Hangi ırk koyun.

Abiler o dayanıklılık döl verimi v.s. konularda tamamen haklısınız bizim yerli ırklarımızla hiçbiri boy ölçüşemez. Yemi çok yer hastalığı çoktur hepsi doğru. Ama kaz gelecek yerden tavuk esirgenir mi? Hadi holsteinciler fleckviehciler montofoncular hayvanlarını bıraksın kara sığıra dönsün. Akıl sahibi hic bir insan bunu yapmaz. Cünkü yerli ırklarımız hastalığa dayanıklılık konularında muazzam kalitede olmasına rağmen verimleri pek iç açıcı değil. Bugün etci koyunlar veya romanov tarzı kültür ırkı besleyen insanlar hepsi de memnun. Madem insanlar memnun ve verimleri güzel biz türkiye olarak neden bundan geri kalalım? Bu etçi koyunların zamanla ülkemize adapte olacağını düşünüyorum. Ama sizde haklısınız sadece farklı pencerelerden bakıyoruz. Meraların kalitesizliği konusuna geleceksek ülkemiz meraları dünyanın ilk gününde nasılsa hala aynı. Hic bir ıslah çalışmasına uğramamıs. Islah edildiklerinde her cins koyuna uygun olacağını düşünüyorum. https://youtu.be/-ZvNAFCC1jU https://youtu.be/2XiAcmYdvsI https://youtu.be/f8jVss_6iDk https://youtu.be/MVq8j52zNDE https://youtu.be/PYfJZ1Yz8vo https://youtu.be/2tTrZihRwg4 https://youtu.be/NrECh_FMH0Y https://youtu.be/oD-APkc_VoA şunların hepsini bi izleyin bidaha konuşalım

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.
Bunların hepsini izledim. Hepsi ciddi sermayelerle bu işe girdiklerinden çok karlı ırklar olduklarından bahsediyor.. Öve öve bitiremiyor canım kardeşim. Bunlarla bu reklamlarla bize ne anlatmaya çalışıyorsun. Her konuda kültür ırklarından ve buna geçiş yapmamızı anlatıyorsun. Evet kimse kara sığıra dönmez. Bunda bu konuda kültür ırklarının daha verimli daha üstün olmasının rolü olduğunu mu sanıyorsun! Yanıldığın nokta şu ki mera yokluğu ve yetersizliği. Ben entansif yetiştiricilikle dünyanın her ırkını beslerim bu hocalar gibi. Burası Türkiye sevgili Kandemir. Burada bu merayı iğne iplik gibi işleyecek buranın yerli ırklarından başka hiç bir şey fayda getirmez. Koyun keçi ve büyükbaş. Bu ülkede feyz süt gibi Osman Tanju güneri ebru emsen gibi pan hayvancılık gibi kaç tane işletme var. Sen hayvancılıkla uğraşan yem maliyetlerini girdileri ve bir torba endüstriyel yemin kaç lira olduğunu bilen biri olarak neden herkesin bu ülkede entansif yetiştiricilikle yapılacak bu ırklara geçmemizi ısrarla söylüyorsun?

Ben bir öğretmen olarak,2.gelir kaynağı amacıyla tarım(tahil üretimi),büyükbaş hayvancılık ve küçükbaş hayvancılığı araştırdım.
Bulgularıma göre,tarım için arazinin sulu olması şart,aksi takdirde gerek yok yapmaya.
Büyükbaş hayvancılık,küçükbaş göre daha garanti,çünkü sütünü de etini de satabilirsiniz,AMA kazancı kucukbasa göre daha az.
Küçükbaş en kazançlı olan,özellikle kuzu eti bakımı ve ikiz,ucuz kuzulama ve yem gideri bakımından.kucukbasta sadece etini satacağıniz yeri ayarlayın yeter.
Küçükbaş ırk önerisi olarak,Amasya tigemden Bafra koyunu alın.hem çoğul kuzulama var hem de iklime uyum var(sakız koyununda iklime uyum sorunu var).ama tigemden alın,çünkü kendiniz yapmaya kalkarsanız,saf sakız kocunu zor bulursunuz.ayrica tahirova onerebilirim.karacabey önermem,çünkü ikiz
kuzulama oranı düşük.
Yabancı ırk olarak,aslında en iyisi doğu friz,ama şarole ve suffolk da iyidir.ozellikle bunlarin kocunu kullanın.
Diğer yabancı ırkların hiçbiri iyi değil,araştırabilirsiniz.

trakkulup.net

Hocam nohut yetiştir dönüme en az 100-130 kg verir burda kilosu 10 tl filan

Bunların hepsini izledim. Hepsi ciddi sermayelerle bu işe girdiklerinden çok karlı ırklar olduklarından bahsediyor.. Öve öve bitiremiyor canım kardeşim. Bunlarla bu reklamlarla bize ne anlatmaya çalışıyorsun. Her konuda kültür ırklarından ve buna geçiş yapmamızı anlatıyorsun. Evet kimse kara sığıra dönmez. Bunda bu konuda kültür ırklarının daha verimli daha üstün olmasının rolü olduğunu mu sanıyorsun! Yanıldığın nokta şu ki mera yokluğu ve yetersizliği. Ben entansif yetiştiricilikle dünyanın her ırkını beslerim bu hocalar gibi. Burası Türkiye sevgili Kandemir. Burada bu merayı iğne iplik gibi işleyecek buranın yerli ırklarından başka hiç bir şey fayda getirmez. Koyun keçi ve büyükbaş. Bu ülkede feyz süt gibi Osman Tanju güneri ebru emsen gibi pan hayvancılık gibi kaç tane işletme var. Sen hayvancılıkla uğraşan yem maliyetlerini girdileri ve bir torba endüstriyel yemin kaç lira olduğunu bilen biri olarak neden herkesin bu ülkede entansif yetiştiricilikle yapılacak bu ırklara geçmemizi ısrarla söylüyorsun?

Valla abi mera konusunda sapına kadar haklısın. Devletten ıslaha müsait bir mera kiralayıp ıslah edip başka hayvan sokmasak da bu ırk yapılırmı sence? Milli eğitim bakanlığı ve tarım bakanlığı en sıkıntılı iki bakanlık. Meralar ıslah edilirse yapılabileceği kanaatindeyim.

kardeşim izlemekle beslemek farklı şeyle romanov dediğiniz hayvanla sakızı yan yana koyun aynı yemlerin sakızlar yıllık kuzu sayısında geri kalmaz futbol maçı gibi sakız İzmir civarlarında evinde maç yapan takım gibi.
kuzu ikiletmet çok kar ettirmiyor.
siz Karacabey bey merinosunu hakkıyla güdümünü yapın.
gerekli dönemlerde yem desteği yapın bunlardan hiçbiri aynı karlılık oranını yakalamaz köylü deneme tahtası değil.
civar köylerde çoğu denendi.
hakı bokunu geçiyor diyeyim.

Ben bir öğretmen olarak,2.gelir kaynağı amacıyla tarım(tahil üretimi),büyükbaş hayvancılık ve küçükbaş hayvancılığı araştırdım.
Bulgularıma göre,tarım için arazinin sulu olması şart,aksi takdirde gerek yok yapmaya.
Büyükbaş hayvancılık,küçükbaş göre daha garanti,çünkü sütünü de etini de satabilirsiniz,AMA kazancı kucukbasa göre daha az.
Küçükbaş en kazançlı olan,özellikle kuzu eti bakımı ve ikiz,ucuz kuzulama ve yem gideri bakımından.kucukbasta sadece etini satacağıniz yeri ayarlayın yeter.
Küçükbaş ırk önerisi olarak,Amasya tigemden Bafra koyunu alın.hem çoğul kuzulama var hem de iklime uyum var(sakız koyununda iklime uyum sorunu var).ama tigemden alın,çünkü kendiniz yapmaya kalkarsanız,saf sakız kocunu zor bulursunuz.ayrica tahirova onerebilirim.karacabey önermem,çünkü ikiz
kuzulama oranı düşük.
Yabancı ırk olarak,aslında en iyisi doğu friz,ama şarole ve suffolk da iyidir.ozellikle bunlarin kocunu kullanın.
Diğer yabancı ırkların hiçbiri iyi değil,araştırabilirsiniz.

trakkulup.net
Hocam susuz tarım hakkında görüslerinize malesef katılmıyorum. Biz sudanda büyük ölçekte tarım işine girdik bu yıl. Ayçiçeği susam ve çekirdeklik karpuz ektik. Şuanlık güzel gidiyor. Ama sulu tarımın yeri ayrıdır. aksaray konya taraflarında çok düz tarım arazileri var ancak susuz. Kızılırmağın yönünü değiştirerek bu bölgelere GAP tarzında büyük barajlar yapsak (cok aşırı pahalı bir proje olduğunun farkındayım) tarımsal üretimin özellikle bugday arpa ve yem bitkilerinin artacağı kanaatindeyim. Susuz da yapılır ama sulu gibi olmaz. Ama susuzsa yapmaya hic gerek yok gibi bir dusunce de dogru degil

Cins belirlerken
Süt sagılacakmi, sagılacaksa pazar yakinmi yoksa sadece etmi isteniyor
Mera varmı yokmuş, Bulunan iklim ne alinacak anac maliyeti ne olacak gibi kriterlere bakılmalı. İthal irklarda damizlik anaç satan pek yok, kuzu alıp anasını üretmenin lazım buda sana fazladan 1 sene bakım maliyeti demek. İthal irklarin verim değerleri ortada ama başlangıç maliyeti ve o hayvanı adapte edip yaşatmak çok zor. Etci doğu fritzin adapte olmuşu Tahirova, onda bile parazit sıkıntısı bitmiyor. Taş yerinde ağırdır elimizdeki yerli ırkları iyi eleyip hakkıyla bakar sebat edersek ithal irklarin hiçbirinden aşağı kalmaz.

Cins belirlerken
Süt sagılacakmi, sagılacaksa pazar yakinmi yoksa sadece etmi isteniyor
Mera varmı yokmuş, Bulunan iklim ne alinacak anac maliyeti ne olacak gibi kriterlere bakılmalı. İthal irklarda damizlik anaç satan pek yok, kuzu alıp anasını üretmenin lazım buda sana fazladan 1 sene bakım maliyeti demek. İthal irklarin verim değerleri ortada ama başlangıç maliyeti ve o hayvanı adapte edip yaşatmak çok zor. Etci doğu fritzin adapte olmuşu Tahirova, onda bile parazit sıkıntısı bitmiyor. Taş yerinde ağırdır elimizdeki yerli ırkları iyi eleyip hakkıyla bakar sebat edersek ithal irklarin hiçbirinden aşağı kalmaz.

O zaman Bafra koyununu öneririrm.Sakız koç+Karayaka koyunu karışımıyla ortaya çıkmıştır,yerlidir yani.

Bizim meralar avrupanın etcil koyun irklarına uygun değil.avrupada 3 günde yağmur yağar merada ot sorunu yok.bizim meraların kaç ay verimli?etcil koyun ırkının sütü az olur mera sorunda olunca sütü ikiz yavruya yetmez.

Bilgilendirme için sağol kardeşim,araştıracagm,ama onun lcln en az kaç dönüm gerekli,hangi nohut cinsini yetistirmeliyim?
Bir de nohut için tarlanın sulu olması gerek değil mi?şimdi kuyu açtırma yaklaşık kalkışan 100 bin lira.cevabini bekliyorum kardesim

Yok bizim burda nohut sulanmaz ya abi 120-130 kilo verirse (ki 250 kg alanlar var) 10 dan satsan 1200-1300 lira eder 2-300 ü masrafa gitse 1000 lira kalır kurağa ektiğin hiçbir ürün bu parayı bırakmaz ek 30-40 dönüm biz hiç çapa yapmadık arasını sürdük sadece sonra elle yolunup patozla çıkarıldı biçere biçtirebilirsen istediğin kadar ek tek yapılan işçilik bolca antraknoza karşı ilaçlayacaksın her yağmurdan sonra ki ilaç atmak iş değil zaten; eğer ekmek istersen düşünürsen detayları paylaşırım

• Beğen
Tepkiler: birogretmen
Yok bizim burda nohut sulanmaz ya abi 120-130 kilo verirse (ki 250 kg alanlar var) 10 dan satsan 1200-1300 lira eder 2-300 ü masrafa gitse 1000 lira kalır kurağa ektiğin hiçbir ürün bu parayı bırakmaz ek 30-40 dönüm biz hiç çapa yapmadık arasını sürdük sadece sonra elle yolunup patozla çıkarıldı biçere biçtirebilirsen istediğin kadar ek tek yapılan işçilik bolca antraknoza karşı ilaçlayacaksın her yağmurdan sonra ki ilaç atmak iş değil zaten; eğer ekmek istersen düşünürsen detayları paylaşırım
Mustafa abi güzel bir işe benziyor da biçer biçince nohudu kırmıyo mu?

Mustafa abi güzel bir işe benziyor da biçer biçince nohudu kırmıyo mu?

Kardeşim konya taraflarında filan biçerle biçiliyo yada maraş taraflarında filan patoz kırmıyo biçerde kırmaz bence ama biz 8-10 dönüm ekiyoruz zaten o yüzden elle yolunup patozla çıkartıyoruz

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Kardeşim konya taraflarında filan biçerle biçiliyo yada maraş taraflarında filan patoz kırmıyo biçerde kırmaz bence ama biz 8-10 dönüm ekiyoruz zaten o yüzden elle yolunup patozla çıkartıyoruz
Hm anladım abi sagol. Ben sana şey soracaktım aklima gelmisken sorayim. Mesela biz ciftligi kurduk. Anaclar veya sağmallarla besileri ayni ciftlik icersinde yanyana iki farkli ahirda yapmak uygun olur mu? Yanyana iki ahirdan koku yoluyla falan birbirini etkiler mi? Erkek mal disinin kokusunu duydugunda o gunku yedigi yem bosa gider diye bisey duymustum kesin bilgi degil ne kadar dogru bu? Yani söyle dusun iki ahir var birinde anac limuzinlerimiz var veya sagmal simentallerimiz var dibinde baska bi ahirda da erkeklerin besisini yapiyoruz bu tarz bisey?

Hm anladım abi sagol. Ben sana şey soracaktım aklima gelmisken sorayim. Mesela biz ciftligi kurduk. Anaclar veya sağmallarla besileri ayni ciftlik icersinde yanyana iki farkli ahirda yapmak uygun olur mu? Yanyana iki ahirdan koku yoluyla falan birbirini etkiler mi? Erkek mal disinin kokusunu duydugunda o gunku yedigi yem bosa gider diye bisey duymustum kesin bilgi degil ne kadar dogru bu? Yani söyle dusun iki ahir var birinde anac limuzinlerimiz var veya sagmal simentallerimiz var dibinde baska bi ahirda da erkeklerin besisini yapiyoruz bu tarz bisey?

Yani ben hiç duymadım öyle birşey kardeşim ve birbirinden çok uzağa koymak gibi bir planımda yok

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06

Mustafa kardeşim güzel bilgilendirme için saolasın,dediklerine göre mantıklı iş.Peki mustafacım bazı sorularım olacak.
1-En verimli,İç Anadolu bölgesinde ekilebilecek nohut tohumu cinsi hangisi olmalı?
2-Bu tohum cinsini nereden almalıyım ve 1 dönüm için(1000 m kare) kaç kilo tohum atılır?
3-Nohut ne zaman ekilir,ne zaman biçilir?
Şimdilik bunlar aklıma geldi mustafa,cevaplarsan sevinirim,selametle

Mustafa kardeşim güzel bilgilendirme için saolasın,dediklerine göre mantıklı iş.Peki mustafacım bazı sorularım olacak.
1-En verimli,İç Anadolu bölgesinde ekilebilecek nohut tohumu cinsi hangisi olmalı?
2-Bu tohum cinsini nereden almalıyım ve 1 dönüm için(1000 m kare) kaç kilo tohum atılır?
3-Nohut ne zaman ekilir,ne zaman biçilir?
Şimdilik bunlar aklıma geldi mustafa,cevaplarsan sevinirim,selametle

Hocam bayadır giremedim forum a geç yazıyorum kusura bakma

1-) En çok methedilen çeşit Azkan, antraknoza biraz daha dayanıklı daha verimli ama kalkıpta Azkan diye bir kilosuna 18-20 lira verme tohumunun eğer çok pahalıysa nohut eken birinden o yılın yeni nohutundan al şahsen ben öyle yapıyorum boşuna yüksek paralar verme tohuma.
2-)Eğer havalı mimzer ile ekeceksen 70 cm sıra arası sıra üzerinde 8-9 cm e ektim ben bir kere verim düşük oldu seyrek çünkü bu ekim ama az tohum gidiyor yani benim tespit ettiğim en iyi ekim tipi 35-40 cm sıra arası 8-10 cm sıra üzeri ekim tohum miktarıda yani dönüm e 12-13 kg al hocam sen hatta nohut iriyse 15 kg al artarsa akmaz kokmaz satarsın,evde durur başka eken birine verirsin yani fazlasının zararı olmaz
3-) Hocam nohutun ekimini geçe bırakma yani en geç nisanda ek yani nohut yağmur alsın yoksa verimi çok düşük olur biçimide biz temmuz gibi yaptık sen bakarsın biraz sarardığında yolar tarlada bekletirsin 15 gün sonra patozu yapılır
Başka sorun olursa beklerim herzaman