Başak

[size=20pt]...::: BAŞAK :::...[/size]

Resmi Sitesi: www.basaktraktor.com
Resmi E-mail Adresi: info@basaktraktor.com

[size=15pt]Tarihçe[/size]

BAŞAK TRAKTÖR İŞ VE TARIM MAKİNELERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Fabrikamız 1914 yılında tahta fabrikası DA-TA (Demir Araba - Tahta Araba) olarak Adapazarı ' nda kurulmuştur.

1944 yılında Türkiye Zirai Donatım Kurumu ' na bağlı SAZ. (Sakarya Alat-ı Ziraiye) adıyla satın alıp işletmeye açılmıştır.

1962 yılına kadar at arabası, yayık, arı kovanı, tahta batöz imalatı yapmış olan fabrika, aynı zamanda termik santralı ile Adapazarı ' nın elektrik ihtiyacını da sağlamıştır. Yine 1962 yılında Ford Traktörlerinin ithalatını yapan T.Z.D.K. bu traktörün bakım ve teknik hizmetlerini de yürütmüştür.

1968 yılında itibaren montaj kararnamesi çerçevesinde, Ford traktör parçalarını imal etmiş ve her yıl parça imalatını attırarak %65 yerli imalat oranını yakalamıştır.

1979 yılında Avusturya Steyr Firmasıyla yapılan on yıllık Lisanslı anlaşması ile Steyr Traktörlerinin imalat ve montajına başlanmış,bu çalışmalar teknik yardım olarak 1996 yılına kadar sürmüştür.

Traktörlerin imaline Steyr marka ve logosu ile 1996 yılına kadar devam edilmiş,1996 yılından itibaren Başak marka ve logosu altında imalatını sürdürmüştür. Fabrika,T.C.Özelleştirme İdaresi ile 25 Temmuz 2003 tarihinde imzalanan bir anlaşma sonunda,Başak Traktör İş ve Tarım Makineleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ' ne satılmıştır.

Adı geçen Şirket 70 ve 50 BG. ' deki traktör imalatından başlayarak,daha sonra sırasıyla 70,50,40,30,17 ve 12 BG. ' deki traktör ve modern tarım makinelerini,pazar ihtiyaçlarına göre yaygın teknoloji modeliyle imal edecektir.

[size=8pt](Not: Alıntıdır)[/size]

[size=15pt]Başak Resimleri[/size]

2073ashskgk1.jpg

2053kbgf3.jpg

2050ashkkis1.jpg

Ynt: Başak

güzel resimler mustafa yanlız değilsin kardeşim arkandayız

Resimler ve ekler

• 00.jpg
    00.jpg
    99.9 KB · Görüntüleme: 33
  • 1.jpg
    1.jpg
    356 KB · Görüntüleme: 29
  • 2.jpg
    2.jpg
    359.2 KB · Görüntüleme: 31
  • 3.jpg
    3.jpg
    99.9 KB · Görüntüleme: 29
  • 4.jpg
    4.jpg
    350.6 KB · Görüntüleme: 31
  • ea.jpg
    ea.jpg
    355.3 KB · Görüntüleme: 33
  • nl 2.jpg
    nl 2.jpg
    342.1 KB · Görüntüleme: 29
  • nl.jpg
    nl.jpg
    355.7 KB · Görüntüleme: 28
  • YSFF.jpg
    YSFF.jpg
    355.2 KB · Görüntüleme: 31
  • YSFT.jpg
    YSFT.jpg
    341.3 KB · Görüntüleme: 29

başak traktörünü ilk defa sitemizde gördüm, steyr traktörü oldukca bol olarak ankara ' dada var,zannediyorum aynısı.tarihce bilgileri için çok teşekkürler....çok güzel bilgi paylaşımı. saygılar.

bilgi için teşekkürler mustafa, başak steyr imajından sıyrılıp yavaş yavaş kendi imajını yaratıyo inşallah steyrin sağlamlığını ve kalitesini yitirmeyip daha iyisini üreterek traktör pazarında hakettiği yere ulaşır.

slm millet bendede war 2006 4x4 2073 on numara traktor ama ön lastıkler dubleks ormanda calıştgımız için dayanmıyo artı çok pahallı tanesı 600 tl lastıklerın