REKOR GELİŞİM toprak düzenleyici???

Ali SARAÇ link=topic=82387.msg981600#msg981600 date=1426288541' Alıntı:
ermanhoca sizin orda valla bedavaymış .. burda bi bizim ufak römorklar 3.5 tonluk ilaveli 100 tl .. oda çiftlkten nere çekecensen bide oraya nakliye yazıyon .. sizin orda bedavadan biraz pahalı :)

Ben de dedim zaten. Erman ' ım durması hata. Kendimde hayvan var, benim gübreyi çıkartıp tarlaya yaymam daha pahalıya geliyor :D

Bu arada en gıcık olduğum şey şu:

Bu ürün öyle iyi, böyle iyi, rekor verim yapıyo vs.

Eee kardeşim içinde ne var bunun?

Tık yok. ('Formülasyonumuz gizlidir' cümlesini bile kuramayacak adam karışım yapıyor!..)

Aga sıvı halde bu. Bişeyleri eritip karıştırmışsınız işte. Zaten içine katabileceğiniz maddeler belli. Gidip sodyum hipoklorid yada solvent katacak hâliniz yok..

Iyi niyetli olsalar, önce içindeki maddeleri açlıklarlar. Çiftçi öğrenmesin, diyen bi firma iyi niyetli olamaz. Çünkü amacı kertmek.

Yapılan neden yanlış. Çünkü her madde her mahsüle aynı etkiyi yapmaz. 33 ' lük Nitrat ' ı buğdaya atarsın, coşar. Çeltiğe atarsın, yatar. Bu hesap. Analize bakarsın, öyle yaparsın ne yapacaksan.

Yaprak gübresi ürettirecekler sonunda bana. Ama bunlar gibi değil. Satın almak isteyene 'analiz zorunluluğu' koyucam. Bunlar gibi her ürüne aynı malı göndermeyeceğiz yani.

Tahlili gönderene ürünü sorgusuz sualsiz harman vadeli yollayacağım. Memnun kalmayan vermesin parasını. Ben kendime güveniyorum. Bunlar da güveniyorsa hodri meydan.

Geçen bi ürün vardı bereket TV ' de. Yarasa gübresi mi ne..

Bakın ürün kötü demiyorum. Kullanmadım. Bilmiyorum. Yararlı olabilir, zararlı da olabilir. Yorum yapmak bana düşmez. Kullanmadım.

Ama kötü olan şey, ürünün nasıl tanıtıldığı.

Eleman anlatıyor, anlattıkça coşıyor. Sonra bi ara hızını alamadı: 'şimdi çiftçilerimiz hayvanlarından çıkan gübreyi kullanıyor tarlalarında. hayvan gübresi de iyidir ama bu elimdeki gübre kadar yararlı değildir' dedi.

???

Karşımda olsa çok ağır küfür ederdim..

Tüm dünyada tarımın değişmeyen ana kuralıdır 'organik madde'. Istisnası yoktur. Önem bakımından yok NPK ' sı, yok mikro besini, yok besin elementleri falan hepsinden önce gelir 'organik madde'

Ve dayı, cebine üç kuruş girecek diye s.... attı bu kuralı.

Adam elindeki 1 litre gübreyi, dekara atılacak 3 ton hayvan gübresinden önde tuttu, faydalı olduğunu söyledi. Hiç utanmadı, gözünü kırpmadı, duraksamadı.

DIKKAT! ADAMIN ELINDEKI DE Bİ HAYVAN GÜBRESİ !..

İşte sektördeki ticari etikten, bilimsel ahlakdan ve doğruluktan bi haber bu tip insanlar olduğu için biraz da bu halde tarımımız.

Dün Gübretaş ' ın (ki Türkiye ' nin en büyük gübre üreticisidir) ana dağıtım sorumlusu Erdem Bey ile telefonda görüşüyoruz. 1 saati aştı sohbet. Mikro elementler, düzenleyiciler, etkin maddeler, terminolojiler havalarda uçuşuyor.

En son kurduğu cümle şu oldu:

'Yılmaz Bey, hayvan gübresi var ya.. Gerisi hikaye'

Cümlenin altına ben de imzamı atıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Stronger
Ynt: REKOR GELİŞİM toprak düzenleyici???

ermanhoca sizin orda valla bedavaymış .. burda bi bizim ufak römorklar 3.5 tonluk ilaveli 100 tl .. oda çiftlkten nere çekecensen bide oraya nakliye yazıyon .. sizin orda bedavadan biraz pahalı :)
Gübre zaten bedava para vermeden alıyoruz, biz kepçe ve kamyona 150 ye anlaştık :)