Tarım Bakanı Mehdi Eker: Süt tozu ithalatı iç piyasa için değil

Et fiyatlarındaki yükselme sonucu et ve canlı hayvan ithalatının önünün açılmasından sonra, süt ithalatının da yapılması gözleri Tarım Bakanlığına çevirdi. Hayvancılık ülkesi olan Türkiye’de et ve süt ithalatının yapılıyor olması, ülkedeki hayvancılık sektörünü bitireceği yorumlarına neden olmuştu.

Tarım Bakanı Mehdi Eker ile et, canlı hayvan ve süt ithalatı ile Türk hayvancılık sektörünün geleceğini konuştum. Bakan Eker, bu konuda yapılan yorumlardan rahatsız ve bu yorumları gerçekçi görmüyor. Bakan Eker, “Tarım Bakanlığı olarak hayvancılığın gelişmesi için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Bakan Eker; “2002 yılından bu yana Erdoğan Hükümeti’nin hayvancılık sektörüne verdiği destek sayesinde 2002 yılında 83 milyon TL olan hayvancılık desteği 1.251 milyon TL ye ulaşmıştır. Toplam destek içindeki hayvancılık sektörünün payı 2002 yılında yüzde 4.4 iken 2010 yılında bu oran yüzde 22 ye ulaşmıştır” diye konuştu.

Besiciliği teşvik ediyoruz

Bakan Eker, “Besi hayvancılığını geliştirmek için Ziraat Bankası aracılığıyla besi kredisinin arttırıldı. Ziraat Bankası aracılığıyla hayvancılık sektörüne verilen kredi miktarı 2002 yılında 47.4 milyon TL iken, 2009 yılında 2 milyar 468 milyon TL ye ulaşmıştır. Ziraat Bankası tarafından 2009 yılında 7 milyar 708 bin TL kredi verilmiştir. Buradaki amacımız, bu krediler ile besi işletmeciliği yapanları teşvik etmek ve bu yöntemle et ve süt üretimini arttırmaktır” dedi.

Bunun üzerine Bakan Eker’e; “Sizin hayvancılığı teşvik noktasındaki kararınız sadece küçük çapta besicilik yapan işletmeleri mi teşvik etmek, yoksa büyük küçük ayırımı yapmadan sektörü teşvik mi etmek?” Bakan Eker’in bu konuda cevabı çok net oldu: “Hayvancılık konusunda yatırım yapan herkese kapımız açık ve onları destekleriz.”

Üretici mağdur edilmeyecek

Bakan Eker’e süt tozu ithalatı ile süt üreticilerinin mağdur edileceği yorumlarını da sordum. Bakan Eker bu soruma “Kesinlikle hayır” cevabını verdi. “Süt tozu ithalatının gerçeği şudur: Dış Ticaret Müsteşarlığı dahilde işleme rejimi kapsamında 2.500 ton süt tozu ithalatı tebliği yayınlandı. Yurtdışından ithal edilecek 2.500 ton süt tozu kesinlikle iç piyasada satılmayacak. İthal edilecek süt tozu dahilde işleme rejimi kapsamında ithal edildiği için, bu süt tozu ülkemizde çikolata, bisküvi veya başka işlerde kullanılacak ve işlenen bu ürünler yurtdışına ihraç edilecek. Bu süt tozundan üretilecek ürünlerin iç piyasada satılması söz konusu değildir. Süt üreticilerimizi olumsu yönde etkileyecek bir durum yoktur.

Kaldı ki iç piyasada süt üreticilerimizin de sanayinin kullanacağı süt tozu üretimi için de uygulama başlattık, üstelik bu konuda teşvikte vereceğiz” dedi.

Süt fiyatına devlet desteği

“Süt fiyatları tüm dünyada dünyada düştü. Bundan üreticilerimizin zarar görmemesi için üreticilerimizin sütüne devlet olarak maddi katkı veriyoruz ki zarar etmesinler. Görüyorsunuz üreticimizi öldürmek değil, yaşatmak için her yolu deniyoruz” diyen Bakan Eker’in bu açıklamasından sonra canlı hayvan ithalatındaki son durumu da sordum. Bakan Eker, “Düve açığını kapamak için de besicilere düve ithalatı için kapıları açtık. İthalatın önündeki tüm engeller kaldırıldı. Düve ithalatı başlatıldı.”

Bakan’ın bu açıklamasından sonra kendisine geçen haftaya kadar besicilerin almış oldukları ithalat izinleri Kontrol Genel Müdürlüğü’nün Seçim Heyeti belirlememesinden dolayı uygulamaya konulamıyordu. Yani besiciler bakanlıktan ithalat izni almalarına rağmen düve ithalatı yapamıyordu.

Bakan Eker, “Hocam o engel kaldırıldı. Şu anda bir sorun yok” dedi. Ben de Sayın Bakan’a “Sizin sarfettiğiniz bu çaba ne yazıkki kendi bakanlık bürokratlarınız tarafından hep engelleniyor. Bir taraftan ithalat için izin veriyorsunuz, sizin bu adımınız bu sefer Kontrol Genel Müdürlüğü engeline takılıyor. Bürokrasi neden bu kadar engel çıkarıyor” deyince de “Siyasi otorite olarak bu konuda önümüze çıkan engel olursa o engeli aşarız. Merak etmeyin” dedi. Ben de Sayın Bakan’a “Öncelikle kendi bakanlığınızdaki bürokratik oligarşiyi, sonra da genel bürokratik oligarşiyi ortadan kaldırmadığınız sürece bu konuda sıkıntılarla hep karşılarsınız” dedim.

Sayın Bakan; “Merak etmeyin bu engellere teslim olmaz, aksine ortadan kaldırma konusundaki kararlılığımız sürdürüp, Türk halkına hem ucuz ve kaliteli süt ile et yedirme konusunda kararlıyız. Bu konuda önümüze kim çkkarsa çıksın bunun üstesinden gelecek kararlılıktayız” dedi.

Bakan Eker’in bu kararlılığının bürokrasiye de yansımasını bekliyoruz

Ynt: Tarım Bakanı Mehdi Eker: Süt tozu ithalatı iç piyasa için değil

kararlılar gerçekten bu politikalara devam ederlerse vatandaşa ucuz yedireceğiz diye üreticiyi dış devletlere yedirecekler destek veriyorlarmış kaç liraya süt veriyoruzki sanki destek vereceğinize yapılan işin karşılığını verin yem fiyatlarına müdehale edin sanayiciye müdehale edin

Ynt: Tarım Bakanı Mehdi Eker: Süt tozu ithalatı iç piyasa için değil

Slm yalnız bende bir hafta önce aydında süt birliğinde calışan bi abimizle konuştum oda tarım bakanı süt firmalarına sütü bir kuruş bile indirmiyeceksiniz diye faks cekti demişti anlamadım ben bu hükümeti