendi ineklerimden boyları yaşları çok yakın değil bir birine , bir yılı geçti t.k.k. tahılmixs besi ve arpa ezmesi ve birazda kuru ot , başka bir şey vermiyorum, ineklerde de tahıl süt kullanıyorum .

En son dana kesim 13 aylık 260 kg diğeri 12 aylık 295 kg karkas yağsız kesim daha öncekilerde bir tane 11 aylık 275 karkas gelmişti.

Kendim kuru tarım yapıyorum, otu da kendim yetiştiriyorum, hayvanlarıma yetecek kadar fazlası ile arpa buğday ekiyorum onun için tahıl mixs yemi kullandım , amacım kendi arpa mı buğdayımı değerlendirmek , tabi kendi yem kırma karıştırma yani yem yapma makinem olmadığı için bu da bana kendi arpa mı buğdayımı değerlendirme yolu oluyor, tabi ekonomik yönden bir hata yapmazsan

• Beğen
Tepkiler: KIvrak
merhaba bende bu şekilde besleme yapıyorum. elimde arpa buğday mevcut yonca saman vs hepsi kendi üretimim birtek protein kaynagı ihtiyacım oluyo bunuda konsantre yemlerle çözüyorum. bu konuda tarımkredinin formülü çok iyi. başka fabrikaların konsantre yemlerinide kullandım fakat dikkat ederseniz onlarda nişasta kaynagıda yüksek derecede mevcut buğday mısır gibi bu yeme sizde arpa buğday mısır eklediğinizde asidoz riski artıyo. tarımkredi yemde nişasta kaynagı çok az yani rahatlıkla elinizdeki arpa buğday mısır gibi enerji kaynaklarını kullanabilirsiniz.

ben besideki hayvanlarıma günde 2 kilo gelicek şekilde veriyorum. arpa buğday değirmen kepeği yonca silaj saman veriyorum. kesif yem oranım %45-50 dolayında.

besi sonundaki hayvanlarımada günde 2 kg tahıl mix 7-8 kg arpa yiyebildiği kadar saman ve 1.5 kg kadar yonca veriyorum gayet memnunum. günde 50 gr kadarda soda veriyorum besi sonunda olan hayvanlara hiçbir sıkıntı olmadı.

besi geliştirme kısmında kaba yemi biraz daha artırabilirsin. besi sonunda ise 2 kg tahılmix + sınırsız arpa ve yiyebildiği kadar saman şeklinde verebilirsin.

istersen tarımkredi yemin zooteknistini arayıp bilgi alabilirsin. telefonunu verebilirim. iyi günler.

• Beğen
Tepkiler: KIvrak