Pancar mı?Çerezlik kabak mı?

1)Abi pancarı sıra arası sıra üstü kac cm ekiyosun
2)Dekara kaç kilo gübre atıyosun ve bu gübreleri hangi aşamalarda atıyosun
3)İlaçlamasıda ne ilaci atiyosun(ot ilacı yaprak gübresi mantar vs.)
4)Kaç defa araçapası çekiyosun
5)İlk suyu ne zaman veriyosun sezonda kaç defa suluyosun
6)Bakıma göre degişirde ortalama verimler kac ton
Bunlar abi ögrenmek istedigim.Sökmekten başka da bi işlem kalmadı heralde

Sıra arası mesafe şirket in tahsis ettiği mübzer ler 45 cm sıra üzeri genelde 15-20 cm olarak tutmakta fayda var mesafeyi genelde dekara 70-90 kilo DAP atıyoruz pancar ekiminden önce normal buğday mübzer i ile atıyorum toprağa karışmasını sağlamak için nisan ın 2. Veya 3. Haftası felan ekim yapıyorum boy gübresi olarak ta üre kullanıyorum onu da tanker yardımı ile sularken veriyorum oda dekara 50 kilo yu buluyor hemen hemen ilaç olarak sirken yabancı ot ilacı kullanıyoruz pancarın ilk çıkma aşamasında tabiki ot pancarla birlikte çıktığı için pancarın çıkışını engelliyor ekmeden öncede atanlar oluyor 2 defa çapaya giriyor ben ara çekmiyorum direk çapaya sokuyorum ilk çapa çok önemli tarla da pancarın cıkışı olduğu için teklemeyi felan iyi yapılmalı onun iyi bilen kişilere yaptırmak iyidir kayısı yapabiliyor ona dikkat etmek gerekiyor pançar tamamı ile çıkınca çapaya girer Çapa’dan sonra havanın durumuna göre su vermeye başlarım gübre ile karışık su veriyorum ben genelde pancar tarlası tam gelişme çağına gelir yapraklarını gösterir sonra ikinci çapa ya girer ilk suyu genelde ilk Çapa’dan dan sonra veriyorum havanın gidişine göre ikinci Çapa’dan sonra suyu kesmem su tamamı ile hava şartına bağlı yağış olursa geç verirsin olmaz ise su ile başlar su ile biter gelişim dönemine girer pancar çok püre bindiği zaman suyu keserim biraz dinlendirip tekrar suya devam ederim pancar iyi bakar isen 8-12 ton arası alırsın polar da bölgeye göre değişiyor bizde genelde 18 felan geliyor sirken çok getirir pancar tarlası onun için gelen sirkeni temizlemek gerekir pancarın gelişimini çok önler ilaç tarlada mantar kurt felan olursa ona göre atılır pancar tarlası hazırlığı çok önemli

Son düzenleme: