BESLEMEYE DEVAM!!!

14.10.2010
2,241
4,067
Amasya
Ülkemiz, 2010 yılı itibariyle ürettiği ham çelik miktarıyla dünyanın 10. büyük üreticisi konumuna gelmiş ve dünyadaki payını yüzde 1.7’den yüzde 2.1’e çıkarmıştır. Sektörün kronik sorunu olan yassı çelikteki kapasite yetersizliği, son yıllarda devreye giren ve yakın zamanda devreye girecek olan kapasitelere bağlı olarak ortadan kalkacak ve ülkemiz önümüzdeki dönemde net ihracatçı konumuna gelebilecektir“ demişti. Bakan Çağlayan, üretim yetersizliği ve tedarik kaynağı tercihleri nedeniyle, yaklaşık 5 milyar dolar tutarında motor aktarma organı ithal edildiğini belirtmişti.
Rahim Ak-HT EKONOMİ
Ne diyor bakan: Üretim yetersizliği ve tedarik kaynağı tercihi , bu nedenle 5 MİLYAR DOLAR MOTOR AKTARMA ORGANI İTHALATI...
Bizi ilgilendiren tarafı tarım makinaları . Burada rulman, zf şanzıman tartışmaları yapılırken bakın ne kadar paramız ellere gidiyor.Üretim yetmiyor.Ama üretim yapanı teşvik edeceğimize çelme takmaya uğraşıyoruz.Yerliler gözden düşürüldükçe satışı azaldığından bu sefer üretici tedarik kaynağını değiştiriyor.Buradaki herkesi tenzih ederim ama ülkede sanki bir lobi sürekli olarak yerli sanayi üretimimizin aleyhine çalışıyor.Buyrun Hema. 35 yıl önce bir çırpıda 4 dev fabrika kurdu.Hidrolik, dişli,rulman ve traktör bandı.Yeteri kadar deslekledik mi?O fabrikalar kurulurken Güney Kore ile aynı gelişmişlik düzeyindeydik.Şimdi aynı yerde miyiz? Traktör Hindistan dan Meksika dan,ekmek elden su gölden...NEREYE KADAR???

Ynt: BESLEMEYE DEVAM!!!

Küresel markaları hariç tutuyorum.Ama Mahindra,LS,Zetor gibi ulusal markaların ürünlerini gördükçe içim acıyor. Halbuki yola onlardan önce çıkmıştık.Bizim şu anda çok başka yerlerde olmamız gerekiyordu.Ve bugün 5 MİLYAR DOLAR lık motor aktarma organı (tüm otomotiv sanayi için)ithalatımız var. Ve cari açıkta etkili olduğunu bizzat bakan söylüyor. İnşallah yanılırız ve bugün yediğimiz Hindistan, Meksika hurmaları yarın
bir yerimizi tırmalamaz.