Ulusal Süt Konseyi 2. Başkanı ve Tire Süt Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Eskiyörük, konseyin süt üretiminde fiyat istikrarsızlığını gidermek için ’tavsiye fiyat’ belirleyeceğini bildirdi.

Eskiyörük, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’de büyükbaş süt hayvancılığının en önemli sorunlarının başında, üretim ve fiyat istikrarsızlığının geldiğini belirtti.
Eskiyörük, fiyat istikrarsızlığının en büyük nedeninin süt üretiminde ve fiyatlarında yaşanan mevsimsel değişimler olduğunu, süt üretiminin fazla olduğu mevsimlerde fiyatların aşırı düşerek üreticinin zarara uğradığını söyledi.


Eskiyörük, şunları kaydetti:
“Hatta bazı bölgelerde süt alımları bile bırakılmaktadır. Bu durum da üreticilerin hayvanlarının yem ihtiyacını karşılayamamasına, damızlık süt sığırı niteliği taşıyan hayvanlarının kesilmesine, bankalara aşırı derecede borçlanmasına dolayısı ile, köyden kente göçün artmasına ve milli ekonominin zarar görmesine neden olmaktadır. Süt üretiminin az olduğu mevsimlerde ise süt fiyatlarında dengesiz artışlar ve haksız rekabet yaşanıyor. Bu durum süt tozu ve damızlık düve ithalatına, perakende süt fiyatlarının artmasına, tüketimin azalmasına neden oluyor. Ulusal Süt Konseyi bundan böyle bölge ve kalite unsurlarını göz önünde bulundurarak, üreticinin ’üretim maliyetleri’ ile ’kar oranını’ tespit edecek ve yıl içerisinde değişim gösteren süt fiyatlarını hazırladığımız grafiksel plan dahilinde taban ve tavan fiyat bandı aralığında tutarak ’tavsiye fiyatı’ belirleyecek.”

Ulusal Süt Konseyi’nin belirleyecek olduğu ’tavsiye fiyat’ üzerinden süt fiyatlarındaki istikrarı sağlamaya yönelik çalışmalar yapacağını anlatan Eskiyörük, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Konsey olarak bundan sonraki aşamada üretimin fazla olduğu dönemlerde, üreticinin mağdur olmasını önlemek için piyasadaki fazla sütü, süt tozuna dönüştürerek fiyat düşüşlerini engellemeye çalışacağız. Bu proje kapsamında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı nezdinde yaptığımız görüşmeler neticesinde, istikrarı saplamak amacıyla piyasadan süt alınması gerektiğinde kullanılmak üzere, bir fon ayrılmış durumda. Öte yandan üretimin az olduğu dönemlerde ise stoklarda bulunan süt tozunu piyasaya sürerek fiyat artışlarını dengelemek ve tüketicinin mağdur olmasını önlemek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu uygulama ile üreticiden tüketiciye kadar her kesimde yaşanan mağduriyet giderilmiş olacak.”