Kahramanmaraş ' ın Afşin ilçesinde 25 yıldır elektrik enerjisi üreten, ancak baca gazı arıtma tesisi olmadan çalışan, kül tutucu filtreleri işlevini yitiren Afşin-Elbistan A Termik Santralı ' nın, çiftçi 61 yaşındaki Mehmet Yağcı ' nın arazisine verdiği zarar nedeniyle EÜAŞ 110 bin lira tazminata mahkûm edildi. Ceza, Yargıtay ' ca da onandı. Mehmet Yağcı, 200 dönüm tarlasının kirlilik nedeniyle yüzde 10 oranında değer yitirdiğini belirtirken Avukatı Mehmet Çölbeyi, kararın Elbistan ve Afşin ' deki yerel mahkemelerde görülen benzer 360 davaya emsal olacağını söyledi.
Avukat Mehmet Çölbeyi A Termik Santralı ' nın çevreye yaydığı zararlı gazlardan dolayı toprakta kirlenme olduğunu ve bu kirlilik sonucunda bir değer kaybı olduğunu düşünerek davaların açıldığını anlattı. Çölbeyi, '6 kişilik bilirkişi heyeti tarafından alınan toprak numunelerinin birçoğunda uranyum, limit değerlerin üzerinde çıktı. Bilirkişiler, analizleri değerlendirerek toprakta oluşan değer kaybını tespit edip, mahkemeye sundular. Yerel mahkeme ve Yargıtay, davamızda haklı olduğumuzu kabul edip tazminata hükmetti' dedi.
Mahkeme kararının kendisini çok mutlu ettiğini belirten çiftçi Mehmet Yağcı da yıllardır kirlilik nedeniyle kaybettikleri haklarının mahkeme kararı ile telafi edileceğini, alacağı tazminat ile borçlarını ödeyeceğini söyledi.