Tanelik Mısır Üreticileri Önümüzdeki Sezonda Hangi Marka ve Çeşidi Tercih Edecekler?

Herkese iyi forumlar arkadaşlar. Önümüzdeki sezonda tanelik mısırda hangi marka ve çeşidi tercih edeceksiniz? Bu yılki ekimlerinizde hangi marka ve çeşit ile dönüme kaç ton ortalama yakaladınız? Bizim ekiliş yapacağımız bölge İç Anadolu Eskişehir/Beylikova.. Eskişehir köy ve ilçelerinde ekenler için, rutubet durumu nasıldı hasat zamanında? kolaylıkla 14-15-16 rutubetler görülebilir mi? ve yanlış olmazsa tonunu bu yıl maksimum ve minimum kaç tlden sattınız? şimdiden yorum yapan herkese teşekkürler

IMG_1565.JPG
IMG_6442.JPG

Güzel bir konu bu yıl ben dekalp 6876 ve yine dekalp 6980 ekeceğim geçen yıl hepsi 6876 idi 2 kez dolu vurmasına rağmen ortalama 17 rutubette 1500 kg biçtik. İlk hafta biçtirdiğim 75 tonu 14 rutubette 1150 den alan tüccara geri kalanını 14 rutubette 1210 liradan alan trakya birliğe döktüm.İlk fotoğraftaki sarılıklar akşam güneşinin yansıması gübre yanığı değil.IMG_5015.JPGImage1545648671.542064.jpgIMG_5365.JPGIMG_5699.JPGIMG_5791.JPGIMG_6021.JPG

• Beğen
Tepkiler: Laser master
Yılın sıcak gitmesiyle verimlerde belli bir düşüş yaşandı net olarak. Ekim yaptığımız bölge Eskişehir/ Alpu Karahüyük Köyü.
Geçen sene Performer ve Famoso'dan ortalama 21-22 nemde 2 ton aldığımız yerler bu yıl 18-19 nemde 1750 kg mısır yaptı. Önümüzdeki sezon yüksek girdilerle beraber belirsiz bir fiyat olacak, o yüzden biraz daha erkenci çeşitlere yönelmek mantıklı geliyor bana. Bir değişiklik olmazsa Pioneer 0937 ve Dekalb 5741 ekmeyi düşünüyorum.

Yılın sıcak gitmesiyle verimlerde belli bir düşüş yaşandı net olarak. Ekim yaptığımız bölge Eskişehir/ Alpu Karahüyük Köyü.
Geçen sene Performer ve Famoso'dan ortalama 21-22 nemde 2 ton aldığımız yerler bu yıl 18-19 nemde 1750 kg mısır yaptı. Önümüzdeki sezon yüksek girdilerle beraber belirsiz bir fiyat olacak, o yüzden biraz daha erkenci çeşitlere yönelmek mantıklı geliyor bana. Bir değişiklik olmazsa Pioneer 0937 ve Dekalb 5741 ekmeyi düşünüyorum.
Nekadar gübre veriyorsun 2 ton verim hep istediğim ama ulasamadim famoso 1600 dekalp 5741 1400 1500 de kaliyo alpuda ekiyom bende

Nekadar gübre veriyorsun 2 ton verim hep istediğim ama ulasamadim famoso 1600 dekalp 5741 1400 1500 de kaliyo alpuda ekiyom bende

Tabana 50kg 3-15, üste 50kg üre 2-3 parça şeklinde 3. yada 4. suya kadar veriyordum. Toplam en az 6-7 kez sulama oluyor. Bundan ayrı bir gübreleme de olmadı, yalnız bana göre çıkış öncesi ilaçlama da gübre kadar önemli oluyor. Bu sene yağmurlama yaptığım ve üst gübresini tek seferde ara çapa ile verdiğim yerler vardı, 1600-1700 kg arası bir verim oldu Famoso'da.

Tabana 50kg 3-15, üste 50kg üre 2-3 parça şeklinde 3. yada 4. suya kadar veriyordum. Toplam en az 6-7 kez sulama oluyor. Bundan ayrı bir gübreleme de olmadı, yalnız bana göre çıkış öncesi ilaçlama da gübre kadar önemli oluyor. Bu sene yağmurlama yaptığım ve üst gübresini tek seferde ara çapa ile verdiğim yerler vardı, 1600-1700 kg arası bir verim oldu Famoso'da.
Gübreleme tamamen toprak analizine göre yapılmalıdır

Peki tek seferde ure vermekle parca parca vermenin farkı varmı malum üre geç cozuluyo

Niçin erkenci çeşitlere yönelmek gerekli, biraz daha açıklayabilir misiniz?

Niçin erkenci çeşitlere yönelmek gerekli, biraz daha açıklayabilir misiniz?

Bu sene erken hasat yapanlar (özellikle Konya) 1200 liraları görürken, geçci çeşitler piyasanın biraz daha oturduğu 900-950 bandında işlem gördü. TMO'nun taban fiyatı çok geç açıklaması da net etkiledi bu düşüşü. Gübre, mazot fiyatları önümüzdeki sene az çok ortada, bir o kadarda tohum ve ilaca bindirirler, o yüzden erken hasat yüksek fiyatla nefes aldırır diye düşünüyorum.