holstain e smental aşı

Ynt: holstain e smental aşı

etçi hayvanlarda doğumu yapacak olan ineğin kalça genişliği ve etçi ırkın kolay doğum özellikleri önemlidir görmeden karar verilmez ama melez ırklar saf ırklara göre daha fazla verimli oluyor onun için güzel bir karar fakat ilk iki özellik önemli sonradan inekte istenmeyen sonuçlar çıkmasın kaş yapalım derken göz çıkmasın BEREKETLİ OLSUN...

seçilen tohum kolay doğum ise fazla bir promlem olacağını sanmam ben geçen yıl hoştayn a smental aşı yaptırdım hayvanın karnında dana o kadar büyüdükü 6,5 aylıkken danayı çeviremedi ve attı abartılı gelebilir ama dana 30 kiloya yakındı belkide bir darbe aldı o yüzden atmışta olabilir ama yinede iyi düşünmek gerekir.

arkadaşlar iyi tamamda bu iş kafa karıştırır bence ondan doğan dişi buzalara ne aşı yapılacak bence ırkla oynadıkça mal kalitesi düşer gibime geliyor ben holşteine holştein simentala simental derim bende bitane var holşteine belçika mavisi yaptırdık dişi buza oldu hiç yem dökmeden hayvan şişti gitti bence iyi bi süt ineği olmaz aşılattırdım şimdi onuda şavrole atttırdım bilmem nolacak ....