turbo ve ıntercooler ne ıse yarıyor motora ne gıbı faydası var

arkadaslar turbo ve ıntercooler motora ne gıbı faydası var sonrdan takma orıjınalı gıbı saglam oluyormu bıızm burda bı abı var takmıstı motordan yıne memnunu kalmadı sattı bızde takmayı dusunyoruz +++replerı beklıyorum :)

Ynt: turbo ve ıntercooler ne ıse yarıyor motora ne gıbı faydası var

Turbo motorun kapasitesinden daha fazla güç almaya yönelik bir ekipmandır.egzos manifoldundan çıkan eksoz gazlarının bir kısmı motorun içine yanma odasına tekrar geri besleme yapılır.böylece hem egzos gazındaki tam yanmamış hidrokarbonlar tekrar yakılır hemde birim zamanda yapılan iş yani güç artar yanma verimi yükselir şöyle düşünebilirsiniz basitçe normal halde yanan mangal ateşine basınçlı hava üflediğinizde yanma daha şiddetli olacaktır.Ama özellikle büyük motorlarda turbo fazla kapasitede güç almaya zorladığından ömürde azalma olur.İntercooler ise arasoğutmadır yani turboya ilave olarak motora geri besleme yapılan egzos gazlarının bir eşanjör (ısı değiştirici) sayesinde soğutulup yanma odasına gönderilmesidir.Bunun sonucunda soğuk havanın yoğunluğu fazla olduğundan içinde daha fazla oksijen gazı çözünecek ve yanma daha kaliteli ve verimli olacaktır. İntercooler uçak motorları olan gaz türbinlerinde turbofan ve turboproplarda uzun zamandır gücü arttırıp yakıtı düşürmüştür.daha sonra kara taşıtlarında kamyonlarda ve iş makinelerinde denenmiştir.ara soğutmalı turbo normal turboya göre yakıtı düşürür. motor ömrünü uzatır.
Turboyu sonradan taktırdığınızda avans ayarı ve uyumsuzluk sorunları meydana gelmektedir.Yani orjinal turbolu motor imal edileceği zaman turbolu olacak diye şartlandırılıp ona göre malzeme ve donanımlarla yapılıyor siz sonradan taktırdığınızda illa ki güç artıyor fakat orjinal turbo gibi olmuyor ayrıca sonradan takılanlar motor ömrünü epeyde kısaltabiliyor.Bence en iyisi orjinal turbo intercoolerlı olanlar ama illaki taktıracaksanız size seviste orjinal olan motorunuza tam uyumlu olanları önerirm. iyi çalışmalar.

arkadaşım turbo ile egr sistemini karıştırmışsın turbo egsoz gazını tekrar motora göndermez ,egsoz gazından aldığı güç ile motora taze hava basar,egr (exhaust gas reversing) motor sogukken egsoz gazlarında NOx gazları fazla oldığu için egsoz gazının bir kısmını motora geri gönderir ve yanma daha sıcak bir ortamda gerçekleşir ve NOx gaz seviyesi euro normlarına düşer bu motoru euro2-3 seviyesine getirebilmek için yapılır genelde, benim doblodakini iptal etmişti servis çünkü 2001 yılında eurodizel yoktu normal mazot kullanıncada motora zarar veriyormuş.
turbofan ve turboprop motorlar gaz türbini yani jet motorudur onlarda yapısı gereği intercooler uygulanamaz
jet motorun yapısını buradan inceleyebilirsiniz http://ucaktek.com/forum/ucak-sistemleri/391-jet-motoru-nasl-calr.html

INTERCOOLER
( Ara Soğutucu )

Intercooler; Otomobil, Kamyon, Çekici, Otobüs, ve Traktörlerde motor suyu soğutma radyatörünün önünde yer alan 'Hava Soğutma' radyatörüdür. Alüminyum Intercooler’ların turbo destekli motorlarda kullanımına 1970’li yılların ortalarından itibaren başlanmıştır.

Günümüzde, egzoz gazı çıkışının çevre üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirebilmek amacıyla konulan yükümlülükler nedeniyle, ağır yük ve yolcu taşıyan araçların tamamında kullanılması zorunlu tutulmaktadır.

Intercooler kullanılmasıyla egzoz gazı çıkışı iyileştirildiği gibi, motor verimi artar ve turbo ' dan geçirilmiş hava motora girmeden önce soğutulduğu için ısıl gerilimler düşürülerek yukarıda belirtilen faydalar sağlanmış olur.

Turbodan çıkışta sıcaklığı 200 dereceye kadar yükselen hava, Intercooler’a girer ve ortam sıcaklığının yaklaşık 40 derece üzerine kadar soğutularak motora sevk edilir.

Üretici firmalar bu hava soğutma radyatörü için değişik isimler kullanırlar. Ancak bu hava soğutucusunun turbo ile motor arasında yer alması nedeniyle, INTERCOOLER (ARA SOĞUTUCU) ismi yaygın olarak kullanılmaktadır.

TURBO
Kısa Bilgilendirme

Turbo, Egzoz gazındaki atık enerjiyi kullanarak motora ekstra hava destekli güç sağlayan bir parçadır. Egzoz gazını ve birlikte gelen enerjiyi gerçekleştirdiği kinetik dönüşümle motora ek güç sağlama adına kullanır.

Turbo destekli bir motor aynı büyüklükteki bir motordan 7 kata kadar daha fazla güç üretebilir.

Standart uygulamalarda Turbo sayesinde motorun gücünü ikiye katlamak mümkündür. Böylelikle aracın ihtiyaçlara daha iyi cevap vermesi ile daha güvenli sürüş sağlanır. Yani araç her an gaz tepkilerine çok hızlı tepki vermek için hazırdır. Bu hem performans açısından avantaj sayılır hem de yol şartlarında karşılaşılan tehlikeli sollama durumlarında aracın çabuk devirlenip tehlikeden sıyrılmasına olanak tanır.

Ayrıca Turbo ' lar yüksek rakımlarda performans düşüşünü engelleyerek özellikle kamyon ve off-road araçlarına ( 4x4 Arazi Araçları ) belirgin bir avantaj saglar.

Turbo ' nun faydaları toplanmak istenirse :

- Motorun gücünü ve torkunu arttırır

- Dizel motorların yakıt tüketimini azaltır, zararlı egzoz gazı atıklarını azaltır

- Daha küçük ve hafif motorların kullanılmasına olanak verir

Ortalama bir Turbo, 1 dakika içerisinde bir minibüsün iç hacmi kadar havayı dönüşüme uğratır ve bir turbo için birkaç saniyede 20.000 rpm ' den 150.000 rpm ' ye çıkmak sorun değildir.

Turbolar bilinenin aksine yüksek sıcaklıkta çalışan parçalardır...

öncelikle konuyu açan ve bilgi veren arkadaşımıza teşekkür ederim ve bir soruda ben sormak istediim turbolu bir traktore intercoler takıldığı zaman ne kadar bir beygir artışı sağlar bilgili arkadaşlarımız cevaplandırırsa sevinirim

harun oluk link=topic=42520.msg390790#msg390790 date=1304008530' Alıntı:
öncelikle konuyu açan ve bilgi veren arkadaşımıza teşekkür ederim ve bir soruda ben sormak istediim turbolu bir traktore intercoler takıldığı zaman ne kadar bir beygir artışı sağlar bilgili arkadaşlarımız cevaplandırırsa sevinirim

bir rivayete göre maxs 8 beygir ama ortalama 6 beygir deniyor
turbolu motorlarda intercool bir tamamlayıcı unsurdur aslında ama 6-8 beygir yükselmesi mazot yakması anlamına geldigi için pek ikisi bir arada olmuyor küçük traktörlerde

turbosu orjinalinde var olan bir traktöre intercooler takmanın maliyeti ne oluyor acaba internette 600tlye sıfır intercool var bunu tüm parçalarıyla uygulandığında kaça çıkar yaptıran var mı? Birde intercoolun litre hesabı var onu neye göre belirleyeceğiz

rahimavci link=topic=42520.msg390804#msg390804 date=1304008992' Alıntı:
bir rivayete göre maxs 8 beygir ama ortalama 6 beygir deniyor
turbolu motorlarda intercool bir tamamlayıcı unsurdur aslında ama 6-8 beygir yükselmesi mazot yakması anlamına geldigi için pek ikisi bir arada olmuyor küçük traktörlerde
yani şimdi ben traktorume (3.075)intercoler taktırsam güç artar fakat yakıt yükselirmi şimdi yada bu beygirdeki bir traktore intercoler uygunmu

harun oluk link=topic=42520.msg390827#msg390827 date=1304009504' Alıntı:
yani şimdi ben traktorume (3.075)intercoler taktırsam güç artar fakat yakıt yükselirmi şimdi yada bu beygirdeki bir traktore intercoler uygunmu

her türlü traktöre uyabilir tabi takarlar ama yakıt artmadan güç artmaz hiç bir şekilde bunu unutma ok-*-s

nabolant link=topic=42520.msg390824#msg390824 date=1304009462' Alıntı:
turbosu orjinalinde var olan bir traktöre intercooler takmanın maliyeti ne oluyor acaba internette 600tlye sıfır intercool var bunu tüm parçalarıyla uygulandığında kaça çıkar yaptıran var mı? Birde intercoolun litre hesabı var onu neye göre belirleyeceğiz

1500 tl ye filan mal oluyor herhalde servisler hepsini hesaplar uyun olanı takar garantili olanı takar siz internetteki satılıkları boşverin onları alıp taktırmak için çok anlamak lazım bu işten

beyler bılgı ıcın tesekur ederım herkese turbo yakıtı dusurdugu soylenıyor ama ınter cool yukseltıyormu pekı 2 sı bırbırnı gotururumu yanı yakıt yıne normal olmazmı ?

kardeşim intercool emiş turbo çıkıştır,traktör bunların sayesinde daha performanslı bir çalışma sergiliyor. yani anlıyacan motor boğulmadan gitti için yakıttanda tasarruf sağlıyor.

Arkadaşlar yarın 265 mf turbo taktıracağım mf 265 e taktıran var mı
Turbo takilinca iyi bir pompa ayarı gerekli, yoksa hüsran olur. Ayrica fazla yüksek güc artişi yapacak turbo taktirma, en fazla 70-75 hp olsun. Fazlası yanma odasına fazla gelir, intercoler ihtiyacı artar.
Taktirdiktan sonra videolari paylaş.

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Arkadaşlar sabit hacimdeki 100 cl motor silindirine normalde atıyorum 90cl hava sokuyorsak bu hava ile giren oksijeni duman yapmadan 6cl mazotu(Fazlası oksijen bulup yanamadıgı için siyah duman olarak ekzostan çıkar işe yaramaz) yakıp 100 beygir güç alıyor isek aynı motora aynı hacimdeki silindire türbo pompası ile atıyorum 110cl hava sokarız bu hava ile giren osijenle 8cl mazotu duman cıkarmadan yakar isek beygir gücü misal 115 beygire çıkar,Turbo hava pompası havayı sıkıştırdıgı içi hava ısınıp genişler matora giren hava azalır bu havayı sogutmak için turbo ile motor girişi arasına sogutucu konur(İnter cooler)hava soguyunca genleşemez büzüşür motora bir evvelkinden faz hava girer misal 115cl bunun içindeki oksijeni yakmak için mazot pompasından misal bir evelkinden fazla 9cl mazot yakar motor gücü atıyorum 120 beygire çıkar, yani aynı silindirin hacmine daha fazla oksjen sokarak (pompalama ve sogutmaile) o oksijeni yakmak için daha fazla yakıt göndererek aynı motordan daha fazla güç alıyoruz affınıza sıgınarak bir tıraktörde eşşek kadar motor var gücün cogunu kendi agırlgını taşımak için mazot yakıyor,diger tıraktörde tersine fındık kadar motor var eşşek gibi gücü çekişi var,Buna motor teknolojisinde Hacimsel verim denir , gavur cası Volumetrik verim..Yani trakyalı deyimi ile Ne gaaa ekmek okaaa Küte beya,Aynı hacime Fazla oksijen Fazla Yakıt Fazla güç.olay bu..

Turbo+İntercooler motordan daha fazla güç almamızı sağlar.Bu durum taksi motorları için önemlidir.Az motor ağırlığı takside daha az yük taşıma demektir.Yüksek rakımlı yerlerde performans değişmez.Motorların sıkıştırma oranları değişmediği için motor hacmine uygun büyüklükte turbo+intercooler %20 gibi ek güç sağlayacaktır.
Aynı motor ağırlığında yeni model motorlarda çelik piston ve gömlek olduğundan ve yanma odası tasarımı farklı olduğundan iki katın üzerinde tork ve güç alınabiliyor.
640 a turbo taktık, 64 hp 215 n.m. olan motoru, 75 hp, 260-270 n.m. tork civarlarına yaklaştırabiliyoruz, motoru en az yakıt bölgesinde, uygun ekipmanla, uygun traktör ağırlığı ve motor yükü ile kullanırsak, zaman tasarrufu demektir.Yakıt olarak yine aynı yakacaktır.Motor soğutma sistemininde yeterli olması gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: Adil_d
Turbo+İntercooler motordan daha fazla güç almamızı sağlar.Bu durum taksi motorları için önemlidir.Az motor ağırlığı takside daha az yük taşıma demektir.Yüksek rakımlı yerlerde performans değişmez.Motorların sıkıştırma oranları değişmediği için motor hacmine uygun büyüklükte turbo+intercooler %20 gibi ek güç sağlayacaktır.
Aynı motor ağırlığında yeni model motorlarda çelik piston ve gömlek olduğundan ve yanma odası tasarımı farklı olduğundan iki katın üzerinde tork ve güç alınabiliyor.
640 a turbo taktık, 64 hp 215 n.m. olan motoru, 75 hp, 260-270 n.m. tork civarlarına yaklaştırabiliyoruz, motoru en az yakıt bölgesinde, uygun ekipmanla, uygun traktör ağırlığı ve motor yükü ile kullanırsak, zaman tasarrufu demektir.Yakıt olarak yine aynı yakacaktır.Motor soğutma sistemininde yeterli olması gerekiyor.
Benim 90 tumoda turbo var intercol yok ilk cikanlardan 2007
Yazin 30 derece uzeri çalışamıyorum sogutamiyor kendini
Cok guzel çekiyor ama sıcağı sevmiyor
Belki ben cok şey bekliyorum
105 likler var ikinci el uygun alsammi diyorum intercol var ozellik var
İntercol un sogutmaya faydası olurmu

Benim 90 tumoda turbo var intercol yok ilk cikanlardan 2007
Yazin 30 derece uzeri çalışamıyorum sogutamiyor kendini
Cok guzel çekiyor ama sıcağı sevmiyor
Belki ben cok şey bekliyorum
105 likler var ikinci el uygun alsammi diyorum intercol var ozellik var
İntercol un sogutmaya faydası olurmu
Turboların basınç farkları, Yanma odası şekil farklılıkları, Yakıt püskürtme miktar ve zamanlaması farkları var.Örneğin; 1104-D-44 60 kw, 350 n.m. Perkins motorda turbo bulunmuyor.68 kw, 393 n.m. motorda turbo var,75 kw, 416 n.m. motorda turbo, aftercooler bulunuyor.75 kw motorun turbo basıncı ve yanma odası tasarımı farklıdır.68 kw motorun turbo basıncı farklıdır.
60 kw motora turbo aftercooler eklentisi yaptığımızda 75 kw motor gücü alabiliriz, fakat malzeme dayanımı bilgisine sahip olmamız gerekir.Krank yatakları, piston kolu dayanımı gibi. Örneğin;yaşanmış olay; motora turbo beslemesi yapıldı, hidrolik sistemde iç pompa basınç kolunu yamulttu, malzeme çelik kullanıldı ve sorun giderildi.
Torku arttırdığımızda, yüksek döndürme kuvvetine dayanacak malzeme gerekiyor, motor,soğutma sistemi ve şanzımanın malzeme dayanımı iyi ise 450 n.m. tork motoru 550 n.m. torka çıkarmakta sorun olmaz.Emisyon düşer, yanma odasındaki alev boyu uzunluğu değişir.Yakıt uygun devirde kullanılırsa %10 gibi azalabilir.
Tümosan 90.80 e intercooler, motor ve şanzıman yağ soğutucu eklemeyi düşünürdüm.Yakıt püskürtme sistemininde + özellikleri var.Sağlamlık konusunda da iyi bir traktördür.105 lik olanları bilmiyorum, 2015 modellerde sıkıntı, servis fabrikaya geri dönüş veriyor, bu malzeme hatalıdır diye fakat fabrika kullanmaya devam ediyor.
İntercooler iki çeşittir, hava ve su soğutmalı olanları bulunuyor.İntercooler soğutmaya faydası çok çok küçük miktarda olur.Motora girecek havayı büzüştürür.Radyatör ve motor yağ soğutucu daha çok soğutma yapar.

• Beğen
Tepkiler: ismail_17