Büyükbaş Hayvancılıkta Ortak İş Nasıl Yapılmalı?

Merhaba,

Memur olarak görev yapıyorum(12 yıldır aynı köydeyim). Görev yaptığım köyde çiftçiliğini(hayvancılığını) çok beğendiğim yeniliğe açık bir çiftçi. Kendisiyle alışveriş yaptım borç aldım verdim çok güvenilir olduğunu düşünüyorum.

Bu bilgiler doğrultusunda bu arkadaşla özellikle büyükbaş konusunda nasıl bir ortaklık yapabilirim? Ben sermaye koymayı düşünüyorum. Bu işlerde ortaklık planı nasıl yapılmalı? Her iki taraf için de karlı olacak bir sistem nasıl olabilir?

Teşekkür edeirm.

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Merhaba,

Memur olarak görev yapıyorum(12 yıldır aynı köydeyim). Görev yaptığım köyde çiftçiliğini(hayvancılığını) çok beğendiğim yeniliğe açık bir çiftçi. Kendisiyle alışveriş yaptım borç aldım verdim çok güvenilir olduğunu düşünüyorum.

Bu bilgiler doğrultusunda bu arkadaşla özellikle büyükbaş konusunda nasıl bir ortaklık yapabilirim? Ben sermaye koymayı düşünüyorum. Bu işlerde ortaklık planı nasıl yapılmalı? Her iki taraf için de karlı olacak bir sistem nasıl olabilir?

Teşekkür edeirm.
Hayvana bakana bakım parasını verirseniz olabilir ama hayvancılıktan ihya olanı ben görmedim, ortaklı yapandan hiç görmedim , kendi işinize bakın derim .

Öğretmen olarak görev yapıyorum. Birçok kişi bu hususta ortaklığın çok zor olduğunu söylüyor. Kazanç olarak şöyle bir imkan var; Bol bol ucuza arazi kiralama fırsatı var. Yem giderlerini min. seviyeye indirmek mümkün.

• Beğen
Tepkiler: filizma
Öğretmen olarak görev yapıyorum. Birçok kişi bu hususta ortaklığın çok zor olduğunu söylüyor. Kazanç olarak şöyle bir imkan var; Bol bol ucuza arazi kiralama fırsatı var. Yem giderlerini min. seviyeye indirmek mümkün.
Bence arazileri tek başına kiralayıp daha ıyı hayvancılık ortak zor zaten kazanç az birde o paylaşılacak

• Beğen
Bu işteki geçmişinizi bilmiyorum fakat .çıraklığını yapmadığın işin ustası olamazsın.bedel ödemek gerek.yaş ilerledikçe hayat bize gösteriyor hocam.belki para kazanabilirsiniz fakat tatlı bir para yok bu işlerde olsa biz ihya olurduk.istanbuldan mı getirmedik kastamonudanmı almadı amasyadan kendi memleketimden, bırakın bu hayvancılık sevdasını herkes işini yapsın , saygılar selamlar.

• Beğen
Merhaba,

Teşekkür edeirm.
Merhabalar birincisi ortaklık kurmayı düşündüğünüz kişinin bundan haberi varmı çünkü işini düzgün yapan adam işine ortak kabul etmez çoğunlukla ama onların bir zaafı vardır büyüme hırsı varsa yatırımcı kabul edebilir bu adam anlattığınız kadar her şeyi mevcutmuş ortaklıkta kazık yemek istemiyorsanız ve kişi razıysa bu işe girmeye elindeki tarlaları al ortağız de elindeki çiftlik yeri vs ona parayı yatır tapuyu al bir kere üstüne ayrıca boş kaldığınızda yem üretim işi veya hayvan bakımı yaparsanız göze batmazsınız veya adama şu teklifte bulunabilirsiniz ben ortak olacağım çakılı yerlerini alacağım kullanımı ortak tarzında size verdiğim parayla hayvan alımı gerekli ekipman alımı ve ihtiyaç dahilindeyse ahır yapımına kullan derseniz bende size yardım edemiyorum ama aldığım maaş ve çiftlikten gelen karımla 1 çalışan tutarım maaşını ben veririm derseniz kabul ettirme olayı olabilir. canlı hayvan alıp koymayın kendi adınıza bence adam ortaklık bitti al hayvanlarını derse patlarsınız benim dediğim şekilde paraya ihtiyacı varsa tapulu şeyleri size satsın ama kullanımı ortak sizden aldığı para ilede hayvan artırımı ekipman eksiklerini gidersin bide işten anlayan bir adam verdinizmi yanına maaşını sizden alacağı veya minumum yüzde 70 80 nini sizden aldığı adamın aklına yatabilir, yine aklınıza takılan bir şey olursa yazın cevaplarım ayrıca bunlar gerçekleşti işler tıkırında kredi çeken olursa sakın kefil olarak imza atmayın dost uyarısı hayırlı olsun

Son düzenleme:

Ayrıca noterden anlaşma yapın bur önemli en son dahil edilen hayvanlardan doğan yavrular ve anaç yavru düze satışlarının veya sürüdeki varlıklarının yarısı yatırımı yaptıktan sonra size aittir diye ibare koydurun sizin ortaklık paranızla alınan hayvanlardan yarı yarıya alım yapın işletmeniz varsa üstünüze orda alın belki ilk alımlara yanaşmaz ama doğanları yarı yarıya diye illaki not düşün

• Beğen
Kardeş ortaklik etme,dostundan olursun.Ata sözü boşa soylenmez"ortak yalı it bile yemez"demisler...
Mal sahibi olup ,malini emanet edeceksin.Bence Ömer Seyfettinin konuyla ilgili-bence- Yüzakı diye hikayesi var,okumus olmalisin...
Son olarak bir ogretmen abi 5 yil once 200bin harcayip market acar,sonra cok güvendiği hizmetliye burayi emanet eder.Arkadas cok surmez 6 ay icinde öğretmen abiyi nakavt eder,adam icerden ceketini alamaz.işin ilginci sandik gorevinde beraberken bana sordu hizmetliyi,abi cok efendi cocuk dedim.Abi de öğretmen, bende öğretmen im,sende öğretmen sin,yanlis yola girme derim...