Ağaç Dikme Projesi...Mutlaka Okuyun.

Bu Yıl Kaç Ağaç Diktiniz.

• Kullanılan toplam oy
    166
20.03.2013
3,516
16

Merhaba Trakkulüp üyeleri bu yazıyı dikkatle okumanızı tavsiye ediyorum...
Ağaç dikmek doğaya verilecek en güzel hediyedir. Diktiğiniz bir ağaç çocuğunuz için temiz bir nefes olarak geri dönecektir... Sanayilerin yaptığı müthiş hava kirliliğine verilebilecek en güzel cevap ve savunmadır... Ağaçlar sayesinde bugün yaşayabiliyoruz...Temiz bir havanın yanı sıra ağaçlar toprağın verimliliği açısından da büyük önem arz eder... Kuşlar ve bir çok hayvan için ağaçlar yuvadır. Ağaçlar olmasa o hayvanlarda yok olmaya ya da göçmeye mahkumdur. Ağaç sağladığı faydaları bir yana güzel bir görüntü sağlar... Beton yığınlarının içerisinden çıkan bir umuttur ağaç... Gelecekte ki nesillerin iyi yaşaması için ağaçlar çoğaltılmalıdır...

-Yer felaketleri içinde dengeleyici bir unsur olan Ağaçlar bu sayede bir çok can kurtarmaktadır...
-Bir ağaç yılda 700 kilo toz emiyor.
-ABir ağaç yılda 50 metreküp temiz su üreterek, yeryüzünde kuraklığı engelliyor.yrıca ağacın yapraklarıyla toksik ve radyoaktif maddeleri emerek atmosferi temizlediği biliniyor
-Aşırı yağışlı ve kurak havalarda bir sünger gibi davranarak, fazla su emiyor ve gerektiğinde geri veriyor.
-Ağaçlar toprağı canlı ve verimli tutuyorlar.
...Umarım bu bilgiler faydalı olmuştur...
Asıl amacım bu değil !
Asıl amacım aslında biliyorsunuz ' ki gittikçe su kaynakları azalıyor...Bunun için ağaç dikmenin faydalı olacağını düşünüyorum...
Herkes tarlasını etrafına 5-10 tane ağaç dikse ne güzel olur...
Yorumlarınızı eksik etmeyiniz...

Ynt: Ağaç Dikme Projesi...Mutlaka Okuyun.

Düşünleriniz için teşekkürler gerçekten çok olumlu doğru bilgiler. Tarlalarımın bir çoğunun içinde ağaç var sırf bu zihniyette olduğum için ağaçları kökletmiyorum etraflarını dönerek ekim ve sürüm yapıyorum diğer arkadaşlarada çağrıda bulunuyorum... Devlet konut, köprü vs için zaten yeterince ağaç katlediyor heryıl hektarlarca orman bilinçli ve bilinçsizce yakılıyor birde bunlara biz destek olmayalım gelin var olanı koruyalım uygun yerlere yenilerini dikelim doğamızı koruyalım...

• Beğen
Tepkiler: DeHLiZ

dustero link=topic=69815.msg795824#msg795824 date=1384701153' Alıntı:
Düşünleriniz için teşekkürler gerçekten çok olumlu doğru bilgiler. Tarlalarımın bir çoğunun içinde ağaç var sırf bu zihniyette olduğum için ağaçları kökletmiyorum etraflarını dönerek ekim ve sürüm yapıyorum diğer arkadaşlarada çağrıda bulunuyorum... Devlet konut, köprü vs için zaten yeterince ağaç katlediyor heryıl hektarlarca orman bilinçli ve bilinçsizce yakılıyor birde bunlara biz destek olmayalım gelin var olanı koruyalım uygun yerlere yenilerini dikelim doğamızı koruyalım...
Yorum için teşekkürler..

Güzel Ve Yerinde Bir Konu Olmuş Cebrail ;)

Bundan Yaklaşık Bi On Sene Önce Altınekin ' de İlk Dalgıç Pompayı Alırken Alarko ' dan Birisi Ben Size Bu Motorları Veriyorum Ama Sizden de Bu Dalgıçları Attığınız Kuyuların Başına 1 ' Er Tane Ağaç Dikme Sözü İstiyorum Demişti...
Ekenlerin ki Şimdi Koca Ağaç Oldular...

omerfarukkoc link=topic=69815.msg795858#msg795858 date=1384706278' Alıntı:
Güzel Ve Yerinde Bir Konu Olmuş Cebrail ;)

Bundan Yaklaşık Bi On Sene Önce Altınekin ' de İlk Dalgıç Pompayı Alırken Alarko ' dan Birisi Ben Size Bu Motorları Veriyorum Ama Sizden de Bu Dalgıçları Attığınız Kuyuların Başına 1 ' Er Tane Ağaç Dikme Sözü İstiyorum Demişti...
Ekenlerin ki Şimdi Koca Ağaç Oldular...
Sağol Ömer abi. :)
Alarko güzel fikir etmiş. :)

Ben bu yıl mavi selvi dikmeyi düşünüyorum, çam ağaçlarının arasında, Konya için en uygun cinsin mavi selvi olduğunu düşünüyorum.
Mavi selvi diken arkadaş var mı İç Anadolu ' da ?

Önemli bir husus gerçektende ,bu yola baş koymuş Rahim Demirbaş diye bir emekli öğretmen vardı,Konya ' dan gazetelere de çıkmıştı hatta varını yoğunu ağaç dikmek için harcayan bu amaç için arazi alan ,ağaç diken, sulayan gerçek bir gönül adamı, sayılarının artması gereken örnek bir insan.

toprağam paylaşım için teşekkürler o bilinç azçok var çiftçilerimizde her tarlanın başın da gölgelenmek için bir dal fidan ama bunu yaygınlaştırmak gerek hem rüzgar hem toprak erozyonu için tarım arazilerine faydalı olacaktır.

memleketimizin ismi bir zamanlar Yeşil Aksaray ken şuan o ağaçlar nerede diye sormadan edemiyor insan maalesef.

ergonomic link=topic=69815.msg796003#msg796003 date=1384719560' Alıntı:
Ben bu yıl mavi selvi dikmeyi düşünüyorum, çam ağaçlarının arasında, Konya için en uygun cinsin mavi selvi olduğunu düşünüyorum.
Hiç bilgim yok ama senin için bi ara araştırırım abi..Yorum için teşekkrüler

Deliorman link=topic=69815.msg796009#msg796009 date=1384720787' Alıntı:
Önemli bir husus gerçektende ,bu yola baş koymuş Rahim Demirbaş diye bir emekli öğretmen vardı,Konya ' dan gazetelere de çıkmıştı hatta varını yoğunu ağaç dikmek için harcayan bu amaç için arazi alan ,ağaç diken, sulayan gerçek bir gönül adamı, sayılarının artması gereken örnek bir insan.
evet abi o emekli öğretmenini ismini duymuştum htta bi ara reklamları bile vardı...Yorum için teşekkürler..

aribas link=topic=69815.msg796060#msg796060 date=1384725707' Alıntı:
toprağam paylaşım için teşekkürler o bilinç azçok var çiftçilerimizde her tarlanın başın da gölgelenmek için bir dal fidan ama bunu yaygınlaştırmak gerek hem rüzgar hem toprak erozyonu için tarım arazilerine faydalı olacaktır.

memleketimizin ismi bir zamanlar Yeşil Aksaray ken şuan o ağaçlar nerede diye sormadan edemiyor insan maalesef.
Babam hep diyoki önceden acıpınarın ortasından asfalta baktıkmı ağaçtan bişey gözükmezdi diyo...şimdi ağaç yok..Yorum için teşekkürler hemşerim..

Konyadaki o öğretmenin belgeselini izledim... eli öpülesi bi adammış.

Kardeş Tema ' ya bi ara üye olduk öylece kaldı... elimle azda olsa fidan dikmişliğim var, yerim-imkanım olsa etrafını içini doldururum.

Bi fidanın gözünün önünde 15-20 yılda ne hale geldiğini iyi bilirim :)

ergonomic link=topic=69815.msg796003#msg796003 date=1384719560' Alıntı:

Geçen 5 yıl içinde tarlalarımızın karayolu sınırına yaklaşık 150 adet ağaç (Akçaağaç, yalancı akasya, süs eriği) ve iki tarlamızın arasına 40 kadar sedir diktik. Her yıl kırılanı/döküleni/tutmayanı yeniliyor ve sınır boyuna dikmeye devam ediyoruz. Az bakım derseniz yalancı akasyayı tavsiye edebilirim. Biraz da renk katayım derseniz araya süs eriği veya süs elması dikebilirsiniz. Akasya`nın tek sıkıntısı yaprak bitinin çok olması.

Güzel bir konu olmuş.Bizim de 6 dönüm kadar bir bahçemiz var evin bulunduğu yerde içinde bolca meyve ağaçları,çam akasya tarzı ağaçlarımız var.Ayrıca 2-3 sene önce yol kenarlarına ağaç dikmişlerdi akasya ve çam.Elimizden geldiğince korumaya çalışıyoruz.Tarlanın içinde tamam sıkıntılı oluyor anca sınırlara bence rahatlıkla dikilebilir.Hem bir zararı yok hem de muzur komşular için de faydalı olur.

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74

atila link=topic=69815.msg796799#msg796799 date=1384868313' Alıntı:
Geçen 5 yıl içinde tarlalarımızın karayolu sınırına yaklaşık 150 adet ağaç (Akçaağaç, yalancı akasya, süs eriği) ve iki tarlamızın arasına 40 kadar sedir diktik. Her yıl kırılanı/döküleni/tutmayanı yeniliyor ve sınır boyuna dikmeye devam ediyoruz. Az bakım derseniz yalancı akasyayı tavsiye edebilirim. Biraz da renk katayım derseniz araya süs eriği veya süs elması dikebilirsiniz. Akasya`nın tek sıkıntısı yaprak bitinin çok olması.
Yorum için teşekkürler.güzel bilgiler...
Çağrı link=topic=69815.msg796812#msg796812 date=1384872975' Alıntı:
Güzel bir konu olmuş.Bizim de 6 dönüm kadar bir bahçemiz var evin bulunduğu yerde içinde bolca meyve ağaçları,çam akasya tarzı ağaçlarımız var.Ayrıca 2-3 sene önce yol kenarlarına ağaç dikmişlerdi akasya ve çam.Elimizden geldiğince korumaya çalışıyoruz.Tarlanın içinde tamam sıkıntılı oluyor anca sınırlara bence rahatlıkla dikilebilir.Hem bir zararı yok hem de muzur komşular için de faydalı olur.
Yorum için teşekkürler..