Buğday'da Ortalama Verimler?

Dekardan (1000m2) alınan buğday verimleri

• Kullanılan toplam oy
    195

Ramazan kardes,hayirlisi olsun...
Dun tarlalari gezdim,gecede yagmur yagdi.
Genel olarak tarlalar temiz,basaklar iri gorunsede rasgele aldigim basaklarin taneleri zayif gibi gorundu.
Artik hayirlisi olsun insaallah...

başaklar heybetli görünüyor ama içindeki buğday 30-35 en fazla oda zayıf allah onu ağız tadıyla yedirsin cümlemize ama benim düşüncem bizim bu yörenin buğdayı tekira

• Beğen
Tepkiler: cemilAltan
ben ektim verim olarak süper degerleri düşük 11.5 protein geldi bir komşumuzun 9 protein geldi yani yemlik buğday

trakkulup.net

Nasıl bir toprakta yetiştirdiniz? Gübrelemesini nasıl yaptınız? Yağış rejimi nasıldı? Bizim topraklarımız kepir ve sahil boyunda. İlkbaharda oluşan sıcak hava dalgasına tolerans gösterebilir mi?

Son düzenleme:
Nasıl bir toprakta yetiştirdiniz? Gübrelemesini nasıl yaptınız? Yağış rejimi nasıldı? Bizim topraklarımız kepir ve sahil boyunda. İlkbaharda oluşan sıcak hava dalgasına tolerans gösterebilir mi?

iklim olarak ne kadar dayanıklı bilmiyorum sadaca geçen sene ektim hem kepir arazide hem kumsal arazide yetiştirdim diğer buğdaylara göre 150kg verim farkı var gübreleme ekimde 10kg ure 24ocakta 10 kg üre 24şubatta 15kg üre nisan ayında 20kg 26 nitrat uyguladım yağiş rejimi tipik trakya işte

iklim olarak ne kadar dayanıklı bilmiyorum sadaca geçen sene ektim hem kepir arazide hem kumsal arazide yetiştirdim diğer buğdaylara göre 150kg verim farkı var gübreleme ekimde 10kg ure 24ocakta 10 kg üre 24şubatta 15kg üre nisan ayında 20kg 26 nitrat uyguladım yağiş rejimi tipik trakya işte

Bu sene Aldino ile Asuncion arasında kalmıştık. Boyu kısa olduğundan Asuncionu tercih ettik. Kardeşleme kapasitesinin iyi olduğunu söylüyorlar dekara kaç kg tohum kullanmıştınız? Kök ve pas ilacı kullanmışmıydınız hastalık direnci nasıl? Biçerdöver kolay harman yapabiliyor mu başak mukavemeti nasıl.

Daha önce 2 yıl Tina ekmiştik. Tina ilkbahardaki sıcak havadan pek hoşlanmıyor. Tane yapısı yumuşak başağı sert. Biçerdöver harman yaparken tane kırma hadisesi fazla oluyor.

Cevap: 1 dönüm den ne kadar bugday biçiyorsunuz

Bezostaja 250 filamura 300 renan 350 verdi bu yıl .filamura temiz olmadığı halde 80 renan temiz olmasına rağmen 72 kr verdi fabrika odeska enola nasıl kara pasa hassas mı kalite verim olarak lütfen yardımcı olun.

Ben bu yıl da adagio cinsi buğday ekimi yaptım.Verimler çok çok güzeldi 600 kg hayal ederken önceki yıl çerezlik ayçekirdeği ektiğim tarladan 733 kg verim aldım.2.Kez anıza ektiğim tarladan ise 5000-550 kg arası verim aldım.dönüme(1000m2)25 kg süper ekin gübresi.25 kg ise üre kullandım.Bunların yanında iki kez yaprak gübresi,1kez de kök boğaz çürüklüğü önleyici (soufrex) ve pas ilacı kullandım.Önceleri bu verimler bizim için hayaldi.Adagio sağolsun çok iyi kazanç sağladı bize.

Bu sene Aldino ile Asuncion arasında kalmıştık. Boyu kısa olduğundan Asuncionu tercih ettik. Kardeşleme kapasitesinin iyi olduğunu söylüyorlar dekara kaç kg tohum kullanmıştınız? Kök ve pas ilacı kullanmışmıydınız hastalık direnci nasıl? Biçerdöver kolay harman yapabiliyor mu başak mukavemeti nasıl.

Daha önce 2 yıl Tina ekmiştik. Tina ilkbahardaki sıcak havadan pek hoşlanmıyor. Tane yapısı yumuşak başağı sert. Biçerdöver harman yaparken tane kırma hadisesi fazla oluyor.

asuncion tercihi bana görede mantıklı ben gecen sene 21kg ile ektim 24ekimde üre gubresi ile ektiğim için güzel kardeşlenme yaptı geç ekimlerde biraz daha artırıla bilir kök boğaz için takota pas için operamax kullandim kırık tane yoktu alçak boylu olduğu için kolay kolay yatmaz 30kg saf azot taşir diyorlar ancak degerleri cok kötü tina ayarında yemlik buğday ben ineklere veriyorum :) firma iklimden kaynaklı olduğunu söylüyor

asuncion tercihi bana görede mantıklı ben gecen sene 21kg ile ektim 24ekimde üre gubresi ile ektiğim için güzel kardeşlenme yaptı geç ekimlerde biraz daha artırıla bilir kök boğaz için takota pas için operamax kullandim kırık tane yoktu alçak boylu olduğu için kolay kolay yatmaz 30kg saf azot taşir diyorlar ancak degerleri cok kötü tina ayarında yemlik buğday ben ineklere veriyorum :) firma iklimden kaynaklı olduğunu söylüyor

Bu sene bizde Asuncionu deneyeceğiz bakalım bizde ne verim yapacak. Kasım 1-15 arasında hava şartlarına göre 18 kg ile ekmeyi düşünüyorum. Kök ilacı olarak İnput pas için de Opera max tek doz olarak kullanmayı düşünüyoruz. 30kg saf azot rakamı çok iddialı bir rakam verim kaç kg yapıyor ki bu? Değerleri Tina gibiyse çokta sorun değil:)

Bu sene bizde Asuncionu deneyeceğiz bakalım bizde ne verim yapacak. Kasım 1-15 arasında hava şartlarına göre 18 kg ile ekmeyi düşünüyorum. Kök ilacı olarak İnput pas için de Opera max tek doz olarak kullanmayı düşünüyoruz. 30kg saf azot rakamı çok iddialı bir rakam verim kaç kg yapıyor ki bu? Değerleri Tina gibiyse çokta sorun değil:)

600kg rumeli yapan kepir toprakta 800kg 400kg rumeli yapan kumsal arazide 600kg civarı geçtiğimiz yıl tabi her sene aynı olmaz her halde

Cevap: 1 dönüm den ne kadar bugday biçiyorsunuz

Tekcan tarımın Asuncion buğdayını eken var mı? Nasıl bir buğdaydır bileniniz var mı?

Asuncion'u 2 senedir takip ediyorum.Deneme parsellerinde gözüme çarpan bir çeşitti.Verim olarak çok iyi fakat kalite olarak düşük.Gübreleme konusunda hiç korkma.Boyu o kadar kısa ki yatma ihtimali hiç yok.Tam bir rekolte buğdayı.
Tohumun üreticisi Tekcan Tarım'ın patronuyla geçtiğimiz sezonun değerlendirmesini yaparken Asuncion'dan bahsettim.Bana Asmin çeşidinin daha iyi olduğunu, verimde yarıştıklarını, ancak kalitesinin Asuncion'dan daha yüksek olduğunu söyledi.
Satışa sundular mı bilmiyorum ama firmanın Hamza çeşidi de çok iyi.Kalite olarak iyi seviyelerde.Verim olarak da tatmin edici.

• Beğen
Tepkiler: MUSTAFA361