Ülkemizde üretim yapan traktör markaları/firmaları...

Erkunt Tarım;traktörlerine Nimet.Bereket,Kudret ve Servet ismini veren yeni yerli üretici Türk cumhutiyetlerine ve İrlanda ya 2007 yılına kadar ihracat gerçekleşecek.
www.erkunttarim.com

Tümosan;yepyeni dizaynıyla üretilen traktör ve motorlar başta Pakistan a ve diğer ülkeler satılıyor.İhracat 2005 te 13696 dan bu sene 17000 lere gelecek
.kamyonet üretme projeleri var
www.tumosan.com.tr

Motosan;Süperstar adıyla motor ve bahçe traktörü üretmektedir.Avrupa,asya ve afrikaya ihracatı var.
www.motosan.com

Başak Traktör;TZDK nin özelleşmesiyle Başak ismini aldı.
www.basaktraktor.com

HEMA
1976 da kurulan firma Hema markasıyla değişik güçlerde traktör üretiyor.. (şu anda üretim yok)
www.hema.com.tr

HATTAT TARIM
Universal , Valtra ve Hattat markalarıyla traktör üretiyor.otomotiv parçaları da üreten firmanın Hitit adlı lastik tekerlekli zırhlı personel taşıyıcı üretim aşamasında.
www.hattat.com.tr/hemaurunlertraktor.php

YAĞMUR
Yagmur ve Valpadana markalarıyla bahce traktörü üretiyor..Yagmur un tum urun serisi basta batı Avrupa olmak uzere tüm dünya'ya ihrac ediliyor..
www.yagmur.com
(traktör üreten çok firma olmasına rağmen ithalat ın payı az değil..)

UZEL TRAKTÖR
Alman Holder traktör firmasını satın alan Uzel ;Messey ferguson traktör,Uzel markasıyla da biçerdöver üretiyor..Türkiye nin ilk yerli bicerdöğerini uretiyor. Dünyanln ilk 10 traktor ureticisinden biri olan firma ABD (% 8 kendi segmentinde pazar payı) dahil 40 tan fazla ulke de satılmaktadlr..Uzel ürettigi Massey Ferguson traktörlerinin dünyadaki 3 üretim merkezinden biri.MF 3105D Turkiye de uretilen ilk 100beygir ustu ilk traktor oldu..

www.uzeltraktor.com
http://www.uzelcorp.com

TRAKMAK-TÜRK TRAKTÖR
5 kıtaya ABD dahil New Holland ve Case lH markalarlyla satılıyor..
Turkiye de otomotiv sektorunun ilk üretici kuruluşu.
www turktraktor.com.tr
www.turktraktor.com

ERTUĞRULLAR
1949 da kurulan firma 2002 de biçerdöver üretimine başladı.
Ertugrullar Tarım Makinaları San. Tic. A.Ş
info@ertg.com
www.ertugrullar.com

ESTRAK
Farmtrac(Hindistan)traktörlerinin üretim ve montajına 2006 yılında başladı
www.estrak.com.tr
www.farmtrac.com.tr

KARACABAY
Landini traktörlerinin üretim ve montajını yapıyor.
www.karacabay.com.tr

BOZOKTRAKTÖR
Hindistan lı Tafe traktörlerinin üretim ve montajına başladı
www.bozoktraktor.com

NOT:Hema nın ve Estrak ın ürettiği traktörler ile Uzel in ve Bozok traktör ün ürettiği traktörler birbirine benziyor..daha önceden lisans alınan firmalardan dolayı..Neredeyse birbirlerinin kopyası..
Yerli üretimle montaj üretime dikkat etmek gerekir..Bazıları saman alevi gibi arkada sorunlar bırakarak
kayboluyor..

Ynt: Ülkemizde üretim yapan traktör markaları/firmaları...

abi bi açıklama gereği hissettim. hema fabrikaları hattatların fabrikasıydı. daha çok dişli, hidrolik ve yedek parçaya yönelik fabrikalardı.özellikle türkiyede ford traktör üretimi ve montajı yaptılar. sanırım şimdilerde traktör kısmını hattat tarım adı altındaki kuruluşları yapıyor.

grall link=topic=17791.msg159620#msg159620 date=1235746667' Alıntı:
abi bi açıklama gereği hissettim. hema fabrikaları hattatların fabrikasıydı. daha çok dişli, hidrolik ve yedek parçaya yönelik fabrikalardı.özellikle türkiyede ford traktör üretimi ve montajı yaptılar. sanırım şimdilerde traktör kısmını hattat tarım adı altındaki kuruluşları yapıyor.
teşekkür ederim açıklaman için

Hattat ile Hema konusuna açıklık getirmek lazım. Ford traktörü üreten Hema ile hatta iki kardeşe ait. Ayrıldıkları vakit şirketleri bölüşmüşler.
Hema dişli ve Hema traktör bir tarafta kalıyor. Sonra iflas ediyor.Şu anda hema dişli çalışıyor Kime bağlı nasıl işliyor bilmiyorum. Hema Traktör Kayseri de idi.
Hattat ise diğer kardeşin ve bir dönem üniversal şimdi Hattat, MF ve Valtra imal ediyor. Yerli oto projesi vardı ses yok.
Başta verilen bilgilerde benim araştırmalarımdan bir demeti; bazı forumlarda ve bana ait www.otometre.com ve http://otolist.blogspot.com da yazmıştım.Şimdi yeni yerli traktörler eklendi; Mahindra, Artrak, Şahsuvaroğlu (Deutz), Başkent traktör, Karınca/AHS.
Tafe Manisada kendi başına traktör imal edecek gibi.

Yerli araç kullan Türkiye kazansın,bizim insanımız kazansın..
http://otolist.blogspot.com
http://otorama.blogspot.com