Tumosan turbo sorunu

S.a. arkadaşlar geçenlerde konu acmistim turbo taktirdik diye fakat bugün hayvan gübresi çekerken traktör resmen gaz yemiyor yani eskiden rolantide ters doldurma işlemini yapardım simdi el gazı ile 10 11 gazda kullanmak zorunda kaldım turbo takmadan önce dolu remork ile 1. vites ile çıktığım yerden bugün cikamadim ve takviyeye düştüm sizce sorun nedir pazartesi takan ustaya gostercem ama genede size danışmak istedim.

Siyah duman varsa emiste sıkıntı vardır.
Basınç koruma görevi tapan wastegate sistemi açık kalmış olabilir.
Duman yoksa yakıt hattı sıkıntılıdır mazot az geliyordur
Turbo borularını kontrol edin kaçak vardır
Boşta gaz verip sesini ve dumanı video ile gosterseydiniz tahminden çok kesin konusurdum

Boşta gaz verip sesini ve dumanı video ile gosterseydiniz tahminden çok kesin konusurdum

Usta sabah video çekip atarim buraya bakarsin olur mu

usta bu gun iki video cektim bir bak belki anlarsın sorunu

[video=youtube;-qPpNeblGpc]https://www.youtube.com/watch?v=-qPpNeblGpc[/video]

[video=youtube;Nh7qeHRKf8U]https://www.youtube.com/watch?v=Nh7qeHRKf8U[/video]

@ pmyohayrani

Yüksüz gaz yemesinde sıkıntı yok. O cikleyen ses sanırım gaz pedalına basıp çekince pedaldan geliyor.

Turboyu takan usta emiş basıncını ölçtü mü?
Pompa sökülüp iyi bir pompa ustasında "yeni turbo takıldı ona göre ayarla" diye yapıldı mı?

Yüktede kara duman yapmıyorsa iyi bir pompa ayarı gerekli.

@ pmyohayrani

Yüksüz gaz yemesinde sıkıntı yok. O cikleyen ses sanırım gaz pedalına basıp çekince pedaldan geliyor.

Turboyu takan usta emiş basıncını ölçtü mü?
Pompa sökülüp iyi bir pompa ustasında "yeni turbo takıldı ona göre ayarla" diye yapıldı mı?

Yüktede kara duman yapmıyorsa iyi bir pompa ayarı gerekli.

Usta boşta gaz yemesinden sıkıntı yok zatenturboyu takan usta emiş basıncı gibi birşey olcmedi . pompa sokulmedi ustaya da gitmedi takan usta yakıt ayarı yaptı sadece yüke şuan denemedim pulluk felan . ama dun ters remorkuyla 1 vitesde yokuş cikamadim

Ustana selam söylediğimi iletirsin artık :)

Benim bildiğim gördüğüm olması gereken turbo takılınca rolantide, motorun maksimum tork ürettiği devirde( genelde 16-17 gaz) ve tam devirde turbo basıncı ölçülür. ölçülen bu basınç emsalleri ile karşılaştırılır. Tam gazda emiş basıncı fazla ise wastegate sisteminden taliye ayarı yapılarak basınç düşürülür.

Turbo basıncı ayarlandıktan sonra pompa sökülüp iyi bir pompa ustasında " turbosuz motora yeni turbo takıldı" diyerek ayarlattırılır.

Turboyu takıp basıncı ölçmez, pompayı sökmeden sadece mazot ayarı yaparsa usta, arkasından daha çok selam yollanır.

• Beğen
Tepkiler: Yenikentli123
Boşuna para vermişsin hatta tarif etsek sen bile takarsın ölçüm yapmadan.

Benim gördüğüm aparatları normal olarak takti bu işlemi bende yapabilirim fakat sözde pompa ayarı yapilacak dedi sonra mazot pompasının oradan vidanın birisini hafif oynadı ayar yapıldı felan dedi öyle ustalık gerektiren bir işlem yapmadi. Benim yapabilecegim birşey var mi buna peki

Yarın götür motoru ustana adam gibi ayarlat pompayı söktür. Yapacağı işi tarif etki başdan savma iş yapmaya kalkmasın bir daha.

yok ben yapmam yapamam o öyle olmaz falan deyip mırın kırın edecek olursa hiç uğraşma direk başka bir ustaya çek.

Bu işin de tuzu biberi bu geçmiş olsun.mıhtemelen basınç dengesizliği var egzostdan çıkan gazın çevşrdiği yaprak kısmı emmedeki deviri artırmıyor aksine dusuruyor.montajdan montajda bi terslik var gibi seziyorum.yinede ustann baksnda fayda var

Yarın götür motoru ustana adam gibi ayarlat pompayı söktür. Yapacağı işi tarif etki başdan savma iş yapmaya kalkmasın bir daha.

yok ben yapmam yapamam o öyle olmaz falan deyip mırın kırın edecek olursa hiç uğraşma direk başka bir ustaya çek.

Usta zaten ben bu ustaya gidmem fakat peder beyin arkadaşı olduğu için buna gittik yarin tekrar gosteririm ayni hata devam ederse yolumu degistiririm

Usta bugün gittim traktorle gösterdim yakıt az gidiyor dedi yakıtını biraz açtı rölanti yükseldi motorun gaz yemesinde değişti inşallah çekişte sıkıntı yapmaz

Anladım olayı ama traktörü ikinci el yeni aldınız sanırım. Pompa sökülüp bi ayar yapılsa jilet gibi çalışsa, sende kafan rahat müziği son ses açıp iş yapsan güzel olmaz mı?
Bunu niye diyorum çünkü benzer olayları yaşadım başım çok ağrıdı senin ağrımasın

Anladım olayı ama traktörü ikinci el yeni aldınız sanırım. Pompa sökülüp bi ayar yapılsa jilet gibi çalışsa, sende kafan rahat müziği son ses açıp iş yapsan güzel olmaz mı?
Bunu niye diyorum çünkü benzer olayları yaşadım başım çok ağrıdı senin ağrımasın

Sol abi verdiğin bilgiler için sitede videloarm var zaten traktör jilet gibiydi turboyu takınca ayari kaçtı motorun .bigun Seydişehir tarafına gelirsen musafirim ol abi hem bakarsın bi nasıl ayarlari