Tanzim satış yerlerine fabrika tepkisi!

23.04.2009
13,966
23,923
35
Bilecik

Milli Gazete bugün anlamlı bir manşetle çıktı. Meyve sebze fiyatlarındaki artışa karşı hükümetin çözüm olarak geliştirdiği tanzim satış yerlerini satılan fabrikalarla eleştiren Milli Gazete, "Devlet fabrika yapmaz ve işletmez zihniyetiyle ülkede satılmadık kurum bırakılmadı. Şimdi ise devlet marketçiliğe soyunmak zorunda kaldı. Fabrikaları sattık, tanzim çadırı açtık!" dedi.
Ülkemiz tarihinin en ağır ekonomik krizlerinden birini yaşarken, özellikle gıda fiyatlarındaki artış vatandaşların canına tak etti. Tepkilere dayanamayan iktidar ise yıllardır göz ardı ettiği “üretim” çağrılarını kulak arkası ederken, şimdi ise şehir merkezlerinde sebze meyve satışı için harekete geçti. İlk tezgâhlar Ankara'da kurulmaya başlandı. Son olarak geçtiğimiz aylarda tüm tepkilere rağmen yarım asırı devirmiş şeker fabrikaları satılarak tarıma ağır bir darbe daha vurulmuştu.

Giresun Toptancı Hali Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Aydın Karakuz, yeni hal yasası çalışmalarını değerlendirerek sebze ve meyve fiyatlarını arz ve talebin yanı sıra üretim bölgelerindeki komisyoncuların belirlediğini, bunların ortadan kaldırılmadığı sürece Türkiye'de değişen bir şeyin olmayacağını söyledi.

“Yeni Hal Yasası üretimi artıracak değil” diyen Karakuz “Yine üreticinin üretebildiği kadarı satılacak. Fiyatlar arz ve talebe bağlıdır. Biz hal esnafı olarak üretici bölgelerindeki komisyonculardan sebze ve meyveleri temin etmekteyiz. Üretici bölgelerindeki komisyoncular aradan kaldırılmadığı sürece değişen bir şey olmayacaktır. Asıl fiyatları belirleyen bu komisyonculardır. Çünkü biz hal esnafı olarak mal istediğimizde piyasanın fazla mala ihtiyacı varsa fiyatlar yüksek tutulmaktadır. Yoksa Yeni Hal Yasası'nda şirketler kurarak hal esnafını devre dışı bırakmak fiyatları düşürmeyecektir. Sadece halde çalışan insanlar işsiz kalacaktır. Tekelleşme söz konusu olacaktır” açıklamasında bulundu.

Domates,biber,patlıcan eline mikrofonu alan muhabir çıkmış veryansın ediyor.Neymiş efendim bu fiyata domates mi alınırmış,neymiş efendim bu millet ne yiyecekmiş.Kimse de ağzını açıp demiyor ki bu çiftçi bunu bu kışın ortasında nasıl yetiştiriyor,bilmiyorlar gece sabahlara kadar don yaktığını,rüzgârda ne yaptığını,hastalık geldiğinde kaç gün uyumadığını.Peki mesele tüketiciyi mi düşünmek yoksa üreticiyi mi düşürmek.Tabi ki tüketiciyi düşünüp üreticiyi düşürmek.

Iyi bir uygulama.
Belki fiyatları şişiren komisyoncular akıllanır.
Adamların çiftçiyi ezdiği yetmiyormuş gibi birde tüketicinin sırtına biniyorlar.
Ama mahmutun dediği gibi nereye kadar.
Bişey merak ettim sanırım bugünkü haberde pate 1 tl idi.
Yaa onu hangi çiftçiden aldılar acaba o fiyata :)

Ben 3 tl gördüm abi o bile ucuz depodan satış 2800 rakamlarını duyuyodum geçen hafta.. bugün pazardada fiyatlar biraz düşmüştü pate 3.5 a inmişti. Bizim için iyi olur inşallah bu olay en azından bazı sahtekar tüccarlara çek senet vesilesiyle paramızı kaptırmayız alacağımız devlette olsun.

Ben 3 tl gördüm abi o bile ucuz depodan satış 2800 rakamlarını duyuyodum geçen hafta.. bugün pazardada fiyatlar biraz düşmüştü pate 3.5 a inmişti. Bizim için iyi olur inşallah bu olay en azından bazı sahtekar tüccarlara çek senet vesilesiyle paramızı kaptırmayız alacağımız devlette olsun.

90 kuruşa soğan satılırken aracı tüccar yokmuydu???ne alaka..arkadaş üretim yok olan da maliyeti arttı..yerli tohumu yasakladılar elin adamından dolarla tohum alınıyor..doların hali ortada..mazot gübre ilaç hak getire...

90 kuruşa soğan satılırken aracı tüccar yokmuydu???ne alaka..arkadaş üretim yok olan da maliyeti arttı..yerli tohumu yasakladılar elin adamından dolarla tohum alınıyor..doların hali ortada..mazot gübre ilaç hak getire...

Ben 90 kuruşken yoktu demedim ki. Asıl mesele gelip benim malımı alıp üzerinden para kazanıyor ama cebinde parası yok peşin ödeyemiyor bana gelince. Karşılıksız çek mağduru çok kişi tanıyorum bu sistem geliştirilmeli ve bütün ürünler tarım kredi tarafından fiyat koyulup almalı. Artık halcisi pazarcısıda ordan alsınlar seve seve peşin para verip. Buğdaydaki tmo sistemi sebze meyve içinde tarım kredi üzerinden uygulanmalı.

Bu işin ceremmetini yine üreten çiftçi ceker.
Daha korkuyom buğday ,arpa ,baklıyatdaki gibi sezona girilirken meyve,sebzeye fiyat belirler kenara cekilir.
Abi kuru mal deyilki depoya atalım en fazla 8 10 gün raf ömrü var tüccar fiyatı yüksek gördümü 3 gün mal almıyo fiyat ister istemez düşüyor

Karaoğlan döneminde Gaz kuyruğu ekmek kuyruğu şeker kuyruğu diye laf edenler 2019 Türkiye'sinde milleti domates biber kuyruğuna soktu. Sonra diyorlar ki Ekonomik kriz dış güçlerin suçu dolar yükseldi papazın suçu meyve sebze fiyatları arttı stokçuların suçu falan filan. Milleti uzay çağında en başta gelen gıda ürünlerinde bile sıraya dizdiler ya helal olsun. Nice devletler atomu parçaladı uzaya çıktı biz daha stokçuların hakkından gelemiyoruz.

Anında pazara yansıdı böyle meydanı boş bırakmamak gerek
Çiftçi kazansa gam yemeyiz Geçen hafta markette patlıcan 13 tl biber 17 tleydi zorunlu olarak adet olarak aldık kilo değil
13 TL’ye satışa sundukları patlıcana Çiftçiden sekiz 10 TL’ye mı alıyorlar yani veya beş 6 TL’ye mı alıyorlar