Bez Hortum Ve Kanaldan Su Çekme

Kanalın içinde su varken kanala girme gibi bi durumumuz olamaz çünkü sulama yaptığımız vakitlerde baya akıntılı akıyor. Peki şöyle olsa
Uzuncana bi hortum aldık tarlaya bakan kısmına kör tapa ile kapadık. Yoldayken hortumun içini su basıp doldurduk. Bi kısmını tarlaya salladık. Yolda kalan kısmınında çok büyük kısmını su doldurduk. Yolda kalan ve tarlaya bakan kısmını su doldurduktan sonra hızlı bi şekilde hortumun içinde kalan kısmını kanalın içine soksak sizce su çeker mi ? Çünkü kafamızdaki plan 3 aşağı 5 yukarı bu şekilde.

Naylon hortum için firmayla görüştüm. Eğer cazibeli sulama yapıcaksanız gayet iş görür ama basınçlu sulama yapıcaksanız naylon hortumun patlama ihtimali var dediler. En iyisi denemek olucak herhalde.
Zaten sifon demek o youtube de siphoning yazarsan çıkıyor bide hatayı adam var o patenti almış

Kanalın içinde su varken kanala girme gibi bi durumumuz olamaz çünkü sulama yaptığımız vakitlerde baya akıntılı akıyor. Peki şöyle olsa
Uzuncana bi hortum aldık tarlaya bakan kısmına kör tapa ile kapadık. Yoldayken hortumun içini su basıp doldurduk. Bi kısmını tarlaya salladık. Yolda kalan kısmınında çok büyük kısmını su doldurduk. Yolda kalan ve tarlaya bakan kısmını su doldurduktan sonra hızlı bi şekilde hortumun içinde kalan kısmını kanalın içine soksak sizce su çeker mi ? Çünkü kafamızdaki plan 3 aşağı 5 yukarı bu şekilde.

Naylon hortum için firmayla görüştüm. Eğer cazibeli sulama yapıcaksanız gayet iş görür ama basınçlu sulama yapıcaksanız naylon hortumun patlama ihtimali var dediler. En iyisi denemek olucak herhalde.

kanalların kırılmasına karşıyım. sifon yapma işi iki kişi olursa daha da kolay olur. her şey denemekle olur. ben buralarda yaptığımız sifon işini yazdım sadece ,

Herkese iyi günler. 2 tane sorum olacaktı. Bizim 2 tane tarlamız var biri kanal yanında diğeri kanalın üstünde.
Kanalın altına kalan parçanın yükseltisi sulama kanalından aşağıda ama tarlayla kanal arasında yol geçiyor. Küçük kanaletlerden değil baya geniş kanallardan. Kanaldan tarlaya olan aradaki yolun mesafesi 5-6 metre. Bazıları normal su motorunda kullandığın alıcı boruyu kanala at sonrasında tarlaya doğru çıkar. Su kanaldan senin tarlaya su motoru kullanmadan gelir dediler. Daha önce kanaletten tarlaya çekiyoduk ama onda direkt içine boruyu koyup direkt tarlaya veriyorduk arada yol vs mesafe yoktu. Adana taraflarında şifon sulama denilen sistem gibi yani. Ama bu sefer arada mesafe var suyu yinede çeker mi ?

2. sorum ise sulama kanalının üstünde tarlayla sulama kanalı arasında yaklaşık 160 metre mesafe var ve yaklaşık 8 10 metre kot farkı var. Bayır yukarı su basmamız gerekecek. Yağmurlama boruları çok pahalı olduğundan dolayı naylon boru alalım diyoruz. Bu naylon borular bayır yukarı suyu taşır mı ? Su motorumuz yaklaşık saatte 150-200 ton su basıyor bu kadar suyu yukarı taşımada bu borular herhangi bi sorun yaşar mı ? Su motorunun girişi 5lik çıkışı ise 4lük. Traktörle basıcağımız için devre göre suyu ayarlama şansımız var. Tarlanın yukarısında sıra başlarına karıklara vericez suyu.Tarlanın uzunupu yaklaşık 130 metre yani hemen hemen boru üstünde 185 tane 70 cm aralıklarla delik açmamız lazım Bu naylon borulara delik açıp karık vanası vs takabiliyor muyuz?

Bide Netafim gibi markaların polynet boruları varmış onuda öneren oldu ama fiyatları 4lük olanların 100 metresi 1600TL civarı nerdeyse yağmurlama borularına eşit oluyor. Eğer bu naylon borular oluyorsa bunlarla yapalım diyoruz.

Kullanalım dediğimiz boru şundan
6 metrelik yolu kanalda su yokken kepçeyle eşip tabana boru koysanız ömürlük olur ana kanalıda delik açıp harçla kapatırdınız kafasına da galveniz vana .ikincisi , bez , naylon bunlar basınca dayanmaz, en iyisi siyah mandallı borular ama bayır yukarı nekadar kalın alırsanız o kadar çok su çıkar.

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Maalesef Türkçe pek yok incele Bi bakalım
Screenshot_20191022_183407_com.google.android.youtube.jpg
Screenshot_20191022_183513_com.google.android.youtube.jpg
Screenshot_20191022_183800_com.google.android.youtube.jpg

Bizim damlama yapmak gibi bi amacımız yok. Biz kanaldan suyu mazot harcamadan çekmenin derdindeyiz şuan sadece. Damlama bizim için şuan çok ileri adımlar:)

Benim amacım kanaldan suyu mesela büyük bi boruyla çekeyim çektiğim borunun tarlaya bakan kısmına bi düşürücü takıp gelen suyu 4 inçlik boruya aktarayım derdindeyim. Ordan da yine tarlanın başına dizdiğim arıklı sulama borularıyla karıklara suyu vericem.
Mısır ekiyoruz o yüzden karıklara düzgün ve eşit şekilde suyu verebilmemiz önemli.

8lik boruyu yola döşesek acaba 4 lük boruya düşürürken sıkıntı yaşar mıyız ? Normalde motorla basarken8 den 4 e aktarmak çok zorlar ama kanaldan kendi ivmesiyle gelen suda ne kadar basınç yapacak o konuda çekimseriz.

Siz yine sizdeki fotoğrafları ayarsanız baya fikir vericek bize.
Tarlalar ince uzun genişlikleri genelde 50-100 metre arasında ve bu genişliğin hepsine karıklı boru döşeyip karıklar arasına su veriyoruz.
Kusura bakma Bir kaç gündür gidemedim resim için.
sketch-1571927560074.jpg
sketch-1571927594944.jpg
sketch-1571927638917.jpg
sketch-1571927678384.jpg