cer dişlisi nedir ne işe yarar ?

dün case jx 100 sipariş eden bir abim abim yanıma geldi, bu traktörlerde cer dişlisi varmış sen beni neden uyarmadın ben cer dişlisi olan motora binmem dedi şaştım kaldım, bu dişli nedir ne işe yarar neden koyulmuştur avantajları dezavantajları neler?

Ynt: cer dişlisi nedir ne işe yarar ?

td 85 de var mesela...difransiyalden güç alan akslar direk olarak tekere değilde bu cer denilen dişliye aktarır hareketini.cer dişlisi ise tekere bağlıdır ve teker dönüş hareketini bu cer denilen dişliden alır...kimisi gereksiz diyor,kimisi patinaj etmesini engelliyor diyor.... ama ne için bu dişliyi koyduklarını ben de tam olarak bilmiyorum.....masseylerde,john deerelerde bu dişli yok mesela...case new holland kullanıyo...

arkadaşlar cer dişlisin uzaltılışı ciger dişilisi bu fiat newholland case tümosan lar kulanıyor iyi avantajlarda var ciger dişlisin anlamı ÇEKEÇEK YADA DAGTACA K DAGTANA KKADAR TRAKTÖR İSTOP EDİYO İYİ AVATJI BU KÖTÜ BİRŞEY OLSA YAMAZLAR MERAK ETMME kardeş 16 senedir fiat 60-56 kulanıyorum sorunsuz çalışyo

Bu dıslıyı kotmalarının sebebı motorun agırlık merkezini öne doğru kaydırmak boylelıkle arkada daha fazla yuk tasıya bılıyor hıdrolık kollarıyla tarlada calısırken ekıpman asılınca on agır gelıyor ve kalkmıyor ve tekerler daha ıyı tutuyor yanı kısacası agırlık merkezinin one kaydırılıp arka kolların merkezden ozak olması ıle bırlıkte arka tekere bınen yuk fazlalasıyor ve tekerlerdekı surtunme kuvvetı fazlalasıyor patınaj onlenıyor!!!!

Arkadaşlar Fiatta olduğu gibi massey fergusondada cer vardır Steyrda da cer vardır. büyük arka 168, 188, 185, 285, 398 3000 serisinde vardır. Fakat hepsi fiattaki gibi büyük değildir. Fiatlarınki dağılıyor çok zorlayınca sanırımTm emin değilim ama. Massey 174 var fiat arkalı oda dağılıyor hemen. Cer dişlisi traktörü yokuş aşağı inerken tutar. Rampadan boşa attığınızda ttraktör belli bir hızı geçmez. Burda benim motorun arkası var ve cer janta yakın bir yerdedir. büyükçe yuvarlak yerin içindedir.

• Beğen
Tepkiler: FatihÖZHAN

erdal600 link=topic=43957.msg407998#msg407998 date=1306490864' Alıntı:
Bu dıslıyı kotmalarının sebebı motorun agırlık merkezini öne doğru kaydırmak boylelıkle arkada daha fazla yuk tasıya bılıyor hıdrolık kollarıyla tarlada calısırken ekıpman asılınca on agır gelıyor ve kalkmıyor ve tekerler daha ıyı tutuyor yanı kısacası agırlık merkezinin one kaydırılıp arka kolların merkezden ozak olması ıle bırlıkte arka tekere bınen yuk fazlalasıyor ve tekerlerdekı surtunme kuvvetı fazlalasıyor patınaj onlenıyor!!!!
mantık hatası :) 640 ın önünün ne kadar çok kalktığını bilir herkes cidd*-*-*

Landinilerdede cer dişlişi o şekilde. O şekildeki cer dişlileri traktörü bir karış uzatıp normal uzunluğa getiriyor, dikkat ederseniz o tür traktörler aslında biraz kısadır.

cer ingilizce dişli manasına gelen 'gear(cer)' kelimesinden türemiştir . asıl amacı aks üzerindeki merkez kaçıklığı ile traktörün ölçülerini sağlamak değil şanzıman , diferansiyel ve tekerler arasındaki devir - tork değerlerinin tam sağlanması için kullanılır . yoksa traktörün salını 20cm uzatmanın daha fazla mekanik sistem kullanmadan bir çok yolu vardır .

ama konudaki ' ben cer dişlisi olan traktöre binmem ' lafını ben çözemedim . demekki arkadaş harika bir mekanik hisse sahip helal olsun :) bana biraz işgüzarlık gibi geldi ....

cer dişlisinin asıl amacı tork sağlamaktır fiatllarda dikkat ettiyseniz aksla teker aynı eksende değil çünkü küçük bir dişli büyüğünü döndürerek tork sağlar . masseylerdede tork artırıcı planet dişli grubudur (güneş dişlisi) bu fotodaki kalın yerde bulunuyor o dişli .

[/QUOTE]

ahmetornek link=topic=43957.msg408077#msg408077 date=1306498796' Alıntı:
cer dişlisinin asıl amacı tork sağlamaktır fiatllarda dikkat ettiyseniz aksla teker aynı eksende değil çünkü küçük bir dişli büyüğünü döndürerek tork sağlar . masseylerdede tork artırıcı planet dişli grubudur (güneş dişlisi) bu fotodaki kalın yerde bulunuyor o dişli .

anlş-*s

OkayKANGAL link=topic=43957.msg408078#msg408078 date=1306498984' Alıntı:
Okay abi rica edersem açıklayabilirmisiniz yanlışım mı var acaba ahmetornek abinin mf ile ilgili anlattığını anlaymadım :S

ahmetornek link=topic=43957.msg408077#msg408077 date=1306498796' Alıntı:
Teşekkürler. Fiatlarınkini biliyorum aks ile lastik karşı karşıya değil. Ama mf ile ilgili dediğinianlayamadım

• Beğen
Tepkiler: 63sedat6363