Yeterli hayvan varsa ithalat niye yapılıyor ?

10 sonuçtan 1 ile 10 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  30
  Mesajlar
  22,653
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Yeterli hayvan varsa ithalat niye yapılıyor ?  [size=10pt]Kurban bayramı yaklaşıyor.Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve bürokratları her fırsatta yeterli sayıda kurbanlık olduğunu ve bu yıl sorun yaşanmayacağını söylüyor.

  Bakan Mehdi Eker, İstanbul’ da düzenlenen 19. Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı’nın açılışında, bir adım daha ileriye giderek, Türkiye’nin ihtiyacından fazla hayvanı olduğunu söyledi.
  Türkiye’nin ihtiyacından fazla hayvan varsa neden milyonlarca dolar döviz ödenerek karkas et, kasaplık canlı hayvan ve kurbanlık hayvan ithalatı yapılıyor?

  Kurbanlık hayvan ve hayvan varlığı konusunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, bakanlığın internet sitesinde de yer alan habere göre şunları söylüyor: “Eskiden Kurban Bayramı gelmeden önce ‘kolera’ lafı çıkardı, şimdi de kurbanlıkla ilgili problem söylendi. Hiçbir problem yok. Türkiye’de herkese yetecek kadar kurban var, kurbanlık var, hiçbir şekilde hiçbir sorun yok. Trakya’nın durumu özel. Biz Trakya’yı şap hastalığından ari hale getirdik. Türkiye’nin tarihinde ilk defa olan bir şey. Şap hastalığı artık Trakya’da yok. Bizim Doğu sınırlarımızı kontrol etme imkanımız olmadığı için Anadolu’dan Trakya’ya biz geçiş yapmıyoruz, daha doğrusu bunu özel şartlara bağlıyoruz. Ama Trakya’daki vatandaşlarımız, İstanbul’un Avrupa yakası bundan mağdur olmasın, fiyat dezavantajı ile karşı karşıya kalmasın diye Trakya’ya lazım olduğunda ölçülüyor, biçiliyor, sayıya bakılıyor, bir problem olmaması için oraya bir miktar ithalat yapılabiliyor, ama o ihtiyaç ortaya çıktığında yapılıyor. Onun dışında Türkiye’nin başka yerleriyle ilgili, Anadolu ile ilgili ve bütün vilayetlerle ilgili hiçbir şekilde sorun yok. Yeteri kadar kurbanlık sayısına sahibiz.”

  Türkiye’nin 11,5 milyon sığır varlığının yüzde 30’nun kasaplık olduğunu, koyun varlığının da 30 milyon civarında bulunduğunu, bunun da yaklaşık yarısının kasaplık olduğunu söyledikten sonra, Türkiye’nin ihtiyacı kadar, hatta ihtiyacından daha fazla hayvan sayısına sahip bulunduğunu sözlerine ekliyor.

  Besiciler, Eker’in söylediklerini doğruluyor. Türkiye’de yeterli hayvan olduğunu onlar da söylüyor. Kurbanlık ihtiyacının tamamını karşılayabileceklerini, Et ve Balık Kurumu’nun kurbanlık hayvan ithal etmesine anlam veremediklerini söylüyorlar.

  Bakanlığa göre, kurbanlık hayvan ithalatının tek gerekçesi var. Trakya Bölgesi şap hasatlığından ari olması nedeniyle bu bölgeye şap hastalığının bulaşmaması için Avustralya’dan, Uruguay’dan ve diğer ülkelerden hayvan ithal ediliyor. Bu ülkelerden hayvan ithal edilirken devletin veteriner hekimleri o ülkeye giderek hayvanları tek tek seçiyor. Belli testlerden geçiriyor ve sağlıklı olduğuna karar verdikten sonra ithalata izin veriliyor.

  Bakan Eker’ in açıklamasına göre Türkiye’de 11.5 milyon sığır varlığının yüzde 30’u kasaplık. Yani 3 milyondan fazla kasaplık hayvan var. Yurt dışına gönderilen veteriner hekimler aynı titizlikle yurt içindeki 3 milyon hayvandan 16 binini sağlık kontrolünden geçirerek Trakya’ya geçişini sağlayamaz mı?

  Koskoca tarım teşkilatı Anadolu’dan 16 bin hayvanı seçerek Trakya’ya sevk edemiyorsa o teşkilatı kapatın gitsin.

  Et ve Balık Kurumu ithal edeceği kurbanlık hayvanların kilosuna 5 dolar 7 sent ödeyecek. Dolardaki artışa bağlı olarak fatura her geçen gün büyüyor. Aynı Et ve Balık Kurumu yerli besiciden Lüleburgaz’a teslim etmeleri şartıyla kilosu 9 liradan kurbanlık alacağını açıkladı. Fiyat bakımından da yerli hayvan daha avantajlı.O zaman içerde yeterli hayvan varsa ve fiyatı da daha uygunsa, bu ithalat sevdası nereden geliyor?

  Et ve Balık Kurumu, karkas ağırlığı 450 kilonun üzerinde olan hayvanları kurbanlık olarak almıyor. Besiciler, 500 kiloluk hayvanları satmak için ineklere rejim uygulayarak zayıflatacaklarını şaka yoluyla birbirlerine anlatıyor.

  Biz de Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulubaş’a sorduk. Sadece yerli değil, ithal kurbanlıklarda da 450 kilo sınırına dikkat ettiklerini söyledi. Bu talebin yurttaşlardan geldiğini belirtti. Büyükbaş kurbanlıkların genellikle 4 kişinin bir araya gelerek alındığını hatırlatan Bekir Ulubaş, 450 kilonun üzerinde olunca fiyat olarak daha pahalıya geldiği için tercih edilmediğini söyledi. Geçen yıl 6 bin baş kurbanlığın 450 kilonun üzerinde olduğu için satılamadığını bu nedenle bu yıl böyle bir uygulamaya geçtiklerini anlattı.

  Kurbanlıklar ile ilgili en çok konuşulan konulardan birisi de fiyat. Et ve Balık Kurumu’nun alım fiyatı belli. Satış fiyatı ise bayrama 15 gün kala açıklayacak. Görünen o ki bayram öncesi fiyatın çok yükselmesi beklenmiyor. Yakın zamanda et fiyatına 1 ile 4 lira arasında zam yapıldı. Bayramda tekrar bir artış beklenmiyor.

  Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın verilerine göre, Kurban Bayramı’nda yaklaşık 2 milyon küçükbaş ve 500 bin büyükbaş hayvan kesiliyor. Bayram süresince et tüketimi arttığı için bayramı takip eden ay et talebi düşüyor.

  Bayram öncesi bu gelişmeler yaşanırken ilk kez vadeli kontratla kurbanlık satışı da başladı. Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası ile İstanbul Ticaret Borsası işbirliği yaptı ve vadeli kontratla kurbanlık sığırların vadeli kontratla satışı yapılacak.

  Özetle, Kurban Bayramı öncesinde piyasa yine hareketlenecek. Türkiye ihtiyacından fazla hayvana sahip olmasına rağmen ithalata devam edecek. Bunu anlamak mümkün değil. Bu ithalat kime yarar sağlıyor?

  [/size]

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  05 Aralık 2010
  Yaş
  34
  Mesajlar
  1,994
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yeterli hayvan varsa ithalat niye yapılıyor ?  besicilerin degilde kodamanların para kazanması için

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  24 Ağustos 2011
  Şehir
  SAMSUN
  Mesajlar
  343
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yeterli hayvan varsa ithalat niye yapılıyor ?  piyasayla oynuyorlar ufak tefekler aradan çıksın diye ortalık büyükbaşlara kalsın diye. eeeeeee ne de olsa büyükbaş hayvannnnn getiriyorlar

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  01 Haziran 2010
  Şehir
  Sivas
  Yaş
  37
  Mesajlar
  2,628
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yeterli hayvan varsa ithalat niye yapılıyor ?  Niye olacak, maksat sey olsun. Ondan iste.....Anladiniz siz onu...Sey iste. Hasana inat yapiyolar, o kadar danasi var, ama ha bire disardan getirtiyolarki hasanin malin fiyati düssün..

 5. #5
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  30
  Mesajlar
  22,653
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yeterli hayvan varsa ithalat niye yapılıyor ?  Açtırma kutuyu söyetme kötüyü kız-*sw şyt-*-sa

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  27 Kasım 2010
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  47
  Mesajlar
  1,254
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yeterli hayvan varsa ithalat niye yapılıyor ?  yıllardan beri kurban besiciliği bir kısır döngü şeklinde gelişir. Kurban iyi gider dönersin ahıra yeni dana alacaksın besi danalarına yüksek fiyat isterler, kötü geçerse o sene para kazanmamış olursun vadeli kasaba kestirirsin yada beslemeye devam edersin. Allah kolaylık ve sabır versin besici arkadaşlara. Kurbanın parası peşindir ve bereketlidir, yaşadım bunu.

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  24 Eylül 2011
  Yaş
  36
  Mesajlar
  189
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yeterli hayvan varsa ithalat niye yapılıyor ?  arkadaşlar babam emekli, ben özel sektörde çalışıyorum, kardeşim tarla ve hayvancılık işlerini takip ediyor 200 dönüm arazi var yinede para kazanamıyoruz mazot gübre yem kendi giderlerimizi anca karşılayabiliyoruz. işin özü çiftçilik dip yapmış durumda gel çık işin içinden bu girdi maliyetleriyle anca bu kadar oluyor. avrupa ' lı ülkeler ile asla rekabet edemeyiz eminim herkeste aynı dert vardır. anlayan anladı saygılarımla.

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  24 Ağustos 2011
  Şehir
  SAMSUN
  Mesajlar
  343
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yeterli hayvan varsa ithalat niye yapılıyor ?  hayret arkadaş bizi anlayan çıktı sonunda 200 dönüm tarla gel çık işin içinden masraflar ağır 1 ölçek buğday 2 litre mazot adaletinin a....... s....... bu işin diğerlerini saymıyorum bide satarken indirim oluyor ne güzel benim fakirim aç kalmasın beim fakirim et yesin benim fakirim sigortalı olsun sakat maaşı da verim senin fakirin a..... a....... yesin üreticiyi de düşün korkarak gidiyoruz tarlaya ithai ithal s...... piyasanın içine memnunsanız ne ala

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  29 Mart 2011
  Şehir
  edirne
  Mesajlar
  2,138
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yeterli hayvan varsa ithalat niye yapılıyor ?  Alıntı EFE YUSUF link=topic=47005.msg449129#msg449129 date=1317328221 Nickli Üyeden Alıntı
  hayret arkadaş bizi anlayan çıktı sonunda 200 dönüm tarla gel çık işin içinden masraflar ağır 1 ölçek buğday 2 litre mazot adaletinin a....... s....... bu işin diğerlerini saymıyorum bide satarken indirim oluyor ne güzel benim fakirim aç kalmasın beim fakirim et yesin benim fakirim sigortalı olsun sakat maaşı da verim senin fakirin a..... a....... yesin üreticiyi de düşün korkarak gidiyoruz tarlaya ithai ithal s...... piyasanın içine memnunsanız ne ala
  biraz daha yumuşak ve kibar olarak benimde düşüncem bu yönde

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  01 Haziran 2010
  Şehir
  Sivas
  Yaş
  37
  Mesajlar
  2,628
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yeterli hayvan varsa ithalat niye yapılıyor ?  Daaalin laaaaayyynnn. Efe yusuf cosmus bi sekilde geliyor.))) Gardas hirslanma. Seni düsünen cikmaz nasil olsa. O fakir diye yesil kart alanlar ranger le gidiyor hastaneye. Villada oturuyor. Dahasida varda ben senin gibi sansürlü küfür edemedigim icin devam etmiyom....
Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Taban gübresi kullanmadan Buğday'dan yeterli ürün alınabilirmi?
  Konu Sahibi insertend Forum İlaçlama-Gübreleme Ekipmanları
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 01.Ekim.2014, 20:10
 2. 20 dönüm yeterli mi
  Konu Sahibi çiftci32 Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 15
  Son Mesaj : 27.Nisan.2014, 14:08
 3. Gıda fiyatları düştü ama yeterli değil
  Konu Sahibi köylü Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 29.Kasım.2013, 22:00
 4. Bakan 'yeterli et var' dedi
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Şubat.2010, 12:31
 5. Cevap: 1
  Son Mesaj : 20.Ağustos.2009, 22:24

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

64.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
e-Posta: trakkulup@trakkulup.net
Whatsapp: 0 535 7845520
DMCA.com Protection Status