İnşaattan Maliyetinden Anlayan Var mı?

30.10.2009
2,212
2,419

İyi akşamlar arkadaşlar. Kurbanda satılacak olan küçükbaş hayvanları besiye çekmek için evin yakınına ufak çaplı bir ağıl yapmak istiyoruz. Yaylıma giden büyük koyunları ve küçük kuzularla çobanlar ilgilenirken bizde besiye çekilecek olan hayvanları burda kendimiz bakmak istiyoruz o yüzden eve yakın olsun dedik.

Evin önünde uzun bir garaj duvarımız var yüksekliği 4 metre yaklaşık. Ağılın tek tarafı bu garaj duvarı olacak. Yani garajla ağılın ortak duvarı burası olacak.
6 metre genişlik 10 metre uzunluğunda bir yer düşünüyoruz.

6m enine + 10m uzun + 6m enine yani toplamda= 22 metre uzunlukta ve 3 metre yükseklikte duvar düşünüyoruz.

Sizce bu duvarı bims alıp ördürmek mi, yoksa telefon direği vb direk dikip bu direklere panel veya ahşap gibi bir malzeme vidalayıp duvarsız böyle bir yol izlemek mi daha az maliyetli olur? Biraz uzun oldu ancak umarım anlatabildim. Şimdiden teşekkür ediyorum bu konuda fikir verecek arkadaşlara.

Ekli dosyayı görüntüle 49546
Ekli dosyayı görüntüle 49547

Sarı ile işaretlediğim yer garaj duvarı.

Son düzenleme:
IMG_1206.JPG

Fotoğraf yüklenmedi sanırım birde böyle cevap olarak deneyim. Sarı çizgi garaj duvarı.

Özkan bilader inşaat işinden pek anlamasamda sana tavsiyem senin kapıdan küçük baş hayvancılık bundan sonra eksik olmaz yaptırmışken iyi bişey yaptır . Uygun olan yerin varsa kapalı alan harici acık alanda gölgelikli biçimde bişeylerde yaptır . Koyun kısmı bu mevsimde kapalı alanda beside pek iyi olmaz havadar yer olursa daha iyi kilo alır . Bide sürekli evde neyle besliyceksin bu mevsimde yazı yaban ot bol degilmi . Kurbana besiye cekmeyi düşündüklerini yine yaylım artı sabah akşam yem takviyesi yapsan daha iyi olmazmı . Arazi uygunsa bi tel cek gölgelik yap yine yazıda hem yay hemde ek takviye yem ver .akşam yazıda yatan koyun daha canlı olur .

Özkan bilader inşaat işinden pek anlamasamda sana tavsiyem senin kapıdan küçük baş hayvancılık bundan sonra eksik olmaz yaptırmışken iyi bişey yaptır . Uygun olan yerin varsa kapalı alan harici acık alanda gölgelikli biçimde bişeylerde yaptır . Koyun kısmı bu mevsimde kapalı alanda beside pek iyi olmaz havadar yer olursa daha iyi kilo alır . Bide sürekli evde neyle besliyceksin bu mevsimde yazı yaban ot bol degilmi . Kurbana besiye cekmeyi düşündüklerini yine yaylım artı sabah akşam yem takviyesi yapsan daha iyi olmazmı . Arazi uygunsa bi tel cek gölgelik yap yine yazıda hem yay hemde ek takviye yem ver .akşam yazıda yatan koyun daha canlı olur .

Abi bims düşünüyoruz uzun vadeli olması için zaten. Kışında ikiz kuzulayanları buraya ayırırız diye düşündük. Besiye alacağımız kuzuların önünde açık alan var 2 dönüm kadar orada serbest olacaklar.
Mısır ve arpa ezmesi, yonca, CP besi yemi vereceğiz kuzulara abi yaklaşık 30 gün.

Özkan abi toplamda ortalama 65 metrekare duvar oluyor yanlış anlamadıysam
Bunu tuğlayla ördürsen 1700 tuğla gider o da 1700 lira yapar
Bims le örsen 850 bims gider 1300 lira yapar
Gitse gitse 500 liralık da harç çimento gider

Elektrik direği alsan 3 metrede bir direk koysan 7 direk gider 7 direk 150 liradan 1050 lira yapar artı olarak arayı kapatacak ahşap malzeme vs. Pahalıya gelir .
Hem sağlamlık hem maliyet açısından tuğla veya bims le ördürmek daha uygun bence.

Sana bir de tavsiye vereyim ikliminiz nasıl veya küçükbaş nasıl ortamda randıman veriyor bilmiyorum ama ben seneye kendime yarı açık ahır yapmayı planlıyorum 3 tarafı kapalı güneş alan taraf açık olacak açık tarafa kışın soğuklarda branda çekeçeğim. Hem maliyet açısından uygun hem de hayvanların sağlığı açısından daha iyi olacağını düşünüyorum. Benim dediğim şekilde olursa yukarda Mehmet abinin söylediğinede uygun olur yazın açık kışın kapalı koyunlar rahat eder.

İnşaatta kullanılabilecek çok çeşit malzeme var.
Çatı için köpüklü paslanmaz sac öneririm. Dolu yağışında çatı delinmez.
Yan duvarlara suya dayanıklı OSB kullanılabilir.
Binayı büyültüp veya yerini değiştirme durumunda çıkan malzemeyi tekrar kullanmak avantajlı olabilir.
Biz binadan çıkma malzeme bulabiliyoruz.Her yörenin imkanları farklı olacaktır.

selamlar,
800 adet briket ile 3 mt duvarı ördürüp,her 3 mt'nin adet araya 4 adet 12 mm demirden,oluşan kolon koydurun.
üzerini ise telefon direği ile örtüp.
birde sıva yapılırsa,
uzun zamanlar hizmet eder sanırım.
Şuanda en mantıklı dediğiniz gibi bims ile uzun ömürlü şekilde yaptırmak.

Bims tanesi 1.5 tanesi metrekareye 13 tane felan gidiyor
En mantıklısı bu sanırım.

Özkan abi toplamda ortalama 65 metrekare duvar oluyor yanlış anlamadıysam
Bunu tuğlayla ördürsen 1700 tuğla gider o da 1700 lira yapar
Bims le örsen 850 bims gider 1300 lira yapar
Gitse gitse 500 liralık da harç çimento gider

Elektrik direği alsan 3 metrede bir direk koysan 7 direk gider 7 direk 150 liradan 1050 lira yapar artı olarak arayı kapatacak ahşap malzeme vs. Pahalıya gelir .
Hem sağlamlık hem maliyet açısından tuğla veya bims le ördürmek daha uygun bence.

Sana bir de tavsiye vereyim ikliminiz nasıl veya küçükbaş nasıl ortamda randıman veriyor bilmiyorum ama ben seneye kendime yarı açık ahır yapmayı planlıyorum 3 tarafı kapalı güneş alan taraf açık olacak açık tarafa kışın soğuklarda branda çekeçeğim. Hem maliyet açısından uygun hem de hayvanların sağlığı açısından daha iyi olacağını düşünüyorum. Benim dediğim şekilde olursa yukarda Mehmet abinin söylediğinede uygun olur yazın açık kışın kapalı koyunlar rahat eder.
Deniz haklısın kardeşim en uygunu bims artık. Hayvanlara dediğin sistemi biz uyguluyoruz büyükbaşlarda sana fotoğraf çeker atarım hem fikir vermiş oluruz. Kilit sistemi ve kilit sisteminin üzerinede sundurma yapman gerekecek. Kaşağı Makinesi gerecek. Ayrıca zemini sağlam yaptırman lazım yoksa gübreleri kazıya kazıya zemin her yıl yarım metre aşşağı düşüyor. Sen bir konu aç yardımcı oluruz sana.

İnşaatta kullanılabilecek çok çeşit malzeme var.
Çatı için köpüklü paslanmaz sac öneririm. Dolu yağışında çatı delinmez.
Yan duvarlara suya dayanıklı OSB kullanılabilir.
Binayı büyültüp veya yerini değiştirme durumunda çıkan malzemeyi tekrar kullanmak avantajlı olabilir.
Biz binadan çıkma malzeme bulabiliyoruz.Her yörenin imkanları farklı olacaktır.
Hocam dediğiniz konu akla yatıyor lakin koyunları soguktan koruması açısından OSB sanırım yetersiz kalır. Çatı konusunda onduline veya dediğiniz yünlü saclardan alacağım hangisi daha hesaplı gelirse.

Şuanda en mantıklı dediğiniz gibi bims ile uzun ömürlü şekilde yaptırmak.

En mantıklısı bu sanırım.

Deniz haklısın kardeşim en uygunu bims artık. Hayvanlara dediğin sistemi biz uyguluyoruz büyükbaşlarda sana fotoğraf çeker atarım hem fikir vermiş oluruz. Kilit sistemi ve kilit sisteminin üzerinede sundurma yapman gerekecek. Kaşağı Makinesi gerecek. Ayrıca zemini sağlam yaptırman lazım yoksa gübreleri kazıya kazıya zemin her yıl yarım metre aşşağı düşüyor. Sen bir konu aç yardımcı oluruz sana.

Hocam dediğiniz konu akla yatıyor lakin koyunları soguktan koruması açısından OSB sanırım yetersiz kalır. Çatı konusunda onduline veya dediğiniz yünlü saclardan alacağım hangisi daha hesaplı gelirse.
Saolasın Özkan abi tabiki zamanı gelince konu açarım şuan erken , bizim burda kışları biraz soğuk geçtiği için millet ön yargılı yaklaşıyor açık olmaz diyorlar ama ben yine de bu şekilde olacağına inanıyorum.

Saolasın Özkan abi tabiki zamanı gelince konu açarım şuan erken , bizim burda kışları biraz soğuk geçtiği için millet ön yargılı yaklaşıyor açık olmaz diyorlar ama ben yine de bu şekilde olacağına inanıyorum.

Aynı iklimi yaşıyoruz. Bizde hiçbir sorun yok. Hayvanların yeminden kısmazsan soğuktan hiçbir sorun olmaz.