Şeker Fabrikaları Artık Özel Sektörde...

Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu
18 sonuçtan 1 ile 15 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  26 Temmuz 2008
  Şehir
  Sorgun/Yozgat
  Yaş
  22
  Mesajlar
  638
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Şeker Fabrikaları Artık Özel Sektörde...  Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’ye ait Portföy-B, Elazığ, Malatya, Erzincan ve Elbistan Şeker Fabrikaları ile Portföy-C; Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba Şeker Fabrikalarının özelleştirme ihalesi nihai pazarlık görüşmesi 29.11.2011 tarihinde tamamlandı.

  -Portföy-C; Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba Şeker Fabrikalarının özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinde en yüksek teklif 656.000.000-$ ile Ak-Can Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından verilmiştir.

  -Portföy-B, Elazığ, Malatya, Erzincan ve Elbistan Şeker Fabrikaları , özelleştirme ihalesi nihai pazarlık görüşmesinde en yüksek teklif 266.000.000-$ ile Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu tarafından verilmiştir.


  Özelleştirme İdaresi Başkanlığından Alıntıdır... 2. #2

  Üyelik Tarihi
  26 Temmuz 2008
  Şehir
  Sorgun/Yozgat
  Yaş
  22
  Mesajlar
  638
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şeker Fabrikaları Artık Özel Sektörde...  Şeker ihalesini 656 milyon dolarla Ak-Can Şeker kazandıAysel Alp / hurriyet.com.tr29 Kasım 2011Eylemli başlayan Şeker fabrikalarının B ve C grubu özelleştirme ihalesinde kazanan 656 milyon dolarlık teklifiyle Ak-Can Şeker oldu. Ak-Can Şeker 2009 yılında yapılan ve iptal edilen ihalede ise 606 milyon dolarla en yüksek teklifi veren şirket olmuştu.Ak-Can Şeker ihale bedelinin yüzde 20 ' sini peşin, kalanını ise yılda bir kez ödemeli beş yıllık vadede gerçekleştirecek. Ayrıca, Danıştay ' ın uyarısı doğrultusunda şirketten üretimi 5 yıl süreyle sürdürebileceğine dair teminat mektubu alınacak.

  Nefes kesen ihale süreci böyle yaşandı:

  İhaleye Safi Şeker, Ak- Can Şeker, Torunlar Gıda, Özaltın İnşaat, Kolin-Limak ortaklığı ve Konya Şeker teklif verdi.

  İhalede ilk verilen zarflardan çıkan en yüksek teklif 405.1 milyon dolar oldu.

  İlk elemeli tur sonunda ise en yüksek teklif 510 milyon dolar oldu. Bu tekliflerden sonra Konya Şeker elendi.

  İkinci elemeli tur sonunda elenen şirket ise Özaltın Gıda oldu.

  AÇIK ARTIRMA 561 MİLYON DOLARLA BAŞLADI

  Daha sonra açık artırmaya geçildi. İhale Komisyonu açık artırma bedelini başlangıçta 561 milyon dolar, artırım aralığını da 500 bin dolar olarak belirledi.

  Açık artırma aşamasında Ak-Can Gıda, Torunlar Gıda, Kolin-Limak Ortaklığı ve Safi şeker kaldı.

  İlk mola öncesi son artırımı Ak-Can Gıda 601.5 milyon dolarla gerçekleştirdi. Teklif sırası kendisine gelen Torunlar Gıda mola istedi.

  TORUNLAR GIDA ÇEKİLDİ

  Torunlar, mola dönüşü 610 milyon dolar teklif verdi. Diğer şirketler de 500 ' er bin dolar artırdıktan sonra sıra yeniden Torunlar Gıda ' ya geldiğinde şirket ihaleden çekildi.

  KOLİN-LİMAK DA ÇEKİLDİ

  Torunlar Gıda ' nın çekilmesinden sonra sıralı teklif artırma devam etti. İhale bedeli 613 milyon dolara geldiğinde, Kolin-Limak Ortaklığı mola istedi.

  14 ' üncü turda Mola sonrası Kolin-Limak çekildi.

  Kıran kırana süren ihalede Ak-Can Gıda teklifini 632.5 milyon dolara yükseltti.

  Safi Şeker bunun üzerine mola istedi. Sani Şeker mola dönüşü teklifi artırmaya devam etti.

  42 ' inci turda Sani Şeker 642 milyon dolar teklif verdi. Ak-Can Gıda ilk molasını aldı. Sani Şeker moladayken, Ak Can Gıda yetkilileri İhale Komisyonu Başkanı ' na esprili bir şekilde, 'Başkan, kan şekerimiz düştü. Bir çay içelim' dedi.

  Ak - Can Gıda ihaleye döndü ve teklifi artırdı.

  Artırım devam ederken, Ak-Can Gıda ' nın 656 milyon dolarlık teklifi sonrası bu sefer de Safi Şeker mola istedi.

  AK-CAN ŞEKER KAZANDI

  Mola sonrası Safi Şeker ihaleden çekildi.

  2009 yılındaki ihaleyi 606 milyon dolarla kazanan Ak-Can Gıda bu sefer 656 milyon dolar ihaleyi kazanmış oldu.

  2009 ' DAKİ MİKTAR GEÇİLDİ

  2009 Kasım ayında yapılan ihalede en yüksek teklifi 606 miyon dolarla Ak-Can Gıda vermişti. Ancak bu ihale Şeker İş Sendikası ' nın açtığı dava sonucu iptal edilmişti. O nedenle bugün Danıştay ' ın uyarısı dikkate alınarak ihale yenilendi.

  ŞEKER-İŞ: SEKTÖR 10 YIL İÇERİSİNDE ÇÖKECEK

  İhalenin tamamlanmasının ardından Şeker-İş Sendikası Başkanı İsa Gök, bir basın açıklaması yaptı. Gök, AB ' nin şeker rejimine dikkat edilmeksizin yapılan bu özelleştirmelerin ardından 10 yıl içerisinde şeker sektörünün çökeceği iddiasında bulundu.

  10 milyon kişinin ekmek yediği bu sektörün özelleştirme idaresinin umurunda olmadığını belirten Gök, 'Tıpkı Et-Balık Kurumu, TEK özelleştirmelerinde olduğu gibi özelleştirme sonrasında fabrikalar kapanmış üretim azalmış, kaçakçılık artmış, ithalatın önü açılmış işsizlik artmış, göç olmuş ne gam' diye konuştu.

  Başbakan ' a da seslenen Gök, 'Sayın Başbakanım şeker çalışanları en kötü günlerinde bile ekmeği için tepki göstermedi. Van depreminde bile üretimine aralıksız devam etti. Hiç kimse sendikamızın kişisel çıkarları için karşı çıktığını söyleyemedi. Çünkü biz sektör aleyhine olan tüm kararlara karşı mücadele ettik, dava açtık. Herkes bilsin ki, biz buradayız, sektörümüze, ülkemize ve insanımıza yapılan yanlışın karşısında sonuna kadar buradayız' dedi.

  B GRUBUNDA İHALE 17.30 DA

  B Grubu portföyünde ise Elazığ, Malatya, Erzincan ve Elbistan şeker fabrikaları bulunuyor. Saat 17.30 ' da yapılacak bu ihaleye ise, Akcan Gıda, Torunlar, Özaltın, Şölen, Siyah Kalem Mühendislik, Kolin-Limak Ortka Girişim Grubu ile PANKOBİRLİK katılacak.


  DIŞARIDA EYLEM VAR

  Dışarıda ise polis gözetiminde yapılan eylemde işçiler hazırladıkları pankartlarda, ' Pancar yoksa çiftçi, işçi ve nakliyeci de yok ' , ' Pancar yoksa tarım yok, mücadelemiz Türkiye için ' , ' Sağlıklı nesiller için pancar şekeri tüketelim ' yazıları dikkat çekti.

  İÇERİDE ÖZELLEŞTİRME DIŞARIDA EYLEM

  İhale salonuna 30 metre uzaklıktaki işçiler, ' Vur, vur inlesin Başbakan dinlesin ' , ' Direne direne kazanacağız ' sloganlarını attı.

  266 MİLYON DOLARA KOLİN-LİMAK ' IN

  Şeker fabrikalarının ikinci ihalesi tamamlandı. Elazığı, Malatya,Erzincan ve Elbistan şeker fabrikalarından oluşan bir grubu özelleştirmesine 265 milyon 500 bin dolarlık teklifiyle Kolin-Limak ortak girişim grubu kazandı.

  İhaleye Ak-can, Şölen, Torunlar, Özaltın, Siyah Kalem Mühendislik firmaları teklif vermişti ancak ihalenin açık artırmalı bölümünde Kolin-Limak 265.milyon 500 bin dolarlık teklifiyle rakiplerini geride bıraktı.

  İhale Komisyonu Başkanının 'rakam düzolsun' isteği üzerine rakam 266 milyon dolara yükseldi.


  Hürriyetin Web Sitesinden Alıntıdır...

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  22 Nisan 2009
  Şehir
  Konya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  218
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şeker Fabrikaları Artık Özel Sektörde...  Ben ciftciler icin hayirli olacagi umudundayim. Artik muhattabimiz devlet degil, orgutlu bir pancar ureticisi bu sirketlerle kiyasiya bir pazarlik yapip daha makul sartlarda uretim yapar. Ciftci pancar uretmezse bu milyon dolar yatirim yapan sirketler bir yilda coker. Bu firsat Iyi degerlendirilmeli..

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  26 Temmuz 2008
  Şehir
  Sorgun/Yozgat
  Yaş
  22
  Mesajlar
  638
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şeker Fabrikaları Artık Özel Sektörde...  abi bu şirketlerin hepsini işleteceğini düşünmüyorum.en fazla pancar işleme kapasitesi olan fabrikaları acık bırakacak geri kalanları kapatacaktır.bu durumda kapatılan bölgedeki başta çiftçiler , işçiler bu sektörden ekmek yiyen herkes zarar görecektir düşüncesindeyim.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2009
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  40
  Mesajlar
  6,623
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şeker Fabrikaları Artık Özel Sektörde...  gözlerim Burdur u arıyor bir türlü göremedim.listede yok galiba.

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2009
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  40
  Mesajlar
  6,623
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şeker Fabrikaları Artık Özel Sektörde...  Alıntı cafer66 link=topic=48884.msg478603#msg478603 date=1322599767 Nickli Üyeden Alıntı
  abi bu şirketlerin hepsini işleteceğini düşünmüyorum.en fazla pancar işleme kapasitesi olan fabrikaları acık bırakacak geri kalanları kapatacaktır.bu durumda kapatılan bölgedeki başta çiftçiler , işçiler bu sektörden ekmek yiyen herkes zarar görecektir düşüncesindeyim.
  ewet fabrikayı kapatıp onun şeker kotasına karşılık mısır şurubu ithalatı yapmak daha karlı gelebilir.özel sektör meselenin sosyal boyutuna bakmaz.kar ' ına bakar.dev besiciler sektörden çıkıp ithale dayanmışlardı.

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  26 Temmuz 2008
  Şehir
  Sorgun/Yozgat
  Yaş
  22
  Mesajlar
  638
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şeker Fabrikaları Artık Özel Sektörde...  Alıntı TT 55 link=topic=48884.msg478605#msg478605 date=1322599891 Nickli Üyeden Alıntı
  gözlerim Burdur u arıyor bir türlü göremedim.listede yok galiba.
  burdur satılmayacak diye biliyorum abi yarın daha kesin olarak yazarım.

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  26 Temmuz 2008
  Şehir
  Sorgun/Yozgat
  Yaş
  22
  Mesajlar
  638
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şeker Fabrikaları Artık Özel Sektörde...  Alıntı TT 55 link=topic=48884.msg478608#msg478608 date=1322600002 Nickli Üyeden Alıntı
  ewet fabrikayı kapatıp onun şeker kotasına karşılık mısır şurubu ithalatı yapmak daha karlı gelebilir.özel sektör meselenin sosyal boyutuna bakmaz.kar ' ına bakar.dev besiciler sektörden çıkıp ithale dayanmışlardı.
  bencede abi karlı olur.daha ucuza malolur.işçide azaltma olur.işçi maaşlarında düşüş olur.kapanan fabrikalardan yapılan tasarruflar.tekrar onların arsasının değerlendirilmesi veya teker teker başka bir firmaya satılması.Her yöndende karlı cıkan alan şirket oldu.çiftçinin yararına bi hamle , düşünce göremiyorum.

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  22 Nisan 2009
  Şehir
  Konya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  218
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şeker Fabrikaları Artık Özel Sektörde...  Ben hickimsenin kapatmak icin fabrika satin alacagini dusunmuyorum. Eski ihalelerde satis fiyatlari fabrika arsasinin degerinden bile dusuk olurdu. Artik o yolsuzluk gunlerinin bittigine inaniyorum. Satis sartnamesinde kotanin istenirse misir sekerinden karsilanabilecegi gibi bir madde oldugunada ihtimal vermiyorum. Bence ciftciler icin bir firsattir. Yeterki muhattabimizin ozel sektor oldugu bilincine varalim ve ona gore orgutlenelim..

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  26 Ekim 2008
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  51
  Mesajlar
  1,830
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şeker Fabrikaları Artık Özel Sektörde...  Tonu 1200 $ a pancar şekeri yerine 200 $ a glikoz ital ederler fabrikalara verdikleri parayı ithalat yoluyla fazlasıyla kazanırlar, olan türk çiftçisine olur, zaten Üretim fazlası var diyorlar glikozlada milletimiz obez olacak.

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  26 Temmuz 2008
  Şehir
  Sorgun/Yozgat
  Yaş
  22
  Mesajlar
  638
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şeker Fabrikaları Artık Özel Sektörde...  Alıntı Osman Musaogullari link=topic=48884.msg478632#msg478632 date=1322601086 Nickli Üyeden Alıntı
  Ben hickimsenin kapatmak icin fabrika satin alacagini dusunmuyorum. Eski ihalelerde satis fiyatlari fabrika arsasinin degerinden bile dusuk olurdu. Artik o yolsuzluk gunlerinin bittigine inaniyorum. Satis sartnamesinde kotanin istenirse misir sekerinden karsilanabilecegi gibi bir madde oldugunada ihtimal vermiyorum. Bence ciftciler icin bir firsattir. Yeterki muhattabimizin ozel sektor oldugu bilincine varalim ve ona gore orgutlenelim..
  abi ithalat yoluyla daha fazla kar edecekse bosuna nie çalıştırsın işçiye para ödesin.kapatmasa bile baskasına satar ama bi şekilde kapanır.tekel fabrikası içinde kimse kapatılacagı ihtimalini vermiyordu.ondan ona fabrikanın arazisini en sonunda yozgatlı bi firma aldı şimdi çok katlı siteler yaptılar.ve bu fabrika kapatılmayacak daha fazla işleyecek diye alınmışdı.

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  25 Mart 2011
  Şehir
  DENİZLİ/ÇARDAK/BEYLERLİ
  Yaş
  27
  Mesajlar
  344
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şeker Fabrikaları Artık Özel Sektörde...  burdur şeker fabrikasının ihalesi daha sonra olacak..subat yada haziran diye duymyştum..

 13. #13
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  30
  Mesajlar
  22,653
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şeker Fabrikaları Artık Özel Sektörde...  Burdur şakır şakır çalışıyor bugun fabrıkadaydım devletı memnun eden tek yer orası var galıba lıstede yer almamıs

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  26 Temmuz 2008
  Şehir
  Sorgun/Yozgat
  Yaş
  22
  Mesajlar
  638
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şeker Fabrikaları Artık Özel Sektörde...  Alıntı beylerli link=topic=48884.msg478651#msg478651 date=1322601666 Nickli Üyeden Alıntı
  burdur şeker fabrikasının ihalesi daha sonra olacak..subat yada haziran diye duymyştum..
  evet abi dediğin gibi orasıda satılacakmıs hiç şeker fabrikası bırakmayacaklar anlasılan hepsini özel sektöre bırakacaklar ama kimisini geç kimisini erken.
  Alıntı Ağır Abi link=topic=48884.msg478654#msg478654 date=1322601761 Nickli Üyeden Alıntı
  Burdur şakır şakır çalışıyor bugun fabrıkadaydım devletı memnun eden tek yer orası var galıba lıstede yer almamıs
  aslında hasan abi hemen hemen hepside devleti memnun edecek fabrikalardı fakat hepsi bir amaç için çıkar için satılıyor.Olumlu yanları görmüyolar veya görmezcelikten geliyolar.Bahane ise Devlete Yük Olması. (!)

 15. #15
  hacimmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01 Şubat 2010
  Şehir
  Aksaray
  Yaş
  33
  Mesajlar
  5,967
  Adı geçen
  9 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şeker Fabrikaları Artık Özel Sektörde...  Osman beyin dedği gibi örgütlü bir çifçi grubu olursa özelleşen bölgelerde fabrikalardan istediğini koparır zamanında biz özel fabrikaya geçince kimse birlik olmadı bazıları ekti bazıları pancar işini bıraktı sonuçta fabrika ne istediyse o oldu bütün kantarlar kapandı yollama yok ama yinede devlet fabrikasından iyi.
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Türkiye Şeker Fabrikaları pancar bedellerini ödeyecek
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Nisan.2012, 15:45
 2. Şeker fabrikaları özelleştirmesine Danıştay’tan vize
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Ocak.2012, 10:44
 3. Şeker fabrikaları yarın özelleşiyor
  Konu Sahibi köylü Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 37
  Son Mesaj : 30.Kasım.2011, 10:59
 4. Şeker Fabrikaları
  Konu Sahibi YUSSUF Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 19.Mart.2010, 23:30
 5. Şeker fabrikaları özelleştiği zaman en az yüzde 50 ucuzlar
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 18.Eylül.2009, 21:57

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

64.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
e-Posta: trakkulup@trakkulup.net
Whatsapp: 0 535 7845520
DMCA.com Protection Status