Sözleşmeli Ekim Hk.

Sevgili dostlar ismini vermek istemediğim bir tohum firması ile görustum Sözleşmeli Ekim yapalım (Arpa ve Tritikale icin)dediler tohum onlardan diğer masraflar benden olacak şekilde tohum ücretini 2021 harman zamanı mahsuplasagiz fiyatta TMO nun acikladiginl fiyatin %5 üstü olacaknl sekilde alım yapilacak tabiki anız istemiyorlar tarlalar hirk olacak 20 dönüm altı parça tarlalar kabul edilmiyor çks sisteminde zaten herşey görünüyor belli kuralları var
Sizce bu iş mantiklimi kârlimi bilgisi tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olabilirmi teşekkürler.

Sevgili dostlar ismini vermek istemediğim bir tohum firması ile görustum Sözleşmeli Ekim yapalım (Arpa ve Tritikale icin)dediler tohum onlardan diğer masraflar benden olacak şekilde tohum ücretini 2021 harman zamanı mahsuplasagiz fiyatta TMO nun acikladiginl fiyatin %5 üstü olacaknl sekilde alım yapilacak tabiki anız istemiyorlar tarlalar hirk olacak 20 dönüm altı parça tarlalar kabul edilmiyor çks sisteminde zaten herşey görünüyor belli kuralları var
Sizce bu iş mantiklimi kârlimi bilgisi tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olabilirmi teşekkürler.
Herk yerlerine , buğday ekseniz daha karlı olmazmisınız.hesap etmeniz gerek, buğday olsaydı tamam derdim fakat arpa tirtikale fiyatı düşüktür, yine de tohum masrafı de kara 50 tltutar, %5 arti tohum %10 a gelir, arpa buğday arasındaki fiyat farkı kurtarırsa neden olmasın.

Sezonda buğday 1600 olarak açıklandı senden kohumluk buğdayı 1700 den aldı sen dedin güzel ben yüksekten verdim tamam kardasin ama sezonda biçip satıyorsun emanete depona atmıyorsan kardasin yüksekten alıyor ama ben zaten biçip kenarı atıyorum yükselince veriyorum dersen TMO nün açıkladığı fiyattan %5 fazlaysa sattın sonrasında fiyat yükseldi sen peşin sattın farkı alamazsın durumun varsa bence gerek yok koy malını depoya o farkı geçince istediğinde sat. Haa dersen mühendislerle çalışır neyi nasıl yapıyorlar bir şeyler öğrenirim isçiligimi gelistiririm neye nasıl mücadele ederim görürüm sana iyi staj olur

Cevaplarınız için teşekkür ederim
Anladığım sadece tohum için cebimizden para çıkmıyor ancak buğday ekilecek araziye tritikale yada arpa ekecegim dönüm başına ortalama 400 TL zarar(Arpa fiyatına göre) yazar kafama yatmadı Buğday ekimi olsaydı olabilirdi