Koşullandırıcılı çayır biçme önerisi

Arkadaşlar koşullandırıcılı çayır biçme kullanan var mı aranızda ? Merak ettiğim sorular var
1. Marka tercihini nasıl yapmak gerekir?
Not: Avrupa önermeyin onlara gücümüz yetmez.
2. 225 5 disk mi 265 6 disk mi tercih edilmeli
5 disklide traktör biçilen namlu üstünden gidiyormuş sürekli böyle bişey duydum doğruluğu nedir ?
3. Bölgenizde koşullandırıcılı biçim dekar (1000m2)müteahhitliği kaç TL olarak yapılıyor ?
Yonca yulaf buğday çayır reygrass biçimi vs

• Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68
IMG_6801.JPG

Arkadaşlar koşullandırıcılı çayır biçme kullanan var mı aranızda ? Merak ettiğim sorular var
1. Marka tercihini nasıl yapmak gerekir?
Not: Avrupa önermeyin onlara gücümüz yetmez.
2. 225 5 disk mi 265 6 disk mi tercih edilmeli
5 disklide traktör biçilen namlu üstünden gidiyormuş sürekli böyle bişey duydum doğruluğu nedir ?
3. Bölgenizde koşullandırıcılı biçim dekar (1000m2)müteahhitliği kaç TL olarak yapılıyor ?
Yonca yulaf buğday çayır reygrass biçimi vs
Bizim bölgede 3 metrelik ile biçim 16tl/1000m², fiğ biçimleri 25tl/1000m² .

Harmak ve Kayahan Ertuğrul yerli olarak çok satıyor. 3 metrelik çekilir tip için konuşuyorum, harmak daha pratik fakat makinanın son sınırlarını zorlayan bir tanıdık 1 sezon demeden makinayı hurdaya ayırdı, servis bu tamir olmaz demiş. Zaten bizin tarlada 17km/h ile biçişinden belliydi. Piyasaya çok çalışan kullanıcıları pek tavsiye etmiyor.

Kayahan hep tek taraflı biçebilidiği için pratikliği az olsa da kalite olarak biraz daha iyi. Bu makinada 2 tanıdığımda var, biraz ağırbaşlı kullandıklarından gayet memnunlar.

1-) avrupa önermeyin demişsiniz ama avrupalar çok daha sağlam oluyor,ikinci el temiz bir kuhn-poettinger denk gelirse sıfır yerliden mantıklı olabilir. İkinci elle uğraşmamak için çelmak markasına bakılabilir,sıkmalısını bilmiyorum ama genel anlamda makineleri güzel. Diğer markaları bilmiyorum. kayhan ertugrul filan arastırılabilir.

2-) 5 diskli kullandım işl geniliği 165 tamburdan sonra çok iyi olmasa da tatmin ediyor ama traktör ufaksa veya tek çekerse verimli çalışmıyor. 70-56 ya taktım bendeki makine 6-7 yıllık ve katlama sistemi halatlıydı sürekli motorun önünü sağını solunu çeliyordu 165 tamburla çok daha pratik manevralar yapılıyor. 60 hp 4wd alçak motora da taktım onda daha verimliydi. ama 80-90 hp ve 4wd sallı bir motora takmayacaksanız çok uyumlu olmaz diye düşünüyorum.

3-) bu size göre degisecek bir sey,saatte bicebileceginiz dekar ve amortismana göre hesaplamalısınız. ben 165 tamburla saatte 15 dekar bicebiliyorum,bunda da eldeki traktörle 15/h civarlarında kalıyor.

bendeki makine namlu üstünden gidiyordu,hatta şaft koruması olmadıgı icin sıkmanın şaftına ot dolanıyordu. makineyi çoğu zaman tam salamıyordum. Arkadaki kapaktan namlu boyutu ayarlanıyor,belki etkisi olur ama çok uğraşmadım.

ve rops yoksa cok korkutucu duruyor makineyi dikince :D

arkadaslar bu öne hidrolik yapan firmalar var traktörler için. onlardan yaptırıp traktörün önüne bağ tipi çayır biçme taksak ve kuyruk milini hidrolik motorla döndürsek. geniş iş genişliği ile çalışsak olur mu deneyen var mı ?