Akademisyenin Kaleminden 2022 Sezonu Mısır Üretim-Gider Tablosu

Geçen seneki ürünü hasat zamanı 5400den değil de bu sene 5200’den sattık tüccara. Mevtayı bir daha hububat ekmeyecek olarak biliriz, boş kalsın tarla, oraya dökeceğim paraya gider dolar alırım daha iyi. 🤦🏻

Tüccarda 20 nemde mısır 470 kuruş/kg.
2023 için brüt gelir , 4700 TL/dk oldu diyebiliriz.
Tarladan silaja verilseydi , bin TL/ton fiyatı olurdu.
Dekardan beş ton civarı silaj verimi olurdu.
19 nisan ekimli 2085'i 12 nemde dekara 1500 kg dane biçip 6 TL'den bir yem fabrikasına verdik. 1 Haziran ekimli 2085'i dekara 5.5 ton silaj verimiyle yerine teslim 1700TL ye verdik. İkisi de aşağı yukarı aynı parayı kaldırdı

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca ve Endaz
1800-1900 kg/dk verim olan tarladan 1100 kg/dk biçen oldu.
Ekebileceğimiz tanelik mısırlar Pioneer 0937, 2088, 2085 olabilir.
Seneye bu maliyetlerle mısır ekmeyiz.
Aynı yere süpürge ekseydik,
70 TL/kg fiyatı var, 150 kg verim alsak mısırdan iyidir.

Bu yıl Ege harici ülkemizde üreticilik yerinde saydı, hatta masrafı kurtaramayan bazı yerler oldu, bu görüntüye bakarak akademisyenleri hesaba davet ediyorum, acaba akademisyenler kazandımıki? Muhtemelen kağıt üzerinde kazanmışlardır keyiflerine diyecek yoktur.

Kağıt üzerinde hesapları göremiyoruz, nooldu kağıtlar yandı bitti kül oldu gittimi?

Kalemdemi bitti?

Tükenmez kalem kullanılmalı, ama o bile tükenir hesap yinede enflasyon devslüasyon sarmalında tutmaz, normal zamanda bile tutmazki.

Multifilasyon çıkmış, nasıl bir şey oluyor. 🤒
Çalının dibine sindiriyomuş adamı, öyle bi çalı dibine siniyomuşunki, kimse göremiyo seni, kafanı değil saç telini çıkaramıyomuşun dışarı, şakayla karışık yani:)

Mahfi Eğilmez in ülkemizdeki enflasyona koyduğu isim oluyormuş.

• Muhteşem
Tepkiler: The_Hoca
Arjantinde enflasyon yıllık %160 olmuş, genelde biz arjantinle beraber kafa kafaya yada arka arkaya sıralanırız enflasyon oranında.

Orda 3 haneli enflasyon varsa, bizde seçimin bitmesi bekleniyor, ekonomi yönetimi ciddi kararlar almaya yakın görünüyor, çünkü dünyada faizler düşmedi düşmüyor, bizim gibi ülkeler dövize bağımlı malesef, dövizide bulmak yüksek faizlerden dolayı maliyetli, bu durumda seçim bitsin ekonomi yönetimi ne yapmaya karar verecek göreceğiz, fakat yokluğun tarifi belli sonucu belli, bunlar gerçekler, 3 haneli enflasyonu mazot fiyatına bakarak tahmin etmek güç değildi benim açımdan, bilmiyorum belki biyerden piyango çıkar ülkemizede halkımız rahatlar diyelim, iyi dileklerde bulunmak lazım, ama gerçeğide gözardı etmemeliyiz.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Hocam bugünkü şartları açıklayabilmek için benim aradığım kavramdır kendisi, enag rakamlarının bile mevcutu normalleştirmeye çalışan bir çaba olduğunu anlatır...
Silaj mısır, et ve süt için vaz geçilmez bir besin kaynağıdır.
Gelecek sezon biçim + nakliye fiyatı iki bin Lira's , mısırın da tarla da ton fiyatının aynı olması beklenir.
On bin Lira's emekli maaşı , üç bin Lira's bayram harçlığı , yirmi bin Lira's kurban hisseleri .
Anormal şeyler gabak gibi görünüyor.