Halis ve Alp1 Buğdayı hakkında bilgi almak istiyorum

Merhaba saygı değer Trakkulup ailesi. Biz senelerdir Ekiz buğdayını ekiyoruz fakat yanına ekebileceğimiz çeşitlerde arıyoruz. Bizim Eskişehir iklimi biraz sert ve son yıllarda yağışların geç olmasından dolayı kurak geçiyor. Ekiz bu konuda emsallerine göre son derece ideal bir buğday. Bu sene Maden, Enola ve Kranuia Odeska çeşitlerini de ektim. Enola ve Maden buğdayı Ekiz ve Kranuia Odeska ya göre bana göre sınıfta kaldı. Tabi daha biçim olmadı ama tarlalarda ki izlenimlerim bu yönde. Sizden ricam eğer ki Alp1 ve ya Halis buğday tohumunu ektiyseniz verimi ve kalite değerlerini paylaşırsanız sevinirim.

Bende Kars’ta ekiz ve Odeska ekiyorum gayet güzel çeşitler bu yıl Rumeli denedim Odeska ve ekiz kadar verimli görünüyor şimdilik

Resimler ve ekler

• 418BDD2F-C0CC-4602-A22D-2094201236BF.jpeg
    418BDD2F-C0CC-4602-A22D-2094201236BF.jpeg
    272.6 KB · Görüntüleme: 46
  • Beğen
Tepkiler: kuyucakli_26
Merhaba saygı değer Trakkulup ailesi. Biz senelerdir Ekiz buğdayını ekiyoruz fakat yanına ekebileceğimiz çeşitlerde arıyoruz. Bizim Eskişehir iklimi biraz sert ve son yıllarda yağışların geç olmasından dolayı kurak geçiyor. Ekiz bu konuda emsallerine göre son derece ideal bir buğday. Bu sene Maden, Enola ve Kranuia Odeska çeşitlerini de ektim. Enola ve Maden buğdayı Ekiz ve Kranuia Odeska ya göre bana göre sınıfta kaldı. Tabi daha biçim olmadı ama tarlalarda ki izlenimlerim bu yönde. Sizden ricam eğer ki Alp1 ve ya Halis buğday tohumunu ektiyseniz verimi ve kalite değerlerini paylaşırsanız sevinirim.
Ekiz buğdayı kıracamı ekiyorsunuz acaba ayrıca 1000 m2 verim nasıl oluyor

Ekizi öneririm, ancak 2 yıldır araştırma yapıyorum, Soğuğa dayanıklılık ve hastalıklara tolerans dışında Sulama yapmıyorsan ve toprağın verimsizse oraya istersen Hamza ek, Hüseyinbey ek, çok farklı verimler alamazsın. Her şey toprakta bitiyor. Örneğin aynı tarlaya Seymen ekip 620 kg aldık,bu sene Finola ekip 650 kg aldık aynı gübrelerle arpa olarak. Büyük ihtimalle biz oraya Sladoran da eksek 590-640 arası bir verim alırdık. Toprakta bitiyor herşey. Tabii gübre miktarı da önemli.

Ekiz soguga karsi cok dayanii daban yeerde verimi oldukca yuksek ama 2. Sinif ekmeklik
Alp 1 de ayni fir.aya ait bir cesit 1.sinif ekmeklik fazla yer secmez ama yagis olmadan ne eksen de bos illaki duzenli yagis yada sulama
Bu firmaya ait halis var 1.si if ek.ekmik oldukca cerimli ve degeeri yuksek ko ya ovasinda su sartlarda 1000 mt den 1220 kg gördü verim olarak
Benim fikrim ic anadoluda alp tarima ait halis
Ekiz tohu.culuk a ait cifcikli cesiti esperia nin tahtini salladi bikac sene icinde ragbet gorecek
Ki suan ic anadoluda en populer cesit esperia tasaco tarima ait ama tohum yozlasti artik verim de digerleri ustun

• Beğen
Tepkiler: SMY26