Türk Fiat 480'e farklı şanzıman yağı konulması

Merhabalar. Bi fiat 480 imiz var 84 model. Bunun baskı balata değişimi geldi. Baskı balata fren balatası kuyruk mili balatası hepsi değişecek.
Birde Case jx65c traktörümüz var. Garajda bir tane remork bir tane otomatik merdane olduğu için zaman zaman ikisinde takılıyor ve şanzıman yağları ister istemez karışıyor.
Case 1400 saate geldi hemen hemen şanzıman yağı değiştirme vakitleri. (Servis 1200 saat diyor ama 1500e esnetilebilir ağır iş görmüyor)
Zamanında bir NH servisi casenin şanzıman yağını (10-30 yanlış biliyorsam düzeltin lütfen) 480e koy, yağlar karışmasın demişti. Bu mümkün müdür? Ve caseye yeni yağ alsam çıkanı yeni baskı balata yapılmış 480e koysam olur mu yeni yağ alsam daha mi iyi?
Bilenler ustalar yorum yaparsa sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: erenkilic
Bende de 77 model 480 ve jd 5065 var jd nin yağı 10w30, Fiat a da aynı yağı koydum zaten kolların diplerinden kaçırıyordu şimdi şor şor akıyor. Şanzıman açılacağı için kaçıran yerleri de yaptıracağım bakalım ondan sonra da öyle olacak mı... Birde diğer 480 lerin hidrolik kaldırma kapasiteleri iyiyken bizimki ağır yükleri kaldırmıyor. Bazıları yap ince geldiği için ısınınca kaçırıyor dur diyor, bilmiyorum

Bende de 77 model 480 ve jd 5065 var jd nin yağı 10w30, Fiat a da aynı yağı koydum zaten kolların diplerinden kaçırıyordu şimdi şor şor akıyor. Şanzıman açılacağı için kaçıran yerleri de yaptıracağım bakalım ondan sonra da öyle olacak mı... Birde diğer 480 lerin hidrolik kaldırma kapasiteleri iyiyken bizimki ağır yükleri kaldırmıyor. Bazıları yap ince geldiği için ısınınca kaçırıyor dur diyor, bilmiyorum
Yağ ince geldiği için kaldırmıyor olabilir ama benim 400 litrelik holder ve 350 litrelik gübre serpme makinam var. ağır ekipmanım yok. Case baskı balata olarak hassas dediler 3500 saatte çift balata değiştiren de var. 5500 saatte orjinal kullanan da. Ben 8 yılı doldurdum casede 2015 model. O yüzden değişsin de istiyorum yağı. Ve asıl işi case yaptığı için mecburen caseye göre hareket etmek zorundayım.

Merhabalar. Bi fiat 480 imiz var 84 model. Bunun baskı balata değişimi geldi. Baskı balata fren balatası kuyruk mili balatası hepsi değişecek.
Birde Case jx65c traktörümüz var. Garajda bir tane remork bir tane otomatik merdane olduğu için zaman zaman ikisinde takılıyor ve şanzıman yağları ister istemez karışıyor.
Case 1400 saate geldi hemen hemen şanzıman yağı değiştirme vakitleri. (Servis 1200 saat diyor ama 1500e esnetilebilir ağır iş görmüyor)
Zamanında bir NH servisi casenin şanzıman yağını (10-30 yanlış biliyorsam düzeltin lütfen) 480e koy, yağlar karışmasın demişti. Bu mümkün müdür? Ve caseye yeni yağ alsam çıkanı yeni baskı balata yapılmış 480e koysam olur mu yeni yağ alsam daha mi iyi?
Bilenler ustalar yorum yaparsa sevinirim.
Yağlar yeni değişeceği için biri eski biri yeni olmaz yeni yağlı motordan söküp eski yağlı motora takmak hiç mantıklı değil yağ olmuş bir dünya para
10.30 yağ motor yağı
şanzımana veya defransiyele konulur mu konulur ama şanzıman yağı özelliğinde olmaz o olur çabuk bozulabilir bazı şanzıman yağ özelliğinde az da olsa dişli sesini kesen yağlar var her iki motordada şanzıman ve arkadefransiyel ayrı ise şanzumanlara yeni yağ defransiyellere eski yağ da konulabilir

Case 'de mekanik levye olduğu için şanzıman yağlarını 2000 saatte bir değiştirmeyi tercih ediyoruz, her 300 saatlik motor yağı değişiminde damper kullanımından dolayı 1 - 2 lt eklediğimiz oluyor.
Fiat 480 şanzıman yağı kaç lt ?
Bir teneke yeni yağ alıp 480 de kullanabilirsiniz.
Case de yağ azalınca da kalanıyla ek yaparsınız.

Case 'de mekanik levye olduğu için şanzıman yağlarını 2000 saatte bir değiştirmeyi tercih ediyoruz, her 300 saatlik motor yağı değişiminde damper kullanımından dolayı 1 - 2 lt eklediğimiz oluyor.
Fiat 480 şanzıman yağı kaç lt ?
Bir teneke yeni yağ alıp 480 de kullanabilirsiniz.
Case de yağ azalınca da kalanıyla ek yaparsınız.
Hocam teşekkür ederim. Case 2015 model. 8 yıl doldu. Ve 8 yıldır bi şekilde remorkta yağlar karıştı. O yüzden değiştireyim diyorum.
480 in yağı bi teneke alıyor diye biliyorum.
Case bu zamana kadar sadece 7 litre yağ ekledim. 2-3 sene önce bi 2 litre bu harmandan önce 5 litre. Yağ nerdeyse orjianl yağı gibi.
Bu arada case ne kadar alıyor

480 bakıma girdi çıktı. Arka taraf ses yaptığı için dişliler(cer diyorlar) sol ve sağ yer değiştirdi. Frenler değişti kampanalar 640 balatası balatalar new holland logolu orjinal balata. Traktör zıpkın gibi duruyor.
Dediğim yağ değişim işlemini yaptım sıfır yağ koyduk bir teneke ve filtresi değişti.
Şuan hissettiğim tek şey traktörde ayağı gazdan çekince aşırı bi motor freni var dişliler alışacak galiba gazsız dönmekte zorlanıyor olabilir bu normal midir acaba?
@The_Hoca yorumlarınız bilginiz var mıdır

Resimler ve ekler

• IMG_MI6_20230915_174148.jpg
    IMG_MI6_20230915_174148.jpg
    138.8 KB · Görüntüleme: 52

480 bakıma girdi çıktı. Arka taraf ses yaptığı için dişliler(cer diyorlar) sol ve sağ yer değiştirdi. Frenler değişti kampanalar 640 balatası balatalar new holland logolu orjinal balata. Traktör zıpkın gibi duruyor.
Dediğim yağ değişim işlemini yaptım sıfır yağ koyduk bir teneke ve filtresi değişti.
Şuan hissettiğim tek şey traktörde ayağı gazdan çekince aşırı bi motor freni var dişliler alışacak galiba gazsız dönmekte zorlanıyor olabilir bu normal midir acaba?
@The_Hoca yorumlarınız bilginiz var mıdır
Zamanla alışır, tabiki de normaldir.