Laverda Biçerdöver & Laverda A.Ş.

Laverda Biçerdöver & Laverda A.Ş.

Laverda şirketi, 1873 yılında Pietro Laverda adıyla “Ditta Pietro Laverda” tarafından, tarım makinaları, çan ve şarap üretimi yapan bir atölye olarak S.Giorgio di Perlena da, Vicenza bölgesinde kuruldu.

1905 yılında şirket, 70 yıldan fazla ana merkezi olarak yönetilecek Breganze’ ye taşındı ve 100 den fazla çalışanı ile endüstriyel bir firma halini aldı.
Üretimin tarımsal ihtiyaçların mekanizasyon talebine yeni gerek duyduğunda Laverda mekanik olarak sap parçalayıcılar, kesici, dane pervaneleri, şarap presleri, mısır dane ayırıcıları gibi makinalar üretmeye başladı.

Laverda 1934 yılında satış ve teknik açıdan büyük başarı kaydeden, İtalya yapımı, ilk çekili makinası olan 48 A yı piyasaya sundu.
Laverda, tırmık ve şerit mekanizmaları ile çok çeşitli saman hasat makinalarını rakipsiz bir şekilde piyasaya sundu.

1938 de ilk İtalyan modeli kesici-bağlayıcı ML6 piyasaya sunuldu. Bu model, on yıllar boyunca İtalyan tahıl tarımını etkileyen makinaların öncüsü oldu. Laverda bu makina ile biçerdöver sektörüne girmiş oldu.

1947 yılında ilk kendi yürür biçme makinası Breganze Fabrikasında üretildi. Uygulanabilir geniş donanımı ile bu makina modern biçme makinalarının öncüsü oldu.

1956 yılında kesici-bağlayıcı ML6 makinası ile geniş tecrübe ve ün kazanan Laverda, İtalyan, ilk kendi yürüyen hasat makinası olan M 60 modelinin tasarımı ve üretimi ile İtalya ve Dünya piyasasında rekabete başlamış oldu.

1963 yılı M 120 modelinin üretildiği yıl oldu. Hem teknolojik hem de üretim açısından son derece yenilikçi olan bu model, serinin önemli satış sonuçlarına ulaşacak makinaların ilki oldu.

1967 yılında Laverda, kendi yürüyen büyük yem hasat makinası olan AFC 110 modelini üretti. Bunu takiben daha büyük AFC 150 modeli üretildi.

1971 yılında Dünya da bir ilk olan yatay ve dikey dengeleme donanımına sahip M 100 AL modelinin üretimine başlandı.

1973 Laverda’ nın 100. kuruluş yıl dönümünün kutlandığı yıl oldu. TA 150 biçme makinasına takılan tabla ile mısır ve tahıl ürünlerinin de biçimine başlandı.

1975 yılında yeni model çok amaçlı, emniyetli ve yüksek verimli biçerdöverleri, M 92, M 112, M 132 ve M 152 ile pazarı fethetti. Şirket İtalya da rakipsiz bir liderlik ve 40 ülkeye ihracat başarısı elde etti.

1981 yılında yoğun gelişmelerin olduğu bu zamanlarda, şirket Breganze’ de yeni bir fabrika inşa etti ve Fiat grubu ile ortaklığa başladı. Ultra-modern üretim hattı bu olanaklar içerisinde M182 modelini meydana getirdi, bu model elektronik kontrol fonksiyonlarının kullanıldığı ilk model oldu.
1983 yılında, Laverda yeni modeller geliştirmek için 3000 serisi ile atılıma başladı az zamanda pazarda kendini kesin olarak kabul ettirdi.

1992 yılında şirket, dengeleme sistemi ile eğimli arazilerde çalışmayı sağlayan; seçkin MCS (çoklu hasat ayırıcı) sistemi ile ürünün ayrışmasını mükemmelleştiren sistemler gibi önemli yenilikleri geliştirdi. Üretilen biçerdöverler 50.000 rakamını aştı.

2000-2001 yılında Breganze fabrikası Argo SpA tarafından alındı. Aynı firma McCormick ve Landini markalarını da alarak bu markaların sahibi oldu.

2002-2003 yılında Laverda, LXE ve M serileri ile İntegral serilerini tanıttı.

2004 yılında Laverda biçerdöverleri Laverda A.Ş. ile Türkiye Pazarına girdi. Argo SpA Fella markası ve fabrikasını satın aldı. Laverda, REV serisinin sunumunu hazırlanmaya başladı.

2006 yılı, M ve REV serisinin arasında yer alan, çok yönlü, yüksek verimli, her araziye uygun, rekabetçi ve uygun fiyatlı orta segment, Laverda LCS serisinin yılı oldu.

2007 yılında Argo SpA, AGCO ile Laverda Spa arasında %50 yatırım ortaklığını resmi olarak ilan etti. Laverda, Massey Ferguson, Fendt ve Challenger modellerinin tedariği için AGCO ile 2004 den beri yakın işbirliği içerisindeydi.

2010 yılında, Laverda, Avrupa Hasat Mükemmeliyet Merkezi, kalkınma planlarını doğruladı. AGCO, Batı Avrupa biçerdöver üretimi için Breganze tesisinde yoğunlaştırdı ve Laverda’ yı, Avrupa ' daki operasyonları birleştirmek için stratejik bir merkez olarak seçti. Buda Laverda ve AGCO ürünlerin tam entegrasyon anlamına gelir.

Sonuç olarak 1873 yılından bu yana 138 yılın verdiği tarım makinaları tecrübesi ile biçerdöver üretimini sürdürmektedir.

2004 yılından bu yana da Laverda A.Ş. tek yetkili ve merkez distribütörü olarak faaliyetlerine İzmir merkezli olarak, bayii ve teknik servisleri ile devam etmektedir.

Ynt: Laverda Biçerdöver & Laverda A.Ş.

tavaslı_okan link=topic=48256.msg469255#msg469255 date=1321341293' Alıntı:
sıfır makine fiyatlarını öğrenebilirmiyiz???
Merhaba Okan Bey.
2012 model biçerlerin, Türkiye satış ve dağıtım fiyatları üzerinde çalışıyoruz. Bir kaç güne kadar fiyatlar belli olacaktır. Şu anda Almanya da ki tarım fuarında Laverda yetkilileri ile son görüşmeler yapılıyor. Yapıldıktan sonra kesin fiyatlar belli olacaktır. Belli olduğunda da sizi bilgilendirebilirim.

Siz hangi model ile;nerede ve hangi ekinde kullanmayı planlıyorsunuz?

tavaslı_okan link=topic=48256.msg469261#msg469261 date=1321341952' Alıntı:
biz de zaten laverda biçerdöver var biz ege bölgesinde ve iç anadolu da biçeriz
Dediğim gibi Okan Bey, fiyatlar kesinleşince sizi bilgilendireceğim.
Umarım Laverda ' nızdan memnunsunuzdur. Bereketli hasatlar.

tavaslı_okan link=topic=48256.msg469266#msg469266 date=1321342329' Alıntı:
ilk aldığımız sene hiç memnun değildik çok sorunlar yaşadık ama şimdi memnunuz....
Problemlerin sona ermesine, şu an memnun olmanıza sevindim.

Yardımcı olabileceğim, teknik, servis yada yedek parça konusunda lütfen çekinmeden benimle irtibat kurabilirsiniz.

mbkanbir link=topic=48256.msg469277#msg469277 date=1321343560' Alıntı:
Problemlerin sona ermesine, şu an memnun olmanıza sevindim.

Yardımcı olabileceğim, teknik, servis yada yedek parça konusunda lütfen çekinmeden benimle irtibat kurabilirsiniz.
sağolun parça makinalar eve dönünçe lazım olacaktır çünkü bakım o zaman başlar...

tavaslı_okan link=topic=48256.msg469282#msg469282 date=1321344125' Alıntı:
sağolun parça makinalar eve dönünçe lazım olacaktır çünkü bakım o zaman başlar...
Evet. Bakım zamanı imzamdaki telefon numarasından bana ulaşabilirsiniz. Servis ' in yardımcı olamayacağı şeyler olmayacaktır ama yine de bulunsun.
Saygılarımla

hasçifçi link=topic=48256.msg478192#msg478192 date=1322576117' Alıntı:
selamlar geçenlerde yabancı bi forumda laverdayı agco firmasının satın aldıgını söylediler
bu bilgi ne derecede dogru acaba

Merhabalar,
Yukarıda da yazdığım gibi sayın hasçifçi, 2000 yılından beri takip edilen bu süreç 2010 gibi son buldu ve AGCO SpA firması Laverda ' nın Breganze deki fabrikasını ve markasını satın aldı.

AGCO SpA Güney Amerikalı bir finans şirketidir. Kendisi için para kazandırabilecek, yatırım yapabileceği, yıldızı parlak şirketleri satın alır. Bu bilgiyi başka bir başlıkta daha detaylı açıklayacağım ve buradan linkini paylaşacağım. Bununla birlikte AGCO SpA, Massey Ferguson, Challenger ve Fendt markalarının da sahibidir. SISU Motoru da AGCO SpA ' nın sahibi olduğu bir motor üreticisidir.
Tekrarlamakta fayda var, AGCO SpA şirketi tarımla ilgisi olmayan bir finans şirketidir. Bünyesinde tarım ve tarım dışı faaliyet gösteren bir çok marka mevcuttur.

Yardımcı olabileceğim başka bir konu?

Saygılarımla

ben de 2008 model tc var sıfır aldım kliması adanada bozuldu orda 3 sefer konyadada 2sefer yaptılar sıpıt tutmadı
sonra ufak defek eletrik arızaları oldu biçimde kepaze ettiler kısacası.. sonra bykhaşlamalı biarkadaşım var durumu
ona anlattım oda aynı srunun ondada oldugunu ve servisin gelip arızayı hallettigini vebir daha sıkıntı yaşamadıgını
söyledi biz de oservisi aramaya karar verdik yanılmıyorsam kadınhanlı idi durumu ona anlattık h.hüseyin semerci,ye
oda bize yardımcı olabilecegini 2gün sonra elektrikçi ile karapınara gideceklerini söyledi bizde onay verdik.
geldiler baktılar hataları anında zın zın hallettiler hoşuma gitti iyide paramı aldılar helali hoş olsun.yani laverdanın
adamları gercek profesyonelmiş kısacası.geçen senede bi biçer bakacak oldukda laverda satıldı ferguson aldı dediler
bu sene konya fuarına katılacakmısınız ?

hasçifçi link=topic=48256.msg478487#msg478487 date=1322594500' Alıntı:
ben de 2008 model tc var sıfır aldım kliması adanada bozuldu orda 3 sefer konyadada 2sefer yaptılar sıpıt tutmadı
sonra ufak defek eletrik arızaları oldu biçimde kepaze ettiler kısacası.. sonra bykhaşlamalı biarkadaşım var durumu
ona anlattım oda aynı srunun ondada oldugunu ve servisin gelip arızayı hallettigini vebir daha sıkıntı yaşamadıgını
söyledi biz de oservisi aramaya karar verdik yanılmıyorsam kadınhanlı idi durumu ona anlattık h.hüseyin semerci,ye
oda bize yardımcı olabilecegini 2gün sonra elektrikçi ile karapınara gideceklerini söyledi bizde onay verdik.
geldiler baktılar hataları anında zın zın hallettiler hoşuma gitti iyide paramı aldılar helali hoş olsun.yani laverdanın
adamları gercek profesyonelmiş kısacası.geçen senede bi biçer bakacak oldukda laverda satıldı ferguson aldı dediler
bu sene konya fuarına katılacakmısınız ?
Yaşanılan aksaklıklar umarım tamamen hallolmuştur. Laverda servisleri yurtdışı ve yurtiçinde, biçerin yapımında yer alan mühendisler tarafından eğitim görürler.

Bu arada az önce de bahsettiğim gibi, Massey Ferguson, AGCO SpA ' nın satın almış olduğu bir şirkettir. Aynı şirket Laverda markasını da satın aldı. Yani üretim yerleri, koşulları ayrı, yönetim merkezleri aynı oldu.

Biçer üretiminde Massey ' in söz sahipliği yok. Laverda AGCO SpA ' nın finansal gücü ve Laverda markasının uzun yıllardır sahip olduğu tecrübe ile daha kaliteli üretim yapacaktır.

Eğer tekrar biçer almayı düşünüyorsanız, telefon numaranızı ve mail adresinizi gönderirseniz, sizinle irtibata geçebilir, detaylı bilgi verebiliriz. 2012 yılına Laverda çok iddialı giriyor.

Saygılarımla

yok hiç sıkıntımız olmadı olsaydı hemen semerciyi arardım biçer içinde bi bakıcaz bakalım
satarsam h.huseyin semerciy le sizi ararım ilginiz çok teşekkürler kolay gelsin

hasçifçi link=topic=48256.msg479302#msg479302 date=1322683620' Alıntı:
yok hiç sıkıntımız olmadı olsaydı hemen semerciyi arardım biçer içinde bi bakıcaz bakalım
satarsam h.huseyin semerciy le sizi ararım ilginiz çok teşekkürler kolay gelsin
Ben teşekkür ederim. Ben özelden size mesaj gönderip iletişim bilgilerinizi almak isterim.

Saygılarımla

Merhaba Laverda m517 98 model aşağı yukarı tahmini fiyat bilgisi verebilir misiniz? Dışarıya iş yapmıyoruz adam yokluğundan. Kendi yerlerimizi biçmek için biraz fazla sermaye bağlamış oluyoruz diye düşünüyorum.