Koyun nasıl serinletilir (yurdum insanı)‏

Koyun nasıl serinletilir (yurdum insanı)‏
zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s

3839927_4.jpg

3839928_4.jpg

3839929_4.jpg

3839930_4.jpg

3839931_4.jpg

3839932_4.jpg

Ynt: Koyun nasıl serinletilir (yurdum insanı)‏

kırkımdan önce yünün havalanıp atkının temizlenmesi için uygulanan bir yöntemdir, makasla (kırklık da denilebilir) kırkım yapılırken bizim oralarda da yapılırdı bu ama makinayla kırkıma geçilince buna gerek kalmadı artık..
güzel paylaşım eline sağlık :)
..

Holland link=topic=17164.msg153931#msg153931 date=1234433249' Alıntı:
kırkımdan önce yünün havalanıp atkının temizlenmesi için uygulanan bir yöntemdir, makasla (kırklık da denilebilir) kırkım yapılırken bizim oralarda da yapılırdı bu ama makinayla kırkıma geçilince buna gerek kalmadı artık..
güzel paylaşım eline sağlık :)
..
dikilide nerede yapıyorlardı bu işi

guzel paylasım en superı 2resım adam koyunu atıo arkasından kendıde atlıyor bızım koyde bunu yapmıyorlar fakat bazen bı havuızu dolduruyolar ılaclı suya yatırıp yıkıyorlar hayvanları hem bıt hemde kırkma oncesı temızklık ıcın !!!!

NesranJk link=topic=17164.msg153946#msg153946 date=1234435624' Alıntı:
dikilide nerede yapıyorlardı bu işi

sivas kangal ' a bağlı yarhisar (yarasar) köyü var bizim köye 15 km mesafede, o köyde yarhisar boğazı denen bi dere var, orda yaparlardı... sürüler bi gün öncesinden yola çıkardı otlayarak yarhisara kadar giderlerdi, köylüler de sürülerin peşinden traktör veya arabayla yarhisara gider koyunların banyosunu yaptırır köye dönerlerdi :)
iş bitince sürüler de aynı gittikleri gibi otlayarak köye dönerlerdi...

ama şimdi o dere eskisi gibi gür ve temiz değil, köylerde de eskisi gibi koyun kuzu kalmadı malesef... hem kırkım makinayla yapıldığı için banyoya da ihtiyaç kalmadı ve bu gelenek terkedildi..

..