Buğday için sadece sıvı çinko kullanan oldumu

Ynt: Buğday için sadece sıvı çinko kullanan oldumu

geçen yıl yapraktan nitrat gübre, humik asit, çinko kullandım. geçen yıl bölgemizde
yağış olmayınca hiç faydasını görmedim. zararını gördüm. topraktan uygulama yapanlar benden daha iyi verim aldı. sulama imkanım olan yerlerde faydasını gördüm. bu yıl kıraç olan yerlere buğdayları ekerken sülfat ve dap gübresini topraktan uyguladım. 20 kg dap, 25 kg 21 sülfat. deneme yapıyorum. verim iyi olursa sulama imkanımın olmadığı yerlerde yapraktan hiç uygulama yapmayacağım.

mete26 link=topic=40099.msg351286#msg351286 date=1299156468' Alıntı:
geçen yıl yapraktan nitrat gübre, humik asit, çinko kullandım. geçen yıl bölgemizde
yağış olmayınca hiç faydasını görmedim. zararını gördüm. topraktan uygulama yapanlar benden daha iyi verim aldı. sulama imkanım olan yerlerde faydasını gördüm. bu yıl kıraç olan yerlere buğdayları ekerken sülfat ve dap gübresini topraktan uyguladım. 20 kg dap, 25 kg 21 sülfat. deneme yapıyorum. verim iyi olursa sulama imkanımın olmadığı yerlerde yapraktan hiç uygulama yapmayacağım.
sağol arkadaş
ama anlamadığım birşey var zaten ilaç makinası ile attıyorsun ve bitkide bunu yapraktan alıyor yamura neden ihtiyaç duyuyorki yani yamurla ne ilgisivar ben hiç böyle birşey kullanmadığım ve bilmediğim için soruyorum

bu yapraktan atılan gübreler hava koşullarına bağlı olarak çok tehlikeli olabiliyor,ben daha önce 2 defa kullandım arkadaşında dediği gibi hava yağışlı gitmes ise çok zararını görürsün ,buğdayıo yakıyor resmen.Ben bu tarz uygulamaları hiç tavsiye etmiyorum,bunlar labaratuvar koşullarında deneniyor.tabi durum arazide çok farklı annlatılanlar gibi olmuyor.

Çinko uygulamasını katı hayvan gübresi ile yapmamızı önerdiler.. Nasıl olur bilemem, gübreyi elekten geçirip çinko ile karıştırıp gübre serpme makinası ile atın dediler de.. bana zor olur gibi geliyor, Yada remork üzerinden kürekle serpmemizi önerdiler.

sıvı değil ama çinko içerikli taban gübresi denedik sadece . ama bizim buralarda iki sezon üstüste DAP vermessen toprağa olmuyor gibi geliyor bize . çinko gübrelerini , aslında DAP o dönem pahalı olduğu için denedik . hava koşullarıda iyi gitti de pek fark gözleyemedik o nedenle . ama bezostiye her zaman DAP istiyor sanki .

ekim yapmadan önce buğdayları ilaçlama pompası ile perl humus humik asit ile ıslattım. öyle ekim yaptım.
çıkış çok mükemmel oldu. komşu tarlalara baktığım zaman bayağı fark vardı. kendi kendime baya moral buldum .baharda ilaçla beraber çinko ve humik asit uygulaması yaptım. yağmur yağmadığı için mahsülü yaktı. suladığım yerler gayet güzel oldu. önemli olan bu bitki gelişim düzenleyici (humik asit, çinko, potasyum, bor v.b.) ürünlerin bitki kökü ile buluşması. üstten attığın yaprak gübresi bile su vermedikten veya yağmur yağmadıktan sonra boşa bir masraf. faydadan çok zararı oluyor. bu yıl direk topraktan uyguladım. nasip olursa 2011 yılı ekim ayında 100 dekar yere dap, çinkolu yerine yavaş salınımlı ithal taban gübresi deneyeceğim.

Sıvı olsun katı olsun gübrelemeden fayda sağlamak için toprak nemi şart.Sulama imkanı olan yerlerde maksimum fayda sağlanır.Tahlil sonuçları esas alınmak kaydıyla özel bi durum yoksa komple mikro besin elementleri içeren ürünlerden kullanılmasını tavsiye ederim.

Yaprak uygulamsının yanlış olduğunu söylüyorlar, bitki kök yoluyla alırmış ve buğdayda iyi kilo yaptırırmış..Yapraktan verilmesi yanlış deniyor; fotosentez, klorofil v.s. karışık durumlar..:)

nailyetek link=topic=40099.msg368160#msg368160 date=1301332102' Alıntı:
Yaprak uygulamsının yanlış olduğunu söylüyorlar, bitki kök yoluyla alırmış ve buğdayda iyi kilo yaptırırmış..Yapraktan verilmesi yanlış deniyor; fotosentez, klorofil v.s. karışık durumlar..:)
türkiyede bi hastalık başlamış aslında dünyada olmuş insanlarda gerizeka unutkanlık şizonferi gibi hastalıklar cogalmış bunun sebebide cinko eksikligiymiş bu eksikligide bitkiler üzerinden gdermek icin bi cinko cıkarmışlar yoksa bitkiler icin cok önemli bi besin maddesi degilmiş biris bana böyle anlattı fuarda hangi tohumcuya varsak bugday nohut fasulye pancar hepsi cinko atacan diyor hepsininmi ihtiyacı var bana anlatılan cinko olayı gercek galiba

tabana tahlil sonucuna göre TRIBLE VE ŞEKER attık üstüne bu sene, sadece koğparatiften aldığım sıvı gübreyi kullandım. 3 ayrı ilaç verdiler. biri humas15 diğeri 20 20 toz diğerini hatırlayamıycam. ot ilacıyle beraber attık. bakalım nasıl olacak.

altansat link=topic=40099.msg376891#msg376891 date=1302454427' Alıntı:
çinko ve patosyum buğdayda yatmayıda önlüyor sapları daha güçlü yapıyor
doğru söylüyon kardeş ben arpaya 15.15.15 uyguladım herkes 20.20 uygular burada milletin arpa hasıra döndü benim arpalar sapı kalın kellesi dik (arpanın kelleyi bükmeden hasat olduğuna ilk defa tanık oldum) boynunu bükmemiş vaziyette hektolitsesi yüksek (ofisin ambar memeru şaşırdı yav hiç hektolitresi87 gelen görmedim sen kangi köylüsün yav dedi şaşkın şaşkın bakıyordu)ayrıca diğer arpalar sarardı hasata erken geldi benimki hala hala çağlı vazit-yetteydi artık biçer bulamam diye onlarrla beraber hasat ettimm galiba tüm bunları potasyum yaptı .... :S :S bay-*s bay-*s

Ben 15 kg 33nitrat attim. Daha sonra ise ilacla beraber cinko attim. Hersene de oyle yaparim. Bu Sene deneme yaptim bi tarlaya gubre atip biraktim yanindakine gubre + cinko attim sanki cok cok fork etti.

Bu Sene millet HUMIK asit atti bugdaya ilacla beraber. Yapraga hic mumik asit atilirmi ? Faydasi olurmu deneyen oldumu bunuda bi cevaplarsaniz sevinirim.

Arkadaşlar esas olan taban gübresidir.Ancak bitkimiz kendini toparlayamadığını gördüğümüzde taban gübresinden yeteri kadar atmadığımiz da ve taban gübresini alamadığında ;yapraktan 2-3 defa uygulamak gerekir.Bir defada bir şey anlaşılmıyor.
Ayrıca ilaç atılırken bir nebze olsun yaprak gübresi atılabilir.