YARDIM.Ayçiçeği ve mısır ekim mibzerleri hakkında..

Arkadaşlar pnomatik ekim mibzeri almayı düşünüyorum.öncelikle 4-5-6 sıralılardan hangidi kullanışlı.marka olarak ne tavsiye edersiniz.hem mısır,ayçiçeği hemde şeker pancarı ekebilecek mibzer var mı.bizim buralarda genelde azim var.internette türkay gördüm.birde john deere nin anıxza ekim yapanı var.ayrıca kaç para bunlar bilen var mı..

Ynt: YARDIM.Ayçiçeği ve mısır ekim mibzerleri hakkında..

Pnömatik / havalı mibzerler sıraya ekilen çoğu bitkiyi (fasülye ........... pancar ........ mısır ........... domates) ekebilirler. Sadece tohum disklerini (delik çapları ve sayısı tohum cinsine göre değişir) değiştirmeniz gerekir.

Genelde mısır 70 cm ekiliyor. Dolayısıyla pancar / mısır ekimlerinde sıra aralarını daraltmanız ve/veya açmanız gerekir. Eğer mısırı da pancar gibi 45 cm`e ekerim derseniz, TT 55 ile 5 sıralı gübresiz mibzer kullanabilirsiniz.

Eğer mısırı 70 cm ekiyorsanız, 4 sıralı uygundur. Daha çok sıralı için (örneğin 6) büyük motora ihtiyacınız olur.

Marka olarak biz GASPARDO kullanıyoruz. Memnunuz.

Anıza ekim için baltalı tip değilde, diskli tip kullanmanız lazım (genelde sürülmüş tarlaya ekimlerde de bence daha iyi)

Fiyatlar çok değişken. 2011 Konya fuarına gelmenizi tavsiye ederim.