Türkşeker AŞye bağlı Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi için açılan ihalede son teklif verme süresi bugün doluyor.

--------------------------------------------------------------------------------Türk Şeker Genel Müdürü Azmi Aksu, özelleştirmenin halka, yüksek kalite, makul fiyattan şeker arzı ve fiyat istikrarı olarak yansıyacağını söyledi. Genel Müdür, Türkşeker ' in özelleştirme stratejisinin, dünya şeker sektöründeki gelişmeler ile diğer ülkelerdeki özelleştirme uygulamalarının, Rekabet Kurulu ve Şeker Kurumu ' nun görüşleri dikkate alınarak hazırlandığını ifade etti. Azmi Aksu, 'Türkiye şeker sektöründe şeker üretiminin garanti alınması şartıyla kamunun şeker üretimi alanından tamamen çekilmesiyle gerçekleştirilecek bir özelleştirmenin işçisi, çiftçisi ve sanayicisi ile her kesimin zarar görmeden uygun koşullarda sosyoekonomik kriterler göz önünde bulundurularak yapılması durumunda ülkemiz şeker ve pancar üretiminin sürdürebildiğine katkı sağlayacağını düşünüyorum.' dedi. Türkiye tatlandırıcı sektöründe, yedi pancar şekeri üreticisinin 33 şeker fabrikası, 5 nişasta bazlı şeker üreticisinin ise 6 fabrikası bulunuyor. Türkiye ' nin toplam tatlandırıcı kapasitesi 4 milyon 137 bin ton. Bu kapasitenin 990 bin tonu nişasta bazlı şeker üreticilerine ait. Halen Türkşeker ' in pazar payı yüzde 55, özel sektörün pazar payı ise yüzde 45.

' SUUDİ GRUP İHALEDEN ÇEKİLEBİLİR ' İDDİASI

Öte yandan altı şeker fabrikasının özelleştirme ihalesi için teklif süresi bugün dolarken, daha önce fabrikalara talip olduklarını açıklayan Suudi Arabistan merkezli Savola Group ' un çekilebileceği iddia ediliyor. İhaleye Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ile katılma kararı alan Savola yetkilileri, geçtiğimiz günlerde inceleme yapmak için gittikleri Çorum Şeker Fabrikası ' na işçiler tarafından alınmamışlardı. Yozgat Şeker Fabrikası ' nda da araçları taşlanmıştı. Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ' nin, Savola çekilse bile özelleştirme ihalesine tek başına gireceği öğrenildi. Ortadoğu ' nun gıda, ambalaj, perakende ve emlak devi Savola, daha önce de yağ üreticisi Yudum Gıda ' yı almıştı. Şirketin Kuzey Afrika ' da da büyük yatırımları bulunuyor.