ford 5000 yakıt sarfiyatı

Ynt: ford 5000 yakıt sarfiyatı

evet bencede normal aralıkta yakıtı, şu anda yeni çıkan motorlar dahi bu söylediğim aralığa yakın yakıyorlar. bizim milletimizde ki lüks tutkusu olmasa ve elimizdekilerin kıymetini bir bilsek. vesselam fordlara çok yakıyor diyenlere duyurulur. yeni çıkan pek çok farklı firmaların motorları rüştünü ispat edene kadar yıllar lazım olduğuda unutulmamalıdır.

berkyenigen link=topic=47960.msg463902#msg463902 date=1320250365' Alıntı:
2 senede 10 u bulursa çiftçilik diye bir alanda kalmaz. hepimiz erken emekli oluruz.
bulur abi o konuda ben eminim zaten küçük çiftçiyi bitirmeye çalışıyolar ampul hayatımızı karartıcak ben umudu kestim yerleri betonlaştırıyoruz sanayi alanına yakın bi tarlamız var 300metrekare bi kapalı alan yaptık 2 sene önce fabrika olarak kullanılmak üzere aylık 2000 lira kira bedeli biçti emlakçı orayı verdimmi kiraya çiftçilik biterse geçinicez o parayla babada emekli zaten eldeki toprakları kaybetmemek için çabalıcaz böyle yılda 20.000liralık mazot harca 20.000 lirada gübre v.s masraf zor zahmet geçiniyoruz çiftçilik hayatımızda sonumuz yakın....

küçük çiftçiyi bitirmeye yönellik bir anlayış malesef ama var. Hükümete oy atan bir kişi olarak eleştirdiğim yönlerinden birisidir bu. çiftçi ve çiftçilik için yeterli bir çalışma yapmıyor. yalnız bizim çiftçimizdede malesef bilinç yok. şu forumda en çok okunan ve yazılan konu senin traktör mü çekti benim ki mi? ve bunu yazanlar geleceğin çiftçileri. bunun ne önemi var diye düşünebiliriz. en önemli konu şu , eline 3 kuruş geçen kazanan çiftçi hemen traktörünü borcla harçla büyütüyor. sonrada ödeyememe ve içinden çıkılmaz son.

çözüm hükümette olduğu kadar bizim çiftçimizde. öncelikle birlikteliğin önemini fark edeceğiz. bireysel çiftçilik devri kapanıyor. fakat biz ısrarla bireysel kazanmaya çalışıyoruz. üretirkende satarkende sıkıntı. nitelikli çiftçi sayımız ne kadardır?

avrupada nitelikli çiftçilik ve modern tarım uygulamaları onları başarıya götürürken bizleri geride bırakıyor ve bırakacakta.

konu dağılmadan şunu söyliyeyim sorun sadece MAZOT pahalılığı değil. SORUN BİZİZ. Niteliksiz Çiftçiyiz.

tabiiki sorunu tek yerde aramamak lazım abi sana bizim buradan komşu köyden birini örnek vereyim landini 95lik aldı traktörün fiyatı o zaman 60.000tl 3 yıl ödemeli 95.000 tlye aldı son taksidini ödeyemedi 35.000tldi son taksit traktörü götürüp bıraktı galeriye yine sıfırını aldı bu sefer 100.000 tlye yine 3 yıl ödemeli ve galeriye bıraktığı 95bine aldığı traktörü yine aynı köyden biri galeriden 35bine peşin aldı ve ikinci aldığınıda nasıl ödeyecek bakalım büyük ihtimalle onunda sonu aynı. bizim çiftçimizde bu kafa olduktan sonra senede 200.000tl kazansa yine adam olmaz...

Ahmet kardeşim verdiğin örnek sadece sizde geçerli değil malesef her yerde aynı durum mevcut. bu anlayış ve tutumumuz değişmedikçe her daim suçu başkalarına atarız.

Şu youtube baktığımda avrupalı adamların elinde en eski traktörler tıkır tıkır çalışıor. işçiliklerine bak tek kelimeyle mükemmel. bizde ise tamamen basite indirgenmiş bilinçsiz bir çiftçilik anlayışı var. Vesselam ilk önce sidik yarıştırma olarak gördüğüm şu traktör çekiştirme yerine mükemmel sürüm yapan çiftçilerimizi görmek isterim.

çamur yapışmayan pulluklar görmek isterim. En üst seviyelerde verim alınan çalışmalar olsun isterim. üniversitenin ya ziraat mühendisliğini yada veterinerliği bitiren çiftçiler görmek isterim.

berkyenigen link=topic=47960.msg468820#msg468820 date=1321282863' Alıntı:
evet bencede normal aralıkta yakıtı, şu anda yeni çıkan motorlar dahi bu söylediğim aralığa yakın yakıyorlar. bizim milletimizde ki lüks tutkusu olmasa ve elimizdekilerin kıymetini bir bilsek. vesselam fordlara çok yakıyor diyenlere duyurulur. yeni çıkan pek çok farklı firmaların motorları rüştünü ispat edene kadar yıllar lazım olduğuda unutulmamalıdır.
5000 süperler tam gazda saatde 13 litre yakar emsali bi motora göre gayet az yakıyor 3610 luk bile 10 lt yakıyor 3 silindirli olmasına rahmen

Black.Boyss.37 link=topic=47960.msg469470#msg469470 date=1321368767' Alıntı:
5000 süperler tam gazda saatde 13 litre yakar emsali bi motora göre gayet az yakıyor 3610 luk bile 10 lt yakıyor 3 silindirli olmasına rahmen

Toprak ağır tavda olmasaydı dekarda 1.6 lt olması gerekiyordu. Emsallerine göre az diye bir kıyaslama yapamam. Çünkü dayımdada 5000 lik var onunda yakıtı aynı aralıkta.

berkyenigen link=topic=47960.msg469401#msg469401 date=1321363091' Alıntı:
Ahmet kardeşim verdiğin örnek sadece sizde geçerli değil malesef her yerde aynı durum mevcut. bu anlayış ve tutumumuz değişmedikçe her daim suçu başkalarına atarız.

Şu youtube baktığımda avrupalı adamların elinde en eski traktörler tıkır tıkır çalışıor. işçiliklerine bak tek kelimeyle mükemmel. bizde ise tamamen basite indirgenmiş bilinçsiz bir çiftçilik anlayışı var. Vesselam ilk önce sidik yarıştırma olarak gördüğüm şu traktör çekiştirme yerine mükemmel sürüm yapan çiftçilerimizi görmek isterim.

çamur yapışmayan pulluklar görmek isterim. En üst seviyelerde verim alınan çalışmalar olsun isterim. üniversitenin ya ziraat mühendisliğini yada veterinerliği bitiren çiftçiler görmek isterim.
katılıyorum sana abi sana bi örnek daha vereyim burda bi abi var tırla yurtdışı çalışıyo o anlattı amerikada bi köye gittim baktım herkeste eski tip 165 175 185mf 5000 7000 ford kaynıyo köy bitane yeni traktör görmedim diyo sonrada bi çiftliğe gitmiş bi çiftlikte 4 tane eski kabak 165 fergusonlardan görmüş çiftliğn sahibine sormuş bu kadar eski traktörleri niye kullanıyosun bu kadar büyük bi çiftlikte demiş adam işimizi görüyo demir parçası değilmi bunun eskisi yenisi olmaz işini gördükten sonra ne gerek var yeniye demiş. ama bizimkiler 20 yaşındaki traktörleri hurdaya çıkarmaya çalışıyo ve bunları destekleyen çiftçilerimiz var...

şimdi sevgili ahmet kardeşim soruyorum çiftçilikle uğraşan bizlere , HATA nerde?

aklıma hemen deve olayı geliyor. deveye sormuşlar neren eğri diye ? Nerem doğru ki demiş.

Vesselam eldekilerin kıymeti kaybedilince anlaşılırmış. Allahım elimdeki 5000 liğimi kaybettirmesin yeter.

berkyenigen link=topic=47960.msg469478#msg469478 date=1321370065' Alıntı:
Toprak ağır tavda olmasaydı dekarda 1.6 lt olması gerekiyordu. Emsallerine göre az diye bir kıyaslama yapamam. Çünkü dayımdada 5000 lik var onunda yakıtı aynı aralıkta.
emsallerine göre az bence neden mi ? güçlü bi motora sahip traktorler boş gezdiği zaman cok yakar örnek 5000 lik cünki tork üretimi ile alakalı vesselam işe girdiği zaman yakıtı düşüyor bu makinanın mazotu tam anlamıyla yakıyor o zman marka belirtmeden söyleyim az yakıyor dedikleri motorlar saatde 20,5 litre yakarken 5000 lik 13 litre yakıyor bunlar sabit ölçümler bizde yeni aldık 5000 lik yakıtının cok iyi oldugunu söylüyor amcam 3610 dan biraz fazla yakıyor diyor ..

berkyenigen link=topic=47960.msg468987#msg468987 date=1321291181' Alıntı:
küçük çiftçiyi bitirmeye yönellik bir anlayış malesef ama var. Hükümete oy atan bir kişi olarak eleştirdiğim yönlerinden birisidir bu. çiftçi ve çiftçilik için yeterli bir çalışma yapmıyor. yalnız bizim çiftçimizdede malesef bilinç yok. şu forumda en çok okunan ve yazılan konu senin traktör mü çekti benim ki mi? ve bunu yazanlar geleceğin çiftçileri. bunun ne önemi var diye düşünebiliriz. en önemli konu şu , eline 3 kuruş geçen kazanan çiftçi hemen traktörünü borcla harçla büyütüyor. sonrada ödeyememe ve içinden çıkılmaz son.

çözüm hükümette olduğu kadar bizim çiftçimizde. öncelikle birlikteliğin önemini fark edeceğiz. bireysel çiftçilik devri kapanıyor. fakat biz ısrarla bireysel kazanmaya çalışıyoruz. üretirkende satarkende sıkıntı. nitelikli çiftçi sayımız ne kadardır?

avrupada nitelikli çiftçilik ve modern tarım uygulamaları onları başarıya götürürken bizleri geride bırakıyor ve bırakacakta.

konu dağılmadan şunu söyliyeyim sorun sadece MAZOT pahalılığı değil. SORUN BİZİZ. Niteliksiz Çiftçiyiz.
yalnız sorun ve çözüm bu değil aslında.olay şu bu sene ne yakmışım 10 lira ben traktörü büyütürsem çok iş yapar az yakarmıyım yakarım.e hadi ozaman değiştireyim.olay budur ama yanlış.doğrusuna gelince biz eşşeğiz semerimizide sırtımızdan eksik etmiyorlar.mazlumuz sesimiz çıkmaz çıkmadıkça daha çok yüklenirler.dert yanarız birbirimize yakınırız şöle yapalım böle çatalım deriz buraya kadar tamam.konuşmaya uygulamaya gelince iş hemen çark ederiz ardında duracağımız insanı satarız yalnız bırakırız:S bu kafayla bize daha çok semer vururlar.dış memlekettekilerde çiftçi en ufak bişeyde adamlar yolun ortasına çekiyorlar traktörleri kapatıyorlar yolu istediklerini alınca anca açıyorlar yolu.mazotu bu fiyattan kime satıyorlar sanıyorsunuz?yat sahiplerine litresi 1 lira bize 4-4.5 lira.çiftçi bu ülkenin sağımlık ineğidir! çiftçi pahalı mazot alır sırtından kazanırlar.çiftçinin aşırı maaliyetle ürettiğini ucuza alırlar çiftçinin sırtından kazanırlar.tam herşey azalıp çiftçinin yetiştiricinin ürettiği pahalanınca dışardan alıp ucuzlatırlar :S e ozaman ben bu ülkeye beter olsun derim başka bişey demem!çiftçi ölünce bakalım dışardan ithal almaya gücü yetecekmi bu devletin

ali şen link=topic=47960.msg578079#msg578079 date=1334090395' Alıntı:
kuyruk mili ile kuyudan su çekiyoruzda demek 610 devir halil 3600 lerin arkası devirli derler ama 5000 bilmiyordum o da devirliymiş demekki
ben rotortillerde cok kuyllanıyorum 3610 u ve her iddaya varım onun gibi rotor ceken traktör görmedim 8 dişli bıcaklı kullanıyoruz kepir kesekli yerleri girisini birde cıkışını görseniz sasar kalırsınız un dan farkı yok fakat 5000 lik o kadar devirli dönmez bence vitesler daha agır vites hızına baglı dönüyor mil devirle pek alakası yok fordda

bende çok kullandım 3600 ile.3600 çok ısınıyordu onu kullanırken 210 luktu bizimki.banada biraz 3600 daha devirli geliyor ama zor işlere pek gelmiyordu ısınıyordu garibim ama genede boyundan büyük işler yapıyordu.önü kalka kalka rototiller çekiyordum.tarlada öne giderken dönemiyordum geri giderek dönüyordum :D

ali şen link=topic=47960.msg581297#msg581297 date=1334573695' Alıntı:
bende çok kullandım 3600 ile.3600 çok ısınıyordu onu kullanırken 210 luktu bizimki.banada biraz 3600 daha devirli geliyor ama zor işlere pek gelmiyordu ısınıyordu garibim ama genede boyundan büyük işler yapıyordu.önü kalka kalka rototiller çekiyordum.tarlada öne giderken dönemiyordum geri giderek dönüyordum :D
80 i geciyormuydu kaç bıcaktı tiller 3600 daha seri vitesler

Black.Boyss.37 link=topic=47960.msg582258#msg582258 date=1334765847' Alıntı:
80 i geciyormuydu kaç bıcaktı tiller 3600 daha seri vitesler
80 i geçiyordu 90-95 oluyordu. bir defa 110 bile oldu ama canıma tak etmişti artık ara ara dinlendiriyordum hiç durmadım 110 a çıktı gene bir şey olmadı.ford motorları su kaynattığı zaman kolay kolay motorunu öldürmezmiş o yüzden eski new holland biçerlerde falan ford motorları varmıs.biçerci abi söylemişti su kaynatsa bile motora bir şey olmuyor demişti.