Kayseri Şeker Fabrikası'nda Kota Adaletsizliği Giderilecek

Kayseri Şeker Fabrikası ' nda yapılan olağanüstü genel kurul sonrası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine getirilen Kayyum Heyeti Başkanı Hüseyin Aka, çiftçiye müjde verdi. Hüseyin Akay, öncelikli işlerinin şeker fabrikasının bütün hesaplarının uzmanlarca incelenmesi olacağını ifade ederek, 'Kota adaletsizliğini gidereceğiz. Çünkü çiftçimiz geçmiş dönemle ilgili ciddi bir kota adaletsizliğine uğradığını iddia ediyor.' dedi.

Kayseri Şeker Fabrikası eski Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Ali Özışık ve bazı yöneticilerin tutuklanmalarının ardından yönetime atanan kayyum heyeti üyeleri, olağanüstü genel kurulda yeni yönetim kurulu üyeliklerine seçildi. Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine ise yine Kayyum Başkanı da olan Hüseyin Akay getirildi.

Yapacakları çalışmalarla ilgili bilgi veren Hüseyin Akay, önceliklerinin çiftçiden gelen çok sayıda şikayetleri değerlendirmek ve bugüne kadar fabrikanın hesapları ile ilgili ciddi anlamda uzmanlardan destek alarak incelemek olacağını ifade etti. Çiftçiden gelen ağırlıklı talebin kotada uygulanan adaletsizlik olduğunu anlatan kay şöyle konuştu: 'Çiftçilerimiz haksız kota uygulamasının ortadan kalkmasını istiyor. Öncelikleri bu. Çiftçimiz ' bizim kotamız başkaları tarafından kullanıldı. Yeteri kadar verilmedi. Bundan dolayı ciddi anlamda mağdur olduk. Bunun giderilmesini istiyor ' yönünde geçmişteki uygulamalarla ilgili şikayette bulunuyor. Arazisi uygun olanlar. Yeni sulama imkanlarına kavuşan çiftçimizde kotalarının artırılmasını istiyor. Bunlar bu fabrikanın imkanları çerçevesinde olabilir. Kimseye fazladan kota veremeyiz. Avrupa Birliği ' nin Türkiye ' ye tanıdığı kota çerçevesinde Şeker Kurulu ' nun, Kayseri ve Boğazlıyan şeker fabrikasına tanıdığı kota çerçevesinde bunu değerlendirebiliriz. Onu en adaletli şekilde dağıtmak zorundayız.'

Şeker fabrikasının bugüne kadar olan hesaplarını uzman kişilerin de desteği ile inceleteceklerini aktaran Akay, bunu çok önemsediklerini ifade etti. Akay, fabrikanın Mali anlamdaki sıkıntısı nedeniyle deposunda bulunması gereken şeker miktarın çok altında şeker bulunduğunu ifade etti. Mali yapının sorunlu olması yüzünden eski yönetimin, daha üretmediği şekeri büyük ıskontolar uygulayarak sattığını ve bugün Yükselen şeker fiyatlarıyla birlikte çiftçinin hakkının bir şekilde elinden alındığına dikkat çekti. Uygulanan ıskontolar ile ilgili düzenleme çalışmaları olacağını anlatan Akay, 'Hesapları uzmanlara inceleteceğiz. Ama önemli, büyük ve ciddi sorunlarımızı biran önce çözmemiz gerekiyor. Şekerin satışı ile ilgili sorunları değerlendireceğiz. Iskontoları değerlendireceğiz. Bunun diğer şeker fabrikalarının şartlarındaki satış konumuna getireceğiz. Satış ağı oluşturacağız.' dedi.

Yönetim olarak şeffaf olacaklarını ve herkesin yapılan çalışmaları göreceğini anlatan Hüseyin Akay, çiftçiye ve Kayseri halkına çağrıda bulunarak şu bilgileri aktardı: 'Kayserili hemşehrilerimiz bizi takip ediyor. Biz de takip edilmek istiyoruz. Sükunet içerisinde takip etmelerini de istiyoruz. Destek verilmesini istiyoruz. Kayseri Şeker Fabrikası ' nın imaj sorununun halledilmesi gerekir. Bu Kayserililerin lehine. Sorunların çözümlenmesi herkesin lehine. Esnaf buradan ciddi pay alıyor. Şeker fabrikasının şehre katkısı en az yüzde 10 civarındadır. Esnafımıza, insanımıza ciddi katkısı var. Şeffaf bir şekilde yönetim tarzı izleyeceğiz. Çiftçimizle açık toplantımız olacak. Oraya basın mensuplarını da davet edeceğiz.'

'80 bin çiftçimizin desteğini bekliyoruz. Haksızlığa uğramış, hakkını alamayan, kızanlar ve sinirlenenler vardır' diyen Akay, hakkaniyet çerçevesi içinde onların haklarını almaları için çalışacaklarını kaydetti.

PERSONEL SAYISI YENİDEN DEĞERLENDİRİLECEK

Şirketlerde çalışan personelin durumuna da değinen Akay, bu konuda yeni bir değerlendirme yapacaklarını ifade etti. Akay, sonuçta burasının pancar çiftçisine ait olduğunu ve yönetim olarak bu şirketlerin menfaatlerini çiftçi adına korumak zorunda olduklarını dile getirdi. Personel fazlalığı var mı, yok mu bilmediklerini anlatan Akay, bunu şirketlerde çalışan yöneticilerin daha iyi bileceğini anımsatarak, onlarla birlikte personel sayısını ve aldıkları ücretlerin değerlendirileceğini sözlerine ekledi.