Trakkulup Sanal Pazarı-Üyelere Özel

Ynt: Trakkulup Sanal Pazarı-Üyelere Özel

doganbey1 link=topic=48709.msg475694#msg475694 date=1322179939' Alıntı:
Öncelikle Yusuf abi sana çok teşekkür ederim şahsım adına. Aklımıza gelmeyeni getirdin. Bunu ayrı bir bölüm olarak açmalıyız. Trakklüp bünyesinde Doğrudan Satış adı altında bizlerin ürettiği ürünleri tüketiciye kavuşturmalıyız. Herkes ayrı ayrı bir konu açacak ve resim yükleyecek. Ürettiklerini bu şekilde rahatlıkla pazarlayabilirler. Hemde aracı olmadan daha ucuza. Buda büyük şehirlerdeki insanların faydasına olur. Tabiki 3 kilo biber 4 kilo domates ile bu olmaz. Daha büyük şekilde olmalı. Mesela tüketici örgütlenmeli.Domatesin kilosu şuan üreticiden 1 liraya alınıyorsa bu 3-4 liraya satılıyo. Grup olan tüketici 200 kilo domates istedi diyelim oradaki market fiyatını baz alarak 2 liraya satış yapılacak. Güzelce kasalanıp uygun olan anlaşılan bir firma ile de kapıya teslim yapılacak. Bunu yapmak çok güzeldir. Ayrıca cüzi miktarda Trakklüp bundan bir komisyon tarzı bir para alacak. Sitenin kalkınması için. Ne dersiniz değerli üyeler var mıyız böyle bir çalışmaya.
Arkadaşlar benim bu dönem aldığım e-ticaret diye bir ders var bu derste interntten pazarlama yapmayı ve buişi yapan fimaları görüyoruz ...istrseniz ben bu konuyu hocamla görüşeyim ödeme şekli nasıl olur kredi kartı falan ve ya havale .. örneğin dünyada ebay ülkemizde gittigidiyor bu şeklide çalışıyor yani tüketiciden tüketiciye...benim düşündüğüm kadarıyla ödeme de sıkıntı olacaktır bunuda trakklup yönetimi garantör olarka seçilerek üyler arasında alışverişe yardımcı olabilir veya kargo teslimi sırasında kapıda ödeme gibi bir ödeme sistemi ben bunu bir araştırayım gelyim...

doganbey1 link=topic=48709.msg475694#msg475694 date=1322179939' Alıntı:
Öncelikle Yusuf abi sana çok teşekkür ederim şahsım adına. Aklımıza gelmeyeni getirdin. Bunu ayrı bir bölüm olarak açmalıyız. Trakklüp bünyesinde Doğrudan Satış adı altında bizlerin ürettiği ürünleri tüketiciye kavuşturmalıyız. Herkes ayrı ayrı bir konu açacak ve resim yükleyecek. Ürettiklerini bu şekilde rahatlıkla pazarlayabilirler. Hemde aracı olmadan daha ucuza. Buda büyük şehirlerdeki insanların faydasına olur. Tabiki 3 kilo biber 4 kilo domates ile bu olmaz. Daha büyük şekilde olmalı. Mesela tüketici örgütlenmeli.Domatesin kilosu şuan üreticiden 1 liraya alınıyorsa bu 3-4 liraya satılıyo. Grup olan tüketici 200 kilo domates istedi diyelim oradaki market fiyatını baz alarak 2 liraya satış yapılacak. Güzelce kasalanıp uygun olan anlaşılan bir firma ile de kapıya teslim yapılacak. Bunu yapmak çok güzeldir. Ayrıca cüzi miktarda Trakklüp bundan bir komisyon tarzı bir para alacak. Sitenin kalkınması için. Ne dersiniz değerli üyeler var mıyız böyle bir çalışmaya.
Rica ederim Doğancan Kardeşim, Ben köyden gelirken bagaja Amcaoğlu 1 çuval soğan koydu bir bağ da sarımsak. Nasıl mutlu oldum bilemezsin. Kesinlikle bu konuda organik tarımdan bahsetmedim duruşum itibariyle öyle algılandı. Yöresel tatlardan giriş yapmak bana daha uygun geldi. 1997 Yılında Gata Haydarpaşa Eğitim Hastanesinde Sağlık Asteğmen olarak vatani görevimi ifa ederken terapi uyguladığım Ankaralı bir asker kardeşim bir kavanoz pekmez getirmişti, ben de tahin aldım 15 gün psikiyatri kliniğindeki arkadaşlarla ağzımızın tadıyla yemiştik nefis bir aroması vardı hala unutamamışım bak. Bütün görüşlere açık olarak Trakkulup bünyesinde üyelere özel birşeyler yapabiliriz. İnşaallah.
ahmetornek link=topic=48709.msg475722#msg475722 date=1322207955' Alıntı:
Arkadaşlar benim bu dönem aldığım e-ticaret diye bir ders var bu derste interntten pazarlama yapmayı ve buişi yapan fimaları görüyoruz ...istrseniz ben bu konuyu hocamla görüşeyim ödeme şekli nasıl olur kredi kartı falan ve ya havale .. örneğin dünyada ebay ülkemizde gittigidiyor bu şeklide çalışıyor yani tüketiciden tüketiciye...benim düşündüğüm kadarıyla ödeme de sıkıntı olacaktır bunuda trakklup yönetimi garantör olarka seçilerek üyler arasında alışverişe yardımcı olabilir veya kargo teslimi sırasında kapıda ödeme gibi bir ödeme sistemi ben bunu bir araştırayım gelyim...
Ahmet çok iyi olur. Olayı somuta dökmek açısından bu konu önemli, işlevsel olmalı kolay olmalı ve sonuçta karşılıklı güven olmalı tabiki teşekkürler.

Ben birşey gönderemem ama yolu bu taraf düşen olursa Üzümdür Hıyardır Asma yaprağıdır hallederiz.Satmak değil hediye... :) Kargoda üzüm olarak yollarım üzüm suyu olarak gelebilir. :D Kargoya gelebilecek bir ürün yok malesef. :(

Trak Kulüp Doğrudan Satış ve Pazarlama. Herkesin Bakması Rica Olunur...

Arkadaşlar öncelikle huzurlarınızda malkaralı_yusuf nickli üyemiz Yusuf abime teşekkür ediyorum ki böyle önemli bir konuyu gündeme getirdi. Benim sizlere bir önerim olacak. Şimdi hepimizin yöresine özgü tatlar, çeşitli yemekler, kuru gıdalar, insanoğluna yarayacak bir sürü madde var. Bizler bunlardan faydalanabiliyoruz. Ama bir farkla büyükşehirlerde oturanlar veya uzakta olupda bu tarz tatları isteyenler biraz pahalı alıyorlar. Çünkü üretici-1.aracı-2.aracı ve tüketici denkleminde bizlere ulaşıyor haliyle fiyat tarladan 30 kuruş ise sofraya gelene kadar 3 lira olabiliyor. Hatta daha fazla bile. Arkadaşlar benim önerim sırasıyla şu şekilde olacak. *** Yalnız önceden gönüllü olacak arkadaşlar bu malzemelere pazar bulacaklar. Örneğin bulunduğumuz yerde dostlarımıza bundan bahsedecez. Ve onların isteği doğrultusunda bir pazar kurulmuş olacak. Buradaki pazar sergiler değil :) yanlış anlaşılmasın.

1- Sitemizde ilgili doğrudan satış & pazarlama adlı bir bölüm açılacak. İlgili moderatör arkadaş atanacak.
2- Böyle bir işe girişmek isteyen üyelerimiz birer liste halinde kendi yaptıkları veya hısım akrabalarının yaptıkları, ürettikleri yiyecek, içecek, giyecek vs şeyleri konuya yazacak.
3- Moderatör arkadaş ve üyelerimiz de gelen listelerden hangilerinin dayanıklı olduğunu ve kaç günlük mesafeye dayanacağını hesaplayacak. Ve en uygun kargo yada anbar şirketi hangisi ise onunla anlaşılacak.
4- Daha sonra oluşturulan müşteri hangi üründen istiyorsa ( tabi bunun belli bir alt sınırı olacak ) gönüllü üyemize söyleyecek.
5- Üreticimizde kendisi bir fiyat belirleyecek. Satışın adil olması için konsey bir karar verecek. Örneğin domates için 1 lira-2 lira arası bir fiyat.
6- Üretici ile irtibata geçilip anlaşıldığı taktirde mallar paketlenip kargo ile tüketiciye teslim edilecek. Yada aynı şehirde ise elden verilecek
7- Ödeme de ise kapıda ödeme şeklinde olacak. Diğer türlü sıkıtılı olur. Ayrı her satılan malın belirlenecek yüzdelik dilim ile komisyon tarzı bir ücret alınacak. Bu ücreti ise Trak Klubün gelişmesi, daha çok kitleye duyurulması için kullanılacak. Biliyorsunuz sitenin varlığını koruyabilmesi için belirli bir miktar para ödenmek zorunda. O para ödendikten sonra eğer para artıyorsa makbuz karşılığında belirlenecek bir hayır kurumuna bağış yapılacak. Ve makbuzuda taratılıp sitede ilan edilecek. Ama hayır kurumunun cidden hayır yapması gerek.

Arkadaşlar benim fikirlerim bunlar. Bu konunun sabitlenmesini istiyorum Satılmış Abiden. Ayrıca akıl akıldan üstündür diyerek sizlerde fikirlerinizi belirtiniz. Okuyup geçmek olmaz. Sonuçta biz giderek büyüyen bir AİLEYİZ. Ben eminim ki sitemize üye olan ve tadını alan üyelerimiz buna bende dahil olmak üzere tv vs şeylerle ilgilenmeyip sitele ilgilenmketeyiz. Yani kendimizi site aracılığı ile bir nevi rahatlatıyoruz.

Saygılar Doğancan SEYHAN

Ynt: Trak Kulüp Doğrudan Satış ve Pazarlama. Herkesin Bakması Rica Olunur...

Yusuf abiye ve Doğancan sana teşekkürler bence çok güzel bir aktivite ve alışveriş olur bu benim ilgimi çeken kısmı trakkulup üyelerinini birbirlerini daha iyi tanımalarını sağlar ve formu dahada aktifleştirir,şurda üye olalı kaç yıl oldu birkaç yıl ama çok samimi arkadaşlıklar kurduk site aracılığıyla bir çok üyeyle karşılıklı görüşüp muhabbetler ettik birbirlerimizin evine misafir olduk başka açıdan yaptığımız tarım faaliyetlerini burada paylaşarak çifçilikten ekstra zevk almaya başladık bu neden olmasın,dergi konusundada çok heyecanlanmıştık ama ilgi azaldı sanki İNŞALLAH bu konu onun gibi olmaz ve kısa zamanda gerçekleşir.

Hepinize çok teşekkür ederim. Ama konuyu daha görmediler sanırım. Bende çok iyi olacağı kanaatindeyim. Bu işi bari güzel bir şekilde yapalım

Fikir güzel ve uygulayabilirsek çok iyi bir dayanışma da çıkacaktır ortaya. Ama şöyle bir sorun var ki; örneğin Karslı bir üyemiz Antalyalı üyemizin ürettiği organik domatesten 5 kilo almak istesin. Antalyalı üye de bunu kabul edip paketlesin domatesi kilosunu 2 liradan. Bu da 5x2=10 lira eder. Ama şu var ki, Antalyadan Kars ' a gidecek olan 5 kiloluk bir kargonun taşıma maliyeti 28.50 liraya yakın bir tutar olmakta. Bu da 5 kilo domatesin fiyatını 38.50 lira gibi uçuk bir rakama ulaştırmakta.
Yani diyeceğim o ki, ortaya çıkacak olan bu taşıma masrafları nasıl ve ne şekilde karşılanacak ?
Ürünlerin alım-satım zincirinde belirli bir mesafe, ağırlık, boyut üst veya alt limiti vs. gibi şeyler olmalı mı ?

Ahmed beycim ürünlerde siparişin bir alt miktarı olacak. Yani alıcı için bulunduğu yerdeki fiyattan daha karlı olacak şekilde olmalı. Aynı zamanda tek kişi olmayacak bu. Birleşip dediğim gibi çoklu bir tüketiciye seslenecez ilk başta

doganbey1 link=topic=48735.msg476082#msg476082 date=1322253007' Alıntı:
Ahmed beycim ürünlerde siparişin bir alt miktarı olacak. Yani alıcı için bulunduğu yerdeki fiyattan daha karlı olacak şekilde olmalı. Aynı zamanda tek kişi olmayacak bu. Birleşip dediğim gibi çoklu bir tüketiciye seslenecez ilk başta

Anladım kardeşim. O halde şehir temsilcileri de seçebiliriz. Yani bir şehirden çıkacak siparişlerin tümünü düzenleyip, satış kargo ve dağıtım gibi adımlarını düzenleyecek kişiler seçilebilir.

Siparişi zaten kargo elemanları getirecek bizim yapmamız gereken şey şehir temsilcisi seçip kişi ayarlaması. Ayarladığı takdirde bu iş güzel bir şekilde yürür

Böylece yerli tohumlardan üretilmiş sebze ve meyve yemiş oluruz. Ayrıca tohum paylaşımı yaparak elimizde ki yerli tohumları da çoğaltmak ta mümkün olur kanaatindeyim arkadaşlar.

Yavaş yavaş fikirler gelmeye başladı. Bu çok güzel bir şey. Birbirimize yardımcı olabiliriz