Çiftçiliğe ilk giriş

Değerli abiler, ablalar ve kardeşlerim.
Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıpmış.
Ben Bursa merkezde yaşayan bir beyaz yakalıyım. Şehrin ikiyüzlülüğünden ve iş hayatının krakter yoksunu insanından sıkıldım ve tarım a merak saldım.
İcar usulü başlayıp yer almak almak istiyorum. Konum Karacabey olacak gibi duruyor (Bursa)
Ne ekilir emin değilim, kaç dönüm ekilir emin değilim. Traktör vs yok. İlk kez başlayacağım. Para kazanır mıyım. Öyle milyonlar kazanmak istemiyorum ama tatbiki kazanmak istiyorum bende.
Evim uzak idare edebilir miyim aracım la gidip gelsem orda birine sürdürsem. İşten de hiç anlamam ama öğrenebilirim.
Neler yapmam lazım vs yardımlarınızı bekliyorum.

Kısaca şöyle söyleyeyim.
Çiftçi olunmaz doğulur .
Bu bir ata mesleğidir bunun okulu yoktur
Birde milyonlar kazanmak istememene sevindim hayal kırıklığı yaşamazsın ilerde

Bizde köylüyüz üstad. Kemalpaşalıyım.
Bu arada okulu da var. Ata yöntemleri havanın durumuna göre, hayvan göçlerine göre ve bunun gibi birçok doğa olaylarına göre Ekim ve hasat kararı verirken, okulda bilimle farklı yöntemler uygulanır. İkiside doğrudur ayrı konu. Ama okulda bu işleri öğrenmek eksik ve yavan kalır ve o yüzden buradayım.
İşin ehlinden bilgi almak istiyorum. Ama sen çekilebilirsin, Kendini beğenmişlerden fikir almaya ihtiyacım yok. İnsan gibilerden Bilgi almaya ihtiyacım var. Bana fikir verin demedim dikkat ettiysen.

• Beğen
Tepkiler: sadekar
Bizde köylüyüz üstad. Kemalpaşalıyım.
Bu arada okulu da var. Ata yöntemleri havanın durumuna göre, hayvan göçlerine göre ve bunun gibi birçok doğa olaylarına göre Ekim ve hasat kararı verirken, okulda bilimle farklı yöntemler uygulanır. İkiside doğrudur ayrı konu. Ama okulda bu işleri öğrenmek eksik ve yavan kalır ve o yüzden buradayım.
İşin ehlinden bilgi almak istiyorum. Ama sen çekilebilirsin, Kendini beğenmişlerden fikir almaya ihtiyacım yok. İnsan gibilerden Bilgi almaya ihtiyacım var. Bana fikir verin demedim dikkat ettiysen.
Ben sana hayvan gibi davranmadim
Sanada burada birtane iyi düşünmüşsün çok iyi olur diyen olacağını sanmıyorum ben de sana direk olanı söyledim işin rast gelsin diğer fikirleri görelim
Sayın çok bilmiş

• Beğen
Tepkiler: cemilAltan
tarım ve hayvancılık işi uzaktan çokmu toz pembe görünüyor bilmiyorum ama 0 dan bu işe girmek baya yüklü sermaye ister. 50-60 hp traktörler +100bin tl olmuş. bi pulluk9-10 binden aşa değil. arazi kira tarla hazırlığı ekimi vs kira usulü yaptıracak olursan yandı gülüm çeten helva.
Ha işin bide şu boyutu var. şehrin 2 yüzlülüğünden karakter yoksunu insanlardan sıkılmışın ya inan bu sektörde hiçde az sayıda değiller. kiraya arazi tutacaksın uzun vadeli sözleşme yapmazlar, kiraya tarla hazırlatacaksın adam gibi sürüp ekmezler, mahsüle ilaç atılacak gübre saçılacak adam gibi yapmazlar, Çapa yaptıracaksın adam gibi yapmazlar, bi şekilde mahsülü kaldırdın diyelim, çiğersiz bi tüccar gelir çarpar gider ortada dımdızlak kalırsın.

Hiçbir işten anlamiyorsaniz arazi icara olacak ekip sürdürme falan onlar da baskasına yaptıracaksiniz anladığım kadarıyla. Hadi traktör falan sizden icara alsanız anlarim yada tarla sizin olabilir sadece ekip sürdürme başkasına yaptırsanız olur ama sizin durum bence zor gibi,elinizde az buçuk para varsa onuda boşuna harcamayın derim ama siz bilirsiniz

Neresinden başlayacağımı bilemedim şimdi. Darende44 arkadasimin sozune katilmamakla birlikte (ciftci olumaz,dogulur)kendisini bu siteden tanir paylaşımlarını takdir ederim.Bu sitedeki muhabbetlerden öğrendiğim bir tanimlama aslinda;doğuştan köylü, sonradan çiftçi olmak. Işte ben bu guruptan ım. 2011 de 25 bin sermaye ile basladim,20 bine mf 240 aldim ki daha hayatimda ekipman takmamışım. Bu gecen 8 yilda hayirli yabanci,hayirsiz akraba,karaktersiz esnaf vs. bilimum insan tipini tecrübe ettik ve yaşıyoruz (sizler gibi). Tohumun yesermesinede,urunun bicmesine kadar cok sevindigimiz zamanda oldu,hayalkırıklığı yasadigimiz moral cokuntusune ugradigimizda.Hepsi icar 27 dk ile basladim,bu sene 100 dk ı buldu(tamamen kuru).Kimi zaman tuccar,kimi zaman davarci ve tarla sahibi tarla ve urunden cok yormustur beni. Kazandigim paraya gelince amortisman giderini saymiyor ve toplamda 1000 lira masrafa 2000 kazandigimi kabul ederim fakat gerek ekipman gerekse garaj,ambar gibi alanlara surekli para harcarim.yani kazandigimizda oyle gidiyor...Bir ara hesapladim kabaca .Bu yola cikarken aldigim 240 parasina 500 mt arsa alsaydim simdi daha karli bir yatirim olurmuş. Bunlarin yaninda aşırı bedeni performans,risk ve ölüm tehlikesini icinde barindiran bir calismadir çiftçilik...Inanın yazacak çok şey var ki eminim sizlerin de vardir ama artik yoruldum sizi de yormayayim...

Neresinden başlayacağımı bilemedim şimdi. Darende44 arkadasimin sozune katilmamakla birlikte (ciftci olumaz,dogulur)kendisini bu siteden tanir paylaşımlarını takdir ederim.Bu sitedeki muhabbetlerden öğrendiğim bir tanimlama aslinda;doğuştan köylü, sonradan çiftçi olmak. Işte ben bu guruptan ım. 2011 de 25 bin sermaye ile basladim,20 bine mf 240 aldim ki daha hayatimda ekipman takmamışım. Bu gecen 8 yilda hayirli yabanci,hayirsiz akraba,karaktersiz esnaf vs. bilimum insan tipini tecrübe ettik ve yaşıyoruz (sizler gibi). Tohumun yesermesinede,urunun bicmesine kadar cok sevindigimiz zamanda oldu,hayalkırıklığı yasadigimiz moral cokuntusune ugradigimizda.Hepsi icar 27 dk ile basladim,bu sene 100 dk ı buldu(tamamen kuru).Kimi zaman tuccar,kimi zaman davarci ve tarla sahibi tarla ve urunden cok yormustur beni. Kazandigim paraya gelince amortisman giderini saymiyor ve toplamda 1000 lira masrafa 2000 kazandigimi kabul ederim fakat gerek ekipman gerekse garaj,ambar gibi alanlara surekli para harcarim.yani kazandigimizda oyle gidiyor...Bir ara hesapladim kabaca .Bu yola cikarken aldigim 240 parasina 500 mt arsa alsaydim simdi daha karli bir yatirim olurmuş. Bunlarin yaninda aşırı bedeni performans,risk ve ölüm tehlikesini icinde barindiran bir calismadir çiftçilik...Inanın yazacak çok şey var ki eminim sizlerin de vardir ama artik yoruldum sizi de yormayayim...
ARKADAŞIM SONUNA KADAR HAKLIDIR..BU İŞİ YAPMAYANLAR FALAN KİŞİ ŞU KADAR ÜRÜN KAZANMIŞ..ŞU KİŞİ BU YIL ŞU KADAR ŞUNU KAZANMIŞ DİYE LAF ÇOK OLUR..ZİRA BİR DE SEN GİT O KAZANANLARA SOR BAKALIM..KAÇ YERE BORÇ HARÇ YAPARAK YAZIN SARI SICAĞIN ALTINDA ÇALIŞARAK ALDIĞI GÜBRE TOHUM MAZOTU VERESİYE ALDIYSA NE KADAR FAİZ BİNDİĞİNİ, ÜRÜNÜNÜ ÇIKARIR ÇIKARMAZ PEŞİN ÇALIŞAN İÇERİ STOK EDERKEN KENDİSİNİN ÇOK UCUZLARA VERMEK ZORUNDA KALIP İÇİNİN CIZ ETTİĞİNİ BİLMEK LAZIM..BU ZAMANDA ÇİFTÇİLİK YAPACAKSAN MUTLAKA EK GELİRİN OLACAK ARKADAŞ BEN ONU BİLİRİM..YOKSA ÖMÜR BOYU NE AÇ KALIRSIN NE DOYARSIN.....

Beyler, arkadaşın hevesini kırmayalım, herkes kotü deneyimlerini anlatıyor, ben biraz iyi yönünden bakacağım, stratejik davranır ve her adımı doğru atarsan kazanıyorsun, ama'ları var işte, öncelikle kuru tarım yapmayacaksın, muhakkak sulayabilme imkanınız olacak, sürekli yem bitkisi ekip hayvancılık ile beraber götüreceksin bu işi, yada sulu tarım ile birde bursanın iklim koşullarını düşününce bahçe yapacaksın, para eder ürün yetiştireceksin, ceviz olabilir mesela, ya da aromatik bitkiler var ihracata giden, defne falan da olabilir, kozmetik sanayisine gidecek ürünler ekebilirsin, ekmeden önce git bi tane o ürünü işleyen fabrikaya, yap sözleşmeni öyle ek, tütünde yapabilirsin, ama yenilikçi olacaksın ne yaparsan, reçber olmak 2kere 2'ye benzemez, ektiğin mahsulü iyi tanıyacaksın, toprak isteğini, gübre isteğini, hastalıklarını, zararlılarını, ziraat mühendisi gibi bilgin olacak, ama bir ürüne yoğunlaş, ekipmanlarını ve ekibini ona göre kur. Hiç bilmiyorsan az bir dekarla seracılık yap, toprak nankör değildir ama çok nazlıdır, bazen çok sabır çektirir, ayrıca her zaman toprak analizi yaptır, ph ı kontrol altında tut, ve hiç bir zaman sığır gübresinden vazgeçme, nadasa bırak toprağı, zamanlama konusunda çok isabetli ol, hava durumunu saatlik takip et vb. Böyle uzar gider, ama hepsine hakim olduğun vakip kazanmaya başlıyorsun

Değerli abiler, ablalar ve kardeşlerim.
Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıpmış.
Ben Bursa merkezde yaşayan bir beyaz yakalıyım. Şehrin ikiyüzlülüğünden ve iş hayatının krakter yoksunu insanından sıkıldım ve tarım a merak saldım.
İcar usulü başlayıp yer almak almak istiyorum. Konum Karacabey olacak gibi duruyor (Bursa)
Ne ekilir emin değilim, kaç dönüm ekilir emin değilim. Traktör vs yok. İlk kez başlayacağım. Para kazanır mıyım. Öyle milyonlar kazanmak istemiyorum ama tatbiki kazanmak istiyorum bende.
Evim uzak idare edebilir miyim aracım la gidip gelsem orda birine sürdürsem. İşten de hiç anlamam ama öğrenebilirim.
Neler yapmam lazım vs yardımlarınızı bekliyorum

Bölgede en yaygın ekimi yapılan ürünleri tercih edebilirsin. Sulanabilir arazi ise sulama, gübreleme ve ilaçlama takvimin olacaktır. Eğer kıraç arazi ekimi yapacaksan mevcut işini pek etkilemez. İzin günlerine göre planlama yapman daha kolay olur. Başlangıç olarak hangi ürünün tarımıyla uğraşacaksan mevcut işine engel olmayacak aralıkta izin kullanabileceğin ürünleri tercih etmen daha çok fayda sağlayacaktır. Ayrıca bir süre sonra işi yaptırdığın kişiyi izleyip ekipman ve traktör kullanımını gözlem yaparak öğrenmiş olursun. Ama yalnızca tarla işlemekten ziyade katma değerli ürün elde etmek için hayvancılıkla bunu desteklemek şevkini artıracak olup kâr marjını da yükseltecektir.