17160 SAAT ÇALIŞAN ERKUNT

Ynt: 17160 SAAT ÇALIŞAN ERKUNT

balya makinası için önerilen 540 devirdir arkadaslar....750 devırde calıstırdıgın zaman motor devrını azaltmak lazım 540 ı yakalamak ıcın buda traktoru bayıltır...540 devrı traktorlerın cogu 16-18 gazda sağlar...mesela 60-56 1800de 540 devrı yakalıyor...devır saatınde 540 devrın yakalndıgı devır belırtılmıstır ztn...750 balya makınasına uygun degıldır

Benim gözlemlediğim kadarı ile; balya makinasında NH leri üstün kılan 1dk/540 kuyruk mili devrini1700 motor devrinden yukarılarda bulması, MF lerin ve Erkunt ' un 540 deviri Emrah ında bahsettiği gibi daha düşük yani 1500-1600 gibi motor devrinde bulması..Bu yüzden yakıt düşerken diğer taraftan sürekli değişen kuyruk mili hızı balya makinasında verimliliği düşürmekte ve sık arıza vermesine neden olmaktadır..Ayrıca her düşük motor devri yakıt ekonomisi değildir.

nailyetek link=topic=31330.msg285930#msg285930 date=1279650729' Alıntı:
Benim gözlemlediğim kadarı ile; balya makinasında NH leri üstün kılan 1dk/540 kuyruk mili devrini1700 motor devrinden yukarılarda bulması, MF lerin ve Erkunt ' un 540 deviri Emrah ında bahsettiği gibi daha düşük yani 1500-1600 gibi motor devrinde bulması..Bu yüzden yakıt düşerken diğer taraftan sürekli değişen kuyruk mili hızı balya makinasında verimliliği düşürmekte ve sık arıza vermesine neden olmaktadır..Ayrıca her düşük motor devri yakıt ekonomisi değildir.

sana katılıyorum abıcım balyada NH yı tek gecerım walla....erkunt nımet 70 te 18 gazda baglıyorum haspaylı balyayı....

nailyetek link=topic=31330.msg285930#msg285930 date=1279650729' Alıntı:

usta sana katılmıyorum bu konuda.. şöyle düşük motor devri tamamen yakıt ekonomisidir.. traktörün güçü yetiyorsa hiç bi sorun yok .. düşük devirde traktör daha az yakıt tuketecektir.. kuyruk mili uygun devirde seyrettigi için bi sorun olmaz ama şu var kaba sap geldiginde veya cok rampa yerde traktörde bogulma erken olur.. bunun dışında düşük devirde yüksek kuyruk mili devri cok yararlı olabilir.. yakıt ekonomisi acısından.. mesela biz çayır biçme makinasını same de 1000 devirde çalıştırıyoruz ve 12 gazla falan gidiyor.. hem yakıt yakmıyor hemde guzel biçiyor... egerki 540 ta kullansak 18 gaz verecegizaynı işi aynı zamanda görecek.. şimdi 12gazla mı daha cok yakıt tuketir yoksa 18 gazlamı.. traktörü zorlayan hiç bişeyde yok sadece çayırı biçiyor.. bunun gibi balya makinasındada traktörün güçü düşük devirde yetiyorsa 540 a ulaşmaya ozaman daha az yakıt tuketecektir.. buda şöyle düz ve seyrek saplı yerlerde buyuk yakıt avantajı saglar.. ama sık ve rampa tarlalarda traktörün bogulmasına neden olabilir.. sorun cıkarabilir.. zaten çift devirli kuyruk mili oldugu için rampaya gelince 540 a alınabilir düzlerdede 540e ye alına bilir devir diye düşünüyorum.. ozaman baya yakıt ekonomisi saglanabilir.. hatta zetorlarda 6 vites var kuyruk milinde diye biliyorum...

coyote26 link=topic=31330.msg285934#msg285934 date=1279651187' Alıntı:
sana katılıyorum abıcım balyada NH yı tek gecerım walla....erkunt nımet 70 te 18 gazda baglıyorum haspaylı balyayı....

emrah ozaman ne farkı oluyor nh dede 18 gazda buluyosun erkunttada ?

slm arkadaşlar muhabbetinize bende katılayım ben askerliğimi Elazığ da yaptım bizde karakaya baraj gölü yanındaydık ceya arkadaşın dediği gibi genelde heryer kayısı bahçesi baraj kenarında ekilen araziler var ama sulayan çok az her taşın altından su akıyor Elazığ da ama genelde kurak tarım yapılıyor engebeli dağlık araziler sulama işinide küçük havuzlar yapıyorlar böyle derelerden akan küçük sular havuzlarda toplanıyor ve bahçeleri havuzdan suluyorlar yada bizde ta dedemgil zamanında olduğu gibi elle su kuyuları açıyorlar bize bağlı karakolun biri ihtiyacı olan suyu böylebir kuyudan sağlıyordu baraj kenarında su motoruyla barajdan su çekenlerde var ben hiç sondaj kuyusuna raslamadım araziyide çok gezdik

hacimmet link=topic=31330.msg285980#msg285980 date=1279686524' Alıntı:
slm arkadaşlar muhabbetinize bende katılayım ben askerliğimi Elazığ da yaptım bizde karakaya baraj gölü yanındaydık ceya arkadaşın dediği gibi genelde heryer kayısı bahçesi baraj kenarında ekilen araziler var ama sulayan çok az her taşın altından su akıyor Elazığ da ama genelde kurak tarım yapılıyor engebeli dağlık araziler sulama işinide küçük havuzlar yapıyorlar böyle derelerden akan küçük sular havuzlarda toplanıyor ve bahçeleri havuzdan suluyorlar yada bizde ta dedemgil zamanında olduğu gibi elle su kuyuları açıyorlar bize bağlı karakolun biri ihtiyacı olan suyu böylebir kuyudan sağlıyordu baraj kenarında su motoruyla barajdan su çekenlerde var ben hiç sondaj kuyusuna raslamadım araziyide çok gezdik

usta snen askerlik yaptıgın baskil ve keban tarafı hep öyle ama diger taraf ova ve palu tarafında yine sulama az olsada sondaj baya arttı.. biz genelde kurak tarım yapıyoruz ugrasamıyoruz çünkü verecegimiz emege karsı bi kazancımızın olacagı süpheli.. genelde baskil tarafında kayısıcılık var.. altın ova ve kuzovada sulu tarım var şekerpancarı baya yaygın.. palu elazıg arasında sebzecilikle gecimini saglayan cok..

ceya023 link=topic=31330.msg285938#msg285938 date=1279651654' Alıntı:
emrah ozaman ne farkı oluyor nh dede 18 gazda buluyosun erkunttada ?
nımet 70 makınaya 18 azda uygun calısma sunuyor cunku yabaların calısma hızı ve makınanın devrını anca 18de tamamlıyorkı cok kaba sapta motorda ses soluk kalmıyor hatta Sercet 80de daha dusukte yapılır ama...

coyote26 link=topic=31330.msg286069#msg286069 date=1279733458' Alıntı:
nımet 70 makınaya 18 azda uygun calısma sunuyor cunku yabaların calısma hızı ve makınanın devrını anca 18de tamamlıyorkı cok kaba sapta motorda ses soluk kalmıyor hatta Sercet 80de daha dusukte yapılır ama...
Düşük devirde çalışan makina var, çalışmayan makina var.. Balya makinasında makina hızının çok fazla düşüp yükselmemesi gerekiyor heralde..
Bu gün gezer patos diye tabir edilen depolu patos emanet aldım bi akrabamdan.. 2 saatlik fiğ harmanlamam lazımdı.. 1.de daneleri anbara üfleyen fanın bir kanadı kırıldı, neyse kaynatıp ayarlayıp taktım..1 saat sonra saman remorkunu boşaltıp geldim tekrar teşkilatı kurup aleti çalıştırdım, bu defada saman aspiratörünün milini kesti..:( Ben bunda; kullanmakta olduğum 265 s MF nin kuyruk mili devrinin çok seri olmasının ve sürekli değişkenlik göstermesinden kaynaklandığına karar verdim. Balya makinasını kısmet olursa bu kış almaya karar verdik. Eğer alırsam kesinlikle 265s ile yapılacak bir iş değil..

nailyetek link=topic=31330.msg286074#msg286074 date=1279734141' Alıntı:
Düşük devirde çalışan makina var, çalışmayan makina var.. Balya makinasında makina hızının çok fazla düşüp yükselmemesi gerekiyor heralde..
Bu gün gezer patos diye tabir edilen depolu patos emanet aldım bi akrabamdan.. 2 saatlik fiğ harmanlamam lazımdı.. 1.de daneleri anbara üfleyen fanın bir kanadı kırıldı, neyse kaynatıp ayarlayıp taktım..1 saat sonra saman remorkunu boşaltıp geldim tekrar teşkilatı kurup aleti çalıştırdım, bu defada saman aspiratörünün milini kesti..:( Ben bunda; kullanmakta olduğum 265 s MF nin kuyruk mili devrinin çok seri olmasının ve sürekli değişkenlik göstermesinden kaynaklandığına karar verdim. Balya makinasını kısmet olursa bu kış almaya karar verdik. Eğer alırsam kesinlikle 265s ile yapılacak bir iş değil..

duzgun devır saglanmalı abı dusuk devırde bağlama ıslemı esnasında makınada sorunlar yasanabılıyor...
abı sen ot yonca ıcın mı alıcan 2 ıplı yoksa 3 ıplı haspaylımı alıcan ona gore??*
ben 265le 2 ıplı balyada yaptım 3 ıplıde....2 ıplıde cok saglam balya baglıyor ama haspaylı makınada ılk hareket verırken solugu kesılıyor vede ıyı sap geldıgınde yıne ust solunum yollarında problem yasıyor abı Erkunttan once 265 vardı bizde...Bu arada makına konusunda ıletısıme gecelım abım senınle...

muhabbetinizi bölicem ama bizim arkadaşda 265s 1999 model var.hisarlar kabinli.daha önce fotolarını size sunmuştum.bigün mf galeriden köyümüze ziyarete geldiler ve arkadaşın motorda kavenin önündeydi.baktılar şöle.bunun kuyruk mili bağımsız dedi hepsinde yok bunlar ötekilere göre 3-4 milyar daha fazla para yapar dedi.yani sonuç devriyaja basmadan kuyruk mili geçirebiliyormuşsun oda ilk defa o gün öğrendi öle bir özelliğinin oldunu :D ben devamlı geçirirken debriyaja basardım dedi.mesela bizim motorlarda fiat 640 da da td65 de ayriyeten kuyruk milinini geçirirken devriyaj var.ama onlarda yok.

coyote26 link=topic=31330.msg286080#msg286080 date=1279735681' Alıntı:
duzgun devır saglanmalı abı dusuk devırde bağlama ıslemı esnasında makınada sorunlar yasanabılıyor...
abı sen ot yonca ıcın mı alıcan 2 ıplı yoksa 3 ıplı haspaylımı alıcan ona gore??*
ben 265le 2 ıplı balyada yaptım 3 ıplıde....2 ıplıde cok saglam balya baglıyor ama haspaylı makınada ılk hareket verırken solugu kesılıyor vede ıyı sap geldıgınde yıne ust solunum yollarında problem yasıyor abı Erkunttan once 265 vardı bizde...Bu arada makına konusunda ıletısıme gecelım abım senınle...
Emrah..İlk hedef ot yani fiğ ve yulaflar için alıcam makinayı.. 3 ipli olması lazım, haşbay ı ilk etapta almayabiliriz, sonra ihtiyaç olduğuna bulursak alırız diye düşünüyoruz da.. Haşbaylı olsa iyi olacak.. Zaten benim bir ayağım Eskişehir ' de, ramazan bayramından sonra gelicem inşaatımız var.. Buluşabiliriz..
firari11 link=topic=31330.msg286084#msg286084 date=1279736843' Alıntı:
muhabbetinizi bölicem ama bizim arkadaşda 265s 1999 model var.hisarlar kabinli.daha önce fotolarını size sunmuştum.bigün mf galeriden köyümüze ziyarete geldiler ve arkadaşın motorda kavenin önündeydi.baktılar şöle.bunun kuyruk mili bağımsız dedi hepsinde yok bunlar ötekilere göre 3-4 milyar daha fazla para yapar dedi.yani sonuç devriyaja basmadan kuyruk mili geçirebiliyormuşsun oda ilk defa o gün öğrendi öle bir özelliğinin oldunu :D ben devamlı geçirirken debriyaja basardım dedi.mesela bizim motorlarda fiat 640 da da td65 de ayriyeten kuyruk milinini geçirirken devriyaj var.ama onlarda yok.
Bağımsız kuyruk mili özelliği bir kısım 265 lerde ve 266 gold 3.060 gibi Mf lerde var.. Balya makinalarına ilk hareketi verirken sıkıntı olduğıunu duydum ama denemişliğim yok..

coyote26 link=topic=31330.msg286069#msg286069 date=1279733458' Alıntı:

aslında 16 da falan bulsa cok daha iyi olur çünkü 16 gazda tutmak kolay olur kaba sapta.. erkuntlar 16 gazın uzernde cabuk düşüyor devri .. ama torku 16-14 arasında yuksek oldugu için hem motor bu devir aralıgında bogulma olmaz.. yani devri düşmez ve saglıklı balya yapmış olursun.. devri düşer gibi oldugunda gaz verip sabit tutabilirsin düşük devirde.. ama yuksek devirde tum traktörleri tutmak zordur.. çünkü sap kaba olunca devrini hemen bi miktar düşürür dizel motorlarda.. mesela newhollandların max 2500 devir oluyor onun için 18 gaz cok yuksek devir degil.. ama erkuntun max 23500 devir oluyo bu yuzden sesi erken degişir 18 gazda.. bu acıdan nh daha avantajlı olabilir balyada.. çünkü erkunt düşük devirli yuksek torklu traktör.. düşük devirde güçünü gösteriyor.. erkunt iyi bi sürücünun elinde harika performans sunar ama erkuntu bilmeyenin elindede verim alınamaz.. dedigine katılıyorum şöför secen traktördür.. ama hakkını veren şöförüde mahcup etmez.. özellikle tarla işlemede harikalar yararıyor ve ekonomi sunuyor.. şuana kadar denedigimiz tum traktörlerden tarlada %20 falan daha az yaktı en az.. çekişindede problem yok süper bu motor güçundee bu kadar olur yani..

enter link=topic=31330.msg286130#msg286130 date=1279778566' Alıntı:
abi haşbaylı ve başbaysız balya makinası arasında ne gibi bir fark oluyor onu anlayamadım aydınlatırsanız sevinirim
Umut, haşbaylı makina topladığı sağları saman haline getiriyor.. Tırmıklardan sonra yüksek devirde dönen bir kısım var saplar ordan geçtikten sonra yabalara ulaşıyor ve oradanda bağlama haznesine.. Haşbaysızda tırmıkların topladığı sapları yabalar direkt hazneye gönderiyor ve pistonda bulunan bir bıçak sıkıştırma iişlemi sayeinde bi kaç parçaya bölüyor..

Ağır Abi link=topic=31330.msg413624#msg413624 date=1307477880' Alıntı:
Yokmu daha şu rekoru kıracak babayiğit :)
ben ne 135 likler gördüm 20 bin kez çalışmış rekteve olmamış....Erkunt maşallah iyi traktör köy odasında çalışırken vites sesinden gelen gacırtıya göre kim gelmiş çözebiliyoz ses çok geliyosa muhtar az geliyosa bilirkişilerden hocam geliyo demektir 80.4 de biconları kesti o gelemiyo 20 saatte....