En fazla mazot yakan traktörler

Ynt: En fazla mazot yakan traktörler

1- Fendt
2- John Deere____2130 3lü 14' ile 2ltr üzeri yakıyordu..
3- Massey Ferguson
4- Same________________2 lt yakıyor 3 lü 16 numara pulluk ile______explr.85t 2wd 1,5lt civarı yerine göre surdugun vitese göre degişim gösteriyor.. 4lü 14' ile tam ölçüm yapmadım..
5- Erkunt________________2wd servet 1,2- 1,5 litre 4lü 14inç. veya 12inç.. gözle görulur fark yok.
6- Case IH
7- New Holland
8- Claas
9- Deutz-Fahr
10-Valtra________________ a75 yardıma gelmişti bi gun calıştı 2ltr nin üzerinde yaktı 4x4 4lü 14' çekişi iyidi agırdı biraz ama
11-fiat __________________640 yerine göre 3lü 14' ile 1,7-3ltr arası yakıyordu.. zorladıkca yakıtı artıyordu zorlamassan az yakıyordu.. agır pancar yerinde tam salarak 3ltrenin üzerinde yakmıştı..
12.üniversal_______________650m tam bi canavar hem yakıp hem çekenlerden.. 2ltre üstü yakıyor..

aslında tam bi karşılaştırma olamaz topraktan topraga ve mevsimden mevsime fark eder bu.. ve kullandıgın ekipmanda önemli..

genel olarak değerlendirildiğinde traktördeki donanım fazlalaştıkça yakıt sarfiyatı artmaktadır.
klıma,hava kompresörü,güçlü yağ pompaları, hidrolik direksiyon pompası,büyük şarj dinamoları,büyük vantilatör pervaneleri, ses sistemleri,fazla kullanılan lambalar,motora göre büyük şanzumanlar,...........
bunlar tek başına pek etkileri yok ama toplanınca büyük bir güç kaybı olduğu kanaatindeyim.
birde her ortamda söylediğim ağırlıklar, kullanılan büyük tekerler, yakıt sarfiyatını artırmaktadır.
her motorun verimli olduğu bir güç değeri vardır yani mesala fabrika çıkışı 80 begir bir motoru 70 begire düşürerek oluşturulan motorlar bence pek verimli değiller, yada 90 begir yaparak kullanmak doğru değil çünkü moturun hava-yakıt karışımı oranı bozuluyor böylece verimsiz bir hal alıyor.

incesu85 link=topic=27708.msg238971#msg238971 date=1262530753' Alıntı:
genel olarak değerlendirildiğinde traktördeki donanım fazlalaştıkça yakıt sarfiyatı artmaktadır.
klıma,hava kompresörü,güçlü yağ pompaları, hidrolik direksiyon pompası,büyük şarj dinamoları,büyük vantilatör pervaneleri, ses sistemleri,fazla kullanılan lambalar,motora göre büyük şanzumanlar,...........
bunlar tek başına pek etkileri yok ama toplanınca büyük bir güç kaybı olduğu kanaatindeyim.
birde her ortamda söylediğim ağırlıklar, kullanılan büyük tekerler, yakıt sarfiyatını artırmaktadır.
her motorun verimli olduğu bir güç değeri vardır yani mesala fabrika çıkışı 80 begir bir motoru 70 begire düşürerek oluşturulan motorlar bence pek verimli değiller, yada 90 begir yaparak kullanmak doğru değil çünkü moturun hava-yakıt karışımı oranı bozuluyor böylece verimsiz bir hal alıyor.
Yukarıda saydıkların traktör yakıtına etkilidir.. Bu konuda son derece haklısın.. Örnek; MF 135 sade ve hafifi traktör, kendi amacında kullanıldığı sürece MF 135ten az yakacak traktör daha icat edilmedi zannedersem..

maygun10 link=topic=27708.msg238946#msg238946 date=1262520093' Alıntı:
Arkadaşlar bu şekilde herkez kendi traktörünün az yaktığını söyler.
Bence önemli olan yeni nesil teknolijili traktörler ;eski teknolojili traktörlere nazaran daha az yakacaktır.
Çünkü üreticiler bunun için çalışıyorlar.
Traktörde 100 beygir güce kadar 3 silindirliler az yakacaktır.
4 silindirlilerin çok yakacağını düşünüyorum.
Bu yüzden 3 silindirli traktörler artış kaydediyor.
3 silindir diip geçme silindir çapına ii bakçn ii hesapla belki 3 silindirli motor 4 silindirdn daha büyük olabilr!
bnm td65s 3lü 16 no ile bir depoyla 25 dönüm yer sürdüm,köyü zor tudturdum :D ama şuanda biraz daha düşüş war yeni olduğu için baya bir içiyor!

ozkan723 link=topic=27708.msg239048#msg239048 date=1262547201' Alıntı:
3 silindir diip geçme silindir çapına ii bakçn ii hesapla belki 3 silindirli motor 4 silindirdn daha büyük olabilr!
bnm td65s 3lü 16 no ile bir depoyla 25 dönüm yer sürdüm,köyü zor tudturdum :D ama şuanda biraz daha düşüş war yeni olduğu için baya bir içiyor!
bir depo dediğin nekadar alıyor bende same yi bu sene aldım bende bir depo ile 3 lü 16 li pulluklarla 30 dölüm yer sürdüm benim depo 60lt

ÇEKEN MOTOR YAKAR DİYOLAR.YA BU 265 ÇEKMEDEN YAKIYO BU NASIL OLACAK.
BEN ZAR ZOR MAZOT ALIP TARLA SÜRECEM,MASSEY YAKACAK DÖNÜMÜNE 2.5 LT. ,ERKUNT YAKACAK DÖNÜMÜNE 1 LT. SONRA BEN DİYECEM KIRMIZI OLSUN 5 FAZLA OLSUN. zuha-*-s

bu konu bana göre aslında çok göreceli,,, yakıt her zeminde değişir, her malzemede değişir, her aldığımız yakıtta değişir, her kullanıcıda değişir çözmek zordur,
biz 9 sene 2 adet 285 s kullandık, herşeyden memnunduk, takiiii 285 ' lerin birini satıp nh tl100a alıncaya kadar, şimdi ikisiylede tarla sürmeye gidiyoruz 285 ile en son 37 dönüm sürüyoruz 80 lt mazotla, tl100a ile gittiğimizde ise 68 dönüm sürebildim 100 lt mazotla en son, işe göre NH mf ' den büyük olmasına rağmen hemen hemen yarısını yakıyor, nh sizce az ' mı yakıyor,,
birde yolda kıyaslayım, bizim köy ilceye 10 km, mf ile inersem yaklaşık 8 lt ile gidip gelebiliyorum, nh ile gidersem 13 , 14 lt mazot ile gidip gelebiliyorum, şimdi hangisini az yakıyor çok yakıyor diyebilirim,,zemin, yaptığı iş, bağladığınız malzeme, kullanıcının yaşı bile etken yakıta,
bana göre yaptığı işte yani tarlada, yaktığı mazot daha önemli, NH benim için daha az yakıyor açıkcası..

• Beğen
Tepkiler: Yyyggg

maygun10 link=topic=27708.msg238946#msg238946 date=1262520093' Alıntı:
Arkadaşlar bu şekilde herkez kendi traktörünün az yaktığını söyler.
Bence önemli olan yeni nesil teknolijili traktörler ;eski teknolojili traktörlere nazaran daha az yakacaktır.
Çünkü üreticiler bunun için çalışıyorlar.
Traktörde 100 beygir güce kadar 3 silindirliler az yakacaktır.
4 silindirlilerin çok yakacağını düşünüyorum.
Bu yüzden 3 silindirli traktörler artış kaydediyor.

benim aldığım same tiger 70 4wd sanırım bunun en güzel örneği...enjeksiyonlu yakıt sistemine sahip ,3 silindir ve 70 hp. teknolojik gelişmeler geçen hergün daha az yakıtı hedefleyerek ilerliyor...

fort 5000 lim var 40 dekar bahar sürümünde tarlanın durumuna bakarak 80lt bulur.
size bir anımı anlatıyım:bundan 12 13 sene önce pancar çekerken 265 traktr yardıma geldi abide benden çok buyük. römorku 265 le taktı geçece yerdede hafif bir yığıntı var bu burda geçmez dedi bende benle dalga geçiyor sandım dedi gibi oruya varınca traktr çöktü.onun çöktü yerden ben daha büyük arabaları çıkarıyordum.arabayı kesdik ben denedim motor zorlamadan çıkardım o zaman anladım motorumun kıymetini. şimdi yazıyorsnuz 265mf çok yakıyor o zaman benim o traktr gücüne göre kokluyor.

gökoğlu link=topic=27708.msg249370#msg249370 date=1265503896' Alıntı:
bu konu bana göre aslında çok göreceli,,, yakıt her zeminde değişir, her malzemede değişir, her aldığımız yakıtta değişir, her kullanıcıda değişir çözmek zordur,
biz 9 sene 2 adet 285 s kullandık, herşeyden memnunduk, takiiii 285 ' lerin birini satıp nh tl100a alıncaya kadar, şimdi ikisiylede tarla sürmeye gidiyoruz 285 ile en son 37 dönüm sürüyoruz 80 lt mazotla, tl100a ile gittiğimizde ise 68 dönüm sürebildim 100 lt mazotla en son, işe göre NH mf ' den büyük olmasına rağmen hemen hemen yarısını yakıyor, nh sizce az ' mı yakıyor,,
birde yolda kıyaslayım, bizim köy ilceye 10 km, mf ile inersem yaklaşık 8 lt ile gidip gelebiliyorum, nh ile gidersem 13 , 14 lt mazot ile gidip gelebiliyorum, şimdi hangisini az yakıyor çok yakıyor diyebilirim,,zemin, yaptığı iş, bağladığınız malzeme, kullanıcının yaşı bile etken yakıta,
bana göre yaptığı işte yani tarlada, yaktığı mazot daha önemli, NH benim için daha az yakıyor açıkcası..
yolda 285 daha küçük olduğu için az yakacaktır tabiki ama tarlada farklı güçlerdeki traktörlere uygun ekipmanı tak çalıştır aşağı yukarı aynı olacaktır. farklarıda hangisinin az hangisinin çok yaktığını çıkarır. yakıt tasarrufu için bir çiftçiye 2 tane biri küçük biri büyük traktörü olursa işe göre traktörleri kullanırsa tasarruf eder.
285-265 için 2 sinide kullandım bu trarktörler türk çiftçisini iflasa götürür. bende 265 vardı değiştirip bereket 60 aldım işin farkına vardım. 2 sene önce 265 varken mazot bu zamankinden çok çok ucuzdu ve yılda mazota 6 milyar veriyordum bu yıl bereket 60 aynı işi yapıyor yine 6000 liralık mazot tüketiyorum. 2 sene öncesindeki mazot fiyatıyla bugününkini karşılaştırırsan çok fark var

ne derseler desınler steyr den az yakan motor yoktur? ben bu sene pancar yerlerını surerken hesapladım ılk gırdıgım yer 11 donum du ve dolu depoyla gırdım bıtırdıkten sonra koydugum mazot 18 lt hesap: dönume:1.6 lt yol dahil gerısını sız hesaplayın artık.??? yakın koylu bı arkadsım da massey 266 g var isyan edıyo 107 donum pancar yerı surmus 300 lt mazot gıttı dıyo bu arada benım kı üçlü 14 lu turan arkadasın kı ise 4 lu ??? hesaplarsan donume 2.8 lt yapıo yenı bu arada (ŞİDDETLE ÇOK ÇEKEN ÇOK YAKAR DÜŞÜNCESİNE KARSIYIM ) kazandıgımızı nıye mazota verelım

• Beğen
Tepkiler: sabri26

ööf be bilmeden konuşuyorsunuz o az bu fazla ben geroige bession kulllanıyorum haberiniz varmı antalyalıyım 10 lu pulluk 10 lu traktörümü bilemiceksiniz mf 8690 2000 dönüm tarlam var bide case var case ile meyve felan götürüyorum 1 ton 2 ton değil götüreceğim mesafeler kısa mesafeli o yüzden caseyle baya bi götürüorum casenin modelide case ih maxxum 110 beklerim

adamımsınbaba link=topic=27708.msg249499#msg249499 date=1265550132' Alıntı:
ööf be bilmeden konuşuyorsunuz o az bu fazla ben geroige bession kulllanıyorum haberiniz varmı antalyalıyım 10 lu pulluk 10 lu traktörümü bilemiceksiniz mf 8690 2000 dönüm tarlam var bide case var case ile meyve felan götürüyorum 1 ton 2 ton değil götüreceğim mesafeler kısa mesafeli o yüzden caseyle baya bi götürüorum casenin modelide case ih maxxum 110 beklerim
iyide arkadaş hangi traktörün fazla yaktığını söylememişsin biz senin elindeki traktörleri sormadıkki hangi traktör fazla yakar hangi traktör az yakar konunun adı bu konuda deneyimin ve teçruben varsa bizimle paylaş biz memnun oluruz

adamımsınbaba link=topic=27708.msg249499#msg249499 date=1265550132' Alıntı:
arkadasım ıyıde burada sana egonu tatmın et denılmıyokı allah daha cok versın konuyla ılgılı elındekı traktorun ne yaaktıgını veya az yaktıgını ahlak kuralları cercevesınde varsa bılgın paylas ???