YONCALARA FOSFOR-HÜMİK ASİT VE BÖCEK İLACI UYGULUYORUM (%25 LİK VERİM ARTIŞI)

Ynt: YONCALARA FOSFOR-HÜMİK ASİT VE BÖCEK İLACI UYGULUYORUM (%25 LİK VERİM ARTIŞI)

n_cebeci link=topic=46442.msg442167#msg442167 date=1315585816' Alıntı:
Tebrikler çok güzel, yararlı bir konu olmuş. yoncalar sizde kaç yulda keser, bir biçimde kaç sulama yaparsınız?
tekrar teşekkürler.
sağol abi,yoncayı ben tarllada 5 yıl bulunduruyorum bizi her biçimde yağış olmasssa şayet 3 su veririz.
actiionman58 link=topic=46442.msg619721#msg619721 date=1344357912' Alıntı:
Konu için çok teşekkürler.
Bu sene malesef korungalardan istediğim verimi alamadım.
Önümüzdeki sene sizin kullandığınız gübreleri uyguluycam. Özellikle havalar ısındıktan sonra benim korungalarıma çekirge dadandı. Bitkinin yaprakları delik deşik oldu. Çekirgeler için de ilaç atmek şartmış bunu da öğrendim.
Siz böcek ilacını gübrelerle beraber mi atıyorsunuz? Yoksa farklı farklı mı uyguluyorsunuz?
Fosfor uygulamanızı tavsiye ederim böcek ilacını fosforlu tankla karıştırıp uyguluyorum
motorcu link=topic=46442.msg619731#msg619731 date=1344362472' Alıntı:
Kolay gelsin abi.Bereket Tv ' de uzman çıkmıştı yapraktan Humik asit uygulaması yapılmaz diyodu.Ekimle beraber tohuma yapıştırcakmışın yada direk toprağa uygulaycan diyodu.Yapraktan istenilen verimi vermiyomuş.
Pancar,buğday,mısır ve yoncaya yapraktan hümik,fulvik asit kombisi uyguluyorum belirli oranda fark edilir şekilde faydası oluyor ama topraktan uygulamak bencccede daha mantıklı.

S.a arkadaşlar bu yıl yoncalara gübre yerine sıvı npk-fosfor ve sıvı hümik-fulvik asit uyguladım geçen yıla nazaran biçimlerde ortalama %25 verim artışı oldu gübredende maliyeti çok düşük herkeze tavsiye ederim yoncanız varsa test etmek için mutlaka uygulayıp deneyin,benim yoncalarım yaşlandı ve seyrekleşti ama güzelbir verim artışı sağladı.Bu yoncaların sonhali 4. biçimi yani 2. biçimlere ve 4. biçimlere attım böcek ilacınıda aynı şekilde,ilk biçimler hariç böcek zararıda olmadı bu yıl son biçim olduğu için gelecek yılki biçimede larva kalmaz sanırsam.

grnt0233v.jpg

grnt0234.jpg

grnt0236g.jpg

grnt0237.jpg

grnt0238.jpg

grnt0239.jpg

grnt0240.jpg

grnt0241a.jpg

grnt0243l.jpg

grnt0242.jpg

grnt0244.jpg

Abi kolay gelsin bizde geçen hafta ilk defa yonca ektik şuankısım kısım çıkmış durumda ama kışa kadar güçlü köylere sahip olması için ne uygulamam gerekiyor bugun yağmurlama ile dekara 8kğ üre attım hümik asit atmayıda düşünüyorum

Yoncaya azotlu gübre (Üre vs) atılmaz.
Bütün tarla çıkana kadar az az sulamayı ihmal etmeyin.
Kıştan önce yeterince büyürse kırpmak (biçmek) faydalı olur.
Sonbaharda tarlanıza koyun girmemesine çok dikkat edin.

Abi si sitede gördüm ilk sulama ile dekara 8kğ üre ve 1lt hümik asit atılması gerektiği yazmış koyun Vs girmez tarlamıza ama kışa daha verimli hale getirmek için ne yapılabilir

Baklagiller (yonca, fiğ, fasülye, nohut ......) köklerinde oluşan ''bakteriler'' havada bulunan azotu bağlarlar. Bir kısmını konukçu oldukları bitkilere ''sunarlar''. Dolayısıyla baklagillere -ekim ile verilen az bir miktar hariç- azotlu gübre uygulanmaz. Azotlu gübre (Aksaray tabiri ile) yoncayı çabuk kocatır.

Yeni ekilen yonca biçildikçe kuvvetlenir. Dolayısıyla yaklaşık 2 karış olunca biçin. Hava şartları büyümesine müsade ederse, sonbahar sonlarına doğru bir daha biçin. Bu sayede seneye yoncanız otsuz ve kuvvetli olacaktır.

Burası herkese açık bir forum. Mutlaka bütün üyeler doğru bilgiler vermeye çalışsalar da, (benim yazdıklarım dahil) her yazılanın doğrumu olduğu tartışmaya çok açık.

Örneğin bir üye yonca hazırlığı için tarlanın mutlaka pulluk ile sürülmesini tavsiye eder, bir diğeri goble-diskaronun yeterli olacağını savunur, bir başkası ise direkt anıza ekimi savunur. Şimdi hangi bilgi doğru?

Tarımda şartlara göre hareket etmek, söylenen/yazılan bilgileri akıl filtremizden geçirmek çok önemlidir.

Baklagiller (yonca, fiğ, fasülye, nohut ......) köklerinde oluşan ''bakteriler'' havada bulunan azotu bağlarlar. Bir kısmını konukçu oldukları bitkilere ''sunarlar''. Dolayısıyla baklagillere -ekim ile verilen az bir miktar hariç- azotlu gübre uygulanmaz. Azotlu gübre (Aksaray tabiri ile) yoncayı çabuk kocatır.

Yeni ekilen yonca biçildikçe kuvvetlenir. Dolayısıyla yaklaşık 2 karış olunca biçin. Hava şartları büyümesine müsade ederse, sonbahar sonlarına doğru bir daha biçin. Bu sayede seneye yoncanız otsuz ve kuvvetli olacaktır.

Burası herkese açık bir forum. Mutlaka bütün üyeler doğru bilgiler vermeye çalışsalar da, (benim yazdıklarım dahil) her yazılanın doğrumu olduğu tartışmaya çok açık.

Örneğin bir üye yonca hazırlığı için tarlanın mutlaka pulluk ile sürülmesini tavsiye eder, bir diğeri goble-diskaronun yeterli olacağını savunur, bir başkası ise direkt anıza ekimi savunur. Şimdi hangi bilgi doğru?

Tarımda şartlara göre hareket etmek, söylenen/yazılan bilgileri akıl filtremizden geçirmek çok önemlidir.

Haklısın abi biz acemiyim bu işlerde sizin verdiğiniz bilgiler ile umarım daha iyi sonuçlara ulaşırız dediğiniz gibi iki karış olduktan sonra biçim yapmayı düşünüyorum bende

Elinize sağlık bir şey daha öğrendik

Cevap: Ynt: YONCALARA FOSFOR-HÜMİK ASİT VE BÖCEK İLACI UYGULUYORUM (%25 LİK VERİM ART

sağol abi,yoncayı ben tarllada 5 yıl bulunduruyorum bizi her biçimde yağış olmasssa şayet 3 su veririz.

Fosfor uygulamanızı tavsiye ederim böcek ilacını fosforlu tankla karıştırıp uyguluyorum

Pancar,buğday,mısır ve yoncaya yapraktan hümik,fulvik asit kombisi uyguluyorum belirli oranda fark edilir şekilde faydası oluyor ama topraktan uygulamak bencccede daha mantıklı.
Size özelden msj attım bakabilir misiniz?

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

merhaba
bizim de yonca ekili tarlamız var 40-50 dönüm. 6-7 senedir kullanıyoruz. bir kısmı baya bozuldu . tekrar aynı yere yonca ekilir mi? ekilir ise nasıl sürülür? yağmurlama sistemi ile suluyoruz alt yapısı var.

Yonca ekilecek yere tavuk gübresi uygulaması doğrumudur peki? ekimden önce yani. Eğer faydalı ise yumurtalık tavuk mu, etlik tavuk gübresi mi tercih edilmeli? Uygulama yoncayı ekmeden önce nasıl yapılmalı? Tüm arkadaşların yorumunu bekliyorum.

Yonca ekilecek yere tavuk gübresi uygulaması doğrumudur peki? ekimden önce yani. Eğer faydalı ise yumurtalık tavuk mu, etlik tavuk gübresi mi tercih edilmeli? Uygulama yoncayı ekmeden önce nasıl yapılmalı? Tüm arkadaşların yorumunu bekliyorum.
Pelet halinde olanımi yoksa yaş halindemi atacaksınız

Cevap: Ynt: YONCALARA FOSFOR-HÜMİK ASİT VE BÖCEK İLACI UYGULUYORUM (%25 LİK VERİM ART

hacı kardes senınle adasız tavsıyenı yenı sezon ıcın dusunuyorum ama bızde sınek bocek olmaz dıgerlerını uygularım bunun yanında cınkoda uygulasakmı acaba ne dersın.ayrıca yonca yada fıg balyası ıhtıyacımda var bır kamyona yakın alacagım bılgın olsun satarsan.selamlar
Çinko yeşil aksamin büyümesini sağlar sağlar onun için yoncaya birebir gelir aynı zamanda döl tutumunada katkıda bulunacagi için buğdaya arpaya vb. Ot ilaclariyla beraber azotlu ve çinkolu gübrelerden kullanırsanız verimde artış sağlarsınız